דף הבית > מבזקים

מבזקים


בית הדין הצבאי גזר 14 שנות מאסר על המחבל שדקר את נירית זמורה ופצע אותה קשה. בנוסף, נקבע כי היא תפוצה במליון שקל.

נירית זמורה בבית הדין. צילום: ירון דורון

 

המחבל דקר את זמורה לפני כשנתיים בצומת הגוש. הוא הורשע רק בגרימת חבלה בכוונה מחמירה, ולא בניסיון לרצח.

"הנאשם בחר לדקור את הקורבן רק משום היותה ישראלית", קבעו השופטים. "מעשיו החמורים של הנאשם התרחשו בזמן גל פיגועים. מעשי הטרור יוצרים פחד לא אצל הקורבן אלא בציבור כולו".

עוד הוסיפו השופטים כי הנאשם תכנן מראש את מעשיו: "הוא יצא מביתו כשהוא מצויד בסכין ותר אחר קורבן אך ורק משום היותה ישראלית. הוא דקר את המתלוננת תוך שהוא צועק 'אללא הוא אכבר'. הנאשם דקר את המתלוננת והחדיר את להב הסכין לגופה בפלג גופה העליון. המניע למעשיו היו אידיאולוגיים – לפגוע בישראלים חפים מפשע. הסכין נשברה והנפגעת פונתה לבית החולים לניתוח להוצאת הסכין. נגרמה לה פגיעה קשה וסבל לה ולבני משפחתה".

נירית זמורה מסרה בתגובה: "ציפיתי לעונש חמור יותר. לצערי בית המשפט בחר להתחשב במחבל. זו פגיעה בשלום הציבור".

כזכור, לפני שלושה חודשים בית המשפט הצבאי ביהודה זיכה את המחבל מחמת הספק מעבירת ניסיון לרצח, והרשיע בעבירה של גרימת חבלה מחמירה את המחבל חמזה פאיז, תושב חברון, אשר ביצע את הפיגוע בצומת גוש עציון לפני כשנתיים וחצי.

נורית זמורה, פצועת הפיגוע

 

בפיגוע הקשה, נפגעה תושבת האזור נירית זמורה באופן קשה מדקירה בגבה. המחבל חמזה הגיע אל הנפגעת בריצה, כשבידו סכין ודקר אותה במגרש המכוניות במקום, תוך שהוא קורא קריאות "אללה אכבר". כאמור, שופטי בימ"ש הצבאי סא"ל צבי היילברון, סא"ל אתי אדר ורס"ן חיים בלילטי זיכו את המחבל מעבירה של ניסיון לגרימת מוות בכוונת תחילה והרשיעו את המחבל בעבירות של חבלה בכוונה מחמירה והחזקת סכין.


צילום: Pixabay

 

ביטקוין מיוצר על ידי מערכות ממוחשבות משוכללות והוא מוצע למסחר ברשת. על מנת לתת תמיכה לפעולות המסחר של הביטקון, הרשת משתמשת בשרתים עוצמתיים וחזקים שלמעשה מאפשרים באמצעות אלגוריתמים שונים, לקיים את פעולת הסחר במטבע.

במטבע הביטקוין ניתן לסחור וניתן גם לבצע כרייה של מטבעות ביטקוין באמצעות שרתים חזקים ומתקדמים שמאפשרים למשתמש הקצה לייצר לאורך זמן כרייה מתמשכת של ביטקוין.

איך מבוצעות עסקאות של ביטקוין?

היות ומדובר על מטבע דיגיטלי, ניתן למעשה לשכפל אותו בקלות כמו כל קובץ דיגיטלי ברשת, מה שמייצר בעיה באיתור מקור העסקה. כאשר שני אנשים רוצים לבצע עסקה של מכירת ביטקוין, די קשה לאתר את המקור שלה.

כלומר, ברגע שמתבצעת עסקה של מכירת ביטקוין, היא יכולה להתבצע בשני מקומות שונים, מאחר ורשת הביטקוין היא רשת מבוזרת ולא רשת מסודרת ומוגבלת כמו המערכות הבנקאיות ששם הכל מסודר ומאורגן.

במקרה של מערכת בנקאית, המחשב יודע לאתר את העסקה שבוצעה ראשונה בתור, ולהחשיב אותה כעסקה הקובעת, מה שחסר במקרה של ביטקוין. לכן, נוצר הצורך למצוא את הדרך שבה יהיה ניתן "לארגן" את עסקאות הביטקוין באופן אוטומטי וללא התערבות של סמכות מרכזית כמו במקרה של הבנקים.

כריית ביטקוין – איך זה עובד ואיך מרויחים כסף מכריית ביטקוין?

בעית השכפול של הביטקוין נקראת "Double Spend" והיא הסיבה המרכזית שבגללה פיתחו את האפשרות לכריית ביטקוין.מה שכורי ביטקוין עושים, באמצעות מערכות ממוחשבות מתקדמות וחזקות, הוא למעשה לסדר מחדש את סדר העסקאות במערכת על מנת למנוע כפילויות.

מדי 10 דקות נוצרות רשומות של כל העסקאות שבוצעו ברשת הביטקוין, לתוך רשומה שנקראת "בלוק". התפקיד של כורי הביטקוין הוא למעשה לבדוק את העסקאות בבלוק, לאשר אותן, ולהוסיף את הבלוק לשרשרת הבלוקים ברשת הביטקוין – Block Chains .

על מנת להצליח לתמוך בעסקאות הללו, כורי הביטקוין נדרשים לכח מעבד חזק, מחשבים ושרתים מתקדמים, על מנת להצליח לפתור משוואות מתמטיות ואלגוריתמים מורכבים. הראשון שמצליח לפתור את הבעיות והאלגוריתמים ברשת, מקבל את הזכות לסדר את העסקאות הבאות בשרשרת של הבלוקים שמגדירה את כל העסקאות שבוצעו ברשת הביטקוין מאז הקמתה.

בתמורה לתמיכה בעסקה, הכורה מקבל תגמול כספי של ביטקוינים חדשים שנוצרים דרך המערכת ובנוסף, הוא מקבל גם עמלות עבור כל עסקה שנוצרה בשרשרת. כך למעשה ניתן להרוויח מכריית ביטקוין.

איך להצליח בכריית ביטקוין?

על מנת להצליח להתברג בשרשרת הביטקוין ולהצליח להוביל בפתרון האלגוריתמים המורכבים כדי לתמוך בעסקאות המיוצרות ברשת הביטקוין, על הכורים להיות בעלי מכשירי כרייה חזקים ומאסיבים ובדרך כלל החברות הגדולות עם חוות שרתים, הן אלו שכורות את רוב הביטקוינים.

בעבר, גם כורים קטנים הצליחו להרויח מכריית ביטקוין עם מכשירי כריה קטנים, אך ככל שחולף הזמן, כמות הביטקוינים הזמינה לכריה יורדת, המעבדים והשרתים רק משתכללים ומתחזקים כך שיש לשדרג אותם באופן תדיר.

בנוסף, התחזוקה שלהם עולה כסף רב יחד עם הוצאות חשמל גבוהות מאוד היות והם זוללים חשמל שמייקר את כל הסיפור, כך שכיום זה כמעט בלתי אפשרי להרויח באופן פרטי מכריית ביטקוין. בסופו של דבר, מי שמצליחים לקיים את העסקאות הגדולות ולכרות ביטקוינים, הם בעיקר חברות גדולות עם חוות שרתים בעלות כח חישוב ופעולה חזקים, והם למעשה המרויחים העיקריים בעסקאות.

כאשר שרתים ומעבדי מחשבים מאפשרים לעסקה להתבצע דרך האלגוריתמים שלהם, הם למעשה מרוויחים אחוזים מעסקת הביטקוין.

מכשירי הכריה הקטנים במרבית המקרים, לא משתלמים בשקלול של הוצאות החשמל הגבוהות לעומת ההכנסות הנמוכות וכיום יש לא מעט חברות שעוסקות בכריית מטבעות ביטקוין באמצעות שימוש בחוות שרתים גדולות, והקצאת תנאים אופטימליים לתחזוקת המעבדים ושרתי הכרייה.

ככל שנעשה שימוש ביותר שרתים בעלי מעבדים חזקים (הרבה מעבר למעבדים של מחשבים ביתיים) לטובת כריית ביטקוינים, כך העלויות וההוצאות יורדות והרווחים גדלים בגלל כוח הכרייה החזק.

השקעה בחברות לכריית ביטקוין

ככל שכמות הביטקוין הולכת וקטנה, כך נוצר הצורך בכח מחשוב עוצמתי, וחברות לכריית ביטקוין הבינו ששווה להן לחלוק ברווחים עם משקיעים שישקיעו בחברה, יאפשרו לה לרכוש עוד שרתים ומכשירי כריית ביטקוין מתקדמים ובכך להגדיל את יכולת הכרייה שלהן.

השקעה בחברות לכריית ביטקוין הפכה להיות בשנים האחרונות לאפיק השקעה בטוח יחסית וסולידי, עם אפשרות להרויח בין 3-8% ריבית בממוצע כמשקיעים.

תהליך כריית הביטקוין דורש זמן, השקעה ותחזוקה של שרתים עוצמתיים, יצירת תנאים אופטימליים לחוות שרתים עם קירור הולם וצריכה רבה של חשמל.

יש לראות בהשקעה בכריית ביטקוין כהשקעה לטווח ארוך ומומלץ להשקיע סכומים גדולים יחסית כדי להנות מהרווחים.

כמו כן, נדרש נסיון רב של הבנה בשוק הביטקוין, תכנות של המערכות ואופטימיזציה לטובת הגדלת יכולת הכריה של המערכות ולכן מומלץ לחבור לכורים הגדולים על מנת להרויח מכריית ביטקוין.

כאשר מצטרפים כמשקיעים בחברות לכריית ביטקוין, הסיכוי להרויח הוא גבוה יותר מאחר ואתם חלק מקבוצה גדולה, יש חברה שמפעילה ומתחזקת את חוות השרתים, אין לכם הוצאות וכל מה שנשאר לכם זה רק להנות מהרווחים.

משקיעים רבים הבינו שהשקעה בחברות לכריית ביטקיין היא השקעה די משתלמת מאחר ויש לכך סיכון נמוך יחסית ורווחיות די טובה בשונה מהשקעות נדלן או השקעות בשוק ההון מאחר ועד כה מטבע הביטקוין מראה יציבות בשנים האחרונות.

ככל שחולפות השנים הביקוש לביטקוין עולה וההיצע יורד, כך שעכשיו זו ההזדמנות שלכם להצטרף למאות אלפי האנשים שכבר נהנים מרווחים שנוצרו מהמטבע שממשיך לצמוח.

לקבלת מידע נוסף על השקעה בכריית ביטקוין ניתן ללחוץ כאן.

 

.


חוק האזרחות הספרדית למגורשי ספרד. צילום: שאטרסטוק

 

זה לקח להם 523 שנים אבל בסוף זה קרה – החל מאמצע שנת 2015, ממשלת ספרד מאפשרת לכל מגורשי ספרד לקבל דרכון ספרדי. מיליוני יהודים בכל רחבי העולם, ובתוכם גם כמיליון ישראלים, נחשבים צאצאים של יהודים שגורשו מספרד במסגרת גירוש היהודים הגדול שהתרחש בשנת 1492. במסגרת ההחלטה הספרדית והתיקון לחוק שהועבר יהודים אלו יוכלו לקבל דרכון ספרדי ואפילו אזרחות ספרדית, בכפוף לעמידה בתנאים מסוימים כמובן.

מהו בכלל גירוש ספרד?

גירוש יהודים מספרד התרחש בשנת 1492 ובמסגרתו גורשה רוב האוכלוסייה היהודית מספרד. בפני האוכלוסייה היהודית הועמדו שתי אפשרויות- התנצרות או גירוש. באותם שנים חיה קהילה יהודית ענפה ומשגשגת בספרד שמנתה כ-100 אלף יהודים, שעקב הגירוש נקראו מגורשים או אנוסים. רוב היהודים בחרו לצאת מספרד והתפזרו בכל רחבי אירופה ובצפון אפריקה, ולכן יהודים רבים נחשבים כצאצאים של גירוש ספרד.

קסטיליה ספרדים מימי גירוש ספרד 1492. צילום: שאטרסטוק

 

אז מה קרה שעכשיו הספרדים רוצים להעניק אזרחות אירופאית על משהו שהתרחש בשנת 1492? ובכן, הספרדים נתנו גם לפני כן אזרחות לצאצאי גירוש ספרד, אבל אך ורק אם אלו התגוררו במדינה במשך שנתיים. הספרדים ביטלו את הנוהל הזה, ובנוסף הקלו משמעותית על תהליך קבלת הדרכון הספרדי.

 

מי זכאי לקבל דרכון ספרדי?  

כל אדם שהוא צאצא של אחד ממגורשי ספרד יכול לקבל דרכון ספרדי. לשם כך, הוא יידרש להוכיח כי הוא אכן אחד מצאצאי אנוסי ספרד. ישנם מספר דרכים להוכיח זאת: ראשית, הוא יכול לספק מסמכים ואישורים לכך מפדרציית יהדות ספרד. פדרציית יהדות ספרד מחזיקה ברישומים היסטוריים של מאות שנים, ויכולה לעזור לכל אחד מצאצאי הגירוש להתחקות אחר שורשיו ולהבין האם הוא אכן אחד מצאצאי הגירוש או לא.

שנית, צאצאי מגורשי ספרד יכולים להתבסס על שם המשפחה שלהם על מנת לנסות ולקבל את הדרכון הספרדי. היות וישנם מספר שמות משפחה בהם הכירה ממשלת ספרד כשמות משפחה של צאצאי גירוש ספרד, ישראלים המחזיקים בשמות משפחה אלו זכאים לקבל את הדרכון הספרדי. חשוב לציין כי רשימת שמות המשפחה הזכאים לדרכון ספרדי שפורסמה בזמנו באינטרנט אינה מחייבת, וכי הרשימה האמיתית מצומצמת הרבה יותר. בין שמות המשפחה הנמצאים ברשימת שמות המשפחה הזכאים לדרכון ניתן למצוא את השמות נחמיאס, אברבנאל, ששון, בנבניסטי, חסיד, סלם, כהן ועוד.

 

דגל ספרד על רקע עיר הבירה. צילום: שאטרסטוק

 

רוב יהדות ספרד שגורשה פנתה למדינות צפון אפריקה ולמדינות אחרות, ולכן כל מי שיוכיח כי הוא יהודי שמוצאו באחד ממדינות אלו יוכל לקבל דרכון ספרדי. מדובר במספר לא מועט של מדינות, ובכלל זה מרוקו, אלג'יר, עיראק, מצרים, לבנון, סוריה, טוניס ועוד.

חשוב לציין כל מקרה ייבחן לגופו, ובהתאם לנסיבות הספציפיות שלו. כמו כן, מן הראוי לציין כי לא רק יהודים זכאים לאזרחות אירופאית כצאצאים של מגורשי ספרד, אלא גם מי שזנח את דרך היהדות במרוצת השנים יכול להוכיח כי הוא אחד מצאצאי הגירוש ולזכות באזרחות.

לאחר שהוכח כי אותו אדם אכן הינו צאצא של אחד ממגורשי ספרד, הוא יידרש לעמוד במספר תנאים נוספים לפני קבלת האזרחות. הוא יידרש לעבור מבחן הבודק את בקיאותו בתרבות הספרדית ובשפה הספרדית. כמו כן הוא יצטרך להוכיח כי הוא מכיר את החוקה הספרדית, ולאשר את כל המסמכים על ידי נוטריון ספרדי.

היתרונות בקבלת דרכון ספרדי

ישנם לא מעט יתרונות בקבלת דרכון ספרדי. ראשית, דרכון ספרדי הוא דרכון שמקובל בכל מדינות העולם, כך שתוכלו להסתובב איתו בכל מדינה שרק תרצו, כולל מדינות להם הכניסה לישראלים אסורה כמו מלזיה, קטאר, ועוד. בנוסף, לא תצטרכו ויזה לשם כניסה לארה"ב.

אחד היתרונות בקבלת דרכון ספרדי הוא אפשרויות המגורים והעבודה הרבות שיפתחו בפניכם. כאזרחי ספרד אתם תחשבו כאזרחי האיחוד האירופי כך שתוכלו לגור, לעבוד ואפילו ללמוד באופן חוקי לחלוטין בכל אחת ממדינות אירופה. בנוסף. תוכלו לנהל עסקים באופן פשוט יותר ברחבי אירופה.   

לסיכום, ישראלים רבים נחשבים כצאצאים למגורשי ספרד וזכאים להוציא דרכון ספרדי, ואכן החל מ-2005 אלפי ישראלים בחרו לממש את זכותם, להוציא רכון וליהנות מהיתרונות הרבים בכך.

המאמר נכתב באדיבות: משרד עורכי דין תותי-אשבל

 


פרידה ואברהם. צילום: ערוץ 20

 

לפני שנה בדיוק עברה פרידה חן השתלת מח עצם, כעת כשמצבה הבריאותי השתפר היא זכתה להכיר את האדם שהציל את חייה. "אני מאוד מתרגשת לפגוש את המלאך שהציל לי את החיים", סיפרה פרידה. "את מת כבר לראות למי נתת חלק ממך", אמר אברהם התורם. השניים נפגשו בחסות עמותת עזר מציון המעודדת תרומת מח עצם באמצעות מאגר מיוחד.
שעות לאחר ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני היום (ראשון), במהלכה הנחה ראש הממשלה בנימין נתניהו את צה"ל לסיים את טרור העפיפונים, ובזמן שבצה"ל עדיין ממתינים לראות באם החמאס יענה להפסקת האש וימנע שיגורים לעבר העוטף גם של רקטות וגם של בלוני תבערה, ירון אברהם מ'החדשות' מפרסם תמלול מתוך ישיבת הקבינט. 

הרמטכ"ל רא"ל גדי אייזנקוט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

בישיבה, כך לפי הדיווח, התעמת שר החינוך וחבר הקבינט נפתלי בנט (הבית היהודי) עם הרמטכ"ל גדי איזנקוט סביב סוגיית התגובה הראויה אל מול טרור עפיפוני התבערה, שמאיים על תושבי עוטף עזה מזה שבועות ארוכים.

השר נפתלי בנט והרמטכ"ל גדי אייזנקוט. צילום: פלאש 90

לפי הדיווח, השר בנט ביקש לנקוט ביד קשה נגד משגרי העפיפונים ודרש תשובות ברורות.

השר בנט שאל: "מדוע לא לירות בכל מי שיורה נשק אווירי נגד היישובים שלנו וגם בחוליות? אין מניעה משפטית. למה לירות ליד ולא בהן? מדובר במחבלים לכל דבר".

רא"ל איזנקוט השיב: "אני לא חושב שלירות בילדים ובנערים שלפעמים הם אלה שמשגרים את הבלונים והעפיפונים זה נכון".

השר בנט המשיך ולחץ: "ואם מדובר בבוגר שמזוהה כבוגר?"

רא"ל איזנקוט שאל חזרה: "אתה מציע להטיל פצצה ממטוס על חוליות משגרי עפיפונים ובלונים?" 

השר בנט השיב: "כן"

ורא"ל איזנקוט הבהיר: "זה נוגד את עמדתי המבצעית והערכית"

 


סגנית יו"ר הכנסת, ח"כ נאוה בוקר (ליכוד) פנתה הערב (ראשון) במכתב, לנשיא ההתאחדות העולמית לכדורגל פיפ"א, בבקשה לבטל את אירוח משחקי מונדיאל 2022 בקטאר.

ח"כ נאוה בוקר. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

"כידוע לך, מדובר במדינה שקשורה בקשר חזק לארגוני טרור," כתבה במכתבה. "קטאר ידועה בתמיכתה הגוברת בארגוני הטרור חמאס וחיזבאללה שב-30 השנים האחרונות גבו את חייהם של רבים מתושבי המזרח התיכון. כמו כן קטאר מימנה ועודנה מממנת את מדינת הטרור איראן, שהתחמשותה הגרעינית מסכנת רבות ממדינות העולם. בנוסף לכל זאת, קטאר מפרה ברגל גסה זכויות אדם של מיליוני מהגרי עבודה החיים בתת תנאים תחת שלטונה.

"להתאחדות הכדורגל העולמית פיפ״א, שמורות זכויות רבות בניסיון לגשר על פערים בין תרבויות, בין אנשים ובין מדינות, פיפ״א פועלת ללא לאות על מנת להביא שלום עולמי אמיתי, באמצעות ענף הספורט הפופולרי ביותר בעולם – הכדורגל. איזו אמירה תצא מכך שפיפ״א תאפשר את קיום אירוע הכדורגל הגדול בתבל – המונדיאל, בתחומה של מדינה שיש בה כל כך הרבה רשע וטרור? האם קטאר היא המודל לזכויות אדם ולחתירה לשלום שפיפ״א תרצה להקנות לילדי העולם?"

בחתימת דבריה כתבה: "אסור יהיה לך לאפשר לצרפת להגן על הגביע בקטאר 2022. אנא ממך, בשם זכויות האדם, בשם הרצון להשיג שלום עולמי כולל – בטל את זכייתה של קטאר באירוח מונדיאל 2022 ותן הזדמנות למדינות אחרות שידיהן לא טמונות בטרור ובסבל האנושי לארח את האירוע".


בשבוע שעבר הסתיים בירושלים הכנס הראשון למנהלי חינוך יהודי בהשתתפות 140 מנהלי בתי ספר יהודים מהעולם ביוזמת משרד התפוצות ובחסות משרד החינוך, מט"ח וקרן פינקוס. אלא שבזמן שתכנית הכנס הרשמית הציגה שיתופי פעולה פדגוגים וטכנולוגים לטובת יצירת רשת חינוך יהודית עולמית, מאחורי הקלעים התנהלו דיונים שונים בתכלית.

יהדות ארה"ב. צילום: רויטרס

 

על פי דיווח של צביקה קליין ב'מקור ראשון', מנהלי רשת החינוך היהודית "פריזמה", המייצגת 210 בתי ספר יהודיים בצפון אמריקה, פנו למנכ"ל משרד התפוצות דביר כהנא וביקשו את עזרתו מול ממשלת ישראל בהקמת קרן שתסייע במימון שכר הלימוד עבור ילדים ממשפחות יהודיות מעוטות יכולת.

בשל יוקר המחיה בארה"ב והעובדה שהממשל אינו משתתף במימון לימודים עבור מוסדות דתיים, עלות שכר לימוד שנתית לילד יכולה להגיע ל-40 אלף דולר.

ממשרד התפוצות נמסר כי המשרד רואה בחיוב הקמת קרן חינוכית משותפת עבור קהילות יהודיות בעולם עם תקציב ייעודי שיחצה מגזרים ומפלגות.


באדיבות כאן 11 – המשדר הרשמי של מונדיאל 2018. שידורים חיים, תקצירים, סטטיסטיקות ועוד בלינק

גמר המונדיאל: בתום משחק גמר מותח באיצטדיון לו'ינקי במוסקבה ניצחה צרפת 2-4 את האנדרדוג מקרואטיה באליפות העולם בכדורגל. 

צרפת זכתה היום (א') בפעם השנייה בהיסטוריה בגביע העולמי. 20 שנים אחרי התואר הראשו, נבחרת הטריקולור זוכה בפעם השניה בגביע ונכנסת למועדון מצומצם של נבחרות שעשו זאת יותר מפעם אחת בהן: איטליה, ברזיל, גרמניה, ארגנטינה, אורוגוואי.

הנבחרת הצרפתית מניפה את הגביע. צילום: רויטרס

 

דידייה דשאן עשה זאת כשחקן במונדיאל 1998 והפעם בתור מאמן. שנתיים אחרי שהפסידו בגמר היורו, הצרפתים חוגגים בהמוניהם בשער הניצחון ובשאנז אליזה.

גם 5 דקות תוספת הזמן בתום המחצית השנייה לא סייעו לקרואטים חביבי הקהל לנצח במשחק הדרמטי. זאת למרות טעות גדולה של השוער הצרפתי, הוגו לוריס, שהחזירה את קרואטיה למשחק עם גול שני של הנבחרת שהבקיע החלוץ מריו מנדז'וקיץ' (69').

משחק מותח. קרואטיה מול צרפת בגמר המונדיאל. צילום: רויטרס

התקפה מתפרצת של הצרפתים הסתיימה עם בעיטה פנימה של קיליאן אמבאפה הצעיר הכישרוני (65') והעלתה את צרפת ליתרון 4:1. בדקה ה-59 כבש פול פוגבה את הגול השלישי של הנבחרת הצרפתית.

עוד בדקה ה-18 צרפת עלתה ליתרון מגול עצמי של החלוץ מריו מנדז'וקיץ' שניסה להרחיק את הכדור של אנטואן גריזמן. 10 דקות מאוחר יותר קרואטיה משווה את התוצאה עם גול הטעייה של איבן פרישיץ'. בהמשך הבקיע גריזמן שער מפנדל והוביל את צרפת ליתרון 2:1 עד לסוף המחצית הראשונה שהתווספו לה 3 דקות תוספת זמן.

חגיגות השער הרביעי בצרפת. צילום: Rupty

הצרפתים רצו לפצות, הקרואטים באו לעשות היסטוריה

לפני 20 שנה זכתה צרפת לראשונה בגביע המונדיאל עם קפטן היה דידייה דשאן שהיום מאמנת את נבחרת הטריקולור. זו הופעה שלישית של צרפת בגמר, כאשר האחרונה הייתה ב-2006, אז הפסידה לאיטליה בפנדלים.

יש חוב לנבחרת הצרפתית כלפי העם הצרפתי אחרי הבכי לפני שנתיים, כאשר הפסידו בגמר היורו בו היו פייבוריטים וכשלו בגמר מול פורטוגל. כך ששנתיים אחרי, ניתנה לצרפתים אפשרות לתקן ובבמה הגדולה. צרפת הייתה חזקה מאוד ובמיוחד בהגנה. גריזמן, הכוכב, עשה עבודה טובה, אבל עדיין לא הגיע לממש מאה אחוז פוטנציאל.

משחק גמר המונדיאל בין צרפת לקרואטיה. צילום: רויטרס

לקרואטיה הקטנה, בת ה-4 מיליון תושבים בלבד, זוהי הופעה ראשונה בגמר גביע העולם. במונדיאל 1998 בו זכתה צרפת, הובסו הקרואטים ע"י הצרפתים בחצי הגמר. קרואטיה הגיעה למשחק הזה עם מחסור ביום מנוחה ועם משחק אחר יותר בארסנל. הקרואטים הציגו כישרון ויצר מלחמתי שמייחד אותם.

במרכז עמד הכוכב הגדול לוקה מודריץ', קשרהּ של ריאל מדריד, מצטיין הטורניר עד כה בקרואטיה, הקוסם הקרואטי שמספק כדורים נפלאים לחלוץ מריו מנדז'וקיץ' שכבש את שער הניצחון בחצי הגמר מול אנגליה. לצידו של מודריץ – הקשר איוון רקיטיץ, קשרהּ של ברצלונה שכבש פעמיים במונדיאל את פנדל הניצחון – מול דנמרק בשמינית ומול רוסיה ברבע. בחצי הגמר מול אנגליה עלה רקיטיץ על כר הדשא עם 39 כיאה ללוחם.

עד גמר המונדיאל שוחקו 63 משחקים בהם נכבשו 163 שערים – ממוצע של 2.59 שערים למשחק. רק המשחק של דנמרק מול צרפת הסתיים ללא שערים כלל.


70 שנה אחרי ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, חושף היום לראשונה במלאות 70 שנה לנפילת ניצנים סרט מצרי נדיר שצולם במהלך נפילת ניצנים. הסרט צולם בשנת 1948 במהלך מלחמת העצמאות על-ידי צלם מהצבא המצרי בזמן נפילת הישוב ניצנים.

בתחילת הסרט ניתן לראות את הישוב ובו מבנים פגועים והרוסים כתוצאה מהקרבות ואת העמדות ותעלות הקשר שהיו בשימוש הצבא הישראלי. במהלך הסרט רואים קצינים וחיילים מצרים מצדיעים לדגל מצרי וחיילי תזמורת עם חצוצרות למרגלותיו. עוד ניתן לראות פצוע יהודי מועבר לקבלת טיפול רפואי בחסות הסהר האדום. בסוף הסרט רואים את שבויות ניצנים עומדות בשורה ומלוות על ידי חיילים מצרים לתוך מבנה משטרה ושני חיילים מסתערבים שנתפסו על ידי המצרים מובלים ומשוחחים עם קצין מצרי.

הקרב עצמו התרחש בבוקר שאחרי הכרזת המדינה ב-15 במאי 1948, בעת פלישת מצרים למדינת ישראל. המצרים הצליחו לכבוש את ניצנים כשהם מצוידים בטנקים ובארטילריה וסיוע אווירי. אל מול הצבא המצרי עמדו חברי ניצנים עם מעט רובים ותגבורת צנועה. שבועיים וחצי לאחר מכן נכנעו רבים מן הלוחמים וב-7 ביוני 1948 נפלו הלוחמים בשבי המצרי.


צה״ל תקף אתמול בניין קומות ברצועת עזה, אשר שימש באופן שוטף את פעילי ארגון הטרור חמאס לאימונים צבאיים ולהתעצמות טרור. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון חושף ב-"אלמונסק" עמוד הפייסבוק של מתפ"ש בערבית את ההוכחות: סרטון תעמולה שפרסמה הזרוע הצבאית של חמאס בחודש מרץ, בו נראים אנשי חמאס מבצעים תרגיל ברחבת הבניין.

"אתמול עלו טענות כי מדובר בבניין אזרחי תמים וגן ילדים", נכתב בעמוד הפייסבוק של מתפ"ש. "האמת לפניכם: אימוני לוחמה בשטח בנוי, תרגיל המדמה חטיפה של חייל צה"ל והורדתו למנהרת טרור – אלה המטרות שעבורן שימש הבניין!  לא רק זאת, מבנה האימונים ממוקם גם ליד מסגד, מקום קדוש המשמש לתפילה!".

"תושבי עזה, הבינו! מי שמבצע אימוני טרור ליד פארק של ילדים – לא איכפת לו מהילדים שלכם".


בתום מגעים אינטנסיביים שהתנהלו בשעות האחרונות בין ראש הממשלה נתניהו לשר החינוך נפתלי בנט – הושגה הסכמה בנושא סעיף ההתיישבות היהודית בחוק הלאום.

השרה שקד וח"כ אוחנה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

על פי הנוסח המתוקן, אשר הוצע על ידי שר החינוך ויו״ר הבית היהודי, נפתלי בנט, סעיף 7 שעמד בלב המחלוקת ינוסח באופן הבא: ״המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי ותפעל על מנת לעודד ולקדם הקמה וביסוס שלה״.

נוסח זה מוסכם גם על הגורמים המשפטיים והן על מפלגות הבית היהודי והליכוד.  הנוסח המתוקן יובא לאישור הוועדה המשותפת לענייני חוק הלאום מחר (ב׳) טרם הצבעה במליאת הכנסת.


פרקליטות מחוז ירושלים (פלילי) הגישה לבית משפט השלום בעיר כתב אישום נגד איש השמאל הקיצוני עזרא נאווי בגין כך שבמספר הזדמנויות מסר נאווי לידי כוחות הביטחון המסכל ברשות הפלסטינית, מידע אודות פלסטינים שהיו צדדים לעסקאות החזקת ומכר מקרקעין באזור דרום הר חברון.

עזרא נאווי. צילום: יונתן סינדל – פלאש 90

 

כתב האישום מייחס לנאווי עבירה לפי סעיף 7א(ב) לחוק יישום הסכם הביניים בדבר יו"ש ורצועת עזה. החוק אוסר על אזרח או תושב ישראלי, להתגייס או לפעול בשירותם של גורמי המודיעין והבטחון של הרשות הפלסטינית.

נאווי, פעיל מרכזי בארגון השמאל הקיצוני 'תעאיוש' ואחד ממקימיו, מואשם בכך שבמספר הזדמנויות מסר לידי כוחות הביטחון המסכל ברשות הפלסטינית, מידע אודות מקומיים שהיו צדדים לעסקאות מקרקעין באזור דרום הר חברון. כאמור, מדובר בעבירה לפי סעיף 7א(ב) לחוק יישום הסכם הביניים בדבר יהודה ושומרון ורצועת עזה (הגבלת פעילות).

מארגון 'עד כאן', שחשף את מעלליו של נאווי, נמסר: "ארגון עד כאן שמח וגאה לסייע לרשויות אכיפת החוק בישראל להביא עבריינים אשר פוגעים בחיילי צה"ל ובביטחון ישראל לדין. עם זאת, אנו סבורים כי היה נכון לייחס לנאווי וחבריו אישומים כבדים יותר אשר ישקפו נכונה את העבירות אותם ביצעו לכאורה, אנו לא נרפה בעניין. הגיע הזמן שגורמי החוק בישראל יתנו את הדעת על הפרקטיקה הנהוגה בה פעילים קיצוניים ישראלים משתפים פעולה עם הביטחון המסכל הפלסטיני בטענה הזויה של "קידום זכויות אדם" ויביאו להפסקת התנהלות זו בצורה חדה וברורה".


דובר צה"ל מסר הערב (א') כי בהתאם להערכת המצב, תוגברו סוללות כיפת ברזל במרחב גוש דן והדרום. כמו כן, התבצע גיוס מילואים נקודתי לתגבור מערך ההגנה האווירית. "צה"ל נחוש להמשיך ולהגן על אזרחי ישראל וערוך למגוון תרחישים שילכו ויתעצמו על-פי הערכת המצב והצורך המבצעי", לשון ההודעה.

פרישת סוללות כיפות ברזל ברחבי הארץ. צילום: דובר צה"ל

 

בעזה מדווחים כי צה"ל ירה ממל"ט לעבר חוליית מפריחי בלונים בצפון הרצועה ומוסיפים כי שני מחבלים נפצעו. כוחותינו אישרו כי כלי טיס ביצע תקיפה לעבר חולייה ששיגרה בלוני תבערה מצפון רצועת עזה לעבר שטח מדינת ישראל. מדובר בתקיפה השלישית במספר מאז הבוקר.

תקיפת צה"ל בעזה. צילום: פלאש 90

 

מאוחר יותר איימה יחידת הבלונים והעפיפונים בצפון הרצועה כי תבצע "תגובה איכותית" לפגיעת כוחותינו באחד מחבריה היום. נכון לשעות הערב, במועצה האזורית אשכול מסרו כי לאחר הערכת מצב עם הצבא, הוחלט על הסרת כל המגבלות במרחב האזרחי בעוטף עזה.

קצין בכיר: מדיניות חיל האוויר היא לפגוע בתשתיות, לא בפעילי טרור

קצין בכיר בחיל האוויר נזהר מאוד הבוקר בתשובה לכתבים צבאיים האם הדרג המדיני מנע מצה"ל פגיעה בפעילי טרור של חמאס. "אנחנו סגרנו מעגל גם על המשגרים עם פיקוד דרום ואוגדת עזה ולפגוע בהם, זה היה מאתגר", מסביר הקצין בחיל האוויר. "האויב לומד ומתקדם ואנחנו עם השיטות המדויקות שלנו יודעים להתקדם ולהשיג אותו בהקשר הזה".

הקצין מודה בתדרוך כי המטרות הן לפגוע בתשתיות ולא במחבלים: "המתחמים עצמם היו מאוכלסים ואנחנו רוצים לפגוע להם קשה בתשתית שלהם מבלי לפגוע בפעילים וכך עשינו" מסביר הקצין.

"זה אתגר גדול לתקוף ביום ולא בלילה ואנחנו עושים את המרב לא לפגוע בבלתי מעורבים. בפעילי חמאס, על פי ההנחיה של הדג המדיני, במקרה הזה לא פגענו", הוא מבהיר.

עם זאת, בצה"ל טרחו להבהיר לאחר מכן כי "צה"ל פועל על פי מדרגות תקיפה משתנות ובהתאם להערכות המצב והצורך המבצעי. אין בצה"ל דרקטיבה שלא לפגוע במחבלים. כל האפשרויות המבצעיות מוכנות להפעלה, מיעוטן כבר הופעל. הגורם המצוטט נתן תשובה לשאלה על פגיעה במחבלי חוליה ספציפית במהלך הלילה, לא התייחס לדרקטיבה כללית".

בנוסף למנהרות הטרור ומבנה האימונים של חמאס מספר הקצין בחיל האוויר כי צה"ל תקף עשרות מטרור של חמאס בעזה. "תקפנו מגוון רחב של מטרות שקשורות להתעצמות החמאס. תקפנו משרדים שלהם והרבה מאוד חמושים. 100 חמושים השמידו מטרות של הדרג הצבאי של חמאס".

התפרעויות בגבול עזה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

עוד מוסיף הקצין בחיל האוויר "אנחנו נערכים כבר שבועות למערכה הזו ולאפשרות של הסלמה. מה שראינו בסוף השבוע זה לא כל העוצמה שאנחנו יודעים להביא. אנחנו ערוכים עם ארסנל מאוד רחב של מטרות איכותיות ואנחנו יודעים להפעיל את זה גם ביום וגם בלילה. יש לנו מודיעין מאוד מדויק".

בצה"ל ממתינים לראות לאן חמאס יקח את האירועים בדרום והאם ימנע שיגורים לעבר העוטף גם של רקטות וגם של בלוני תבערה. "אנחנו ממתינים לראות אם הצד השני סגר את האירוע ואם לא אנחנו ערוכים לחזור לתקיפות" מסביר הקצין.

על השאלה האם חיל האוויר מגביל את תנועת מטוסי הכיבוי בעוטף עונה הקצין: "חיל האוויר לא מגביל את פעילות מטוסי הכיבוי בעוטף עזה אנחנו לא מנענו מהם לפעול. הם כיבו שריפות גם כשתקפנו ואין שום התנגדות במרחב האווירי" הוא מסכם.


חכ" טיבי: צילום: פלאש 90
"על רקע מצוקת הקרקע והדיור ביישובים הערביים – אני קורא לצעירים לגור ביישובים יהודיים": כך אמר ח"כ אחמד טיבי בראיון ל"ישראל היום". עוד אמר טיבי במהלך הראיון כי "אסור לשכוח שנצרת עילית וחריש הוקמו על אדמות ערביות שהופקעו".
"על רקע מצוקת הקרקע והדיור ביישובים הערביים והתשתיות הלקויות, אני קורא לצעירים שחפצים בכך לעבור לגור ביישובים יהודיים כמו כרמיאל, עפולה, נצרת עילית וחריש, לצד הערים המעורבות", אמר חבר הכנסת בראיון לגדעון אלון. טיבי התייחס בדבריו למחלוקות האחרונות סביב חוק הלאום ואמר כי זה "לגיטימי ומובן במיוחד על רקע חוק הלאום הגזעני".
שר החינוך נפתלי בנט. צילום: הלל מאיר/TPS
בשבוע שעבר דווח כי שר החינוך נפתלי בנט העלה הצעה לפשרה קואליציונית בעניין סעיף 7 העוסק בהגדרת האזורים בהם תפעל המדינה לחזוק היישוב היהודי. לפי היוזמה, המדינה תוכל לייעד אזורים ליהודים בלבד – באזורים שיוגדרו בעלי עדיפות לאומית.
האזורים שיכללו בהגדרה לפי מתווה בנט הם בין היתר הגליל והנגב. למעשה, סעיף 7 יחולק לשני סעיפים נפרדים. לפי סעיף 7 (א): "המדינה תפעל לייהוד הנגב והגליל ואזורים ויישובים נוספים שייקבע ביחס אליהם כי הדבר נדרש משיקולים לאומיים, ולפיתוח התיישבות יהודית בהם, בין היתר באמצעות תמריצים לעידוד הגירת יהודים אליהם".


הזמר קובי פרץ יוצא מהכלא. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

 

כפי שפרסמנו בעבר, לאחר תשעה חודשי מאסר, הבוקר (א') יצא משערי כלא מעשיהו ושוחרר  לביתו הזמר המפורסם קובי פרץ. מדובר במחצית מתקופת המאסר אשר גזר עליו בית המשפט בתחילה לאחר שהורשע בביצוע עבירות מס.

כזכור, פרץ הגיש בקשה לחנינה מנשיא המדינה במסגרת מתווה החנינות החגיגי לרגל שנת ה-70 למדינה, עליו הכריזו יחד הנשיא ושרת המשפטים איילת שקד, ובקשתו התקבלה.

 

הזמר קובי פרץ יוצא מהכלא. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

 

בהמשך הגיש פרץ בקשה לשחרור על תנאי בתום שני שליש מתקופת המאסר שנותרה לו, ובחודש שעבר החליטה ועדת השחרורים לקבל את הבקשה.

במסגרת המתווה המיוחד נעשה על ידי הנשיא שימוש רחב מן הרגיל בסמכות החנינה לאסירים בעלי מאפיינים ייחודיים, ובהם אסירים המרצים מאסר ראשון של עד שנתיים מאסר.


ישיבת הקבינט שתתכנס היום תהיה סוערת במיוחד. על התורן ייתנוסס דגל אדום. כשעל השולחן הסכם הפסקת האש עם חמאס, השרים ידרשו הבהרות.

תקיפת צה"ל בעזה. צילום: פלאש 90

 

האם ואיך ישראל תגיב אם טרור העפיפונים יימשך? האם חמאס הורתע בסבב הזה או יצא ממנו מחוזק? האם בכוונת ישראל לנקוט בצעדים הומניטריים שיקלו על המצב ברצועת עזה ואם כן איך נבטיח שחמאס לא ינצל את הפירצה הזאת לטובתו?

כשריח הבחירות נישא באוויר הלח, וכולם מדברים על הליכה לקלפיות בחודש מארס, גם הטיקט הביטחוני יהווה טריגר לעימותים בתוך הקואליציה. בנט, שרואה עצמו שר הביטחון בממשלה הבאה, ידרוש פעולות צבאיות נחושות יותר. משהו בסגנון "תנו לצה"ל לנצח". ליברמן ינסה איכשהו למצב את מעמדו בציבור כ "מר ביטחון" ובדרך הזאת לנסות לכבוש שוב את קולות הצברים הצעירים. כרגע זה מהלך שנראה חסר סיכוי.

מעל כולם ניצב כמובן נתניהו שיסביר לקהל בוחריו שביטחון ואחריות לאומית זה הוא ולא אחר. מבחינתו, האיפוק הישראלי והנהירה להפסקת אש הם אינטרס ישראלי מובהק.

הורוביץ ונתניהו בדרך לישיבת הקבינט השבועית במשרד ראש הממשלה. צילום: אוהד זוויגנברג

 

סוף השבוע הסוער בדרום, שהגיע אחרי 100 ימים בלתי נסבלים של טרור עפיפונים, הסתיים שוב בתיקו ישראלי מול חמאס. בצה"ל התגאו ב "מתקפה המקיפה ביותר מאז צוק איתן", אבל שוב לא נפגעו מטרות אסטרטגיות של חמאס, וגם איש מראשי ארגון הטרור לא נפגע.

חמאס הציג לאזרחיו המורעבים שהיכולת שלו לשגר לשטח ישראל עשרות טילים נשמרה, אבל בשני הצדדים לא באמת רצו להכאיב ולשבור את הכלים. תסריט ידוע מראש.

במערכת הביטחונית מעריכים שהפרחת עפיפוני הטרור תפחת עם הזמן. ישראל שוב חמקה מסבב נוסף בדרום, כי לנתניהו נוח יותר לדבר עם אירן. הבעיה הזאת שנקראת עזה-חמאס נותרה לפתחנו ופתרון עדיין לא נראה באופק.

נתניהו יכול להתעודד מדבר אחד: בהיעדר אופוזיציה אקטיבית, גם הגמגום המתמשך מול חמאס יישכח בקרוב. יעידו על כך הסקרים שיתפרסמו בוודאי לקראת סוף השבוע.


שופט בית המשפט העליון עופר גרוסקופף דחה הבוקר (ראשון) את ערר הפרקליטות על החלטת בית המשפט המחוזי לשחרר למעצר בית את הקטין המואשם במעורבות בתכנון הרצח בדומא.

הפגנות למען העצורים בפרשת דומא ב- 2016. צילום: פלאש 90

 

כעת, בהתאם לפסיקת המחוזי, הקטין ישהה כאמור במעצר בית מלא ויוטלו עליו שורה ארוכה של תנאים מגבילים, הכוללים איסור יצירת קשר נרחב מאוד וכן איזוק אלקטרוני.

כזכור, אחרי שנתיים וחצי במעצר, בית המשפט המחוזי בלוד הורה ביום חמישי לשחרר את הנאשם הקטין למעצר בית באיזוק אלקטרוני והגבלות נוספות. אולם הפרקליטות הגישה לבית המשפט העליון ערר על החלטת בית המשפט המחוזי היום לשחרר את הקטין בטענה כי "מסוכנותו של הנאשם נותרה בעינה".

פרקליט הקטין, עו"ד ציון אמיר מסר כי "ללא ספק דחיית ערר המדינה ע"י בימ"ש העליון נעשתה כדין וכצדק. אמנם חלפו כשנתיים וחצי של מאבק משפטי ארוך ונוקב אך יש להתנחם בשני דברים, האחד בשחררו ממעצר, השני הקביעות אותם קבע בימ"ש על העינויים אותם עבר הקטין במהלך חקירותיו שכתוצאה מכך נפסלו ההודאות שנגבו באמצעים פסולים כאלו. אני מקווה מאד שהפרקליטות תלמד ותפנים את העמדה שהובאה בהחלטות בימ"ש המחוזי וגם בבימ"ש העליון ותשקול את ביטול ההליכים או לפחות את חלקם המכריע המתנהלים כנגד הקטין.

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו הוסיף כי "ערר המדינה טוב שלא היה מוגש כלל, והוא סימל רדיפה ואת המשך העינויים כנגד הקטין, ובעיקר העדר הפנמה ואי קבלה של הכרעת משפט הזוטא בידי הפרקליטות.
בימ"ש העליון מקבל את טענותינו, כפי שקבע גם בימ"ש המחוזי, וקובע כי החלטה של משפט הזוטא יוצרת כרסום של ממש בעוצמת הראיות בעיקר כלפי האישומים החמורים. לאחר פסילת הראיות שהיווה את סיומו המוחץ של השלב הראשון במשפט זה, נתפנה כעת כאשר הקטין משוחרר עד לזיכויו המוחלט".


פלורידה: דייר שעמד בפני פינוי מדירתו תכנן להצית את הבניין ולשרוף יהודים. לפי הדיווח בסוכנות איי.פי, וולטר אדוארד סטולפר בן ה-72 מואשם בניסיון לרצח לאחר שנמצאו ברשותו 28 מיכלי בנזין וחומרי נפץ.

לפי הדיווחים בתקשורת האמריקנית, משטרת מיאמי ביץ' עצרה את וולטר סטופלר, פעיל נאו-נאצי, לאחר שהתכוון להצית בניין בו מתגוררים יהודים רבים. סטופלר בן ה-72 נעצר בליל חמישי בשעת מעשה, כאשר הציב מכלי בנזין גדולים בחניון המבנה ונערך לפוצץ אותם.

עוד נמצאו ברשותו פריטים שונים ועליהם צלב קרס, ספרים העוסקים באידיאולוגיה הנאצית ומנעולים שככל הנראה נועדו למנוע מהשוטרים להיכנס לבניין לאחר שיוצת.

 בציוץ בטוויטר של משטרת מיאמי ביץ' נכתב כי המוטיבציה למעשיו היא "כעס כלפי שכניו היהודים". לפי הדיווח ברשת ABC, סטופלר אמר לחוקרים כי הוא רוצה "להרוג את כל היהודים".
חומרי הנפץ שנמצאו ברשותו של סטופלר. צילום: משטרת מיאמי ביץ