חוק "שוברים שתיקה" אושר במהלך הלילה (ב') בקריאה שניה ושלישית ונכנס לספר החוקים ברוב של 43 תומכים לעומת 24 מתנגדים. תיקון הצעת החוק קובע כי ארגוני דה-לגטיציה הפועלים נגד חיילי צה"ל ונגד מטרות החינוך הממלכתי, לא יוכלו להיכנס לתוך שטחי בית הספר ולהיפגש עם התלמידים. את החוק קידמו שר החינוך נפתלי בנט ויו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי.

פעיל ימין מתעמת עם חבר ארגון השמאל הקיצוני "שוברים שתיקה". צילום: תומר נוברג, פלאש 90

 

על פי הדיווח ב'הארץ', ברגע האחרון קיבלה הכנסת הסתייגות שיזם ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד), שלפיה החוק יחול גם על מי שפועל בחו"ל לסייע למוסדות שמקדמים הליכים מדיניים נגד מדינת ישראל.

"רוצים לסתום לנו את הפה? סיימו את הכיבוש"

"אחרי ההדתה, מגיעה ההשתקה: שר החינוך נפתלי בנט כל כך מפחד משוברים שתיקה שהוא העביר 'חוק להשתקת הכיבוש'", מיהרו להגיב בארגון השמאל הקיצוני 'שוברים שתיקה', שבשמם כונה החוק. "בנט רוצה להתנחל בכיתות של מערכת החינוך הממלכתית ולהרביץ בהם את תורתו, כפי שהוא ביטא אותה בתקשורת: מוצדק לירות בילדים פלסטינים בני שמונה, אבל אסור לפנות מתנחלים מבתיהם".

עוד הוסיפו בארגון, כי "הניסיון הזה לסתום לשוברים את הפה, לא יצליח להסתיר מהם את הכיבוש, אבל הוא מוכיח עד כמה בנט וחבריו מפחדים מה אידיאולוגיה של עצמם. הגיע הזמן שיפנימו בנט וחבריו שכל עוד יש כיבוש יהיו גם חיילים שישברו שתיקה שיחשפו מה אנחנו עושים בשטחים כבר 51 שנים. רוצים לסתום לנו את הפה? סיימו את הכיבוש".

"כרטיס אדום לכל ארגוני הדה-לגיטמציה"

מנגד, יו"ר תנועת 'אם תרצו' המובילה את המאבק בארגוני הדה-לגיטמציה, מתן פלג, בירך על אישורו הסופי של התיקון לחוק ואמר כי: "תיקון הצעת החוק מבהיר אחת ולתמיד כי לא ניתן לאחוז את החבל משני קצותיו. מי שפועל בבמות בינלאומיות נגד מדינת ישראל אינו יוכל לעשות זאת בתוכה. הכנסת הוציאה היום כרטיס אדום לכל ארגוני הדה-לגיטמציה המבקשים להשתלב במערכת החינוך. אנחנו מקווים כי חוק זה יוביל להוצאת שאר ארגוני הדה לה גיטמציה מחוץ לחוק".אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20