No Tag To Print

ח"כ תמר זנברג. פלאש 90
יו"ר אם תרצו מתן פלג. צילום: דוברות אם תרצו

זהירות מסכסכים בין אחים | דעה

ברית החיים המתקיימת בין בני העדה הדרוזית והעם היהודי בארץ ישראל, היא תופעה מאד מיוחדת בשכונה המזרח תיכונית. חשוב להדגיש כי לא מדובר על כך שאין בריתות נוספות סביבנו. בין עדות, שבטים וזרמים שונים, אלא שכאן היחסים אינם תלויים בשיתוף פעולה הכרחי נגד אויב משותף או גורם פוליטי ששאר העדות מעוניינות להפיל.

שיתוף הפעולה שמתקיים בלבנון למשל, בין הפלסטינים, השיעים והדרוזים החיים שם, מבוסס רק על דבר אחד- על בלימת הנוצרים המרונים. בעבר במלחמות אזרחים של ממש והיום בקרבות פוליטיים, שלא גולשים חזרה לשפיכות דמים מתוך מאזן אימה הקשור בעוצמה הצבאית שיש לכל עדה. ברית מרשימה נוספת שמתקיימת במזה"ת היא בין השיעים לעלאווים בסוריה ובין הכורדים לשבטים סונים שונים. אבל הכול כאמור מתבסס על החרב.

בארץ ישראל המצב שונה לחלוטין. היחסים בין העדה הדרוזית לעם היהודי מעולם לא התבססו על אויב משותף, אלא רק על הנכונות לחיות זה לצד זה בשכנות טובה.

דווקא הנכונות המדהימה הזו מצד הדרוזים היא שגבתה מהם מחיר דמים.
בימי המרד הערבי בארץ, עת תבעו הערבים את התגייסותם של הדרוזים למלחמתם ביהודים, התעקשו הדרוזים שלא לבחור צד. צעד שכמובן התפרש כחבירה ליהודים ולכן הגביר את העוינות כלפיהם. דבר שקירב עוד יותר את הדרוזים ליהודים.

ולכן הבסיס המקורי לברית בין העדות והוא שמתקיים גם היום, לא מבוסס על פחד מאויב משותף, אלא על הרצון לחיות חיים טובים בשלום ובכבוד.

זה השוני הגדול בין הברית הדרוזית-יהודית לכל ברית אחרת במזה"ת, וזו גם הסיבה שבגינה לא ניתן לדמיין את המפעל הציוני בארץ ישראל ללא ברית החיים שבין העדות.

כ-120 אלף אזרחים דרוזים חיים כיום בישראל, אך הייצוג שלהם בקצונה הבכירה בצה"ל ובכוחות הביטחון חסר פרופורציות לגודלם באוכלוסייה- במובן החיובי של המילה.

העדה הדרוזית היא המובילה באחוזי גיוס לצה"ל עם 83 אחוזים. הדרוזים תופסים מקום של כבוד ובולטים בכל מקום שהם- בפוליטיקה, בחברה בכלל.

מנגד, ברית האחים הזו עומדת לצנינים בעיניי שונאי ישראל והאינטרס לפורר אותה גדול מאד. אחד מהפועלים לעשות זאת הוא ארגון אורפוד – שעבק ביחמיכ ("סרב, עמך יגן עליך"). אורפוד פועל לקידום סרבנות מצה"ל בעדה הדרוזית מזה 6 שנים, ומקדם תעמולה פלסטינית אנטי ישראלית מבפנים.

ארגון זה היה שותף בעבר לתנועת "בלדנא" שפועלת לקידום סרבנות בקרב המגזר הערבי ונתמכת על ידי גורמים ירדניים בעלי אג'נדה פלסטינית אנטי ישראלית. אורפוד מפעיל צוותי תמיכה של עורכי דין, פסיכולוגים ועוד, במטרה לעזור למלש"בים להשתמט מגיוס, ובכלי תקשורת ערבים מתהדרים חברי אורפוד כיצד עבדו על הצבא כדי להשתמט. כאן חשוב להזכיר כי העדה הדרוזית מחיובת בגיוס לצה"ל, שלא כמו בני המיעוטים האחרים, ולכן לכאורה עובר ארגון אורפוד על החוק.

לשון החוק פשוטה וקל להבנה-חוק העונשין- לפי ס' 109 בחוק העונשין, "הסתה להשתמטות"- היא "מי שהסית או שידל אדם החייב בשירות בכוח מזויין שלא ישרת בו או שלא יתייצב לפעולה צבאית, דינו – מאסר חמש שנים".

בנוסף, התנועה אינה רשומה ומוכרת כעמותה ברשם העמותות ובמאגר המידע הרלוונטי של משרד המשפטים כך שלא ברור כיצד ארגונים ירדניים מתהדרים שהם תומכים בהם כלכלית או שמא איך הכסף עובר להם, מי מעביר אותו ומה מקורו.

בהתקרבותנו לחודש דצמבר בו עתיד להתקיים דיון בבג"ץ נגד חוק יסוד הלאום, יצוצו בוודאי מן החורים, כל שונאי ישראל במטרה לשסע ולסכסך בין הדרוזים ליהודים. לכן כדאי להתחיל בטיפול מנע כבר עכשיו ולפתוח בחקירה נגד הפועלים לסכסך. יש לבחון מי הם הארגונים הבוחשים נגד ישראל מבפנים, מי רוצה לפגוע ביסודותיה החברתיים של ישראל ומי מממן אותם.

הכותב הוא יו"ר תנועת "אם תרצו"

It is not Android