נרצחו לטובת צורכי מחקר, כך קובע היום (ד') ח"כ (הליכוד), משותפי ועדת הכנסת המיוחדת לחקר פרשת ילדי תימן, לאחר שנחשף לעדויות חדשות בנוגע לפרשה. בשיחה עם ערוץ 20 הוא מספר כי לאחר שראה את עדותה הכתובה של ד"ר רוסנברג ממרץ 1950, השתכנע כי הדבר נעשה בזדון.

צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של ח"כ אמיר אוחנה

רוסנברג היא רופאה שטיפלה בילדים בבית-החולים לילדים בראש העין, ובעדותה, מכתב שכתבה לד"ר מן בירושלים, היא מספר כי הטיפול הרפואי בילדים היה לקוי.

אוחנה מקריא מן הדף בזעזוע את עדותה של רוסנברג. "הילדים בשביל כל מיני סיבות מקבלים בזמן מחלתם מספר של גיליון שונה ולא פלא שהמטפלת הנותנת רפואות יכולה לבלבל את הרפואות, כי נותנת לפי רק מספרים ולא שמות. והפניצילין, למשל ,שרשום בשביל מספר ימים לילד אחד מתחיל לקבל ילד שני שזכה לקבל את המספר של הראשון. המטפלת לבד אמרה שהיא מתבלבלת".

"הילדים סבלו מקור, דלקת ריאות. בחדר מס' 2, איפה שמשתדלים שיהיה חום מוגבר, האוויר בחדר התרוקן כ"כ, שלמטפלות היה קשה לעבוד שמה. אבל לשום רופא באה המחשבה שהילדים – עם דלקת ריאות וההתייבשות שלהם – סובלים מזה, ומתים מזה… אני מרשה לעצמי כאן להביע את הדעה שלי שבחדר זה (2) – 80% של ילדים שמתים, מתים רק מהזנחה וחוסר טיפול נכון".

נחטפו לצורך מחקר? ילדי תימן. צילום: לשכת העיתונות הממשלתית
נחטפו לצורך מחקר? ילדי תימן. צילום: לשכת העיתונות הממשלתית

אוחנה עוצר את ההקראה ומבהיר. "80 אחוז זה לא מקריות או רשלנות, את זה אפשר לומר על 5% – שזה גם מספר נוראי – 80 אחוז זה כבר מעיד על כוונה, ואם אמרתי כוונה, הרי שאמרתי . אני לא אומר את זה במילותיי, אלא במילות הדוקטור", מבהיר.

רוזנברג מתארת מצב בו היא, בניגוד לרופאים אחרים, הייתה מנומסת כלפי הורי הילדים ואף קנתה את אמונם בשל כך. חבריה לא שמחו על כך. "לא פלא שחברים שלי (קולגות שלי) רצו להתפטר ממני, אם גם השתדלתי להיות ביותר נימוסית איתם – אבל איך זה נוח להם כשכל אחד מהם סוגר את עיניו מה עושה השני, וההרמוניה שלמה אפילו לא מבינים שהם הרוצחים של הילדים".

"היה ביקוש ללבבות של תימנים"

מעדות זו, אוחנה משתכנע, אפשר להבין כי הדבר נעשה בכוונת זדון,. "עכשיו אתה אומר לעצמך, מה האינטרס, איזה מניע יש? מילא לחטוף, לא שאפשר לקבל את זה – אפשר להבין את זה. משפחות הגיעו מהשואה ללא ילדים, ראו משפחות ברוכות ילדים ועושים, כדרכו של הסוציליאזם, צדק מתקן. נניח, אבל פה מדובר ברצח. מה האינטרס?

"מסתבר שהיו ניסויים בגופות ובאיבריהם שקיבלו המון כסף עבור הניסויים האלו. מדינת ישראל קיבלה הון עתק. הייתה מחלה שלקו בה רבים ואיבדו את חייהם, ויוצאי תימן לא לקו בה. אז היה ביקוש ללבבות של תימנים וקיבלו המון כסף כדי לבצע ניסויים בתימנים".

מה קרה בבית החולים לילידם בראש העין? יהודים מתימן במחנה עולים בראש העין. צילום: לע"מ.
מה קרה בבית החולים לילידם בראש העין? יהודים מתימן במחנה עולים בראש העין. צילום: לע"מ.

לדברי אוחנה, "מדינת ישראל הייתה מדינה חדשה, שצריכה להגן על עצמה, לקנות תחמושת. אין לנו משאבים – נשק, גז, נפט, אין היי טק". אוחנה מתבסס על עדויות שהתקבלו לוועדה, כשלדבריו, ישראל מכרה את גורל ילדיהם שהגיעו ארצה מתימן, על מנת לבסס את עצמה כלכלית.

"אנחנו מתכוונים להעמיק בעדויות האלו ולחקור אותן, ולא להניח להן עד שהאמת תתגלה. הפשעים, שבשלב הזה, כבר לא עוסקים במשפט פלילי. רוב האנשים מתו ואי אפשר להביא ראיות שיעמדו במבחן הספק הסביר, אבל בשלב הזה אפשר לומר שבוצעו פשעים נוראיים בשנותיה ראשונות של המדינה. במינימום של המינימום, המדינה צריכה להודות בפשעים, גם אם חלק מהקורבנות לא יוכלו לזכות לראות את ההודיה הזו".

בנוגע לשאלת הפיצויים, אוחנה מודה כי מוקדם מדי לשפוט: "אחרי שנדע מה קרה, נוכל לדעת מי יקבל פיצויים ועל מה".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.