עו"ד ישראל ויינברג. צילום: יניב איתן

תביעות רפואית הפכו בשנים האחרונות לנפוצות יותר ויותר. על פי מחקרים, בעשור האחרון מספר התביעות על בישראל גדל ב–30 אחוזים, ובתי המשפט הכפילו לתובעים את סכומי הפיצויים. כך  –בשנת 2015 שילמו גופי הבריאות הציבוריים פיצויים בלמעלה משני מיליארדי שקלים בעוד שבשנת 2005 הסכום אותו שילמו עבור פיצויים על עמד על 138 מיליון שקלים בלבד. בנוסף, מספר התביעות שהוגשו עלה מ–1,184 ב–2006 ל–1,532 ב–2017. (הנתונים מתוך כתבה באתר 'הארץ')

מהי רשלנות רפואית?

רשלנות רפואית הוא מונח המתייחס למתן שירותים רפואיים תוך סטייה מרמת הזהירות הסבירה. כלומר, הרשלנות מתבטאת בטיפול אשר הרופא הסביר לא היה נוקט בו. כיתר דיני הנזיקין, אין צורך בכוונת המזיק לגרום נזק. אפילו אם הפעולה הבלתי סבירה נעשתה בתום לב, אך גרם נזק, המזיק  יהיה צריך לפצות בגין הנזק שגרם. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהחברה רואה בפעילות רשלנית פעילות תוך סטנדרטים לקויים, ולכן תיחשב כפעילות שיש בה אשמה חברתית, גם אם המטרה הייתה חיובית.

עד מתי ניתן להגיש תביעה ברשלנות רפואית?

תקופת ההתיישנות במקרי רשלנות רפואית משתנה לפי זהות התובע. בעיקרון ככל שהתובע הוא מבוגר , מעל גיל 18 ,זמן ההתיישנות עומד על 7 שנים ממועד אירוע העוול. אך כאשר התובע הוא קטין, תקופת ההתיישנות תתחיל להיספר ממועד הגיעו  לגיל 18. כלומר ניתן להגיש את תביעת הרשלנות הרפואית עד שהקטין יגיע לגיל 25. חשוב לציין כי ישנם מצבים בהם יש הארכה של תקופת ההתיישנות, כך לדוגמה: אם לא יודעים ולא ניתן , גם במאמצים סבירים לגלות את הנזק תוארך תקופת ההתיישנות עד 10 שנים לאחר גרימתו.

חוות דעת:

בעת הגשת תביעת רשלנות רפואית, על התובע לצרף לכתב התביעה חוות דעת של מומחה רפואי בתחום שלגביו הוא טוען לרשלנות. חוות הדעת צריכה לבסס את הטענה שאכן התקיימה רשלנות ולהראות מה היקף הנזק שנגרם לתובע והנכות שנגרמה לו כתוצאה מהרשלנות. אי צירוף חוות דעת, שולל מהתובע את האפשרות להוכיח את הרשלנות הרפואית. במקרים מסוימים בית המשפט יכול לפטור את התובע מלצרף חוות דעת רפואית לכתב התביעה שלו, ולמנות מומחה מטעם בית המשפט., אך המדובר במקרים מיוחדים.

אם חושד שהטיפול בו היה רשלני, כיצד הוא יכולה לבדוק ולחקור את הנושא?

כצעד ראשון על המטופל לאסוף כל תיעוד רפואי רלוונטי מהטיפול אותו הוא עבר. ניתן לעשות זאת באופן עצמאי או באמצעות העוסק ברשלנות רפואית, שיכוון למסמכים הרלוונטיים. בשלב השני, עורך הדין יתייעץ עם מיטב הרופאים אשר יבדקו אם הייתה רשלנות רפואית ואם קיימת רשלנות כזו, תתבקש מהם חוות דעת שתגבה את התביעה בעת הגשתה.

לסיכום, תביעות רשלנות רפואית הן דבר מורכב ולא פשוט כלל וכלל  ולכן חשוב ל"הצטייד" בעורך דין מקצועי מומחה שעוסק בתחום על מנת שיכוון אתכם כבר בצעדיכם הראשונים ועוד בטרם מוגשת תביעת פיצויים לבית המשפט. יש להדגיש כי לא כל עורך דין שמתמחה בדיני נזיקין, גם אם הוא בתביעות שעניינן תאונות דרכים , הוא מומחה לתביעות שעוסקות ברשלנות רפואית שהנו תחום מיוחד !

חבל  שהתביעה תידחה רק משום שעוה"ד לא הכיר את המטריה או את ההליך כולו, והגיש את התביעה באופן חסר. רק עו"ד מקצועי מומחה ובעל ניסיון שמכיר את המטרייה היטב וגם את הרופאים המומחים בתחומים הרפואיים השונים  שעוסק בתחום יכול להביא אתכם להישגים ולמיצוי כל זכויותיכם מול הגופים המעוולים וחברות הביטוח של אותם גופים , להם יש משאבים כספיים גדולים ומיוצגים על ידי מיטב עורכי הדין

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא