5:08 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > מבזקים

מבזקים


לקראת מבצע הקש בדלת שיחל בימים הקרובים, פרסמה האגודה למלחמה בסרטן את הנתונים מהם עולה כי בחמישים השנים האחרונות מספר החולים עלה פי חמישה, כשמנגד מספר המחלימים עלה פי תשעה. מנכ"לית האגודה: "ישראל יחסית במצב טוב".


יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי אמר כי במסגרת הסכם שלום עם הפלסטינים אין צורך לפנות יישובים. יריב אופנהיימר לאולפן "היום הזה": הוא פגע בבייס הפוליטי שלו. דווקא בגלל שהרבה תלו בו תקווה הוא הסתבך ולא דייק. עובדה שהוא כל היום צריך להסביר את עצמו. הניסיון הזה ללכת ימינה ולהתחרות עם לפיד עשוי לפגוע בו".גם היום (ג') המשיכו הנכים במחאתם כשהם מפגינים מול ביתו הפרטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו ברחוב עזה בירושלים. שני פעילים עוכבו לחקירה. בעקבות כך הודיע אייל כהן מארגון "הנכים הופכים לפנתרים" כי אם השניים לא יושחררו, המאבק מחר צפוי להחריף ויורגשו עיכובי תנועה בכל הארץ. לדבריו, לא היה צורך בעיכוב מפגינים שכן כל ההפגנות תואמו מול המשטרה.

הפגנת הנכים מול ביתו הפרטי של רה"מ ברחוב עזה, היום. צילום: פלאש 90
הפגנת הנכים מול ביתו הפרטי של רה"מ ברחוב עזה, היום. צילום: פלאש 90

המוחים דרשו שראש הממשלה ורעייתו יצאו לשוחח עמם, זאת על אף ההסכם שנחתם בין הממשלה לראשי ארגוני הנכים לפיו עד שנת 2021 יעלו הקצבאות ל-4,000 ש"ח במתווה שעלותו 4.2 מיליארד ש"ח למשק.

ארגון "הנכים הופכים לפנתרים" וקבוצת נכים הלוקים בפוליו עלו לירושלים בשיירת רכבים איטית דרך מחלף לטרון בכוונה לשבש את התנועה לעיר. במהלך ההפגנה נחסמו אזור גשר המיתרים ורחוב עזה לתנועה.

אשת העסקים ניקול ראידמן, המקורבת למשפחת נתניהו, נקלעה להפגנה והעניקה לאחת המפגינות סכום המוערך בכאלפיים שקלים כאות הזדהות. כשאמרו לה המפגינים כי זה לא צריך לבוא מכיסה ראידמן התעקשה כי המפגינה תקבל את הכסף "בינתיים".

"נקלעתי להפגנה ופשוט נקרע לי הלב. הם היו בשער ויצאתי לדבר אתם. רציתי להבין מה הבעיה מה קרה להם ואיך אפשר לעזור להם", סיפרה ראידמן. "הדעה שלי היא שב-2,300 שקל אי אפשר לחיות. אני לא יודעת מי צריך לטפל בזה ומי אחראי לזה אבל מישהו צריך לעשות משהו. למען אנשים שגם כך החיים לא הכי מפרגנים להם".

אשת העסקים ניקול ראידמן בהפגנת הנכים, היום. צילום: פלאש 90
אשת העסקים ניקול ראידמן בהפגנת הנכים, היום. צילום: פלאש 90


פליישמן: "הבעיה עם הצעת החוק לסגור את שוברים שתיקה היא שזה לא יעבור". שפטל: "בג"ץ יפסול את החוק".הצעת חוק הדורשת לממן פריימריז במפלגות כבר מעוררת סערה. ח"כ אמסלם מהליכוד שיזם את ההצעה: המצב כיום בעייתי ומעודד שחיתות. צריך להפריד הן שלטון ואף אחד לא צריך לתת לי צ'קים. לדברי אמסלם, "חברי כנסת בכלל לא צריך להתעסק עם תרומות. לא מבין למה בעלי הון צריכים לממן חברי כנסת ושרים".


אירוע ההנצחה לנרצח הפיגוע בקפה אפרופו. צילום: אור קפלן
אירוע ההנצחה לנרצחות הפיגוע בקפה אפרופו. צילום: אור קפלן

 

הערב (ג') נערך אירוע הנצחה מיוחד ב"בית חנה" בת"א לזכרן של יעל גלעד, מיכל מידן-אברהמי וענת רוזן-וינטר הי"ד, שנרצחו בפיגוע בקפה אפרופו בת"א במרץ 1997.

עד כה לא הונצחו קורבנות הפיגוע בבית עצמו וזו למעשה ההתמודדות הראשונה של בית חנה עם העבר הטרגי של המקום. במסגרת האירוע ב"בית חנה", המקום בו שכן לפני 20 שנה קפה אפרופו, קראו ל-3 עצי הדקל אשר בחצר המתחם על שמן של הקורבנות, כאשר על כל עץ נתלתה לוחית עם השם של אחת מהנרצחות בפיגוע כאות זיכרון והנצחה. בטקס נכחו בני משפחותיהן של יעל, מיכל וענת זיכרונן לברכה, שנשאו דברים לזכרן.

"האושר נקטע באכזריות על ידי מחבל בן בליעל"

עו"ד צבי רוזן, אביה של ענת, אמר: "לפני 20 שנה ישבה ענת בתנו יחד עם בתה התינוקת שני, בת 6 חודשים ומחופשת לליצן, בבית הקפה 'אפרופו', כאן ב'בית חנה' לשמוח בשמחת פורים. רגעי האושר נקטעו באכזריות כאשר מחבל בן בליעל הפעיל מטען נפץ שנשא על גופו וענת קיפחה את חייה, כשהיא מסוככת בגופה על בתה הקטנה שני ומצילה את חייה. הכאב על פטירת אמה, בתנו ענת, הוא כאב תמידי. בת כמה הייתה צריכה להיות היום וכמה טוב היה לו הייתה בחיים ונהנית מבתה ומשפחתה. אכן אין גבול וקשה להגדיר את הכאב שבחסרונה".

ד״ר תמר גלעד, אימה של יעל, אמרה: "יום שישי, 21 במרץ 1997, ערב חג פורים, היה זה יום שמש אביבי, שלוש נשים צעירות מיכל, ענת ויעל מגיעות למבנה ההיסטורי של 'בית חנה', שהיה אז קפה 'אפרופו' ומתיישבות בחצר. כוס קפה, סלט, מגע של יד, תחילה של משפט, סינוור נעים של השמש הפתאומית ופיצוץ עז, ששם קץ לשלושה פרחים יפים ומאירים בשיא פריחתן. בית הקפה 'אפרופו' נסגר כבר מזמן, אבל החיים ממשיכים לזרום ואולי כך נכון וצריך להיות. לא נותר למשפחותינו אלא להודות לרוני דואק ויואב קדמון אשר ביוזמה שלהם ומתוך רגישות, איכפתיות וחזון החליטו לשמר את זכרן".

שי אברהמי, בן זוגה של מיכל: "הכאב, העצב ותחושת ההחמצה הנוראית נשארים, מלווים והולכים איתנו בני המשפחה ומעגל האנשים שהכירו את יעל, ענת ומיכל בכל יום מחיינו ובכל אשר נפנה. אבל, בהנצחה במקום עצמו, בחצר בה אירע האסון, אנו מסייעים לעצמנו, כל אחד בדרכו ובפרשנותו לזכור, לכבד, להעריך ולהתגעגע. אנו מקווים שגם הקהל הרחב יעצור לרגע, יחשוב ויהרהר על משמעות הדבר. על מי שהיה ובחטף נלקח".

רוני דואק, יזם חברתי ומבעלי בית חנה: "יעל, מיכל וענת, שמצאו את מותן בפיגוע הנורא שהתרחש פה, הן סמל לנשים חזקות ועצמאיות שחיפשו רק לעשות טוב. הצבת השלטים עם שמותיהן בחזית מתחם בית-חנה, שהיה לאורך השנים מעוז של נשיות אמיצה וחזקה, מכבדת את המקום ואת הנשים שחיו ופעלו פה".

בית חנה הינו מבנה באוהאוס בפינת הרחובות בן גוריון ואד"ם הכהן בתל אביב, המהווה שריד שנותר ממשק הפועלות ששכן במקום בתחילת שנות ה-20 ועד שנות ה-50. המקום פועל כיום כמרכז ייחודי המחבר בין אנשים, ספורט, תרבות, רוח ואוכל, המחובר בנימיו לקהילה כמו גם להיסטוריה של המבנה.


רכב שניסה לחצות מפגש מסילת רכבת בלוד שלא כחוק ובניגוד לאמצעי הזהירות, נפגע מרכבת חולפת. שניים מנוסעי הרכב נפצעו באורח קשה ואחד נפצע באורח בינוני. למקום הוזעקו משטרת ישראל וכוחות הצלה שפינו את הפצועים לבתי החולים אסף הרופא ותל השומר. אין נפגעים מקרב נוסעי הרכבת. תנועת הרכבות חזרה לפעול כסדרה.

על פי דיווחים, נוסעי הרכב הם קרובי משפחתו של הנרצח באירוע הירי מוקדם יותר בשכונה אחרת בלוד, אשר מיהרו להגיע לבית החולים, שם נקבע מותו.

זירת ההתנגשות. צילום: תיעוד מבצעי מד"א

לבית החולים תל השומר פונו צעיר כבן 23 במצב קשה עם פגיעת ראש מורדם ומונשם וצעיר כבן 22 במצב בינוני בהכרה עם פציעות בגפיים, ולבית חולים אסף הרופא פונה גבר כבן 32 במצב קשה עם פגיעה רב מערכתית. אין פצועים נוספים כולם פונו מהשטח. מצבו של הצעיר בן ה-23 התייצב וכעת מוגדר בינוני.

"כשהגענו, במקום הייתה המולה גדולה. הבחנו על מפגש המסילה ברכב מסחרי מעוך שבתוכו נלכדו 3 נוסעים", סיפר פאראמדיק מד"א, ישי ראוכברגר, שהגיע ראשון למקום התאונה. "בסיוע אנשים שהיו במקום חילצנו את הפצועים מהרכב והעלנו אותם לאחד מקרונות הרכבת שם ביצענו מיון ראשוני והענקנו להם טיפול רפואי מציל חיים. בתוך זמן קצר העלנו אותם לניידות לטיפיל נמרץ ופינינו אותם לבתי החולים שמצבם של שניים, צעירים בשנות ה- 20 מוגדר קשה, הם סבלו מפגיעה רב מערכתית. מצבו של הפצוע השלישי הוגדר בינוני, הוא היה בהכרה וסבל מפציעות בגפיים".

זירת ההתנגשות בין רכב מסחרי לרכבת בלוד. צילום: דוברות איחוד הצלה
זירת ההתנגשות בין רכב מסחרי לרכבת בלוד. צילום: דוברות איחוד הצלה

 

חובש רפואת חירום של 'איחוד הצלה', מנדי שפירו, סיפר: "כשהגעתי לזירה באופנוע החירום של איחוד הצלה נתקלתי בזירת תאונה קשה עם מעורבות רכבת ורכב הסעות. יחד עם חובשים נוספים שגרים בסמיכות למקום הענקנו טיפול רפואי ראשוני לנפגעים. התאונה אירעה בסמוך לביתי על פסי הרכבת בסמוך לרחוב דרכי משה בלוד".

זמן קצר לפני התאונה, נורה ברחוב בן יהודה שבעיר העתיקה בלוד גבר כבן 46 בעיר העתיקה בלוד. מותו נקבע בבית החולים אסף הרופא לאחר שפונה למקום במצב אנוש. מדוברות בית החולים נמסר בתחילה כי אין קשר לתאונת הרכבת. יחד עם זאת, בהמשך דווח, כאמור, כי ברכב הנפגע בתחנת הרכבת שהו קרובי משפחתו של פצוע הירי שמיהרו אל בית החולים וניסו לחצות את המסילה. עוד דווח, כי דודתו של הנרצח התעלפה למשמע הבשורה ונזקקה גם היא לטיפול.

בשיחה עם ערוץ 20 סיפרה תמר בן זמרה, עדת ראייה שהזמינה את המשטרה: "לא ראיתי מי ירה, פתאום ראיתי יריות, מישהו יוצא מהאוטו ויריות ברעש מטורף שריססו לו את החיים והוא נופל על הרצפה. ישר התכופפתי כי לא רציתי שיירו גם לכיוון הדירה שלנו. קמתי אחרי זה, בן אדם שוכב על הרצפה ומליון אנשים באים. עדיין יש פה שלולית דם".

בזמן הטיפול בפצועים: נופצו שמשות האמבולנסים

מדוברות מד"א נמסר כי בזמן שצוותי מד"א טיפלו באירוע הירי בלוד ובתאונת הרכבת, נופצו שמשותיהם של אמבולנס וניידת טיפול נמרץ. אחד על ידי בני משפחה, בזמן שהגיעו עם פצוע הירי לבית החולים אסף הרופא, והשני במהלך טיפול בפצועי התאונה סמוך למפגש הרכבות בלוד. במד"א רואים זאת בחומרה רבה ומצפים ממשטרת ישראל למצות את הדין עם המבצעים האלימים.

שמשות ניידות מד"א המנופצות. צילום: דובורת מד"א
שמשות ניידות מד"א המנופצות. צילום: דובורת מד"א
זירת ההתנגשות בין רכב מסחרי לרכבת בלוד. צילום: דוברות איחוד הצלה
זירת ההתנגשות בין רכב מסחרי לרכבת בלוד. צילום: דוברות איחוד הצלה


חשיפת "לפני כולם": השר לביטחון פנים גלעד ארדן תקף הערב את העסקתו של ליאור חורב כיועץ פוליטי על ידי המשטרה. כך חשף הערב פרשננו שמעון ריקלין. בכנס פוליטי ביישוב בני דרום אמר ארדן  כי העסקתו של חורב היא "שערורייה" וכי "אין כל הצדקה שיועץ המועסק על ידי המשטרה יתקוף נבחרי ציבור".


טקס השבעת חיילי חטיבת גבעתי בכותל. צילום: פלאש 90
טקס השבעת חיילי חטיבת גבעתי בכותל. צילום: פלאש 90

מפקד היחידה יקבע את זהות מקריא פרק א' בספר יהושע בטקסי ההשבעה של חיילים טירונים, כך פורסם באתר ערוץ 7. על פי הפרסום, בהוראה שהועברה מאגף כח אדם בצה"ל הובהר כי התפקיד שעד כה הופקד בידי הרב הצבאי, נתון מעתה להחלטת מפקד הטירונים.

ברבנות הצבאית כעסו על ההחלטה ואמרו לערוץ 7: "שוב אנו עדים לכרסום מעמדה של הרבנות הצבאית על ידי צה"ל. ההנחיות הללו מוגשות במסווה של נהלים רשמיים העוברים 'רענון' בשם הסדר הטוב וכדי לעגן ולהדק את מצבת הסמכויות. בפועל מדובר בתופעה שרק הולכת ומתעצמת. כך אירע בעבר כשהועתקו טקסי ההשבעה של גדוד נצח יהודה מגבעת התחמושת לכותל שם מתקיים טקס גדול בנוכחות חיילות תוך התעלמות מרגשות החיילים החרדים. כך נלקחו סמכויות מהרבנים הצבאיים לגבי אישורי זקן לחיילים דתיים והעברת הסמכויות לשלישות". עוד אמרו ברבנות כי מדובר ב"מגמה לרעה שחייבים לעוצרה ויפה שעה אחת קודם".

צה"ל: "מרכזיות הרב הצבאי בטקס נותרה במקומה"

תגובת דובר צה"ל: "בהוראה המעודכנת נכתב כי כל בעל תפקיד אשר נקבע על ידי מפקד היחידה יכול להקריא את פרק א' בספר יהושע. את קריאת הפרק יוכלו לבצע רבנים צבאיים ובעלי ובעלות תפקידים אשר יאושרו על ידי מפקד היחידה. מרכזיות הרב הצבאי בטקס נותרה במקומה והוא נוטל חלק בטקס ההשבעה בין אם בקריאת הפרק או בטקסט אחר. ההוראה עודכנה באגף כוח האדם על מנת להסדיר את טקסי השבעת הטירונים בצה"ל בהיבטי תוכן והשתתפות מפקדים".


האם הנשיא האמריקני יגבה גם הפעם את נתניהו או ידרוש ממנו להתקפל מהחלטת הקבינט להקפיא את המו"מ המדיני? האם ההחלטה קוברת סופית את הסיכוי לשיח עם הפלסטינים?

שתי פגישות ארוכות ומורכבות ניהלו שרי הקבינט הביטחוני-מדיני, אתמול והיום. על הפרק: הסכם הפיוס בין הרשות הפלסטינית לחמאס. אם אתמול נדמה היה שלא יתקבלו החלטות אופרטיביות, וישראל, בעצת הדרג הביטחוני, תמתין מהצד לראות קודם כל אם הסכם הפיוס יחזיק מעמד יותר מכמה שבועות – הרי שהיום, בלחץ בנט והאגף הימני, התקבלו בישיבה החלטות דרמטיות ומרחיקות לכת.

בכירר חמאס המחבל סאלח ערורי ובכיר פת"ח עזאם אחמד במהלך החתימה על הסכם הפיוס בקהיר. צילום: רויטרס
בכירר חמאס המחבל סאלח ערורי ובכיר פת"ח עזאם אחמד במהלך החתימה על הסכם הפיוס בקהיר. צילום: רויטרס

 

ישראל למעשה מושכת את ידיה מההתקדמות באפיק המדיני מול הפלסטינים ומציבה רשימת דרישות בלתי הגיוניות לצד השני. הרי מי באמת מאמין שחמאס מיוזמתו יתפרק מנשקו, ישיב את החללים והישראלים המוחזקים בעזה ויתנתק מאיראן? יש סיכוי גבוה יותר שאיראן תכיר בקיומה של ישראל מאשר התקפלות כזאת מצד ארגון הטרור השולט ביד רמה בעזה.

ועכשיו הכדור במגרש של נשיא ארה"ב דונולד טראמפ. כולם מבינים שהוא מאמין, משום מה, שיש סיכוי אמיתי לקדם תהליך שלום אזורי. או שהוא באמת חי בלה לה לנד או ששוב הנשיא האמריקני רואה דברים שנסתרים מעינינו. סביר להניח שטראמפ לא יאהב את החלטות הקבינט מהיום. שהן הרי מסנדלות לגמרי כל סיכוי לפתיחת משא ומתן מדיני. הן מבטלות את החזון שלו למזרח תיכון חדש, ואת השאיפה של שליחו לאזור גרינבלט להושיב, גם אם בכוח, את הישראלים והפלסטינים סביב שולחן הדיונים אחרי קיפאון של כמעט ארבע שנים.

חגיגות בעזה בעקבות החתימה על הסכם הפיוס בין פת"ח לחמאס. צילום: רויטרס
חגיגות בעזה בעקבות החתימה על הסכם הפיוס בין פת"ח לחמאס. צילום: רויטרס

 

נתניהו ינסה להסביר בפני סגל הבית הלבן את מכלול השיקולים שהובילו אותו ואת שריו הבכירים לקבל החלטה כל כך מרחיקת לכת בנוגע להסכם הפיוס. הוא יציג בפני אנשי הנשיא מידעים שמוכיחים את פרצופו האמיתי של חמאס. יסביר שישראל לא יכולה להרשות לעצמה ניהול משא ומתן מול ארגון טרור רצחני. לטראמפ – חובב ביבי ככל שיהיה – יהיה קשה לבלוע את הצפרדע הזאת. בתסריט הוורוד הוא פשוט ירים ידיים ויפרוש מחלומותיו על שלום במזרח התיכון. בתסריט המדאיג יותר, הוא ידרוש מישראל לחזור בה מההחלטה הזו.

ואיך יגיבו בנט, כץ ושרי הימין האחרים אם נתניהו ייאלץ בכל זאת להמשיך ולשתף פעולה עם הרצונות האמריקנים? כבר יש מי שמשוכנע שזאת עילה מספיק טובה לפרק את הממשלה וללכת לבחירות, רצוי רגע אחרי שהחוק הצרפתי שאוסר על חקירת ראש ממשלה מכהן עובר בהליך חקיקה מהיר בכנסת ובוועדות.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נואם בעצרת האו"ם, היום. צילום: רויטרס
הכדור בידיים שלו. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. צילום: רויטרס

 

ואולי גם הפעם נגמור בהתקפלות כמו בסאגת המגנומטרים בהר הבית? האם טראמפ יתיישר שוב עם הקו שמתווה ראש הממשלה תוך ויתור על אחת מהבטחותיו המרכזיות בתחום מדיניות החוץ האמריקנית? ואיך יגיבו הפלסטינים למהלך הישראלי?

אחד השרים אמר לי הערב: אם ישראל הייתה מחליטה לא להחליט בינתיים, סביר להניח שהסכם הפיוס הפלסטיני היה קורס מעצמו. הרי אבו מאזן שונא את אנשי חמאס יותר מאשר הוא מתעב את ליברמן. אבל עכשיו, כשהפלסטינים נדחקים לקיר, אולי הם דווקא ישתכנעו להישאר, למרות הכל, מאוחדים.


זיו ועדי שילון חובקים בן שנולד בשעה טובה ובמזל טוב במרכז סבן למיילדות בסורוקה, אח לשירה בת השנתיים. זיו ועדי הגיעו במיוחד ממרכז הארץ לסורוקה בב״ש לסגור מעגל בבית החולים.

זיו שילון אמר כי: "בפעם השנייה זכינו להגיע לחדר הלידה בסורוקה לידיה של המיילדת המקצועית והמקסימה עופרה עייש שבמקרה היתה במשמרת בחדר הלידה גם הפעם. בעוד שבוע מהיום אני מציין 5 שנים לפציעתי בעזה, ליום שבו נחתתי כאן במסוק במצב קשה מאד וחיי ניצלו הודות לטיפול של הצוותים הרפואיים בחדר הטראומה, בחדר הניתוח ובמחלקות. היום זכינו להביא כאן חיים חדשים. אנחנו מודים לכל הצוות המדהים והמקצועי בסורוקה".

זיו ועדי שילון. צילום: רחל דוד, סורוקה
זיו ועדי שילון. צילום: רחל דוד, סורוקה

 

בנוסף פרסם זיו פוסט מרגש בדף הפייסבוק בו הודה ל-ה' על החיים החדשים שהעניק להם:

 

כזכור, סרן זיו שילון, קצין גבעתי, נפצע ב-2012 במהלך מבצע "עמוד ענן" מהתפוצצות מטען בגבול עזה. לפני כשנתיים נולדה בתו הבכורה, שירה. מזל טוב!


"בשונה מהרבה אירועים אחרים, ממלכתיים או כאלה שהמשפחה ארגנה, פה החברים הם הרוח הפועמת. הם יזמו אירוע שמשקף את הערכים שהוא האמין בהם ומביא לידי ביטוי את התכונות שלו". את הדברים האלה אומר יהודה מוסקל, אחיו של סמ"ר רפנאל מוסקל הי"ד שנפל במלחמת לבנון השנייה.  אל המירוץ לזכרו של רפנאל שיתקיים בפארק קנדה ביום שישי הקרוב (20.10) בפעם השמינית, צפויים להגיע גם השנה מאות אנשים שהכירו את רפנאל ושמעו על אישיותו.

היו לו שלוש אהבות גדולות. רפנאל מוסקל ז"ל. צילום באדיבות המשפחה
היו לו שלוש אהבות גדולות. רפנאל מוסקל ז"ל. צילום באדיבות המשפחה

 

רפנאל ("פאני", כפי שכונה בפי אוהביו), נולד וגדל במושבה מזכרת בתיה, למד בבית הספר היסודי "סיני" ובהמשך ב"ישיבת הדרום" ובתיכון "אמית" ברחובות. כחלק מתחביביו הוא שיחק כדורסל בקבוצה המקומית, הפועל מזכרת בתיה, ובקבוצת הנוער "מכבי רחובות". הוא אהב לשיר, לנגן ותמיד היה עם הרבה שמחת חיים.

טרם גיוסו לצה"ל, הוא למד כשנה במכינה הקדם צבאית "קשת יהודה" שבגולן. בקיץ 2004 התגייס ליחידת "אגוז", שם צלח את המסלול המפרך והמשיך לשרת כלוחם בצוות ג'ינו.

ביום שפרצה מלחמת לבנון השנייה, היה רפנאל בחופשה והוא נקרא לשוב לבסיסו. ימים ספורים אחר כך קיבלה היחידה פקודה להיכנס דרך היישוב אביבים לכפר מרון א-ראס שבדרום לבנון, כדי לסייע לגדוד צנחנים שנקלע למצוקה. כשהכוח התקרב ליעד, נורה לעברו טיל סאגר מכיוון צפון. מהירי נהרג רפנאל, ועמו גם מפקד הפלגה רב סרן בנג'י הילמן, הקשר סמ"ר לירן סעדיה, ומספר לוחמים נפצעו. רפנאל נטמן במזכרת בתיה. הוא הותיר אחריו הורים, משה וריבה, שתי אחיות הדס וטלי, ואח, יהודה. בן 21 היה בנפלו.

מותו של רפנאל פער חלל גדול בלב רבים. סיפור חייו סיקרן גם מעגלים חברתיים שלא זכו להכירו. חבריו הקרובים הבינו כי עליהם למצוא דרך להנציחו והחליטו לקיים אירוע שישזור את שלוש אהבותיו הגדולות: לארץ, לספורט ולמוזיקה.

המירוץ שהתקיים בשנת 2013. צילום: אסף רביבו

"רצינו להרים פרויקט שישלב בין התחביבים שלו", אומר דודו שרר, חברו הקרוב ואחד ממארגני האירוע. "פאני אהב לטייל בארץ ולהכיר מקומות חדשים, לכן החלטנו שבכל שנה נקיים את המירוץ באזור אחר. הפרסים שמחולקים לזוכים משתנים מדי שנה, אבל זה לא מקרה שהפרס הראשון הוא סט מפות שבילים של ישראל. פאני גם היה כדורסלן מצטיין, ובכלל אהב ספורט, ולכן באירוע יש אלמנט תחרותי. וכמובן, לא ניתן היה להפריד בינו לבין המוזיקה. הוא ניגן, שר ואחרי מותו התברר שגם כתב שירים. חלק מהאמנים שהוא אהב גילו עניין בטקסטים שלו והלחינו אותם. לכן בחלק האחרון של האירוע מתקיימת הופעה עם אמן שהוא אהב".

המירוץ. שילוב בין תחרותיות לרעות. צילום: רונן בוידק
המירוץ. שילוב בין תחרותיות לרעות. צילום: רונן בוידק

 

ואכן, את המירוצים לזכרו של רפנאל כבר פקדו ברי סחרוף, אהוד בנאי, שי צברי ובשנה שעברה הופיע ארז לב ארי. הופעותיהם עוררו התרגשות עצומה בקרב המשפחה והחברים, והמארגנים מבטיחים "לשמור על הרף" גם השנה.

במירוץ צפויים להשתתף לוחמי סיירת אגוז שלחמו לצד רפנאל במלחמת לבנון השנייה ולוחמים המשרתים בה כיום. לצידם ישתתפו לוחמי מגלן, דובדבן, ויחידות צבאיות נוספות, לצד חניכים במכינות קדם צבאיות.

"זה אירוע שמשלב בין חברות לתחרותיות", אומר האח יהודה. "אלה לפעמים יכולות להיות תכונות סותרות, אבל אצל רפנאל הן היו בהרמוניה. הרצון שלו להצליח תמיד בא ברוח טובה למרות שהוא היה מאוד הישגי. יש משהו מאוד מרגש עבור המשפחה לראות את הפרצופים המוכרים, וגם את אלה שלא, ולגלות שזוכרים אותו. אנחנו מצידנו כמשפחה מאוד נשמח אם האירוע הזה יימשך ואין לנו אלא להגיד תודה למארגנים".

פרטים נוספים נמצאים בעמוד הפייסבוק של האירוע והמעוניינים לתרום מוזמנים לעשות זאת כאן.

ברי סחרוף באירוע. צילום רונן בוידק
ברי סחרוף באירוע. צילום רונן בוידק
אהוד בנאי מופיע באירוע. צילום: רונן בוידק
אהוד בנאי מופיע באירוע. צילום: רונן בוידק


מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, בשיתוף עם מפקד זרוע הים, אלוף אלי שרביט, ומפקד פיקוד דרום, אלוף אייל זמיר, אישרו את הגדלת מרחב הדיג בדרום רצועת עזה משישה מיילים ימיים לתשעה מיילים ימיים לתקופת עונת הדיג המתרחשת בחודשים אוקטובר – דצמבר. תקופת דיג נוספת מתרחשת גם בחודשים אפריל – יוני. הגדלת מרחב הדיג תחל מיום רביעי, ה- 18 באוקטובר 2017, ותימשך כחודשיים.

מדובר צה"ל נמסר כי "צעד זה נועד לסייע להגדלת היקף הפעילות של ענף הדיג, המוערך כשני בחשיבותו ברצועת עזה, ואשר מהווה הן מקור מזון והן מנוע כלכלי".

צה"ל הורה לפתוח את מרחב הדייג בעזה. דייג פלסטיני בצפון הרצועה. צילום: עימאד נאסר, פלאש 90
צה"ל הורה להגדיל את מרחב הדייג בעזה. דייג פלסטיני בצפון הרצועה. צילום: עימאד נאסר, פלאש 90

 

עוד נמסר מדובר צה"ל כי הגדלת מרחב הדיג בחודשים מאי – יוני 2017 הביאה לפדיון משוער של כחצי מיליון ש"ח נוספים מעבר לפדיון השנתי. בנוסף, ההערכה היא כי הגדלת מרחב הדיג מייצרת תעסוקה למאות תושבי עזה נוספים. כמו כן, שווקו 21.45 טון דגים מעזה דרך מעבר כרם שלום לשווקים באיו"ש ובחו"ל.

כחלק מההיערכות למימוש הגדלת המרחב, התקיימו מפגשים משותפים של מפקדת התיאום והקישור (מת"ק) לרצועת עזה יחד עם נציגי זרוע הים ונציגי איגודי הדייגים בעזה, משרד הקישור הפלסטיני וכן גורמים ממשרד החקלאות הפלסטיני על מנת להציג את המשמעות וצעדי הביטחון שיינקטו למניעת חריגות של דייגים ולמקסום פוטנציאל עונת הדגה.

מימוש הצעד מותנה בכך שהדייגים בעזה יכבדו את ההסכמות. יודגש כי לא תתאפשר חריגה מהטווחים שסוכמו וכל חריגה תטופל בהתאם על ידי כוחות זרוע הים.

דייגים בנמל עזה. צילום: פלאש 90
דייגים בנמל עזה. צילום: פלאש 90


מהפכה בניתוחים הקיסריים – ניתוח חדש מאפשר ליולדות לקום מהמיטה כבר אחרי שלוש שעות. ד"ר ישראל הנדלר, סגן מנהל מחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי שיבא, תל השומר, המומחה היחיד בשיטה זו בישראל: "הניתוח הקיסרי הזה שפותח בצרפת מכבד את האנטומיה של הגוף בצורה טובה יותר, הולך עם הקווים של סיבי השריר וסגירת העור נעשית בעזרת דבק ולא תפרים או סיכות והמכלול של הדברים האלה משפר באופן דרמטי את ההחלמה"


השרה מירי רגב. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
השרה מירי רגב. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שרת התרבות מירי רגב הגיבה הערב (ג') בפוסט בפייסבוק להצהרתו של יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, לפיה הוא לא יפנה ישובים יהודים ביו"ש במסגרת הסכם מדיני.

"לקח קצת זמן ובסוף היועצים שלך הסבירו לך שהציבור בארץ ימני, אז החלטת להתחפש לימין. על 'הביצה שהתחפשה' שמעת?", שאלה רגב. "זה לא עזר לה ולא יעזור גם לך. הקונספט שלך ושל יועציך, כאילו הציבור מטומטם ולא מבחין בין ימינו לשמאלו – מוטעה ונובע מהזלזול העמוק שלכם בעם. המסכה ששמת על פניך אתמול – לא מצליחה להסתיר את כוונותיכם האמיתיות ואת עמדותיכם שפוגעות בביטחון ישראל".

הפוסט של רגב. צילום מסך
הפוסט של רגב. צילום מסך

כזכור, בקטע מראיון ששודר אמש בחדשות 2 אמר גבאי כי בהסכם שלום עתידי עם הפלסטינים הוא לא מתכוון לפנות יישובים יהודים ביהודה ושומרון גם מחוץ לגושים. "אם אתה עושה שלום למה צריך לפנות?" אמר לכתב ציון נאנוס. "אני חושב שהדינמיקה או הטרמינולוגיה שהתרגלו לדבר כאן, במונחים של: אתה עושה הסכם שלום – מפנים, היא לאו דווקא נכונה. אם אתה עושה הסכם שלום אז אפשר למצוא פתרונות שלא מחייבים פינוי. אנחנו עושים שלום".

באופוזיציה תקפו את דברי גבאי. "לא עמדת התנועה, ולא עמדת המחנה הציוני", אמרה ח"כ  ציפי לבני. ח"כ איציק שמולי כתב בטוויטר כי "היפרדות לשתי מדינות היא אינטרס קיומי עליון שיחייב ויתור כואב ופינוי חבלי מולדת. אחרת הדור שלי ייאלץ לבחור בין היותנו דיקטטורה יהודית לבין מדינה ערבית". "חבל שאבי גבאי שכח שהוא נבחר לעמוד בראש המחנה האלטרנטיבי לליכוד, שאמור להביא לשינוי ולפריצת דרך מדינית, ולא בשביל להיות עוד מאותו הדבר. כבר קיים ליכוד א' – לא צריך ליכוד ב'", אמר ח"כ אילן גילאון (מרצ).

בעקבות כך פרסם גבאי הבהרה כי הוא מחויב לרעיון שתי המדינות. "אני רוצה להבהיר שאני עומד מאחורי מה שאמרתי אך לא לכותרת ולמיסגור שניתנו לכתבה", כתב גבאי בהודעה לחברי סיעתו. "בכל מפגש, כנס וראיון אני מדגיש את מחויבותי לחתירה קבועה להסכם שלום, על בסיס פתרון שתי המדינות תוך שמירה על ביטחון ישראל וכן את האבחנה הברורה בין גושי ההתיישבות להתנחלויות מבודדות שאת הבניה בהן נעצור".

"מנגד, אין לטעמי מקום לשרטט בשלב זה את גבולות המשא ומתן ואת מתכון הפיתרון, לרבות סוגיית פינוי מיידי של כלל ההתנחלויות ואין מקום להתחייב עליה כאמירה מקדימה בשלב זה. אני אומר בכל הזדמנות ומדגיש שכל פתרון שיוביל אותנו להסכם ראוי להיבחן ולהישקל. מה שפורסם היום לא שונה מקו קבוע זה, ולצערי זכה למיסגור מופרז", הוסיף גבאי.

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי. צילום: פלאש 90
יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי. צילום: פלאש 90

"פינוי יהודים זה דבר כואב שלא ניתן לעשות כלאחר יד"

בריאיון לרשת ב' חזר הבוקר גבאי על עמדתו: "פינוי יהודים מבתיהם זה דבר מאוד מאוד כואב שלא ניתן לעשות כלאחר יד", הסביר. "אני מאמין בצדקת קיומנו כאן, אני מאמין בכך שכל ארץ ישראל שלנו הרי אלוקים הבטיח לאברהם את כל ארץ ישראל, אבל אני מאמין גם שמאחר ויש פה 4.5 מיליון ערבים אנחנו צריכים להתפשר על מנת ליצור מצב של מדינה שלנו עם רוב יהודי והם חיים במדינה משל עצמם".


בתום התכנסותו אתמול והיום (ג') במטרה לגבש עמדה ישראלית כלפי ממשלת האחדות הפלסטינית, הודיע הקבינט המדיני-ביטחוני כי בהמשך להחלטות קודמות, "ממשלת ישראל לא תנהל משא ומתן מדיני עם ממשלה פלסטינית הנשענת על חמאס, ארגון טרור הקורא להשמדת ישראל, כל עוד לא יתמלאו התנאים הבאים: החמאס יכיר בישראל ויפסיק את הטרור, בהתאם לתנאי הקוורטט; פירוק חמאס מנשקו; השבת חללי צה"ל והאזרחים הישראליים המוחזקים בעזה; שליטה ביטחונית מלאה של הרש"פ בעזה, כולל במעברים ומניעת הברחות; המשך סיכול תשתיות הטרור של חמאס ביו"ש, על ידי הרש"פ; ניתוק חמאס מאיראן; הזרמת כספים וציוד הומניטרי לעזה, רק באמצעות הרש"פ והמנגנונים שהוקמו לשם כך".

בכירר חמאס המחבל סאלח ערורי ובכיר פת"ח עזאם אחמד במהלך החתימה על הסכם הפיוס בקהיר. צילום: רויטרס
בכיר חמאס המחבל סאלח ערורי ובכיר פת"ח עזאם אחמד במהלך החתימה על הסכם הפיוס בקהיר. צילום: רויטרס

 

חבר הקבינט השר נפתלי בנט, שדרש את כינוס ודיון הקבינט, מוסר כי "הקבינט הביטחוני קיבל היום החלטה אסטרטגית שמגדירה תנאי בסיסי לכל משא ומתן: אל מול חבירת אבו מאזן לארגון טרור מדינת ישראל לא תחל במשא ומתן מדיני כל עוד חמאס לא יתפרק לחלוטין מנשקו".

השר בנט בירך את ראש הממשלה על אימוץ ההחלטה הרואה ברשות הפלסטינית רשות טרור "משום שכל החלטה אחרת הייתה מעניקה לגיטימציה לארגון הטרור חמאס שפועל להשמדת ישראל", לדבריו.

השר נפתלי בנט. צילום: יונתן סינדל/פלאש90
החלטה אסטרטגית. השר נפתלי בנט. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

עוד הוסיף בנט כי הוא משוכנע שצה"ל והממשלה ידעו לעמוד איתן מול כל לחץ בינלאומי ופלסטיני וכעת יש למקד את המאמץ הישראלי בהחזרת האזרחים וגופות החיילים הדר גולדין ואורון לישראל תוך גביית מחיר על החזקתם מחמאס והרשות הפלסטינית.

משפחת גולדין: "הסכם הפיוס הפלסטיני – הזדמנות להחזיר את הבנים"

לקראת התכנסות הקבינט, שוחחו אתמול (ב') הוריו של חלל צה"ל, סגן הדר גולדין המוחזק בידי חמאס, בעזה ודרשו מהשרים החברים בצוות המצומצם של הקבינט לטיפול בענייני שבויים ונעדרים, משה כחלון ואריה דרעי, לפעול באופן מיידי למינוי מתאם חדש במקום ליאור לוטן שהתפטר לפני כחודשיים.

לאה ושמחה גולדין, הוריו של חלל צוק איתן הדר גולדין בטקס האזכרה השנתי לחללי צוק איתן. צילוםף הדס פרוש, פלאש 90
"חלון הזדמנויות לפתרון לחזרתם של אורון, הדר והאזרחים". לאה ושמחה גולדין, הוריו של חלל צוק איתן הדר גולדין בטקס האזכרה השנתי לחללי צוק איתן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

ד"ר לאה גולדין ופרופ' שמחה גולדין הביעו בפני השרים חשש כבד כי הממשלה שוב מחמיצה הזדמנות להשיב את הבנים. בנוסף, דרשו מהשרים שהקבינט בישיבתו היום יחליט להתנות כל מחווה ישראלית כלפי הפיוס הפלסטיני בקידום השבתם של החיילים והאזרחים הביתה.

"הסכם הפיוס בין הרשות הפלסטינית לחמאס, שהושג באמצעות הקהילה הבינלאומית, פתח חלון הזדמנויות לפתרון לחזרתם של אורון שאול, הדר גולדין והאזרחים", אמרו הוריו של הדר גולדין הי"ד. לדבריהם, "הקבינט המדיני-בטחוני חייב להציג דרישות תקיפות וברורות בנושא החיילים והאזרחים ולהתנות כל מחווה שמבקשים הרשות או הקהילה הבינלאומית הקשורים בפיוס בקידום ומציאת פתרון לנושא ההומניטרי של החיילים והאזרחים".

חבר הכנסת עמרי פרץ צייץ בתגובה: "הקבינט  קיבל החלטה אמיצה להפסיק משא ומתן מדיני שממילא לא קיים. ברכות!".


צילום מסך מתוך פייסבוק
צילום מסך מתוך פייסבוק

צילום מסך שהופץ הבוקר ברשתות החברתיות תיעד קריאה בתכנית הבוקר "פאולה וליאון" לצופים לספר בפייסבוק על מקרה של הטרדה מינית שעברו בתמורה לזוג כרטיסים להופעה של דנה ברגר, ירמי קפלן וחמי רודנר. ההודעה עוררה סערה בקרב הגולשים המזועזעים.

"היכנסו לדף הפייסבוק של של פאולה וליאון, כתבו לנו אם גם אתם עברתם הטרדה מינית ותוכלו לזכות בכרטיס זוגי להופעה של דנה ברגר מארחת את ירמי קפלן וחמי רודנר", נכתב בכתובית על המסך המלווה את התכנית. לאחר שהתמונה הופצה הבוקר ברשתות החברתיות טענו בתחילה מטעם התכנית כי מדובר בטעות טכנית בלבד.

בהמשך כתבה המנחה פאולה רוזנברג בעמוד הפייסבוק שלה: "אני רוצה להתנצל שוב בשמי ובשם המערכת של התכנית. הכוונות שלנו היו טובות, בדרך זה התפקשש בכל מיני אופנים; טעות מצערת, טכנית, שיקול דעת, קריאת פרומטר שהשתנה. ככה זה בשידור חי. אני לוקחת אחריות באופן אישי על התקלה ומתנצלת שוב בפני כל מי שנפגעה או נפגע. כל כוונתנו היתה לעורר מודעות וחלילה אנחנו לא מחלקים פרסים על כך".

אלא שמה שרוזנברג מגדירה "כטעות טכנית" ו-"תקלה", נראה מודע ומכוון בשידור חי. "אם עברתם איזה שהיא הטרדה מינית מילולית או אחרת תייגו גם אני #Metoo או #גםאני וכיתבו את הסיפור שלכם בכמה מילים", הכריזה פאולה בעל פה בעוד הכתוביות מתנוססות על המסך קודם. "כל אני חושבת שעצם הפורקן הוא סוג של ריפוי וגם אפילו תוכלו לזכות בפרס על החשיפה הזאת". לדבריה הצטרף ליאון שהבהיר: "נכון, אנחנו מחלקים לכם זוג להופעה של דנה ברגר בה היא מארחת את ירמי קפלן וחמי רודנר".

ברגר: "מתנצלת בפני מי שנפגעה"

הזמרת דנה ברגר מיהרה לפרסם הבהרה בעמוד הפייסבוק שלה. "גם אני הזדעזעתי ברגע שראיתי את הדרך הצינית שבה חילקו כרטיסים למופע שלי "על גב" מוטרדות ומנוצלות מינית – זה בוודאי לא שנעשה בידיעתי או בידיעת צוותי. כל הנושא של איך מחלקים את הכרטיסים והפניה לפייסבוק של התכנית נעשית על ידי הפקת התכנית עצמה", כתבה ברגר.

"הנושא הזה בליבי וביום יום שלי, בפעילות שאני עושה וגם ביצירה שלי. אני משוכנעת שהפקת התוכנית עשתה זאת בשוגג וימהרו לתקן זאת בפירסומים שלהם. בכל זאת אני מתנצלת בפני מי שנפגעה", הוסיפה הזמרת.


בית"ר ירושלים חוגגת שער של פריירה. צילום: האתר הרשמי של בית"ר ירושלים
בית"ר ירושלים חוגגת. צילום: האתר הרשמי של בית"ר ירושלים

 

למרות הניצחון הגדול 1:4 על מכבי נתניה אתמול, התחושה של ראשי המועדון היא שעם הסגל הנוכחי, לבית״ר ירושלים אין את הכלים להתמודד על האליפות. אלי טביב ואלי אוחנה שהיו יחד במשחק, חגגו את הניצחון אבל שניהם יודעים כי הקבוצה חייבת חיזוק אם הם רוצים להתמודד על התואר. ״הניצחון חשוב וטוב להמשך אבל הקבוצה לא משחקת טוב והיא חייבת להשתפר. יש כאן שחקנים איכותיים שהרמה שלהם הרבה יותר גבוהה מהיכולת שהם מציגים וצריך לראות איך הקבוצה משתפרת״, אמר הבעלים.

אלי אוחנה, מחזיק זכויות הניהול במועדון, אמר לטביב כי צריך לתת לבני בן זקן זמן. אוחנה אמר כי הוא מאמין ביכולות של בן זקן וצריך זמן כדי להטמיע את השיטה והדרך שהוא רוצה לראות בקבוצה. בינתיים השילוב בין בן זקן – אוחנה – טביב, עובד מצוין, והבעלים אף הבהיר כי אם הקבוצה תשמור על מקומה בצמרת והפער מהמקום הראשון יהיה סביר, הוא ישקיע בהתאם בחלון העברות בינואר.

אלי טביב. צילום: פלאש90
אלי טביב. צילום: פלאש90

 

טביב ציין כי למרות שהשקיע עד כה 12 מיליון שקל בתקציב העונה הנוכחית, הוא מוכן להחתים 2-3 שחקנים ברמה גבוהה כדי להתמודד על האליפות, התנאי הוא שבית״ר ירושלים תישאר צמוד לפסגה. במועדון כבר החלו לעקוב אחרי מספר בלמים זרים, קשר וחלוץ מרכזי. במקביל, סוכם עם הבעלים כי סמוך לחלון העברות המאמן יציע את השחקנים אותם הוא מוכן לשחרר מהסגל כדי לפנות תקציב להחתמת רכש איכותי. בין השחקנים המועמדים לקבל הודעה על שחרורם בינואר הם חן דילמוני, ציון צמח ואמיר עגייב שהמועדון ינסה להיפתר מהחוזה הארוך טווח עימו או להשאילו.

במסגרת הפשרת היחסים בין טביב לראש העיר ניר ברקת, בתיווכו של אוחנה, ראש העיר רכש מכיסו הפרט מנויים בסכום של 100 אלף שקל, ברקת הבטיח לשדרג את איצטדיון טדי ולהרחיב גם את תא הכבוד שיהיה ברמה גבוהה יותר. לראשונה בעידן טביב, המועדון מכר מנויי זהב במחיר גבוה. אוחנה הצליח למכור מנוי זהב במחיר של 25 אלף שקל לכרטיס, ההכנסה הצפויה ממכירת מנויי הזהב צפויה להגיע ל-300 אלף שקל. בנוסף, אוחנה סיכם עם ספונסר ראשי על חוזה לשנתיים תמורת כמיליון שקל לעונה. החוזה צפוי להיחתם בימים הקרובים.