דף הבית > חם ברשת > "אם מנסים לרצוח את הילד שלך יש לך חובה ללכת לשרוף אוטו"

"אם מנסים לרצוח את הילד שלך יש לך חובה ללכת לשרוף אוטו"

אחרי שעורר סערה כשהביע בתוכניתו תמיכה בפעולת תגובה לניסיון הלינ'ץ שביצעו תושבי קוצרא בילדים, אברי גלעד, מגיב: "להבא אגיד את זה לעצמי, ברבע לשש, באוטו"

"לא נהיה יהודונים שמחכים שהפריץ יגיע", אמר אברי גלעד בהגישו את תוכנית "העולם הבוקר" של רשת ביום שישי האחרון ולמעשה הצדיק את תגובתם של מספר מתיישבים שהגיעו לבצע הפרות סדר בכפר קוצרא בתגובה לתקיפת הילדים ע"י תושבי הכפר במהלך טיול הבר-מצווה ביום חמישי האחרון. "רבים מתושבי הכפר השתתפו בדבר הזה, וזה לא יכול לעבור ללא תגובה", ניסה גלעד להסביר את עצמו לנוכח הזדעקותה של הילה קורח, המגישה לצידו, אולם מכאן התפתח ויכוח קולני.

"לא נהיה יהודונים". גלעד. צילום: אורן נחשון, פלאש 90
"לא נהיה יהודונים". גלעד. צילום: אורן נחשון, פלאש 90

בשלב זה פתנה מיה זיו-וולף, מגישה נוספת בתוכנית, לגלעד, הזכירה כי "אדם (פלשתיני) נהרג" ושאלה האם "זו לא תגובה?!". גלעד מצידו השיב: "בסדר, זה האדם שניסה לחטוף את האקדח. הוא נהרג, אז איתו סגרו [את החשבון]".

"וזו צריכה להיות התגובה?!", שאלה קורח וקיבלה תשובה: "אני חושב שלפעמים אין ברירה אלא להפגין נוכחות – גם נוכחות אלימה כדי…". זיו-וולף הקשתה ושאלה: "אתה לא חושב שזה יוביל למצב של התדרדרות – וזה ילך ויחמיר כי גם הם [הפלסטינים] עכשיו יבואו…". אולם גלעד קטע אותה והכריז: "לא נהיה יהודונים, לא נהיה כאלה שבאים להרוג בהם והם רק מתחבאים מתחת למיטה וחוששים שהפריץ יבוא להגן עליהם".

קורח הקצינה בתגובה את המסקנה מדבריו של גלעד ואמרה: "בואו ניקח אלות וקלשונים ולפידים וניקח את החוק לידיים" וזה השיב: "לפעמים אין ברירה".

"להבא אגיד את זה לעצמי באוטו"

דבריו של גלעד עוררו סערה ברחבי הרשת, אליה הגיב אתמול באדישות ואמר: "אני שמח שמה שנאמר בתוכנית בוקר צנועה בשעה שש ורבע בבוקר, לעיני שמונה צופים מנומנמים, מסעיר את הרשת. אני לא בטוח שאני עצמי הייתי מספיק ער כדי לדבר באופן יותר מתון, מחושב ומתחשב בעידן הפוליטיקלי קורקט. נראה לי שאם מנסים לרצוח את הילד שלך יש לך זכות ללכת לשרוף אוטו, אולי אפילו חובה, אבל אני מבין שאסור להגיד את זה בשש ורבע בבוקר. להבא אגיד את זה לעצמי, ברבע לשש, באוטו, בדרך לעבודה".

 

כזכור, ביום שישי האחרון נעשה ניסיון לינץ' ע"י מחבלים פלסטינים בקבוצת ילדים שיצאו לטיול בר-מצווה סמוך למגדלים. למחרת תכנון תושבי הסביבה להגיע למקום האירוע, יחד עם הילדים, ולהמשיך את "הטיול שנקטע בידי הפורעים". אולם, לבקשת הצבא התושבים החליטו לבטל את הטיול.

במהלך הטיול, התפתחה הפרת סדר של עשרות פלסטינים סמוך לכפר שיידו אבנים לעבר הילדים, במהלכה התבצע ירי של אחד המטיילים לעבר מפרי הסדר למטרת הגנה עצמית. כתוצאה מהירי, אחד המחבלים נפגע, ועל אף מאמצי ההחייאה של כוחותינו, נקבע מותו. בתקרית אף נחטף הנשק של ההורים, מה שהביא להעלאת רמת הכוננות במרחב שילה.

בטיול, אשר עבר בתוואי שאושר ע"י הצבא בסמוך לכביש אלון, השתתפו כ-25 ילדים ושני מבוגרים אשר ליוו את הקבוצה. לפי דיווחים המגיעים מהשטח, הפורעים השליכו במשך דקות ארוכות אבנים וסלעים לעבר הילדים, קבוצת הילדים נאלצה להידחק אל עבר המדרון והמצוקים עד לסכנת חיים של ממש, גם מהסלעים שהושלכו לעברם וגם מהמדרון והצוקים במקום.

בשלב מסוים הצליחו הפורעים להגיע אל אחד המאבטחים תוך שהם תוקפים אותו וחוטפים את נשקו. המאבטח נפצע מאבנים בפניו וקיבל טיפול. בנוסף, על פי סוכנות הידיעות TPS, נגנבו על ידי הפורעים מכשירי פלאפון וארנקים מהקבוצה. כמו כן, במהלך שהות הקבוצה בתוך המערה, ריססו הערבים גז מדמיע לתוך המערה.

איומים ברשת על האב שהציל את הילדים מלינץ

דף הפייסבוק של הכפר קוצרא, "קוצרא עכשיו", העלה פוסט בו תמונתו של האב שהציל את הילדים מלינץ בשבוע שעבר. בפוסט נכתב תחת תמונתו כי "מדובר ברוצח של הקדוש המעונה מהכפר". לפוסט שקיבל לייקים רבים ושיתופים, פורסמו תגובות רבות המגדפות את ההורה וקוראות לנקום בו.

הפוסט ב"קוצרא עכשיו"
הפוסט ב"קוצרא עכשיו"

 

בעקבות הפרסומים, פנה עו"ד מנשה יאדו מארגון 'חוננו' במכתב דחוף למפקד מחוז ש"י במשטרה בדרישה לפעול מול רשת פייסבוק להסרת הפוסט וכן לפעול כמגד המסיתים. "הדף הוצף בשטף של תגובות רצחניות כנגד ליבמן", כתב יאדו.

בהמשך המכתב דרש עו"ד יאדו כי המשטרה תפעל במספר מישורים תוך שהוא מדגיש אך הסכנה. "אבקשכם לפעול במיידי באמצעות פייסבוק להסיר הפוסט המסוכן, ולהבאת המפרסמים והמאיימים למעצר ולדין", כתב. לדבריו, "מדובר בסיכון קונקרטי לחיי אדם. הגנתכם נדרשת בדחיפות. מדובר בתרבות של הלכה למעשה הפצה קריאה לרצח או התרת דמו של אדם ברשת, יש אפוא למגר את הסיכון הקונקרטי לעצור את אפיק הפעולה המסוכן".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

הכירו את התשובה המסורתית לקמפיין ההדתה

מייסד תנועת 'תור הזהב', אופיר טובול, על הפרודיה לקמפיין ההדתה שהסעירה את הרשת: "לא ניתן לעשות דה לגיטמציה למסורת"