מתוך ה'פטריוטים' א'-ה' ב-22:00

על רקע פסיקת בג"ץ אתמול לפיה אין לכלוא מסתננים המסרבים לעבור למדינה שלישית למשך יותר מחודשיים, נשאה נאום חריף נגד יחסה של לשיקולים לאומיים.

בכנס פתיחת שנת המשפט של טענה השרה שקד כי לצד התייחסות ענפה לזכויות הפרט השיקולים הציוניים נעלמו מעיניו של בית המשפט העליון: "בישראל של 2017, מדינה שמשטרה החוקתי הוא מארג שתי וערב של זכויות פרט, ללא כל התייחסות בחוקי היסוד שלה להיותה מדינת הלאום של העם היהודי – הפכה הציונות לשטח המת של המשפט". לדבריה, "שאלת הדמוגרפיה ושמירת הרוב היהודי הן דוגמאות קלאסיות. הפסיקה הישראלית כלל אינה רואה אותן כערכים האמורים להישקל".

השרה התייחסה בדבריה למספר פסקי דין שניתנו מאז המהפכה החוקתית בתחילת שנות ה-90 כמו בג"ץ קעדאן, חוק האזרחות ושרשרת הפסילות של חוקי המסתננים, פסקי דין שלדבריה, החלישו את יכולתה של ישראל לתפקד כמדינת לאום ואמרה כי "הציונות אינה צריכה להמשיך, ואני אומרת כאן – גם לא תמשיך, לכוף את ראשה בפני מערכת זכויות פרט המפורשת באופן אוניברסלי ובדרך המנתקת אותה מדברי ימי הכנסת ומהיסטוריית החקיקה שכולנו מכירים".

שרת המשפטים איילת שקד בכנס לשכת עורכי הדין, היום. צילום: פלאש 90
שרת המשפטים איילת שקד בכנס לשכת עורכי הדין, היום. צילום: פלאש 90

השרה דרשה להקיץ מהחלום שבו שרוייה מערכת המשפט הישראלית, שלדבריה היא "מערכת המשפט המבקשת לקבל על עצמה תפיסת עולם אוטופית ואוניברסלית, מקדשת את זכויות הפרט באופן קיצוני כל כך". לטענת שקד התנהלות זו הביאה לכך שמערכת המשפט "הפסיקה לקחת חלק במלחמה על עצם קיומה של המדינה ועל יכולתו של העם היהודי לנהל חיי קהילה ומדינה"

הפיתרון למצב, לדברי שקד, הוא לתת לערכים הלאומיים מעמד חוקתי, דבר שעשוי להתבצע באמצעות . "חוק 'חוק יסוד: ישראל מדינת הלאום של העם היהודי' שנעביר במושב הקרוב של הכנסת עושה בדיוק את זה", טענה שקד. "הוא שינוי כולל. הוא מהפכה מוסרית ופוליטית. הוא פרדיגמה חדשה ביחס לכל מה שעברנו בחצי היובל האחרון".

שקד הבהירה שחוק הלאום "אינו דיוק משפטי לכאן או לשם", אלא "קריאה להתעורר מהחלום. הוא תפיסה כוללת שמחזירה את עקרונותיהם של דור המייסדים לקדמת הבמה המשפטית. הוא מעביר את הציונות ויסודות הזהות הכי בסיסיים והכי עמוקים שלנו מהשטח המת של שיטתנו המשפטית למקום הנכון והמתאים להם – תחת הזרקור המרכזי". עוד הוסיפה שקד כי חוק הלאום "מייצר מארג חוקתי הכולל, לצד זכויות פרט, גם יסודות לאומיים חוקתיים למדינת ישראל. הוא ממלא את המושג 'מדינה יהודית' בדיוק באותם התכנים שהמהפכה החוקתית רוקנה ממנו".

 נשיאת ביהמ,ש העליון השופטת מרים נאור. צילום: פלאש 90
נשיאת ביהמ,ש העליון השופטת . צילום: פלאש 90
אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.