ועדת החוץ והביטחון של הכנסת דנה הבוקר (ג') בטיפול המדינה בנפגעי תגובת קרב (נפגעי פוסט-טראומה). סמנכ"ל וראש האגף לשיקום נכים במשרד הביטחון, תא"ל (מיל') חזי משיטה, חשף בדיון את שיעור נכי צה"ל המוכרים בגין ואת הטיפול הייחודי שמעניק להם .

אילוסטרציה. צילום: משה שי/פלאש90
אילוסטרציה. צילום: משה שי/פלאש90

 

מהנתונים עולה כי 4,649 נכי צה"ל מוכרים בגין פוסט טראומה ומטופלים ע"י במשרד הביטחון. כמחצית מהם מקבלים תגמולים ודמי קיום בהתאם לנכותם המוכרת. עוד נתון מעניין שהוצג היום: 143 חיילים שנפצעו במבצע '' הוכרו כנכי צה"ל נפגעי תגובת קרב (בדרגות נכות של 20% ויותר) ומטופלים באגף השיקום, והם נמצאים בעיצומו של תהליך השיקום. מרביתם סובלים גם מפגיעה משולבת: פיזית ונפשית. 40% מהם לומדים בימים אלה במימון משרד הביטחון כחלק מתהליך השיקום, כ-26% עובדים והיתר נמצאים בשלבים שונים של תכנית השיקום.

סמנכ"ל וראש אגף השיקום, תא"ל (מיל') חזי משיטה אמר בדיון: "נכי צה"ל שהוכרו כנפגעי פוסט-טראומה זכאים לסיוע רב בתחומי השיקום, הרפואה והרווחה, ומשרד הביטחון מפעיל עבורם מערך מקצועי ותעסוקתי רחב, הכולל גם מסגרות טיפוליות ייחודיות. אנו פועלים להשתפר כל העת, לייעל את תהליך ההכרה, וביחד עם צה"ל נוקטים בצעדים על מנת להגביר את המודעות בקרב חיילים משוחררים לתופעות של פוסט טראומה ודרכי הטיפול בהן".

טיפול אגף השיקום בנכי צה"ל המאובחנים כנפגעי פוסט טראומה: ככלל, תהליך קליטת נכי צה"ל באגף השיקום עבר בשנים האחרונות רפורמה מקיפה, שבמרכזה פנייה יזומה לכל מי שהוכר כנכה, התערבות מהירה, קיצור ביורוקרטיה ובניית תכנית שיקום ייעודית בכל ההיבטים: רווחה, רפואה ותעסוקה. כל נכה המוכר בגין PTSD (מעל ל-20% נכות) זכאי לטיפול פסיכולוגי פרטני, זוגי ו/או משפחתי. משרד הביטחון מעסיק את המומחים המובילים במדינת ישראל, במגוון שיטות טיפוליות ובהתאם לעקרונות ההתערבות בהפרעת דחק פוסט טראומטית של הקונסורציום הישראלי בהובלתו של פרופ' יוסי זוהר.

 

"הם שרדו את גיהינום המלחמה ואנחנו מעבירים אותם גיהינום נוסף"

ח"כ : "הלומי הקרב הם לוחמים וגיבורים שעברו גיהינום כדי להגן על המדינה שלנו. אחרי שהם שרדו את גיהינום המלחמה, אנחנו מעבירים אותם גיהינום נוסף, עד למצב שהם אומרים: "הלוואי שהייתי מת כבר אז ולא הייתי צריך לעבור את הגיהינום הזה שוב!"

ח"כ שרן השכל. צילום: יונתן סינדל/פלאש90
ח"כ שרן השכל. צילום: יונתן סינדל/פלאש90

 

"אגף השיקום מעביר את הלומי הקרב הליך ביורוקרטי ארוך ומייגע ואפילו לא 10 אחוז מהם מקבלים בסוף הכרה. אגף השיקום מצפה מהלומי קרב שיתבעו אותם ויערערו? אתם מתייגים אותם כפסיכים! משוגעים! את הצלקות שאיתם הם חזרו מהקרב הם לא יכולים להראות, אלו צלקות פנימיות. רק הפה והצעקות הם הדרך והפה שלם ולפעמים הפה לא מתפקד איך אתם מצפים שהם יגישו תביעות?. נדרשת רפורמה רצינית ועבודה יסודית מול אגף השיקום למען טיפול אמיתי אישי, משפחתי ותעסוקתי. אני החלטתי לקחת את זה לידיים שלי ולהקים שדולה ייחודית לנפגעי פוסט טראומה כדי לספק את הגב שלו הם זקוקים ולתת להם סוף סוף סיוע מול מערכת שמפנה אליהם עורף".

יו"ר מרצ : ״המדינה שולחת את החיילים לשדה הקרב, וכשהם חוזרים, לא רק שהיא לא מטפלת בהם – היא מפקירה אותם וזורקת אותם לרחוב. במקום שהמדינה תפתח את הדלת בפני כל מי שצריך עזרה, אנשים שחוו כבר קרבות קשים ומצלקים צריכים לצאת למלחמה חדשה – מלחמת ההוכחות. להגיש תביעות, לעבור חקירות, להמציא אינספור מסמכים רפואיים ולהמתין זמן רב, כאשר בינתיים הם אינם מסוגלים להמשיך בחיים שהיו להם טרם השירות הצבאי. זה לא טיפול, זו לא תמיכה, זה התעמרות של המדינה במי שכבר הקריבו כל כך הרבה למענה״.

הממשלה מגלאון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ח"כ זהבה גלאון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

״שמענו היום בדיון סיפורי חיים מטלטלים. אנשים שבמשך שנים ועשרות שנים נאלצים להסתובב עם "פצצה מתקתקת" בנפשם, ועם חשש מתמיד שהיא עומדת להתפוצץ בכל רגע. הלומי קרב לא מצליחים לנהל מערכות יחסים, לשמור על מקום עבודה יציב, להחזיק משפחה. הצעת חוק שלי מבקשת לתת מענה במקביל למערכת הקיימת במערכת הביטחון. לפי החוק, כל חייל משוחרר יהיה זכאי לטיפול רגשי או נפשי שיסייע בהתמודדות עם החוויות הקשות, בפרט פוסט טראומטיות. כל מי שירים את היד יזכה באותו רגע למענה, אוזן קשבת, בלי קריטריונים, בלי חובת הוכחה, בלי חומת בירוקרטית אטומות".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.