זהבה גלאון. צילום: פלאש 90
. צילום: פלאש 90

 

לא כולם היו מרוצים מנאום ירושלים של הנשיא טראמפ, ובמערכת הפוליטית נשמעו גם קולות אשר זועמים על החלטתו של הנשיא האמריקני להכיר בירושלים כבירת ישראל ולהתחיל בהליך מת"א לירושלים.

יו"ר '' ח"כ זהבה גלאון אמרה בתגובה כי "פירוש ההכרזה של טראמפ היא הכרה אמריקנית בסיפוח מזרח ירושלים והעיר העתיקה. הכרזה כזו ודאי לא תסייע להתנעת מהלך אזורי לשלום, מכיוון שכל הסדר יחייב פשרה על ריבונות בירושלים. אבל מהלך כזה בהחלט יעניק רוח גבית לימין הסהרורי בישראל". לדבריה, "בירושלים גרים אנשים אמיתיים שיהיו מושפעים מהחלטות שמתקבלות על ידי אדם שאופתע אם ידע לאתר את ירושלים על מפה או אם הוא מסוגל בכלל לקרוא אחת. בזכותו הימין הולך לחגוג היום את ניצחון פירוס שלו. אני רק מקווה שאת מחיר הניצחון הזה לא נשלם כולנו".

"ההצהרה בוגדת בחזון הציוני"

ח"כ  מ'מרצ' הודיעה כי "ממשל טראמפ סיים את תפקידה ומעמדה ההיסטורי של ארה"ב כמגשרת בין ישראל לפלסטינים". רוזין הוסיפה כי "הכרה אמיתית ובת קיימא בירושלים כבירת ישראל הייתה צריכה להתקבל בליווי החלטה על הקמת מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים". אם לא די בכך, לטענתה של חברת הכנסת, ההצהרה על ציון כבירת העם היהודי "פוגעת בהסדר עתידי ולכן בוגדת דה-פקטו בחזון הציוני שעל ערכיו הוקמה מדינת ישראל".

ח"כ מיכל רוזין. צילום: פלאש 90
ח"כ מיכל רוזין. צילום: פלאש 90

 

ח"כ זוהיר בהלול מ'המחנה הציוני', שעלה לאחרונה לכותרות אחרי החלטתו להחרים את ישיבת הכנסת החגיגית לציון מאה שנים להצהרת בלפור, הצטרף לחברות הכנסת מ'מרצ' ואמר: "אני מצר על החלטתו של נשיא ארה"ב, שזכתה לתמיכת רה"מ נתניהו שמוביל מדיניות בלתי מתפשרת של ימין קיצוני. ההחלטה שמה מוקשים להסדר עתידי ומתכון בטוח להכשלת היחסים הפוטנציאלים הנרקמים בין ישראל למדינות המוסלמיות המתונות. ממשלת ישראל אולי מרגישה הערב כמנצחת, אך לטווח הארוך ההפסד הוא גדול. אנו עלולים להיגרר למעגל דמים טראגי ומיותר. ירושלים לעולם לא תהיה הבירה הבלעדית של צד זה או אחר. היא נועדה להיות בירתן של שתי המדינות, אשר יתקיימו זו לצד זו בארץ הקודש".

"טראמפ שונא האדם לא מתעניין בגורל הישראלים ובטח לא בגורל הפלסטינים", קבע נחרצות יו"ר הרשימה 'המשותפת' ח"כ . "הנאום שלו הערב היה שילוב של בורות ויהירות כשההשלכות כלל אינן מעניינות אותו. טראמפ השליך היום גפרור על המזרח התיכון ואת המחיר ישלמו שני העמים. ארצות הברית של טראמפ הודיעה היום באופן רשמי שהיא חלק מהכוח הכובש, ולכן אינה יכולה לשמש בשום אופן כנותנת החסות לשיחות בין הישראלים והפלסטינים. העם הפלסטיני יחד עם כוחות השלום בישראל ימשיכו במאבקם האמיץ עד לסיום הכיבוש וכינון שלום אמת".

מאיים לחסום את הדחפורים בגופו. עודה. צילום: פלאש 90
ח"כ איימן עודה. צילום: פלאש 90

 

"ירושלים המזרחית תהיה בירת פלסטין על אפם ועל חמתם"

יו"ר מפלגת 'בל"ד' ב'רשימה המשותפת', ח"כ ג'מאל , אמר מצידו כי "טראמפ משחק באש ולא אכפת לו מהמשך שפיכות הדמים. הוא מוכן לעשות הכל כדי לרצות את הימין הקיצוני בישראל. טראמפ ערך טקס קבורה לתהליך השלום והבהיר לכולם שארה"ב אינה מתווך – אפילו לכאורה – אלא צד בסכסוך. ההצהרה שלו הינה צעד עוין נגד הפלסטינים וזלזול בעולם הערבי. אלה החוגגים בישראל את הצהרתו של טראמפ הם אותם אלה שעושים הכל כדי למנוע הסדר וכדי לקדם את מפעל ההתנחלויות והכיבוש, תוך ניסיון לחנוק את השאיפות הלאומיות הצודקות של העם הפלסטיני. נתניהו וטראמפ חייבים לדעת שירושלים המזרחית תהיה בירת פלסטין על אפם ועל חמתם".

ח"כ זחאלקה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
"טראמפ ערך טקס קבורה לתהליך השלום". ח"כ זחאלקה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת אמר כי מדובר ב"הצהרה קולוניאלית, שסותרת את המשפט הבינלאומי ומהווה יריקה בפרצוף הקהילה הבינלאומית". לדבריו, "העולם מעולם לא הכיר בסיפוחה של ירושלים המזרחית לישראל, וקיימות החלטות הן של מועצת הביטחון של והן של בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג הקובעות שירושלים המזרחית היא שטח כבוש כשאר האזורים שישראל כבשה בשנת 1967. לפלסטינים מעולם לא היו ציפיות מארה״ב, וטראמפ היום הציב את מדינתו בראש החזית כנגד מאמצי השלום של כל העולם".

גם מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, הדיפלומט אלון ליאל, לא חסך זעזוע והכריז כי: "טראמפ זרק פצצת אטום על ירושלים". לא פחות. דבריו של ליאל מגיעים אחרי שמוקדם יותר פנה לשליח טראמפ למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט, יחד עם קבוצת דיפלומטים לשעבר מישראל, במכתב הדורש לעצור את ההכרזה האמריקנית. "הצהרה של נשיא ארה"ב לפיה הוא מכיר בירושלים כבירת ישראל בעודו מתעלם משאיפות הפלסטיניות יגבירו את אי השוויון בין הצדדים, יפגעו בסיכויים לשלום ועלולים להצית את כל האיזור", הזהירו.

מנכ"ל משרד החוץ לשעבר אלון ליאל. צילום: פלאש 90
מנכ"ל משרד החוץ לשעבר אלון ליאל. צילום: פלאש 90
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.