15:21 20/03/2018
דף הבית > מבזקים

מבזקים


אלאור אזריה בכניסה לבית הדין הצבאי בקריה, בשבוע שעבר. צילום: נועם אמיר

בביטוח הלאומי ביטלו בעקבות פניית ערוץ 20 חוב של 5000 שקל שהושת על החייל הלוחם אלאור אזריה, מאז שחרורו מהשירות הצבאי.  גורם בביטוח הלאומי הגיב היום לפניית הערוץ בסוגייה ואישר כי אכן ישנה דרישת תשלום כזו, והתנהל שיח מול האב צ'ארלי  – אולם החוב יבוטל. לדבריו, אישור על שחרורו התקבל מצה"ל ביום ה-8 באוגוסט ומכיוון שמדובר במערכת אוטומטית וממחושבת, הצטבר "החוב".

משפחת אזריה לא מצליחה להתאושש מכל המכות שנוחתות עליה מאז חג הפורים לפני שנתיים, אז ירה הבן הלוחם אלאור אזריה במחבל מנוטרל בתל רומידה בחברון.

אחרי שוועדת השחרורים דחתה את בקשתו של אזריה לקצר מחצית מעונשו – נחתה על המשפחה מכה חדשה. הביטוח הלאומי דרש מאלאור סכום של למעלה מ-5000 שקל, 510 שקלים על כל חודש מאז השתחרר מצה"ל.

צ'רלי אזריה, במהלך המשפט בשנה שעברה. צילום:פלאש 90

משפחת אזריה ניסתה במשך כמה ימים להסביר לפקידי הביטוח הלאומי שהבן נמצא בתנאי מאסר כבר כמעט שנתיים, הן במאסר פתוח בבסיס סגור והן בכלא 4, וצפוי להשתחרר רק עוד חודשיים.

אולם הם סיפרו כי בביטוח הלאומי משום מה לא שמעו על הפרשה. "אני מדבר עם הביטוח הלאומי ושואל 'אתם לא יודעים מי זה אלאור אזריה?' – הם עונים לי לא, לא מכירים", סיפר לנו האב צ׳רלי.

"לא מפסיקים להתיש אותנו ולהתעלל בנו", אומר אזריה. "מה הם עוד רוצים מאיתנו?" הוא שואל בכאב.

החוק קובע כי המדינה מחויבת לשלם את דמי הביטוח הלאומי עבור אסיר שמרצה עונש של למעלה משנה. אסירים שמרצים עונשים קצרים משנה, משלמים את הסכום בעצמם. במקרה הזה אזריה אמנם לא מרצה מאסר בבית הכלא למעלה משנה, אך היה נתון היה במעצר סגור החל מהימים הראשונים של הפרשה.


ראש הממשלה נתניהו בדימונה. צילום: לע"מ

בשורה ליוצאי עדות המזרח: ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה למזכיר הממשלה להנגיש את מסמכי ההסתדרות הציונית, זאת בעקבות הסרט "סלאח, פה זה ארץ ישראל". בישיבת ממשלה מיוחדת שנערכה בדימונה אמר נתניהו: "בעקבות הבדיקה עולה שהמסמכים פתוחים אמנם, אבל הם אינם נגישים. לכן קיבלתי החלטה – הם יהיו נגישים לכל אדם בישראל, לכל אדם בעולם. נגישים לחלוטין. כפי שעשינו בפרשת ילדי תימן כך נעשה גם פה".

כזכור, השרים דרעי ורגב פנו לנתניהו בדרישה לחשוף את המסמכים המלאים, והשרה שקד, יו"ר ועדת הארכיונים, הודיעה כי תפתח את המסמכים. כעת, כאמור, הורה נתניהו להנגיש אותם.

רה"מ הוסיף: "הבוקר נפגשתי לפני שבאתי הנה עם אילון מאסק, איש חזון, אולי גדול אנשי החזון הטכנולוגי בדורנו. הוא גאון.

"הוא אמר לי: 'ישראל היא מעצמה טכנולוגית'. הוא אמר שהוא מעריך את מה שאנחנו עושים כאן. ואז אמר ביוזמתו, הוא לא ידע שאני בא הנה, הוא אמר לי: 'הנגב יכול לספק לכם את כל צרכי האנרגיה. הנגב הוא העתיד האנרגטי של מדינת ישראל. אתם יכולים לפרוס כאן מערכות סולאריות שיתנו לכם אנרגיה יותר ממה שאתם צריכים ויותר ממה שתצטרכו. אנרגיה נקייה'.

"אני אומר לכם מה שהוא אמר לי: 'אם רק תרצו בזה' – ואני אומר לכם, אני רוצה בזה. אני רוצה בנגב תוסס, פורח ומתפתח. ואנחנו נמשיך לעשות את זה, לפתח אותו כפי שלא נעשה אף פעם בתולדות ישראל".

עוד אמר רה"מ: "ישראל מוקפת במאחזים של האסלאם הקיצוני, ולכן אנחנו צריכים לשמור על גבולותינו. אנחנו השלמנו מבצע אדירים: בניית גדר לאורך של יותר מ-200 ק"מ בגבול סיני. אלמלא הגדר, היינו עומדים חלילה בפני שוקת שבורה – מתקפות חמורות של גורמי הטרור בסיני, ודבר נורא ביותר, הצפה של מסתננים בלתי-חוקיים מאפריקה.

"אנחנו מדברים על מדינה יהודית ודמוקרטית, איך היינו מבטיחים מדינה יהודית ודמוקרטית עם חמישים אלף, ואחר כך מאה אלף, ואחר כך מאה חמישים אלף מסתננים בשנה? אתה מגיע למיליון, מיליון וחצי ואפשר לסגור את הבאסטה. אז לא סגרנו את הבאסטה. הקמנו את הגדר ובד בבד עם הדאגה לצורכי הביטחון, אנחנו משקיעים השקעה עצומה בתשתיות".


לואיס פראחאן. צילום: רויטרס

סערה בארצות הברית סביב הקשרים המתחדשים של פוליטיקאים בארצות הברית עם מנהיג "אומת האסלאם" לואיס פראחאן. בימים האחרונים דווח בתקשורת האמריקנית על פרישת נשים המשתייכות לארגון השמאל "צעדת הנשים" מהקבוצה – עקב סירוב בהנהגת הארגון לגנות את פראחאן, הידוע בהתבטאויותיו האנטישמיות הבוטות.

במקביל, נמתחה ביקורת רבה בתקשורת האמריקנית על חבר הקונגרס הדמוקרטי-מוסלמי קית' אליסון על קשריו עם המנהיג המוסלמי אמריקני. פראחאן בן ה- 84, שמאחוריו היסטוריה משמעותית של אמירות והתבטאויות אנטישמיות נשא בחודש שעבר נאום ובו טען "שהיהודים בעלי הכוח" היו האויבים שלו. המנהיג המוסלמי האשים כי היהודים אחראים "לכל הזוהמה וההתנהגות הדגנרטית בהוליווד, כשגברים הופכים לנשים ונשים לגברים". ההתבטאות המכוונת כלפי היהודים וכלפי הקהילה הלה"טבית כאחד הרגיזה רבים בארצות הברית.

חבר הקונגרס האמריקני קית' אליסון. צילום: רויטרס

אחת מן הפורשות הבכירות מארגון "צעדת הנשים", אליסה קליין האשימה בציוץ בטוויטר את ראשי הארגון כי הם: "מעלימים עין משיח של שנאה נגד קבוצה באוכלוסייה". בין מנהיגות ארגון השמאל האמריקני שסרבו לגנות את פראחאן גם לינדה סרסור, פעילת BDS בולטת בארצות הברית ממוצא פלסטיני.

נשיא ארצות הברית לשעבר ברק אובמה, והמנהיג האנטישמי-מוסלמי לואיס פראחאן ב- 2015

סיבה נוספת להתעוררות המחלוקת בארצות הברית בנוגע לפראחאן קשורה בתמונה שלו עם הנשיא לשעבר אובמה, שפורסמה ברשת במהלך חודש ינואר. למרות שהתמונה צולמה במהלך 2005, טרם נבחר אובמה לנשיאות, בתקשורת האמריקנית נחשף כי התמונה הוסתרה ולו פורסמה בכוונת מכוון במשך 13 שנים. העיתונאי שצילם את התמונה אסקיה מוחמד מסר אותה מיד לאחר שצולמה לידי אנשיו של פראחאן. לפי ה"ניו יורק טיימס" ההחלטה על הצפנת התמונה נעשתה כדי לא לגרום למכשולים בדרכו של אובמה להפוך לנשיא השחור הראשון.


כאמור, בעקבות האירועים האחרונים הופנתה תרעומת גם כלפי הסנאטור המוסלמי קית' אליסון על קשריו עם המנהיג האנטישמי. אליסון הכחיש נחרצות בימים האחרונים את הטענות כי קיים מערכת יחסים כלשהי עם פראחאן, אך אישר כי "אכן שהה אתו באותו בחדר".

"הניסיון בימין לפלג את הקהילות היהודיות והשחורות לא יעבוד", אמר אליסון במהלך סוף השבוע. "כיום יותר מתמיד, כאשר הימין פועל לפלג אותנו על רקע צבע עור, אמונה ומקום הלידה שלנו, סולידאיות הומנית היא קריטית לסייע לנו בתקופה המסוכנת הזאת".

 


המרכז הבינתחומי בהרצליה. צילום: Idc.herzliya

היום (שלישי) תדון המועצה להשכלה גבוהה בשאלה ההרשאה למרכז הבינתחומי לפתוח מסלול ללימודי דוקטורט. אם הבקשה תתקבל תהפוך המכללה לאוניברסיטה הפרטית הראשונה בארץ. כך לפי דיווח של ספי קרופסקי ב"כלכליסט".

המהלך הצפוי זכה לתמיכה מובהקת של שר החינוך נפתלי בנט. שיצא אמש בסדרת ציוצים בטוויטר נגד המתנגדים לשינוי. "חבריי באוניברסיטאות, פתיחת עולם המחקר למוסד פרטי (לא על חשבונכם וללא עלות של שקל לישראל!) לא מהווה איום עליכם, אלא ברכה להעצמת המחקר", כתב בנט.

"אני קורא לכם מחר לתמוך בהחלטה היסטורית זאת במועצה להשכלה גבוהה. מרבה מחקר, מרבה ברכה".

בציוץ אחר הבוקר בנושא כתב בנט: "אין כאן שום זילות ושום פשרה על רמת מחקר אקדמית. על פי הנוהל וועדה בינלאומית חיצונית תבדוק ותאשר את הרמה של הבינתחומי. יש כאן תחרות בריאה וטובה. קורא לחברי המל״ג להצביע מחקר בבינתחומי".

דבריו של בנט מגיעים על רקע התנגדות מצד ועד ראשי האוניברסיטאות למהלך. בהודעה שפורסמה אתמול מטעם הוועד נכתב: "במקום לפעול למען האינטרס הלאומי שהנו  "דוקטורט לא בא לידי ביטוי רק בשם 'דוקטור' אלא במחקר עמוק ובמערכת שלמה שמפרה אותו. מוסד שמעניק תארים שלישיים צריך להיות מוסד עם עשייה מחקרית ארוכת טווח בתחומים רבים, אחרת יש פה תואר שהוא רק לצורך קבלת תואר, שאנשים יקבלו רק לצורך אגו או העלאת שכר – בעוד אחרים מבצעים מחקר עמוק ותחרותי ברמה גבוהה. חבל שמהלך זה במכללה יוביל לזילות תארי הדוקטורט. אנו תקווה כי אלו האחראיים על שמירת האינטרסים האקדמיים והלאומיים של ישראל יבינו במהרה את גודל הטעות ויעצרו את קידום המהלך אשר צפוי לפגוע בדור העתיד של החוקרים בישראל". ומיצובה של ישראל כמובילה במדע פורץ דרך, מתרחש כעת מהלך של אישור הענקת תואר דוקטור למכללה ספציפית. מדובר באישור אשר יפגע באיזון בין אוניברסיטאות המחקר והמכללות".

"דוקטורט לא בא לידי ביטוי רק בשם 'דוקטור' אלא במחקר עמוק ובמערכת שלמה שמפרה אותו. מוסד שמעניק תארים שלישיים צריך להיות מוסד עם עשייה מחקרית ארוכת טווח בתחומים רבים, אחרת יש פה תואר שהוא רק לצורך קבלת תואר, שאנשים יקבלו רק לצורך אגו או העלאת שכר – בעוד אחרים מבצעים מחקר עמוק ותחרותי ברמה גבוהה".

"חבל שמהלך זה במכללה יוביל לזילות תארי הדוקטורט. אנו תקווה כי אלו האחראיים על שמירת האינטרסים האקדמיים והלאומיים של ישראל יבינו במהרה את גודל הטעות ויעצרו את קידום המהלך אשר צפוי לפגוע בדור העתיד של החוקרים בישראל".


שקד עם שרי המשפטים של איטליה, יוון ומלטה

שקד חשפה: גל ההסתה הגדול ביותר ב-2017 – לאחר הכרזת טראמפ על העברת השגרירות. שרת המשפטים איילת שקד הובילה היום (ג') כנס בינלאומי למאבק בהסתה ברשת. הכנס נערך במסגרת הפורום הגלובלי למאבק באנטישמיות של משרדי החוץ והתפוצות שהתקיים בבנייני האומה. בכנס השתתפו גם שר המשפטים האיטלקי אנדרה אורלנדו, שר המשפטים היווני סטרברוס קונטוניס, שר המשפטים של מלטה אוון בוניצ'י, וכן מנהלת מדיניות בפייסבוק לאזור דרום אירופה, מזרח תיכון ואפריקה דלפין רייאר.

בנאומה, השרה שקד חשפה את נתוני ההסתה ברשת לשנת 2017. על פי הנתונים של מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה של משרד המשפטים, האירוע הגדול ביותר שהוביל לגל הסתה וקריאה לטרור, הוא האירוע שבו הכריז נשיא ארצות-הברית, דונלד טראמפ, על העברת שגרירות ארצות הברית בישראל מתל אביב לירושלים.

"בהזדמנות זו אני מבקשת לשוב ולהודות לנשיא טראמפ על כך שכבר ביום העצמאות הקרוב, בעוד חודש וחצי, הוא יעביר את השגרירות לירושלים. זוהי מתנת 70 מכובדת למדינת ישראל", הדגישה שקד. "בכל מקרה, אירוע זה, שזכה לתהודה תקשורתית גדולה בישראל ובעולם, הוביל לתגובה אדירה מצד חלק מהרחוב הפלסטיני, של קריאה לאלימות ולטרור, כלפי ישראלים".

בשנת 2017 הגישה מחלקת הסייבר בפרקליטות 12,351 בקשות להסרת תוכן, הגבלת גישה וסינון תוצאות חיפוש בגין תכנים אסורים. מדובר בעלייה ניכרת של פעילות משרד המשפטים במאבק בהסתה ברשת לעומת השנה שקדמה לה: בשנת 2016 הוגשו 2,241 בקשות בלבד.

73.5% מהתכנים שספקיות התוכן התבקשו לטפל, נגעו לפעילות טרור ולתמיכה בטרור; 25.5% נגעו להסתה לטרור, לגזענות ולאלימות; יתרת הפעילות התמקדה בעבירות של פגיעה בפרטיות, ביריונות רשת ועוד. מרבית הבקשות נענו, ועם זאת הדגישה שקד: "אנחנו מצפים שהחברות יעשו ניתור של תכני הסתה גם מעצמן".

שקד פירטה את הפעולות שמבצעים משרד המשפטים ומשרד הבט״פ למיגור ההסתה ברשת: חוק, שהליך חקיקתו הסתיים לפני חצי שנה, מאפשר לחסום גישה לאתרי אינטרנט הכוללים פעילות של ארגוני טרור; "חוק הפייסבוק" הנמצא בהליך חקיקה מתקדם; פעילות אכיפה: לאור הנחיית השרה שקד מלפני שנתיים, מחלקת הסייבר ייצרה כלים להתמודדות עם תכנית הסתה טרור ושנאה ברשת. הפעילות היא גם באמצעות שיתוף פעולה בין גורמי אכיפת החוק לבין הפלטפורמות המקוונות. אמש, שקד האשימה את טוויטר שמתעלמת מבקשות הסרת תכני הסתה, והודיעה כי תשקול לפעול באמצעים משפטיים נגדה.

מתוך: המצגת שהראתה שקד בכנס

לדברי שקד, "ברור שמבצעי פיגועי הטרור בישראל מושפעים באופן ישיר מצריכה של תכני הסתה. אבל גילינו גם שלאחר פיגועים גדולים, הרשתות החברתיות נשטפות בתכני הסתה, שנאה, אנטישמיות ותמיכה בטרור. אני מבקשת להדגיש: אין כאן קשר לביקורת לגיטימית כלפי ישראל או כלפי ארצות הברית. זו קריאה לאלימות מפורשת, נגד ישראלים, נגד מטרות ישראליות, נגד יהודים.

"ההסתה הזו, שלצערי גם הרשות הפלסטינית שותפה לה, הצריכה מאמץ ייחודי שלנו מול הרשתות החברתיות לעיקור שיח בזוי זה. מתוך הבנה אמיתית של הקשר בין הסתה לטרור, משרד המשפטים בראשותי משקיע מאמצים ניכרים להתמודדות עם תכנים בלתי-חוקיים ברשת.  מדובר בראש ובראשונה על תכני הסתה וטרור; אבל גם תכני שנאה מסוגים נוספים: בריונות רשת, פרסום תכנים מיניים ללא הסכמת המצולם, ותכנים המסיתים לגזענות".


לוחמי יחידת המסתערבים של מג"ב עצרה עובד בקונסוליה הצרפתית בירושלים, כחלק מחקירה של השב"כ במסגרתה נחשפה רשת של פלסטינים שהבריחה בחודשים האחרונים אמצעי לחימה מרצועת עזה ליהודה ושומרון.

בתוך כך במהלך הלילה (שלישי) עצרו כוחות צה"ל, שב״כ, מג״ב ומשטרת ישראל ביהודה ושומרון 17 מבוקשים. במהלך פעילות בכפר א-ארם, תפסו הכוחות אקדח על אחד מהחשודים שנעצרו.

המבוקשים חשודים במעורבות בפעילות טרור, טרור עממי ובהפרות סדר אלימות לעבר אזרחים וכוחות הביטחון, והועברו לחקירה.

 


ועדת השחרורים הצבאית הודיעה כי לוחם כפיר אלאור אזריה שירה במחבל מנוטרל בתל רומידה בחברון במרץ 2016 – ישוחרר בתום ריצוי שני שלישים מתקופת מאסרו. המועד הצפוי לשחרורו הוא 10.5.2018.

"הם ציפו שהוא יגיד טעיתי ובגלל שלא עשה זאת הם מתנקמים בו", אומר צ'רלי אזריה בראיון ל"היום הזה".


צילום: סטודיו לה קרוזה

כבכל שנה בבוא חג הפסח שוב עולות התהיות- מה נקנה ליקירנו ואהובינו? כך שיהיה, מצד אחד שימושי ויעיל, ומצד שני שיהיה ייחודי ומשמח. לקראת החג הקרב, מותג הפרימיום הצרפתי LE CREUSET (לה קרוזה) מציע קולקציית מתנות ייחודית שניתן להעניק למארחים, לבני הזוג, להורים, לחברים ואף לבשלנים מבינינו שתרים אחר מתנה מפנקת לעצמם, וביניהם מגוון סירים מברזל יצוק, מחבתות ייחודיות, מוצרי גריל, כלי קרמיקה וסדרת מוצרי יין יוקרתית.
מוצרי "לה קרוזה" נחשבים במשך עשרות שנים לפריטים איכותיים במיוחד, ולא פחות חשוב מכך – לפריטי עיצוב של ממש בחלל המטבח, וכעת הקולקציה החדשה מציעה מוצרים בעלי ערכים נוספים, כדוגמת סוטאז' מברזל יצוק אשר משמש גם כסיר בקוטר 30 ס"מ, אך גם כמחבת גריל (מכסה הסיר למעשה משמש גם כמכסה אך גם כמחבת גריל, כאשר הופכים אותו).

אוהב מתנות יחיה טוב יותר

סוטאז' בשילוב מחבת גריל- סיר סוטאז' בקוטר 30 ס"מ העשוי ברזל יצוק, מכסה הסיר הפיך ומשמש כמחבת גריל, כך שמקבלים שני מוצרים במוצר אחד.

צילום: סטודיו לה קרוזה

ציפורים ושפנפני קרמיקה- מוצר קרמיקה קטנטן ומלבב שמטרתו לשחרר נוזלים בעת אפיית פאי וכדומה, פשוט מניחים את השפנפן במרכז המאפה והאדים נפלטים.

מחבת פאייה- מחבת ייחודית להכנת פאייה בקוטר 34 ס"מ, רחבה מאוד ורב שימושית, מגיעה במגוון צבעים.

סיר מארמיט- הסיר מוצע בשלל צבעי הקשת ועשוי ברזל יצוק, הדפנות המשופעות שלו מאפשרות ערבוב יעיל ביותר של כל המרכיבים, ומונעות הדבקות המרכיבים בפינות משופעות ולכן מתאים להכנת מרק ולמוקפצים. ידיות הלולאה מספקות אחיזה יציבה בעת העברת סיר מלא מן הכיריים והתנור אל השולחן.

צילום: סטודיו לה קרוזה

סדרת סירי הדגל של המותג – סירים בשלל צבעי הקשת העשויים ברזל יצוק בעבודת-יד ובציפוי אמייל, בגדלים 16-40 ס"מ ומתאימים לכל סוגי מקורות החום כולל אינדוקציה. לסדרה אחריות לכל החיים.

מחבתות ותבניות גריל- מבחר מגוון של פריטים כגון מחבת גריל עם ידית מתקפלת, ביסטרו ומחבת גריל מברזל יצוק, תבנית גריל נון סטיק ועוד. כלי קרמיקה- היצע של מוצרי קרמיקה שונים ובשלל גוונים ובניהם ספלי אספרסו וקפוצ'ינו, מכתש ועלי, קערות הגשה, קעריות לתיונים ועוד.

סדרת היין – מגוון רחב של מוצרים שכל חובב יין יאהב לקבל: כוסות, מגוון פותחנים, מנדפים ומשאבות לאיטום בקבוקי היין. סדרת היין מעוצבת בקו נקי ויוקרתי ותשאיר רושם מרהיב על כל שולחן חג.

סדרת המטחנות – מטחנות מלח ופלפל בעלי מנגנון קרמי עם גוף ABS, מוצעות במגוון צבעים ובעיצוב האופייני ללה קרוזה ואחריות ל-10 שנים.

צילום: סטודיו לה קרוזה

LE CREUSET
סניף קניון עזריאלי תל-אביב
03-7395399
סניף אבא אחמיאיר 17 רמת אביב ג'
03-9662232

LE CREUSET הינו מותג כלי מטבח בקטגוריית הפרימיום אשר נוסד בשנת 1925 בפרנזנוי לה-גרנד, צרפת, ונחשב למותג אייקוני בעל שם עולמי, בעיקר בכל הקשור לסירים. מוצריו משמשים את השפים הבכירים בעולם, מסעדות, ואנשים פרטיים חובבי בישול ואפייה. המותג פתח בקיץ 2016 חנות ראשונה בישראל, בקניון עזריאלי תל-אביב, וכחצי שנה לאחר מכן השיק חנות נוספת במרכז שוסטר בתל-אביב. החנויות מציעות את קולקציית המותג הרחבה, כגון סדרות הסירים והמחבתות האייקוניות אשר עשויות ברזל יצוק בעבודת-יד, סדרת כלי בישול העשויים פלדת אל-חלד, סדרת כלי בישול ואפייה נון-סטיק, כלי אבן וסדרת אביזרים משלימים, כגון כוסות יין, ספלים, קומקומים, סכינים ועוד. בשלוש השנים הקרובות המותג ישיק חמש חנויות דגל נוספות בישראל.


עשר מדינות מרחבי האירופה השתתפו אתמול (ראשון) בתחרות ה״ג׳רוויזן״, או בשם המקומי ה-Jeworovision שהתקיימה במילאנו, איטליה בחסות תנועת בני עקיבא העולמית (WBA). זו השנה ה-19 שמתקיימת התחרות, כאשר בכל שנה נבחר יעד אחר לארח את האירוע ואשר במהלכה מציגים בני נוער מכל רחבי אירופה שירים מקוריים שנכתבו והולחנו במיוחד לכבוד האירוע. נושא השנה היה ״70 שנים למדינה״ והשירים שהשתתפו בתחרות עסקו בתוכן הנוגע לנושא הכללי. השיר הזוכה לשנת 2018 היה השיר של מדינת גרמניה, מהעיר קרפלד, שיר שנקרא ״עם אחד״.

בין המתמודדים הבולטים בתחרות, מיכה גושקין, בן 16 מציריך, שוויץ, שזו לו התחרות הראשונה בקריירה המקצועית. ״הרקע שלי עד כה כלל תפילות בבית הכנסת המקומי שלי והמון קריאה בתורה בשבתות, שני דברים שאני מאוד אוהב לעשות״. מיכה לומד בבית ספר תיכון מקומי שאינו יהודי בעירו ובקיץ הקרוב יהפוך להיות מדריך בתנועת הנוער של בני עקיבא העולמית. ״עבורי השירה בתחרות היום, יחד עם עוד בני נוער יהודים מאירופה היא מקור גאווה עצום. אני שמח שנפלה בחיקי ההזדמנות המיוחדת הזאת להופיע בפני קהל שעמו אני כל כך מזדהה״.

מיכה גושקין. צילום: הג'רוויזיון

בין המתחרים מול מיכה, שתי מתמודדות חזקות, עם ניסיון רב בהופעות פומביות מהמדינות פינלנד והולנד. אחת מהן היא אמה סכיפר, רק בת 13, המתגוררת עם משפחתה באמסטרדם ואשר התחרתה בתחרות דה וייס ההולנדית. אמה לומדת בתיכון רמב״ם היהודי שבעיר ובשעות הערב בבית הספר למוסיקה Concertino Muziekonderwijs של רועי שבת ויניב נחום. יחד עם להקת בית הספר למוסיקה הספיקה כבר להופיע עם זמרים שונים, ביניהם, יוני רכטר. ״שירה היא חלק חשוב ומשמעותי עבורי בחיים״ שיתפה אמה בתחושותיה. ״אני שרה בכל מקום ובכל הזדמנות בנוסף, אני גם מנגנת בפסנתר. החלום שלי הוא להופיע על במות מתחום המשחק או השירה. ההשתתפות בתחרות הג׳ורוויז'ן הייתה החלטה קלה בשבילי, מדובר באנשים נעימים ובתחרות ערכית באווירה טובה. ברור לי שאני אנסה לזכות בתחרות! השיר שאותו אשיר אני אבצע יחד עם ערבה דדון וסיוון גרופי, שיר מצוין ממש״.

אמה סכיפר. צילום: הג'רוויזיון

רועי שבת, מנהל בית הספר למוסיקה בו לומדת אמה וכן מנהל הרכב הבנות של בית הספר CMA Voices שיתף אף הוא במחשבותיו על התחרות ועל ההזדמנות העומדת בפני אמה: ״בבית הספר שלנו משתתפים תלמידים מכל גווני וזרמי העולם היהודי של אמסטרדם. זהו בית ספר שמפתח את הכישרון של הילדים, אבל לא פחות חשוב מכך מעודד ערכים של הגשמה עצמית וחשיבה למען הכלל באמצעות שירה משותפת. התחרות של בני עקיבא היום היא דוגמא מצוינת לתחרות שמדגישה את התרבות היהודית ואני רואה השתתפות בתחרות שכזו הזדמנות נהדרת לתלמידות שלי. אמה היא תלמידה מוכשרת מאוד. יש לה יכולות ווקליות טובות, היא מנגנת באופן מיוחד ופרפורמרית נהדרת ואני מאחל לה הצלחה רבה״.

המתחרה מפינלנד היא עדן אבידן גם היא בת 13. עדן מתגוררת עם משפחתה באיזור הלסינקי ובעבר התמודדה כבר בג׳רוויזין. ״בשנה שעברה השתתפתי בתחרות והגעתי יחד עם הקבוצה שלי למקום השני״ סיפרה בהתרגשות ״אני אוהבת לשיר ומתכוונת להמשיך ולשיר תמיד. אני עוד לא יודעת אם ממש בכיוון של קריירה מקצועית, אבל בהחלט שוקלת את העניין. השיר ששרתי היום היה שיר שעסק בירושלים עיר שאותה אני מאוד אוהבת״.

עדן אבידן. צילום: הג'רוויזן

את השיר אותו ביצעה עדן כתבה והלחינה מיכל חוטר, אמנית ישראלית המתגוררת כיום בהלסינקי. מתוך היכרות עם שליחי בני עקיבא המקומיים, שפנו אליה וביקשו שתסייע עם כתיבת השיר, נרתמה מיכל לכתוב ולהלחין את השיר המיועד לתחרות. ״הכתיבה אצלי היא חלק מהיום יום, היא קיימת אצלי כל הזמן״ סיפרה מיכל ״ההזמדנות לכתוב שיר על ירושלים הייתה מרתקת במיוחד. בחרתי במילים המבטאות את האהבה שלי לירושלים באופן הכי חזק, ובמילים פשוטות כך שגם מי שאינו דובר השפה יוכל להתחבר ולשיר. המילים שאני הכי אוהבת בשיר הן ׳כי ביתי בית תפילה יקרא לכל העמים׳ שזוהי למעשה התפילה הכי משמעותית עבורי בהקשר של העיר ירושלים. אני מקווה ומתפללת שנשוב למצב שבו לכל העמים ולכל הדתות, כפי שהיה בימי המקדש, תהיה ההזדמנות להגיע ולהתפלל בעיר ירושלים, בכל מקום ומקום בעיר״.

מתמודד מעניין נוסף הוא מורי רומי, בן 15 מטורקיה, שעלה על הבמה וביצע קטע נגינה בגיטרה חשמלית. מורי הלומד בבית ספר מקומי באינסטנבול ציין כי ההשתתפות שלו בתחרות של נוער יהודי מאירופה היא אירוע מרתק ומרגש. ״היכולת שלי להגיע ולייצג את המדינה שלי, כנציג יהודי היא מרגשת במיוחד. אני מגיע ממדינה שבה יש המון דתות שונות והיכולת לבטא את הקול היהודי המקומי על הרקע הזה היא מיוחדת במינה. המוסיקה שאני מנגן היא מוסיקה בינלאומית אבל יש בה את סוד הקסם של המוסיקה כשפה שיכולה לגשר מעל כל המחלוקות ולהגיע אל כל הלבבות״.

מורי רומי. צילום: הג'רוויזן

תחרות הג׳רוויזן היא אירוע הסיום של סוף שבוע של מנהיגות אותה מקיימת תנועת בני עקיבא העולמית. במהלך סוף השבוע למדו החניכים ממרצים שונים על ערכי ההנהגה, בה דוגלת התנועה. ״ההיערכות לאירוע הייתה כרוכה בלא מעט תכנונים אבל הסיפוק גדול״ סיפר גיל וקסברג שליח התנועה במילאנו בשנתיים האחרונות ״לא בכל יום 200 נערים ונערות יהודיים מגיעים להתארח בעיר וההתרגשות גדולה. יש לציין שנוסף לצוות התנועה שנרתם לעזור חשוב לי להודות לרב יחיאל וסרמן, ראש המערך לשירותים רוחניים בהסתדרות הציונית העולמית, שסייע לא מעט לקיומו של האירוע״.

״התחרות שהתקיימה כאן במילאנו היא אירוע השיא אחרי סוף שבוע ארוך וגדוש פעילות של התנועה״ חתם רועי אביקסיס מזכ״ל תנועת בני עקיבא העולמית ״זה מרגש כל פעם מחדש לראות מתמודדים מכל כך הרבה מדינות באירופה, עולים על במה אחת ושרים ובאין את הקשר שלהם למדינת ישראל. התחרות הזאת היא הזדמנות שלא תסולא בפז לקבל תמונת מצב של בני הנוער באירופה שמחובר למסורת, לעם ולמדינת ישראל. אני מברך את המתחרים ממדינת גרמניה על הניצחון בתחרות, הם ביצעו שיר מיוחד ביותר, אבל אני חושב שכל אחד ואחת מהמתחרים בסופו של השבוע גאה להיות חניך בבני עקיבא וגאה במדינת ישראל.״​


מחברי הוועדה: אוחנה, רביבו וגוטמן. צילום: פלאש90

 

האם הוועדה לקידום הנבחרת הלאומית שהגישה לאחרונה המלצות להתאחדות לכדורגל תהיה גם ועדת האיתור לאימוץ המלצותיה? בעקבות החלטת יו״ר ההתאחדות עופר עיני שלא לקבל החלטות בנוגע לאימוץ ההמלצות ובחירת מאמן הנבחרת הבא יחד עם מנהל מקצועי, זאת אחרי שהחליט שלא להתמודד לקדנציה נוספת, בהתאחדות לכדורגל מתכוונים למנות את חברי הוועדה שבחנה בשבועות האחרונים את הסיבות לכישלון הנבחרת והגישה המלצות לקידום הנבחרת, גם לוועדת האיתור.

בהתאחדות בודקים האם מבחינה משפטית הוועדה יכולה לשמש גם כוועדת האיתור. הנהלת ההתאחדות תתכנס בשבוע הבא במיוחד כדי לאשר את חברי ועדת האיתור, בכפוף לאישור היועץ המשפטי. חברי הוועדה: אלי גוטמן, אלי אוחנה, חיים רביבו וד"ר איציק בן מלך יהיו חברי ועדת האיתור, עם חיזוק של אדם נוסף.

אלי גוטמן, שבדק לאחרונה אפשרות להתמנות למנהל המקצועי, נוטרל מהאפשרות שהמאמן הלאומי יחזור לנבחרת הלאומית. אם אותם חברי ועדה אכן ימונו לוועדת האיתור, צפויה מחלוקת גדולה בין החברים בנוגע לתמיכתם ביוסי אבוקסיס ורוני לוי. ניר קלינגר מוזכר כמנהל מקצועי, למרות שחלק מחברי הוועדה תומכים במנהל מקצועי זר.

נבחרת ישראל תשחק בשבת הקרובה נגד נבחרת רומניה בנתניה במסגרת משחק ידידות בהדרכת המאמן הזמני אלון חזן. בהתאחדות הבהירו כי עד סוף חודש אפריל ימונו מנהל מקצועי ומאמן לנבחרת.


מתכוננים לפסח. צילום: דובר צה"ל

מרכז המזון של צה"ל נערך לספק לבסיסים, למחנות ולמוצבים תפריט מיוחד ועשיר לליל הסדר ולימי החג, הכולל פריטי מזון לצורך קיום סדר פסח כהלכתו. לקראת החג רכש צה"ל כ-73 וחצי טון מצות, כ-264 טון בשר עוף, הודו, צלי בקר ובשרים על האש, כ-48 טון שניצלים כשרים לפסח וכ-27,400 יחידות חרוסת. לקינוח יסופקו כ-14 אלף ק"ג שוקולד למריחה וכ-7 וחצי טון עוגות ועוגיות כשרות לפסח.

מתכוננים לפסח. צילום: דובר צה"ל

בנוסף, לקראת החג נערך מרכז המזון בצה"ל לספק שלל מוצרים כשרים לפסח ובהם כ-13 וחצי טון של סוגים שנים של קמח כשר לפסח, כ-230 אלף יחידות של לחמניות כשרות לפסח וכ-23 אלף יחידות של כופתאות מקמח מצה. בעבור החיילים השוהים במוצבים, בתצפיות ובפילבוקסים, יונפקו על ידי הרבנות הצבאית כ-4,800 מנות סדר אישיות, על מנת לאפשר לכלל החיילים לקיים סדר פסח כהלכתו.

מתכוננים לפסח. צילום: דובר צה"ל

גם השנה, יינתן מענה מלא בחג הפסח לחיילים טבעונים, בעלי רגישות לגלוטן ואלרגנים על בסיס מנות מוכנות כשרות לפסח. חיילים טבעונים יקבלו בנוסף בכל יום פריטים כשרים לפסח לאוכלי קטניות שאושרו על-ידי הרבנות הצבאית והתזונאית הצבאית הראשית. כמו כן, יונפק מאפה דמוי לחם לטובת השבת שלפני חג הפסח ויום ההכשרה שיתקיים בכל יחידות הצבא.

מתכוננים לפסח. צילום: דובר צה"ל

טרם כניסת החג, ייפגשו ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט, וראש אגף כוח האדם, אלוף מוטי אלמוז עם כ-400 חיילים וחיילות בודדים העורכים את הסדר בכפר הנופש של "יחד למען החייל" בגבעת אולגה ויברכו אותם לרגל החג. ליל הסדר לחיילים הבודדים, המתקיים זו השנה ה-18 ברציפות, נערך על-ידי "יחד למען החייל" בתרומת ארגון CZCA בקנדה בשיתוף אגף כוח האדם. לוחמי צה"ל בכל גבולות המדינה ימשיכו לבצע גם בחג את משימות הביטחון השוטפות, על מנת לשמור על בטחון אזרחי מדינת ישראל ולהבטיח לכולנו חג שמח ושקט.

מתכוננים לפסח. צילום: דובר צה"למ: דוברת המשטרה רמזה כי הקצינה שהתלוננה על ניצב ריטמן למעשה ניהלה איתו רומן. כעת המתלוננת תובעת אותה. אראל סג"ל: "יהיה מעניין לשמוע את לפידות מעל דוכן העדים"


צילום: דוברות המשטרה

תחילתה של החקירה, בדיווח שהתקבל במשטרה, לפני למעלה משבוע, על גבר שהשליך בקבוק מזכוכית על מלצרית במועדון בראשל"צ, וגרם לפציעתה. בין הנאשם לבין המלצרית הכרות מוקדמת ולתקיפה קדמו דין ודברים בין השניים. לאחר התקיפה פונתה המלצרית לקבלת טיפול רפואי בבי"ח אסף הרופא.

פעילות חקירתית של משטרת ישראל, הביאה לאיתורו ולמעצרו של החשוד זמן קצר לאחר מכן. על פי כתב האישום, הגיע הנאשם למועדון ורכש בקבוק בירה מזכוכית ממנו שתה לסירוגין והניחו על הבר הסמוך. עוד עולה מכתב האישום כי הנאשם החל להתעמת מילולית עם המלצרית על רקע אישי, ולאחר דין ודברים בניהם, נטל הנאשם את הבקבוק מהבר והשליכו על ראשה ראשה וגרם לפציעתה. לאחר מכן עזב הנאשם את המקום.

מעצרו של הנאשם הוארך מעת לעת בבית משפט השלום בראשל"צ ואתמול הגישה התביעה המשטרתית כתב אישום בעניינו ובקשה לעצרו עד לתום ההליכים בגין פציעה כעבריין מזויין.


צילום: פליקר

חדשות קשות: היום (ב') דיווחה החברה האמריקאית, אובר, כי היא מפסיקה זמנית את כל הניסויים במכוניות האוטומטיות שלה, בכל האתרים בהם הם מתקיימים, עקב תאונה קטלנית שאירעה אתמול. בתאונה, אישה מאריזונה, נהרגה כשחצתה את הכביש ומכונית אוטונומית של אובר פגעה בה. מדובר במקרה הראשון בו הולך רגל נהרג בעקבות פגיעה של מכונית אוטונומית בכביש ציבורי.

לפיכך הודיעה החברה כי הניסויים שהיא עורכת במכוניות אוטונומיות בטמפי, סן פרנסיסקו, פיטסבורג, פניקס וטורונטו יופסקו באופן זמני. על פי ההודעה של משטרת טמפי, המכונית של אובר נסעה על מצב אוטומטי עם נהג אנושי ליד ההגה למטרות בטיחות כשפגעה באישה, שעברה סמוך למעבר חצייה. האישה הועברה לבית החולים שם נקבע מותה. זהות הקורבן לא פורסמה.

דוברת של אובר אמרה כי "החברה משתפת פעולה" עם הרשויות המקומיות בכל מה שקשור לחקירת התאונה. "ליבנו עם משפחת הקורבן", נמסר מהחברה בהצהרה.

הוועדה הלאומית לבטיחות תחבורתית בארה"ב אמרה כי גם היא פותחת בחקירת התאונה. כזכור, זו לא הפעם הראשונה בה מכונית אוטונומית של אובר מעורבת בתאונת דרכים בטמפי שבאריזונה. בשנה שעברה פורסמה בטוויטר תמונה של רכב כביש-שטח אוטונומי של וולו, עומד על צדו ליד מכונית אחרת עם שקעים וחלונות מרוסקים. בזמנו דוברת מטעם אובר אישרה את נושא התאונה ואת אמינותה אך לא סיפרה האם היו נפגעים או מעורבים אנושיים באירוע.


צילום: Pixabay

זה אולי נשמע קצת מוזר, אבל האמת היא שבמקרים רבים אנחנו מבינים עד כמה זה נכון רק בשלב מאוחר יותר. רגע לפני שאתם רוכשים מדפסת חדשה, בין אם היא מיועדת לבית ובין אם למשרד, תכננו צעד קדימה וגלו כמה יעלה לכם כל ראש דיו למדפסת, וגם באיזו תדירות תזדקקו לו. זה צעד חשוב, בטח אם אתם שואפים לחסוך בעלויות עד כמה שאפשר.

מתאימים מדפסת לצורך – וגם לעתיד

השאלה הראשונה והבסיסית ביותר בבחירת מדפסת היא כמובן, שאלת הצורך. אין ספק שיש משמעות אדירה לשאלה האם אתם מדפיסים מכתבים מפעם לפעם בבית, או האם אתם מפיקים דוחות ללקוחות ונתונים עסקיים לשותפים הפוטנציאליים. העסק שלכם, קטן או גדול, זקוק למדפסת חזקה ויציבה יותר מכל מדפסת ביתית באשר היא. מצד שני, זה לא אומר שגם בקטגוריית המדפסות הללו לא תמצאו הבדלים משמעותיים. לכן חשוב לבדוק לעומק כמה יעלה לכם דיו למדפסת HP או סמסונג, למשל, אבל גם באיזו תדירות תצטרכו להחליף את ראשי הדיו הללו. דיו יקר יותר, שיחזיק לאורך זמן. עשוי בכל זאת להיות חסכוני – לפחות כשמשווים את עלות הדיו לדף, ולא לראש דיו.

צילום: Pixabay

צבעוני או שחור ולבן?

הבדלי המחיר בין דיו למדפסת (מקורי או תואם) קשורים גם בצבע, כמובן. דיו צבעוני מורכב לרוב ממספר ראשי דיו (ארבעה בדרך כלל). על כל צבע תצטרכו לשלם בנפרד, ואם תוותרו על צבע מסוים תאלצו להתפשר על איכות ההדפסה. אם אתם מסתפקים בהדפסה בשחור ולבן בלבד, בהחלט תוכלו לחסוך לא מעט בכל רכישת דיו למדפסת. אם תדעו מראש מה אתם באמת צריכים, מה דחוף יותר ועל מה אפשר לוותר, תגלו שאתם חוסכים כסף, ולא מעט ממנו.

דיו מקורי או תואם?

דרך נוספת לחסוך בעלויות על רכישת דיו למדפסת היא באמצעות רכישת דיו תואם או חליפי. היתרון בראשי הדיו הללו שהם חסכוניים יותר. מצד שני, יש מצבים שבהם ההבדל לא באמת גדול. אפשר ואף רצוי לגלות מראש, בשלב שבו אתם בוחרים את המדפסת עצמה, כמה יעלה דיו מקורי וכמה יעלה החלופי. כך תוכלו לתכנן את התקציב שלכם מראש ולהעריך כמה תצטרכו לשלם על מילוי ראשי הדיו. הכלל הזה נכון גם לגבי טונרים, באופן טבעי, כך שבין אם תבחרו במדפסת לייזר או הזרקת דיו, חישוב עלויות הדיו והטונרים הוא חישוב חיוני לא פחות מאחרים.


הכבאים שהגיעו לדירה של משפחת אלפסי באופקים גילו כי לא נותר דבר מהדירה שעלתה באש. הכבאים החליטו לסייע למשפחה ולעזור לה להחזיר חלק מהציוד שנהרס. אבי הרוש, מפקד תחנת הכיבוי באופקים: "זה היה קורע לב לראות ילדים בצער שלהם לקראת החג לאחר שביתם חרב. אז אנחנו מנסים לסייע".

משפחת אלפסי עדיין זקוקה לעזרה כדי לחגוג את הפסח הקרוב בביתם.


צילום: יח"צ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בעולם מערבי, מתקדם ומתועש, עור הגוף בכלל ועור הפנים בפרט סובלים מזיהום האוויר, מלכלוך טבעי ומשאריות האיפור. אלה מתערבבים ובהשפעת קרני השמש מייצרים רעלים ורדיקלים חופשיים. הרעלים חודרים לעומק העור ומתפשטים בו. הם משתקים את מערכות ההגנה וטיהור הרעלים של העור.

מסקר שערך מותג הדרמו קוסמטיקה וישי עלה כי: 90% מהאוכלוסייה משתמשים במוצרי ניקוי לפנים. 27% משתמשים בג'ל שטיפה/קרם או קצף, 29% בתחליב ניקוי, 32% בחלב פנים, ו- 13.5% במוצר ניקוי המשלב 3 ב-1. עוד עלה מהסקר כי 29% משתמשים לניקוי הפנים במוצר אחד, 22.5% בשני מוצרים, 15.5% בשלושה מוצרים, 9.6% בארבעה מוצרים, 5.5% בחמישה מוצרים, 3.5% בשישה מוצרים.

אחת הפעולות הבסיסיות והחשובות ביותר לרענון, שמירה וטיפוח העור הוא ניקוי עור הפנים על בסיס יומיומי לפני ואחרי השינה. מכיוון שבמהלך היום עור הפנים חשוף לזיהום האוויר, רדיקלים חופשיים, קרינת השמש, רעלים, יש חשיבות גבוהה לניקיון עמוק של עור הפנים בשעות הערב. ניקוי הפנים בערב חשוב ביותר גם בכדי לשמור על ייצור שכבת סבום (שומן) חדשה על עור נקי, שתפקידה הוא הגנה על עור הפנים המתחדש בשעות השינה. בשעות הבוקר לעומת זאת אפשר לנקות את בצורה עדינה יותר, לרענון העור לאחר שעות השינה בלילה.

אצל נשים צעירות, חשיבות ניקוי הפנים מלבד הגורמים הסביבתיים נובעת בגלל הפרשת הסבום המוגברת. הפרשת סבום על עור לא נקי גורמת לפצעונים/פצעים ונקודות שחורות, לכן חשוב לשמור על ניקיון הפנים מדי יום לשמירה על עור בריא ואחיד. כמו כן, אצל עור צעיר ניתן להשתמש במוצרי ניקוי אינטנסיביים יותר, בגלל הפרשה מוגברת של הסבום.

צילום: יח"צ

לעומת הצעירות, הנשים המבוגרות מתאפרות יותר גם כדי להחזיר את הזוהר לפנים וגם כדי לטשטש את פגעי הזמן. ככל שהעור מתבגר, הגוף מייצר פחות סבום, העור הופך ליבש, עדין ודק יותר, לכן בגילאים אלו מומלץ לנקות את עור הפנים בסבון ללא סבון או בסבון במרקם מוס מקציף, שהם עדינים יותר ואינם מייבשים את עור הפנים.

להשלמת ניקוי הפנים יש להשתמש עם חלב ומי פנים. כדי לתת "בוסט" והמרצה נוספת לעור, ניתן להשתמש אחרי ניקוי הפנים במי מעיינות עשירים במינרלים המופיעים בצורת תרסיס. בנוסף לניקוי יומיומי, מומלץ להשתמש בפילינג על בסיס שבועי בכדי לחדש את ייצור התאים בעור. אומנם התאים מתחדשים בצורה טבעית, אך הפילינג מגרה את העור לייצר יותר תאים, מה שמקנה לעור מראה נקי, זוהר ובריא יותר. הפילינג משמש כסטימולטור לייצור תאים חדשים.

לאנשים הסובלים בדרך כלל מפגמים רבים בעור הפנים כגון נקבוביות מורחבות או סתומות במצח ובאף, אדמומיות, פצעונים קטנים ועוד, ניקוי עור הפנים עם מוצרים ייעודיים לסוג העור הוא חשוב ביותר, זאת כדי לא לגרות את העור יתר על המידה או לעשות פעולה הפוכה מזאת הרצויה. כמובן שחשוב להקפיד על ניקוי עור הפנים פעמיים ביום. בנושא ניקוי העור לסוג העור יש חשיבות גבוהה יותר מאשר לגיל. לכן חשוב לאבחן תחילה איזה סוג עור יש לך: רגיל, שמן, יבש או מעורב ובהתאם לכך להתאים את המוצרים.

מותג הדרמו-קוסמטיקה של וישי. סדרת אקוואליה. צילום: יח"צ

עור שמן – חשוב שיכיל חומרים המווסתים את הפעילות בבלוטת החלב, מרכיבים הסופחים עודף סבום – שומניות, מעניקים מראה מט. חומרים אנטי בקטריאליים למניעת זיהומים ודלקות, חומרים לחיטוי העור ולכיווץ נקבוביות.

עור יבש – מרכיבים מלחחים ומזינים, חומרים לריכוך החלקה וגמישות העור, כגון: דבש, תמצית שקדים ושמני דגנים.

רגיל/מעורב – מרכיבים עדינים יותר, מרכיבי לחות זוהר וחיוניות.

מומלץ להשתמש ב – 2 תכשירי ניקוי:
1. תכשיר העושה פעולה של הסרת איפור, לכלוך וזיהום מהעור. יכול להיות במרקמים שונים: חלב פנים/ג'ל/מוס /שמן /באלם שהופך לשמן.
2. מי פנים – משלים את פעולת הניקוי, מנטרל את האבן-סידן שיש במים, אחרת האבן שוקע ומצטבר בעור.
מומלץ לסיים את פעולת הניקוי במי פנים גם אם המוצר הראשון נשטף במים, כי מי הפנים מסייע בכיווץ נקבוביות, חיטוי והענקת לחות.

מילון הניקויים הגדול

מי פנים – מי פנים הם מים מינרלים המכילים אלכוהול, או נטולי אלכוהול. תפקיד האלכוהול הוא לחטא, אך יחד עם זאת הוא חומר מייבש. מי פנים מכילים גם מינרלים, ויטמינים וחומצות שונות, הגורמות לפילינג עדין של תאי העור המתים בשכבת העור העליונה. השימוש במי הפנים נעשה על ידי הספגת צמר גפן או פדייה קוסמטית ומעבר על עור הפנים בתנועות סיבוביות, עד אשר צמר הגפן או הפדייה נקיים. מי הפנים מסירים שומן, שאריות איפור וקרמי לחות בצורה מעולה, מכיוון שהאלכוהול ממיס את הלחות. בנוסף, הם גם גורמים ל"כיווץ" הנקבוביות שעל פני העור, ועל כן השימוש בהם חשוב לסיום תהליך הניקוי.

צילום: יח"צ

חלב פנים – חלב פנים, המוכר גם כתחליב ניקוי, הוא בסיס תחליבי המכיל שומן, אם כי יש היום גרסאות נטולות שומן. תחליב הניקוי מעניק לחות לעור יבש ומעורב, ובו זמנית ממיס לכלוך, שאריות איפור ומעניק מגע קטיפתי לעור. הוא מכיל מינרלים שונים, ויטמינים, תמציות צמחים ושמנים אתריים.

סבון פנים – סבון פנים ממיס שאריות שומן ומנקה לכלוך. ישנם סבוני פנים למטרות שונות, לדוגמה – סבונים רפואיים לייבוש ולחיטוי פצעים. הרכב הסבון תלוי בייעודו. בין היתר מכילים הסבונים חומרי לחות, ויטמינים ומינרלים, חומצות שונות ואנטי אוקסידנטים.

קצף או מוס ניקוי – לאחרונה צברה תאוצה צורה נוספת של ניקוי – סבון בצורת מוס קצפי ואוורירי. השימוש בסבון תלוי בסוג העור, בחומרת מצבו ובהעדפה אישית של המשתמש. סבון במקרם מוס הוא בד"כ עדין יותר מתרחיץ פנים רגיל.

צילום: יח"צ

מנטרל ברק – מנטרל ברק הוא תכשיר נטול שומן במרקם קרם או ג'ל אשר תפקידו להעניק לעור מראה מאט.

פילינג – תפקידו של הפילינג הוא לקלף את התאים המתים משכבת העור העליונה ובכך לגרום לרענון העור. ישנם סוגים שונים של פילינג, כשהנפוץ ביותר הוא פילינג גרגרים. תנועות סיבוביות עם החומר הגרגרי גורמות לתהליך הקילוף של התאים המתים. בסוגים שונים של פילינג משתמשים במרקמים שונים של הגרגירים: גס, בינוני או עדין. פילינג מסוג נוסף הוא פילינג אנזימטי, אשר בו אנזימים פעילים מסוימים וחומצות עושים את פעולת הקילוף. לא מומלץ לעשות פילינג מסוג זה בכוחות עצמיים, אלא אצל קוסמטיקאית או מומחה מקצועי.

מסכה – תפקידה של המסכה הוא להזין את העור בויטמינים ומינרלים, בין היתר. המסכה מכווצת את הנקבוביות הפתוחות לאחר הפילינג ומהווה השלמה חשובה לפילינג עצמו. מסיכה לעור שמן תספח שומן, בעוד שמסיכה לעור יבש ורגיש תוסיף לחות ותרענן את העור. המסכות מועשרות בתמציות צמחים, אצות, תרכיזי פירות וירקות וחומרים נוספים. יש להשתמש בהן אחרי הפילינג.

המסכות המינרליות של וישי. צילום: מוטי פישביין

מוצרי וישי משווקים בבתי מרקחת פרטיים ברחבי הארץ, תוך קבלת ייעוץ מקצועי על ידי צוות בית המרקחת. לבירור בית המרקחת הקרוב: 09-7730800.


 

פרופ' נאוה בן צבי. צילום: באדיבות המצולמת

לאחר שמוקדם יותר היום (ב'), הודיעו במשרד החינוך על זכייתו של מר יהודה הראל בפרס ישראל למפעל חיים בתחום החקלאות וההתיישבות, פרסם שר החינוך נפתלי בנט, בחשבון הטוויטר שלו על כלת פרס נוספת – פרופ' נאוה בן צבי.

ועדת הפרס התכנסה בראשותה של השופטת בדימוס שרה פריש – יו"ר הוועדה, כשלצדה החברים – הגב' איריס ראור-ברץ, מר דוד בארי, מר אבי בלשניקוב והאלוף במילואים רון טל. בנימוקיה ציינה הועדה כי: "פרופ' נאוה בן צבי, הייתה פרופ' מן המניין באוניברסיטה העברית בירושלים, יו"ר המרכז ללימודי מדעים. בשנות השבעים נמנתה עם צוות שהקים את האוניברסיטה הפתוחה ממניעים של הנגשת ההשכלה לכלל האוכלוסייה"

בין הנימוקים עוד הוסיפו כי: "פרופ' בן צבי הנה חלוצה בתחום הנגשת החומרים לאינטרנט מתוך הבנה שילדים לומדים ומפנימים דרך למידת חוויות. עוד פעלה פרופ' בן צבי לחזק תכניות לימודים בתחום המתמטיקה ובכלל ומכהנת כיו"ר המרכז הישראלי למצוינות בחינוך אשר נותן מענה לתלמידים מצוינים מכל מגזרי האוכלוסייה בארץ. היא עסקה בקידום מנהיגות נשים בתחומי הבריאות והובילה את הכנסתם של מיעוטים אתניים, מגדריים ובעלי לקויות למידה להשכלה הגבוהה בישראל. פעלה לשילוב חרדים במוסדות להשכלה גבוהה. נאוה הוזמנה לכהן כחברה ביוזמה הבינלאומית של האומות המאוחדות המכונה ACADEMIC IMPACT שמטרתה לתמיכה אקטיבית העקרונית של זכויות אדם, אוריינות, קיימות ופתרון סכסוכים".


"ארגוני הטרור כמו חמאס וחיזבאללה עברו לפעול בטוויטר במקום בפייסבוק". הכנס יתקיים מחר (ג') בירושלים בהובלת שרת המשפטים ובהשתתפות רייאר ושרי המשפטים של איטליה, יוון ומלטה. הכנס הוא חלק מהפורום הגלובלי למלחמה באנטישמיות שמובילים משרדי החוץ והתפוצות.

לדברי שקד, "דרך טוויטר ארגוני הטרור מקדמים פעילות טרור ומסיתים לאלימות, לרבות פעילות פומבית שהם מפעילים ללא חשש. הסיבה היא שיתוף פעולה פורה בין ישראל לפייסבוק לעומת העדר שיתוף פעולה מצד טוויטר. לצורך כך יש את חוק הסרת התכנים. קראנו לזה "חוק הפייסבוק". אבל האמת היא שצריך היום לקרוא לזה "חוק הטוויטר"".

 

פלמור ושקד במפגש עם בכירות פייסבוק.

 

שקד התייחסה לפיגועי הטרור האחרונים ואמרה: "אנחנו רואים אינדיקציות ברשתות החברתיות לתסיסה גוברת שעשויה להשליך על גל הסתה סביב מועדים רגישים: פסח, יום הנכבה, יום האדמה, צעדת המיליון".

כזכור, במסגרת שיתוף הפעולה בין משרד המשפטים ופייסבוק, ולאחר פניית ערוץ 20, הוסרה מסגרת המחבל אחמד ג'ראר שהוצעה לגולשים ברשת החברתית. ג'ראר כזכור הוא המחבל שרצח את הרב שבח הי"ד.

מפייסבוק נמסר אז: ״המסגרת נוצרה על ידי משתמש באמצעות פלטפורמת המצלמה של פייסבוק. המסגרת אינה מותרת על פי כללי הקהילה שלנו. אנו מתנצלים על הטעות ופעלנו להסירה במהירות האפשרית".