פרסום ראשון באתר החדשות Soha בוויטנאם חושף כי משלחת צבאית אמריקאית-ישראלית ביקרה לאחרונה בחשאי באוקריאנה במטרה לבחון מקרוב את מערכת ההגנה האווירית הרוסית S-300 המוצבת במדינה.

מערכת ההגנה האווירית הרוסית S-300. צילום: רויטרס

 

ע"פ הדיווח, האוקריאנים – שרכשו את המערכת מרוסיה בתחילת שנות ה-2000 – איפשרו בשבועות האחרונים לנציגי חילות האוויר האמריקאים והישראלים לבחון מקרוב את המערכת, שהוצבה לאחרונה בסוריה, וחשפו בפניהם את רכיבי התוכנה והחומרה של המערכת.

מערכת ה S-300 מגיעה לסוריה

 

בתוך כך, אוקראינה הזמינה את חילות האוויר של שתי המדינות להגיע ולהתאמן על המערכת. על פי הדיווח, ארה"ב צפויה לשלוח לקייב מטוסי F-15 וחיל האוויר הישראלי, מצידו, ישלח צוותי אוויר.

המטוסים האמריקאים, מוטסים על ידי טייסים ישראלים, ידמו סימולציות אוויריות בשמי אוקראינה, על מנת לעמוד על הביצועים האמיתיים של טילי ה- S-300.

טיל נורה מסוללת S-300. צילום: רויטרס

 

כזכור, בשנת 2015, בתגובה להתערבות הצבאית הרוסית במלחמת האזרחים באוקראינה, הפרלמנט האוקראיני הכריז על צמצום היחסים הדיפלומטיים עם רוסיה ל"כמעט אפס".

כשנה לאחר מכן, משרד החוץ של אוקראינה המליץ רשמית לאזרחי המדינה להימנע מכל סוג של נסיעה לרוסיה או מעבר דרך שטחה, בשל מעצרים שרירותיים של אזרחים אוקראינים שלעיתים קרובות "מטופלים בגסות בשיטות בלתי חוקיות של לחץ פיזי ופסיכולוגי, עינויים ומעשים אחרים הפוגעים בזכויות האדם ובכבודם".

 

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל