לרגל ציון שנת החמישים למלחמת ושחרור חושף ארכיון צה"ל במשרד הביטחון  חומרים נדירים מן התקופה שלא נחשפו עד היום. הפעם, חושף הארכיון את עדותו של מי שהיה ראש אמ"ן בזמן המלחמה, אלוף ,. יריב העיד בפני יחידת ההיסטוריה של צה"ל על המודיעין לפני המלחמה, ההתלבטויות מתי לתקוף והאם לכבוש את העיר העתיקה ואת , ועל היחסים המורכבים בין הדרג המדיני והצבאי.

סיור על המוצבים, עם הרמטכ"ל בביקור במי עמי.צילום: אוסף פרטי אהרון יריב
סיור על המוצבים, עם הרמטכ"ל בביקור במי עמי.צילום: אוסף פרטי אהרון יריב

 

יריב מספר על הספקות שהיו בצמרת המדינית לגבי תקיפה אפשרית של מדינות ערב, "קראו לי ללשכת ראש הממשלה", מספר יריב, ואני זוכר בבירור את ראש הממשלה…את הרצוג ועוד אנשים. ואז שאל אותי הרצוג: אהרל'ה, מה יקרה אם ג'ונסון (הנשיא האמריקני) יקרא ל'בויז' (לחיילים) שלך וישאל אותם מה דעתכם, האם יכולה להיות מחר או כל רגע התקפת פתע של הערבים על ישראל, מה לדעתך הם יגידו? אמרתי שהם יגידו שזה שטויות, זה הכול. שלום שלום".

ביקור ראש אמ"ן בפיקוד צפון- רס"ן אליעזר צוקרמן (רימון) רל"ש ראש אמ"ן, אל"מ צבי לידור רמ"ח ארגון, סא"ל בני זאבי מפקד יחידה 154, סא"ל יהודה שיראי קמ"ן פיקוד צפון. רמת הגולן. צילום: ארכיון צה"ל
ביקור ראש אמ"ן בפיקוד צפון: רס"ן אליעזר צוקרמן (רימון) רל"ש ראש אמ"ן, אל"מ צבי לידור רמ"ח ארגון, סא"ל בני זאבי מפקד יחידה 154, סא"ל יהודה שיראי קמ"ן פיקוד צפון. צילום: ארכיון צה"ל

בין היתר מספר יריב על יחסיו עם הרמטכ"ל דאז . "ליצחק כל הזמן הפריע בהיגיון המתודי שלו לא הסתדר לו המהלך של נאצר", הוא מספר. עוד בעדותו מגלה האלוף אהרון יריב כי ההחלטה הסופית לצאת למלחמה התקבלה בישיבה מפלגתית, "אחת הישיבות הכי חשובות, אני לא יודע אם יש פרוטוקול…זה היה פורום מפלגתי אבל היו כל השרים…יצחק היה שם…שם נתקבלה ההחלטה…שמה חזרו על הדחייה…". החוקר מאתגר את ראש אמ"ן ושואל, "יש לנו עדות של יצחק ויש לנו עדות של בר- לב, הם לא סיפרו לנו…הגרסה שמופיעה זה שההחלטה התקבלה אחרי הצהריים פרטים אנחנו לא יודעים…אתה ממש מצהיר דבר אחר", "בזה אני בטוח" עונה ראש אמ"ן, "הייתה פנייה של הרמטכ"ל אליו ואז הוא הסביר שעוד לא הגיעה השעה".

אהרון יריב. צילום: דובר צה"ל
אהרון יריב. צילום: דובר צה"ל

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.