דף הבית > מבזקים

מבזקים


משטרת מחוז ש"י מחפשת אחר חן דוד אלפסי, נעדר כבן 14, שיצא אתמול (חמישי) מקרני שומרון בשעה 08:30 בבוקר ולא הגיע לפנימיה שלו בישוב אבן שמואל.

 

חן נראה לאחרונה בכיכר הכינור בקרני שומרון, כשהוא מנסה לעצור טרמפ. הוא לבש מכנס ג'ינס ארוך, חולצה בהירה, סנדלי שורש ונשא עליו תיק צד.

 

הציבור מתבקש להעביר כל מידע בעניינו למוקד קרני שומרון 097929222 או למוקד המשטרה 100.


הבוקר (שישי) נערך בקיבוץ הראל אירוע "תיקון" מוסרי והיסטורי לאחת הפרשיות העגומות והנשכחות יותר ממלחמת העצמאות – פרשת "הקצין שלא בגד" סרן מאיר טובינסקי ז"ל.

 

70 שנים אחרי שהוצא להורג על לא עוול בכפו ובאופן לא חוקי, התייצבו היום נציגים מטעם חיל האוויר וחברת החשמל בסמוך למקום ההוצאה להורג ולקחו אחריות חברתית ומוסרית, על אותו יום ארור ב-30 ביוני 1948.

היום באירוע: יעקב בנטוב, בנו של טובינסקי, היה בן 11 כשאביו הוצא להורג

 

באירוע, שאורגן על ידי מכון ז'בוטינסקי בראשות המנכ"ל גדעון מיטשניק, בסמוך למקום ההוצאה להורג ב"בית הקשתות", השתתפו כ-200 איש וביניהם נציגים של חיל האוויר וחברת החשמל, מקומות העבודה האחרונים של טובינסקי.

הנציג מטעם חיל האוויר הודיע כי טובינסקי יוכר כחלל של חיל האוויר וכי החיל ידאג להנצחתו, ונציג חברת החשמל התנצל בשם החברה והבטיח כי זו תעמוד בקשר רציף יותר עם המשפחה.

מי היה טובינסקי ומדוע נדרש "תיקון"?

פרשת טובינסקי כמעט ואינה מוכרת לציבור הישראלי הרחב וגם לא לרוב מפקדי וחיילי צה"ל. לעומת זאת, בפרקליטות הצבאית הפרשה מוכרת היטב ואף מוזכרת תדירות בבחינת "דגל שחור".

מאיר טובינסקי היה חבר ארגון ה"הגנה" מסוף שנות ה-20 ששירת במהלך מלחמת העולם השנייה בצבא הבריטי, ושימש במלחמת העצמאות בקיץ 1948 כמפקד שדות התעופה של ירושלים מטעם צה"ל שאך זה הוקם. כמנהג התקופה וכמהנדס בהכשרתו עבד טובינסקי במקביל ולפרנסתו בחברת החשמל הירושלמית, שעדיין נוהלה ע"י בריטים.

לאחר שהירדנים הפגיזו מתקנים חיוניים של 'ההגנה' בירושלים בראשית חודש יוני התעורר חשד לקיומו של "בוגד" בירושלים.  שירות הידיעות (הש"י) של ה"הגנה" בירושלים בראשותו של בנימין גיבלי החל לחפש את "הבוגד". בשלב מסויים עלו טענות כלפי טובינסקי וחשדות שהוא זה שהעביר ידיעות לבריטים שהועברו ללגיון הירדני ושימשו להפגזות.

על בסיס חשדות בלבד הואשם טובינסקי והובא אל הכפר הנטוש בית ג'יז (עליו הוקם לימים קיבוץ הראל), שם התכנס בית דין שדה שהקים איסר בארי, ראש הש"י, ובו נטלו חלק שלושה מקציניו הבכירים, שהפכו בהנחייתו לשופטים.

לאחר דיון קצר שכלל את חקירתו של טובינסקי (ללא עו"ד) והאשמתו בבגידה מצא אותו חבר ה"שופטים" אשם.

גזר הדין היה מוות.

כיתת היורים כבר המתינה בחוץ.

חיילים שסירבו לקחת חלק בהוצאה להורג, שוחררו.

הביצוע – עליו פיקח בנימין גיבלי – היה מיידי.

לטובינסקי לא נתנה האפשרות לערער או להיעזר בייעוץ משפטי.

 

שנה לאחר מכן, בראשית יולי 1949, בתום חקירה לטיהור שמו, הכריז בן גוריון כי טובינסקי לא בגד והוא נקבר כחלל צה"ל (כיום קבור בחלקת חללי תש"ח בהר הרצל) והחלה חקירה משטרתית.

במשך השנים נדחקה הפרשה הצידה הן בתחום ההנצחה, הן במודעות הציבורית והן באשר לעיסוק בנושא זה בצה"ל ובמערכת החינוך, והיום נסגר מעגל.

 

נציין כי האירוע התאפשר הודות לזאב זמיר מקיבוץ הראל והגופים שהצטרפו: המכון למורשת בן גוריון, ארגון יוצאי ההגנה, יד לבנים וחברי קיבוץ הראל.

יהי זכרו של מאיר טובינסקי ברוך לעד!


המשלחת בראשות מפקד חיל האוויר חזרה הבוקר כמתוכנן מרוסיה לאחר שהמריאה לאחר כיפור כדי להסביר לרוסים מה קרה בלילה בו הופל המטוס מעל שמי סוריה בעת שחיל האוויר תקף בלטקיה שבסוריה.

ראש הממשלה נתניהו לצד הנשיא פוטין במצעד יום הניצחון בכיכר האדומה במוסקבה. צילום: לע"מ

 

המשלחת כללה קצינים מאגף המבצעים ומאמ״ן. גורם צבאי סיפר בתדרוך כי המשלחת הציגה תמונת מצב מתואמת עם הדרג המדיני. המשלחת סיימה מספר פגישות שמולה ישב מפקד חיל האוויר הרוסי וקצינים נוספים. המפגש התקיים במשרד ההגנה הרוסי.

"בתחילת המפגש המשלחת הביעה תנחומים על האירוע המצער תוך הדגשה כי מ  שהפיל את המטוס הם הסורים", סיפר הגורם הצבאי.

"הצגנו באופן מפורט את פרטי האירוע. הראנו את ההתבססות האיראנית בסוריה והעברת הנשק לחזבאללה. הצגנו דוגמאות ומידע מודיעיני והצגנו למה תקפנו בלטקיה כולל ההקשר שלה במלחמה שישראל מנהלת בין המלחמות".

עוד הוסיף הגורם הצבאי: "הצגנו את אירוע נפילת המטוס הרוסי על ידי אש נ.מ סורית,  כשהמטוסים הישראלים נמצאים בשטח ישראל. האש מפילה את המטוס מתרחשת כשהמטוסים הישראלים כבר היו בנחיתה".

עוד הוסיף הגורם הצבאי  כי "הצגנו את ההקלטות של התיאום עם הרוסים לפני התקיפה. ההבנה שלנו שהמפגש היה ענייני, מקצועי וראוי. כל השיח התבסס על עובדות על בסיס הקלטות ומפות".

פגישת מפקד חיל האוויר נורקין קיימה עם מפקד ובכירי חיל האוויר הרוסי. צילום: דובר צה"ל

 

על פי הגורם הצבאי גם ברגעים אלו התקיימה שיחה במסגרת מנגנון התיאום. והערכות הן כי הוא לא יפגע.

"אנחנו בתחושה שהנתונים התקבלו ונשאלנו שאלות "הבהרה", הסביר הגורם הצבאי. "אנחנו בתחושה שסוגיית הטענה שעלתה לאורח כל הדרך על שימוש בפרובוקציה, הצלחנו להציג לא מעט הוכחות שזה לא נכון. "המטרה היחידה שלנו הייתה לפגוע בהתבססות האיראנית ולא הייתה שום כוונה לפגוע באף אחד אחר בסוריה".

לסיכום אומר הגורם הצבאי כי "ישראל הבהירה את האינטרסים שלה בצורה חדה וברורה. האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל שנקבעה על ידי הדרג המדיני ובכוונתנו להמשיך לפעול לפיהם".

הגורם הצבאי הוסיף כי ישראל הזמינה את הרוסים להמשיך להגיע לישראל ולהיחשף לחומרים ככל שיחפצו. לסיכום מבהיר הגורם הצבאי  כי "לא נקבעו שום שינויים במנגנון התיאום מול הרוסים".


בעקבות חשיפת ערוץ 20, שר האוצר משה כחלון הורה היום (שישי) לקזז מכספי הרשות הפלסטינית את הסכום המועבר למשפחת המחבל שרצח את ארי פולד הי"ד.

ארי פולד הי"ד

 

כזכור, הכתב המדיני של ערוץ 20 חשף השבוע כי הרשות הפלסטינית העבירה "מקדמה" בסך 12 אלף שקלים למשפחתו של המחבל חליל ג'בארין, מהכפר יטא, שעות בלבד לאחר שרצח את פולד, כחלק ממדיניות הרשות לתקצב משפחות מחבלים שביצעו פיגועים בשטח ישראל.

שר האוצר משה כחלון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

השר כחלון צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "הוריתי לקזז מכספי הרשות הפלסטינית את הסכום המועבר למשפחת המחבל הנתעב שרצח את ארי פולד ז"ל. אבחן דרכים נוספות להגביל את הפעילות הכלכלית של משפחת המחבל".

השר הוסיף וציין, "ארי היה איש ערכי, אוהב הארץ, אוהב אדם ואב מסור לארבעה. ה׳ יקום דמו".

בתוך כך, גם שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן זעם על העברת הכספים והגדיר את נוהג זה כ"בלתי נתפס".

כזכור, בחודש יולי האחרון אישרה כנסת ישראל את 'חוק הקיזוז', המאפשר לממשלת ישראל לקזז כספים מהרשות הפלסטינית.


העיתון הבריטי 'דיילי מייל' חשף השבוע שערורייה אנטי-ישראלית חדשה מבית היוצר של מנהיג מפלגת הלייבור, ג'יימס קורבין.

ג'רמי קורבין, מנהיג מפלגת הלייבור בנאום לקראת הבחירות ברידינג. צילום: פיטר ניקולס, רויטרס
ג'רמי קורבין, מנהיג מפלגת הלייבור. צילום: פיטר ניקולס, רויטרס

 

קורבין, כך לפי הדיווח, קרא כבר בשנת 2006 לאוהדי הקבוצה הלונדונית 'ארסנל' להחרים את המועדון לאחר שבאצטדיון הבית של הקבוצה – שהוא נמנה על אוהדיה – נתלו פרסומות לאתרי תיירות בישראל.

"אנחנו חייבים לנהל מערכה נגד ארסנל ולהחרים אותה בגלל ההסכם בינה לבין לשכת התיירות הישראלית", הצהיר אז קורבין, הידוע באמירותיו האנטישמיות, במהלך נאום שנשא למען "קמפיין הסולידריות עם פלסטין".


הרשות הפלסטינית השיקה תוכנית לימודים חדשה בשנתיים האחרונות, שהיא למעשה רפורמה ראשונה במערכת החינוך מאז שנת 2000. על פי ניתוח של ספרי לימוד לכיתות א'-י"ב על ידי 'המכון לניטור סובלנות השלום והתרבות בחינוך הממלכתי' (IMPACT-se), אשר נחשף לראשונה אמש (ה') בערוץ החדשות הבינלאומי i24NEWS, אחת ממטרות תוכנית הלימודים היא לעודד "התנגדות אלימה" נגד ישראל, הסתה, סגידה ל"שאהידים" ולהקריב חיים בשם הדת. התכנים שזורים טרמינולוגיה מסיתה ועידוד לאלימות נגד ישראל בכל מקצועות הלימוד, החל מספרי ההיסטוריה וכלה בדוגמאות המשמשות לפתרון בעיות בחשבון ופיזיקה.

"נשבע שאקריב את דמי ואשמיד את שרידי הגוזל". מתוך הספר 'שפתנו היפה' לכיתה ג'

 

על פי הדו"ח, ניתן לזהות בספרי הלימוד שיח רדיקאלי המשלב "דמוניזציה של ישראל" ומוטיבים אנטישמיים, לצד נרטיב המעודד "שחרור אלים של פלסטין", כך על פי ניתוח ספרי הלימוד. "האסטרטגיה של הרשות הפלסטינית היא לשמור על מיליוני אנשים צעירים מוכנים לאלימות בכל פעם שיידרש", הסביר מנכ"ל IMPACT-SE בראיון ל-i24NEWS.

על פי ממצאי הדו"ח, מוטיבים אלימים מופיעים בשלל זוויות ולאורך כל תוכנית הלימודים. כך למשל במקצוע המדעים, 'חוק התנועה השני של ניוטון' נלמד באמצעות תמונה של ילד שמכוון רוגטקה לעבר חיילי צה"ל. התמונה משמשת את ההסבר למושגים כמו "כוח", "מסה", "עוצמה", "תנועה מעגלית" וכו'.

מתוך הספר 'מדע וחיים' לכיתה ז'

 

באחד מספרי הלימוד בפיזיקה אפילו מופיעה שאלה השואלת את הילדים באיזה אמצעי זהירות עליהם לנקוט בעת השימוש ברוגטקה נגד חיילי צה"ל.

"מה טווח הביטחון שצריך לקחת בחשבון כשיורים קליעים?". מתוך הספר 'מדע וחיים' לכיתה ח'

 

ילדים לומדים על הורמונים על ידי תיאור עימותים עם צה"ל והסבר על "עמוד השדרה" ניתן ללמוד דרך סיפור העוסק ב"תוקפנות ציונית". שאלה בספר החשבון לכיתות ד' מבקשת מהתלמיד 'לחבר את מספר השאהידים באינתיפאדה הראשונה ומספר השאהידים באינתיפאדה השנייה'.

"מספר השאהידים באינתיפאדה הראשונה ועוד מספר השאהידים באינתיפאדת אל-אקצא". לומדים חיבול וחיסול בספר מתמטיקה לכיתה ד'

 

בכיתה א', תלמידים לומדים אותיות באמצעות מילים. בין הדוגמאות שניתן למצוא בספרי לימוד השפה הערבית: "שאהיד", "התקפה" ו"לברוח".

דוגמא נוספת ניתן למצוא בלימודי השפה והבנת הנקרא. באחד השירים בספר הלימוד של כיתה ג' מופיעה השורה: "אני נשבע שאקריב את דמי / כדי להרוות את הארץ של הנדיבים / ואסלק את הגוזל מארצי / ואשמיד את שרידי הזרים".

הדו"ח חושף כי "טרור" הוא כלי לגיטימי של "תנועת השחרור". כך למשל דלאל מוגרבי, ממובילות חוליית הפת"ח אשר ביצעה את הטבח בכביש החוף ב- 1978, בו נרצחו 38 ישראלים בהם 11 ילדים, נקראת "גיבורה" ו"קדושה". הטבח באולימפיאדת מינכן, בו פלסטינים רצחו 11 ישראלים, מתואר בספר ההיסטוריה כ"פעולה" המהווה חלק מההתנגדות הפלסטינית.

בית ספר לשאהידים. צילום: באדיבות i24NEWS


מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, פרסם היום (ו') סרטון בו הוא מבקש להתריע בפני תושבי רצועת עזה כי אם לא יפסיקו להיגרר לפעולות הטרור הימיות של ארגון הטרור חמאס, מרחב הדיג עלול להצטמצם.

"אני רוצה להציג לכם את התמונה המלאה ביחס למתרחש בחופי עזה: לאחרונה הודענו בעמוד על הרחבת שטחי הדיג ברצועת עזה מ-3 מייל ל-9 מייל. הרחבת שטחי הדיג משרתת למעלה מ-250 אלף איש שמתפרנסים מענף חשוב זה", פתח את דבריו ששודרו בעמוד 'אלמונסק', באמצעותו הוא מנהל שיח ישיר בערבית עם תושבי הרצועה.

עימותים בזירה הימית בגבול עזה בראש השנה. צילום: רויטרס

 

לדבריו, "בעקבות זאת חלה עלייה של כ-50% ברווחי הדיג ביחס לתקופה המקבילה טרם ההרחבה, והשינוי גם הוביל לקפיצה דרמטית בכמות הדגים שמשווקים, והביא להוזלת מחירם בכ-50%".

אולם, הוא הסביר, "לפריחה בתחום הדיג נשקפת סכנה ממשית: ארגון הטרור חמאס מנצל את הדייגים העזתים שעובדים לפרנסתם ומאלץ אותם להשתתף בפרובוקציות ובהפרות סדר שמתרחשות במרחב הימי". בשלב זה עבר האלוף אבו רוקון לאיים: "לא נעבור לסדר היום על הפרובוקציות במרחב הימי. נפעל ביד קשה כלפי מפרי הסדר גם במרחב הימי, ואם המצב יימשך, נצמצם חזרה את מרחב הדיג ל-3 מייל.

התפרעויות ברצועת עזה. צילום: רויטרס
מחבלים מעזה מנסים לחדר לישראל דרך הים בראש השנה. צילום: רויטרס

 

התמונה המלאה ברורה מאוד: הפרות הסדר שאותן מעודד חמאס במרחב הימי בעזה, עלולות לפגוע פגיעה קשה בפרנסתם של הדייגים העזתים וברווחתם של תושבי הרצועה. במקום לתת יד להתגרות בוטה זו, בואו נשמור על היציבות הביטחונית שמאפשרת את פיתוח הכלכלה הפלסטינית ברצועת עזה.


בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל את עמדת נת"ע לפיה עצירת בניית המנהרות של הרכבת הקלה ברחוב ז'בוטינסקי בבני ברק, עלולה לסכן חיי אדם והתיר את המשך הכרייה גם בשבת.

מוקדם יותר קראה מועצת גדולי התורה החרדית לתושבי בני ברק להפגין אל מול עבודות הקמת קו הרכבת שמתבצעות גם בשבת לאורך רחוב ז'בוטינסקי בעיר, שהוא ציר מרכזי בה. על פי הקריאה, יש "לצאת בחובת מחאה על שם שמים שנרמס מעל ומתחת הארץ, וביום השבת הקרובה להשתתף בתפילת רבים ברחובה של עיר, במקום בו מנסים לרמוס את כבוד השבת ונותנה".

הפגנת חרדים בבני ברק. צילום ארכיון: פלאש 90

 

בעקבות הקריאה, מתארגנת בליל שבת "תפילת שבת המונית על ציר חילול השבת. המטרה, הודיעו המארגנים, היא "לעורר בתפילה ולמחות על החילול שבת המחפיר הנעשה ברחובותיה של העיר". על פי התכנון, יקיימו המפגינים שלוש שעות של קבלת שבת בצמתים המרכזיים של קוקה קולה, גשר רמת אלחנן, צומת גהה, צמתי ז'בוטינסקי הרב שך, סוקולוב, רבי עקיבא.

סידורי תפילה כבר הודפסו מראש, מתחמים מרכזיים עם כסאות וסטנדרים הוקמו ואפילו עירוב מיוחד סודר לאורך הציר כי לאפשר להמונים להגיע.

המשטרה: "נפעל נגד כל ביטויי אלימות"

במשטרה הודיעו כי מאות שוטרים יתפרשו בצירים ובנקודות המשפיעות לאורך מתווה המחאה, אשר תואמה מולה, "על מנת להבטיח את קיומה באופן התקין והבטוח שניתן".

עבודות שיפוץ הרכבת

 

"משטרת ישראל מכבדת את חופש הביטוי של כל אזרח החפץ בכך, יחד עם זאת, היא מדגישה ומחדדת, כוחות המשטרה יקפידו לפעול נגד כל ביטויי אלימות, פיזית ומילולית", הזהירו מראש והוסיפו כי "המשטרה תנקוט באפס סובלנות כלפי אלו שיבקשו להפר את הסדר הציבורי ועלולים יהיו להוות סכנה לשלומו של הציבור הרחב".

עוד קראו במשטרה "לכלל ראשי המחאה ולמשתתפים לגלות אחריות, ריסון ואיפוק על מנת להבטיח שכלל ביטויי המחאה ייעשו במסגרת החוק. חשוב שאיש לא ייפגע בגלל התלהטות יתר".

ראש העיר מצידו הודיע למשטרה כי אין צורך בשום שמירה או אבטחה משטרתית.
ישיבת חירום בהשתתפות רה"מ, שר הביטחון והרמטכ"ל. צילום: אריאל חרמוני, שר הביטחון

"הדלפות מתוך דיוני קבינט הן פסולות ומזיקות", כך צייץ הערב (ה') שר הביטחון אביגדור ליברמן בטוויטר בתגובה לפרסום של חברת "החדשות" לפיו הרמטכ"ל הציג תחזית פסימית לקבינט בנוגע לעזה.

"הדלפת ציטוטים של הרמטכ"ל זו חציית קו אדום ופגיעה ממשית בביטחון המדינה. קבינט שבכירי מערכת הביטחון חוששים לדבר בו בידיעה שדבריהם ידלפו לתקשורת, הוא קבינט מעוקר מתוכן. אני דורש מראש הממשלה להפעיל את השב"כ להפסקת ההדלפות מהקבינט", דרש השר.

עפ"י הדיווח, הרמטכ"ל הזהיר מפני התחממות בגזרה הפלסטינית ביהודה ושומרון והעריך כי הסיכוי על התפרצות מערכה זו עומד על 60-80%.

זאת בשל העימות בין אבו מאזן לטראמפ והסנקציות האמריקניות בעקבות כך, דבר שעלול ליצור מסלול הדברות דווקא מול החמאס. עוד נטען כי אבו מאזן מקיים שיתוף פעולה ביטחוני עם ישראל אך לא מקבל דבר בתמורה.

לדברי אייזנקוט, מפלס הסכנה עולה ככל שמתקרבים לנאום אבו מאזן באו"ם. הרמטכ"ל הציע לפעול לשיפור כלכלי ביו"ש ולמצוא פתרון למשבר ההומניטרי בעזה וכן לנהל נכון את לחץ ממשל טראמפ על הפלסטינים שרים שנכחו בדיון אמרו כי לתחושתם מדובר בדיון "לפרוטוקול".

 ירי לעבר חוליית מחבלים שעסקה בהכנת בלוני התבערה. צילום: ארכיון

 

כלי טיס של צה"ל ביצע הערב (ה') תקיפה לעבר חוליית מחבלים ששיגרה בלוני תבערה בצפון רצועת עזה לעבר שטח ישראל.

במהלך היום הוצתו עשר שריפות בדרום בעקבות טרורה הבלונים. בלוני נפץ התפוצצו סמוך ליישוב במועצה האזורית שדרות הנגב. אין נפגעים.במלאת 25 שנים להסכם אוסלו, מכון ממר"י לחקר תקשורת המזרח התיכון מפרסם היום (חמישי) מאמר של העיתונאי הפלסטיני, עבד אל-בארי עטואן, שחושף כי יו"ר הרשות הפלסטינית לשעבר, יאסר ערפאת, סיפר לו בשיחה אישית ביניהם כי הוא אינו מאמין בדרך של הסכם אוסלו, אולם הוא הולך בה כי עבורו זו הזדמנות "להשיב את אש"ף ואת ההתנגדות לפלסטין" ולהבריח משם את היהודים "כמו עכברושים הנוטשים ספינה טובעת".

שמעון פרס ויאסר ערפאת. צילום: פלאש 90

 

עוד חשף עטואן כי ערפאת שיתף פעולה עם אנשי חמאס, תמך בהם בכסף ובנשק, ותיאם עם חיזבאללה העברת אניות נשק לחופי עזה.

לדבריו, ערפאת שילם בחייו משום ש"הוא זה שגרם להתפרצות האינתיפאדה החמושה השנייה והביא נשק מכל מקום".

עוד טוען עטואן כי ערפאת אמר לו שהוא אינו בוטח בישראלים כלל, וזאת משום שהישראלים אינם רוצים שלום או לעשות ויתורים ואינם מעונינים בהקמת מדינה פלסטינית עצמאית.קבוצת הבייסבול הניו-יורקית, היאנקיז, אירחה ביום שלישי האחרון את היריבה המרה מבוסטון, הרד סוקס, במסגרת משחקי הליגה.

ניו יורק יאנקיז. צילום: רויטרס

 

אלא שהפעם הזאת, באופן חריג, החליטו שתי הקבוצות להקדים את המשחק לשעה 13:00 בצהריים.

כאשר נשאלה הנהלת היאנקיז האם השינוי הלא מקובל בלוח הזמנים קשור ליום כיפור, דובר הקבוצה השיב בחיוב ואמר: "אנחנו שייכים לקהילה, וזה לא מכבד את עשרות אלפי הצמים אם היינו משחקים בערב".

המשחק הסתיים בניצחון של היאנקיז.


עודה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
ח"כ איימן עודה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מח"ש הודיעה היום (ה') על סגירת תיקי החקירה נגד השוטרים שח"כ איימן עודה (הרשימה המשותפת) התלונן שתקפו אותו במהלך פינוי אום אל חיראן. ההחלטה על הגניזה תקבלה על דעת המשנה לפרקליט המדינה (עניינים פליליים) ופרקליט המדינה.

ח"כ טען כי רוססו לעברו גז פלפל וכי הוא ואדם נוסף נפגעו מירי כדורי גומי. לאחר בחינת חומרי החקירה, הוחלט על סגירת התיק בנוגע להתזת גז הפלפל בעילה של חוסר אשמה. תיק הפציעה נסגר בהיעדר ראיות.

בהחלטה נקבע כי האירועים התרחשו דקות ספורות לאחר האירוע שבו נדרס למוות השוטר ארז שאול לוי ז"ל ונורה למוות האזרח יעקב אלקיעאן ז"ל, בשעת חשיכה, כאשר השוטרים בשטח פעלו תחת הנחה כי האירוע הנו אירוע חבלני. ברקע הדברים בוצע ירי נוסף במקום לעבר רכב משטרתי וגם אירוע זה נתפס כאירוע ביטחוני.

בנקודת זמן רגישה זו, ניסו ח"כ עודה ואנשים נוספים להתקרב אל זירת אירוע הרכב ולהתעמת עם הכוחות, בניגוד להנחיית השוטרים שהבהירו להם כי אירע אירוע ביטחוני ואין להתקרב לזירה. במהלך העימות, התיז אחד השוטרים גז פלפל כלפי הנוכחים. השוטר נחקר ונמציא כי השימוש בתרסיס לא היווה עבירה בנסיבות העניין בשל צורך מבצעי למנוע כניסה לא רצויה ובלתי מותרת לזירה. התיק נגנז מחוסר אשמה.

לאחר שח"כ עודה ואדם נוסף נסוגו הם נחבלו מחפץ. לטענת עודה מדובר בירי ספוג. בחוות דעת המכון לרפואה משפטית נקבע כי הפגיעה שנגרמה לחה"כ עודה עשויה להתיישב עם פגיעה מנפילה או עם פגיעה מחפץ קהה, כאשר לאור מיקום הפגיעה – במצחו ובגבו של ח"כ עודה – סביר יותר להניח כי הפגיעה נגרמה מחפץ קהה.

לא ניתן היה לקבוע כי מדובר בוודאות בירי כדור ספוג וכן לא נמצאו ראיות של ממש המעידות על שימוש בכדורים מסוג זה בקרבת המקום בו נפגעו השניים. עוד עלה כי שוטרים ביצעו שימוש הולם ברימוני הלם וכי לא ניתן לשלול שזוהי הסיבה לפציעת השניים. אין ראיות הקושרות שוטר ספציפי לתקרית. על כן הוחלט לסגור את התיק בהיעדר ראיות.

חברי הרשימה המשותפת באום אל חיראן. צילום: דוברות הרשימה המשותפת


ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, השתתפו היום (ה') בנסיעת הרצה של הרכבת החשמלית לירושלים. זאת, לקראת תחילת נסיעות ההרצה לציבור הרחב המתוכננות בחול המועד סוכות.

נסיעות ההרצה של הרכבת החדשה לירושלים יפעלו מתחנת האומה ע"ש יצחק נבון לתחנת הרכבת בנתב"ג. משם, ימשיכו הנוסעים ברכבות המשך לתל אביב ולכל רחבי המדינה. זאת, עד להשלמת החשמול במסילות האיילון.

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, ציין כי בשלושת חודשי ההרצה הראשונים של הרכבת, ניתן יהיה לנסוע מתחנת נבון בירושלים לכל תחנות הרכבת בארץ ובחזרה, ללא תשלום. זאת בדומה לתקופת ההרצה של הרכבת הקלה בירושלים והמטרונית בחיפה.

הרכבת המהירה לירושלים תפעל בתדירות של שתי רכבות בשעה לכל כיוון, בימים ראשון עד חמישי, מהשעה 06:30 בבוקר ועד לשעה 20:00 בערב. בשלבי ההרצה הראשונים תוכל הרכבת להסיע 400 נוסעים בכל נסיעה.

בשל  הביקוש הגבוה הצפוי, הנסיעות ברכבת החדשה לירושלים בתקופת ההרצה, יותנו בהזמנת מקום מראש. הזמנת המקום תתבצע על ידי "שובר עלייה לרכבת", שיונפק באמצעות כרטיס "רב קו", באתר האינטרנט של הרכבת או במוקד טלפוני 9025*. מידע נוסף על הזמנת מקום והטענת הנסיעות לירושלים וממנה על גבי ה"רב קו" ניתן למצוא באתר רכבת ישראל.

קו הרכבת המהיר לירושלים הוא אחד הפרויקטים ההנדסיים והטכנולוגיים, המורכבים ביותר שבוצעו אי פעם בישראל. הפרויקט כולל מסילה כפולה באורך של 56 קילומטרים. העבודות על הרכבת כללו כרייה של 5 מנהרות, באורך של 38 קילומטרים ו-8 גשרים, באורך של 7.5 קילומטרים. הקו עובר דרך מנהרה באורך של 11.5 קילומטרים, הנחשבת לארוכה ביותר בארץ, וכן מעל גשר שגובהו כ- 100 מטרים, ונחשב לגשר הגבוה בישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ציין כי זה רגע היסטורי. השר כץ הוסיף: "פתיחת הקו לירושלים מצטרף לכל העשייה שאנחנו עושים במדינה. אני בטוח שבחודשי ההרצה מאות אלפים ויותר ייסעו, יידעו לבוא ולחוות את החוויה הזאת"

 


פגישת מפקד חיל האוויר נורקין קיימה עם מפקד ובכירי חיל האוויר הרוסי. צילום: דובר צה"ל

משלחת צה״ל בראשות מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין קיימה עד לשעה זו מספר מפגשים עם מפקד חיל האוויר הרוסי ובכירים במטה הפיקוד של צבא רוסיה וכן בכירים בחיל האוויר הרוסי.

בפגישות, שהתקיימו בהמשך לסיכום בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הציגו הקצינים הישראלים לרוסים את תמונת המצב של האירוע בו הופל מטוס רוסי בידי נ״מ סורי וכן את המידע המקדים ועיקרי ממצאי תחקיר צה״ל בנושא. בנוסף הוצגו הנסיונות האיראניים לההתבססות בסוריה והעברת אמצעי לחימה אסטרטגיים לחיזבאללה.

המפגשים התקיימו ברוח טובה והתקיים שיח מקצועי, פתוח ושקוף בנושאים השונים והודגשה חשיבות האינטרסים של שתי המדינות והמשך מימוש מנגנוני מניעת החיכוך. המשלחת הישראלית ממשיכה במפגשים ותשוב ארצה לפנות בוקר, כמתוכנן.