זרות העבירו לארגוני השמאל הקיצוני כרבע מיליארד ש"ח בארבע השנים האחרונות. כך עולה מנתוני המערכת החדשה של , המאפשרת לצפות בהעברות הכספים של ממשלות זרות לכל ארגון ישראלי הפועל במסגרת הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

סרטון ההסבר של NGO MONITOR

בהודעה שהפיץ המכון, הוסבר כי מטרת המערכת היא לסייע למקבלי ההחלטות, עיתונאים והציבור הישראלי לצפות בנתונים המעודכנים ביותר על מימון ממשלתי זר, באופן נגיש וידידותי למשתמש. המערכת תאפשר להפיק גרפים שונים לבקשת המשתמש על בסיס הנתונים הקיימים, והמידע במערכת יעודכן אחת לשלושה חודשים.

כל הנתונים נלקחו ממערכת הדיווח המקוונת של רשם העמותות, המציגה את הדיווחים הרבעוניים של הארגונים שמגישים אותם במסגרת ״חוק חובת גילוי לגבי מי שנתמך על ידי ישות מדינית זרה״ (2011). מסד הנתונים כולל מידע רק על ארגונים הפעילים במסגרת הסכסוך הערבי-ישראלי, אשר מהווים 35 מתוך 128 ארגונים שדיווחו באופן רבעוני על הכנסות מישות מדינית זרה.

כך מחולקת העוגה. צילום מסך: NGO MONITOR
כך מחולקת העוגה. צילום מסך: NGO MONITOR

כאמור, מהנתונים עולה כי מדובר על סכום חסר תקדים של כרבע מיליארד שקלים ב-4 השנים האחרונות, שהועברו לארגונים אלו מממשלות זרות, באופן ישיר ועקיף.

לכניסה למערכת

פרופ' ג'ראלד שטיינברג, נשיא מכון המחקר NGO Monitor אמר: "פיתחנו מערכת ייחודית וראשונה מסוגה, שתאפשר לציבור לממש את זכותו לדעת פרטים על תופעת המימון הזר. המערכת תאפשר צפייה בכל התרומות הממשלתיות הזרות שדווחו על ידי ארגונים ישראלים, ואף תאפשר הפקת גרפים שונים על בסיס הנתונים במערכת. אני מזמין את כולם לצפות בסרטון ההסבר, להיכנס למערכת ולהשתמש בה".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.