הם הגנו על העיר העתיקה בתקופת המנדט הבריטי כנגד ההגבלות על היישוב היהודי. הם הסתכנו ותקעו בשופר למרות האיסור מהבריטים לעשות זאת וכעת הם משחזרים את הכל 72 שנים אחרי.

"פעם לשמוע תרועה בכותל זה היה מחריש אוזניים, אפילו שזה היה בשקט, מפני שהיה מנדט שלם של חיילים שהתנגד לזה ואסר את זה", מספר משה קיראון, שתקע בשופר בכותל בשנת 1946, כשהיה בן 13 בלבד. 72 שנים אחרי, קיראון נזכר בהתרגשות במעמד המיוחד. "אני תקעתי בשופר ממש ליד הכותל, בצד המזרחי. היינו שלושה ילדים והתחלקנו לאורך הכותל שהיה אז. מולנו הייתה גדר במרחק של 6-7 מטר שעליה עמדו חיילים בריטים כדי לעצור את התוקע בשופר, ואנחנו גם התכוננו לזה".

משה קיראון, תקע בשופר בכותל כשהיה בן 13, בשנת 1946

 

משה היה אחד מקבוצת נערים שהסתכנו ותקעו בשופר בכותל ביום הכיפורים. הם עשו זאת למרות החוק הבריטי שאסר לתקוע בשופר, להתפלל בקול רם או להביא ספרי תורה לכותל, על מנת שלא לפגוע ברגשות האוכלוסייה הערבית.

"עשינו מאמץ עליון להגיע לכותל ביום הזה, כי סגרו אותו. עשינו מאמצים גדולים, דרך קפיצות על חומות, קירות וגדרות כדי להגיע לכותל לא בדרך הראשית. גם כשעצרו אותי לא נבהלתי. היכו אותי בקישלה, אבל זה לא הפריע לי להחזיק מעמד ולא לספר מי אני". לדבריו, "עשיתי את זה בגאווה גדולה. כנראה בגיל הזה לא דואגים".

משה קיראון בדרך לכותל, 72 שנים אחרי

 

משה גוייס למשימה על ידי חברי פלוגת הכותל של האצ"ל ותנועת בית"ר. הם הגנו על העיר העתיקה כתגובת נגד להגבלות שהטיל השלטון הבריטי על הישוב היהודי. בין הלוחמים היה יעקב (סיקא) אהרוני, שתקע בשופר בכותל בשנת 1938. ליווינו אותו כשחזר לראשונה לבית פלוגת הכותל כדי לבקר במוזיאון החדש שהוקם בו, שם בירך את ברכת "שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה".

יעקב (סיקא) אהרוני, תקע בשופר בכותל בשנת 1938

 

"מה שמדהים שחלק מחברי הפלוגה לא היו דתיים אבל הם הבינו שהמאבק על הארץ הוא מאבק קודם כל של ריבונות יהודית כאן ושל תקיעה בשופר ושל תפילה", הדגיש מנכ"ל 'בית"ר' העולמית, נריה מאיר, באותו המעמד.

טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות