באיחור של עשר שנים, נזכר נתניהו שיש צורך בבדק בית מקיף בפרקליטות ובמשטרה. הרי התחלואים בגופים האלה ידועים לנו כבר שנים. החונטה המשפטית, ההתנהלות המתנשאת ולעיתים הלא מקצועית, דרשו מזמן ניקוי אורוות. בכל השנים האלה, עוד לפני נפתחו התיקים נגדו, נתניהו הגן על מערכת המשפט. עד שהיא התהפכה נגדו.
דעתי על התנהלות המשטרה והפרקליטות בתיקי נתניהו ידועה לכולם. השמעתי אותה לא פעם מעל כל במה אפשרית. יש לי גם השגות רבות בנוגע לכתב האישום שהוגש. חלקים רבים ממנו מהווים תקדים מסוכן, בעיקר בכל הקשור ליחסים בין פוליטיקאים לעיתונאים ומו"לים. כל בר דעת מבין שנעשה עוול לראש הממשלה. הביטוי "תפירת תיקים" שוב מהדהד ומותיר טעם רע בפה, גם לאילו שאינם נמנים על מחנה הימין.
על פי החוק, יכול נתניהו להמשיך ולכהן כראש ממשלה עד גזר דין חלוט. זאת בהנחה שבג"צ לא יגלה שוב עצמאות שיפוטית מופרזת ויחיל את הלכת פנחסי-דרעי גם על ראש הממשלה.
עם זאת, אני חושב שטוב יעשה נתניהו אם ייקח בעת הזו פסק זמן מהחיים הפוליטיים. הוא נאבק כאריה מול הפרקליטות והמשטרה. מחדלי החקירה וההליך המשפטי נחשפו במלוא ערוותם בחודשים האחרונים: איומים על עדי מדינה, ניסיונות אובססיביים להפוך את נתניהו למושחת, הפעלת לחצים בלתי סבירים על עדים, הדלפות מכוונת וחד צדדיות לתקשורת, אכיפה בררנית ועוד היד נטויה. נתניהו פירט היטב אמש את כל הכשלים.
אבל עם זאת, אנחנו מדינת חוק. נתניהו צריך עכשיו להתמודד עם כתב אישום ומשפט שיתנהל בקרוב בענייניו. אם אכן יהיה זה משפט צדק, ולא משפט שדה בחסות הבלי הפרקליטות, אין לי ספק שהוא ייצא זכאי. סעיף השוחד בוודאי יימחק. נתניהו כעת צריך להתמקד במשפט, בקרב על חייו ועל שמו הטוב. אנחנו מכירים את נתניהו, הוא פייטר. הוא נלחם בשדה הקרב כקצין בסיירת מטכ"ל, גם נפצע במהלך פעילות מבצעית, כמעט קיפח את חייו, אבל תמיד ידע לקום על שתי רגליו ולהמשיך הלאה – ליעד הבא שהצבי בפניו. כך עשה כדיפלומט צעיר ונמרץ שייצג את ישראל בכבוד וגם שנים אחר כך כשנלחם נגד כל העולם בתכנית הגרעין האימתנית של איראן. הוא לא חשש להתעמת אפילו מול נשיא ארה"ב אובמה כדי להגן על האינטרסים של מדינת ישראל. כשלפיד ואחרים כתשו אותו על מהלכיו המדיניים הוא המשיך, שוב – ממוקד מטרה. גם שם הוא בסוף ניצח והתברר לכולם שהוא צדק לכל אורך הדרך.
כדי לנצח גם בשדה הקשה מכל, המשפטי, הוא צריך כעת לפנות מזמנו. נתניהו יודע כמה קשה לנהל מדינה כמו ישראל, בטח כשהאתגרים הביטחוניים כל כך מוחשיים ועצומים. טוב יעשה אם אחרי עשר שנות שלטון שאותן הקדיש למדינה, הוא יקדיש עכשיו את זמנו לניקוי שמו. זה חשוב גם ליותר ממיליון וחצי בני אדם שבחרו בו כי הם מאמינים בחפותו.
אם יידע לנהוג כמו ג'נטלמן הוא גם ימנע מאתנו סבב בחירות נוסף. הוא יוכל להכתיר לתפקיד, באופן זמני, את יולי אדלשטיין למשל, המקובל על כל הצדדים. תקום כאן ממשלת אחדות לאומית. זה צו השעה, גם בראייתו של נתניהו. אם אכן ייעשה לו משפט צדק והוא ייצא זכאי, הוא יחזור ובגדול להנהיג אותנו ואף אחד כבר לא יעמוד בדרכו. אפילו לא גורמי המשפט.
לא קל לי לכתוב את הדברים האלו. בשלוש השנים האחרונות ראיתי את נתניהו מקרוב, עובד מסביב לשעון בחריצות בנחישות ובכישרון רב למען ישראל. רק מי שנמצא קרוב אליו יכול להעריך את יכולותיו הגבוהות וכישרונותיו הרבים. אם יחליט לקבל את עצתי, הוא יחסר לכולנו, אבל זה הדבר הנכון לעשות. אף אחד מאתנו לא ירגיש בנוח לראות ראש ממשלה שמנהל ישיבת ממשלה בבוקר ומיד אחריה מגיע לבית המשפט ויושב על ספסל הנאשמים.
וכשהסיוט הזה יסתיים, ונתניהו יזוכה (שוב: במידה ויזכה למשפט צדק) אז באמת אפשר יהיה לעשות ניקוי אורוות בפרקליטות וגם בצמרת המשטרה.
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.