20:24 18/12/2017
דף הבית > מבזקים

מבזקים


צה״ל מפרסם את התקיפות של כלי הטייס ברצועה על פי צה״ל מאז החלו השיגורים לעבר שטח ישראל לאחר הכרזת נשיא ארצות הברית דונאלד טראמפ על ירושלים כבירת ישראל.

נתקפו כ-40 מטרות השייכות לארגון הטרור חמאס. המטרות נתקפו ע"י מטוסי קרב, מסוקי קרב, כלי טיס של חיל- האוויר וטנקים. בין המטרות שנתקפו עמדות תצפית, מתחמים צבאיים, מחסני אמל"ח ואתרי ייצור אמל"ח.


שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, מוכיחה שוב כמה היא נאמנה למדינת ישראל ולקווים המנחים של הנשיא טראמפ בנוגע לסכסוך הישראלי פלסטיני. הערב (ב') הטילה ארה"ב וטו על ההצעה המצרית שנדונה במועצת הביטחון של האו"ם נגד ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל. לפי דרישת האמריקנים, הדיון בסוגייה הרגישה הזאת היה סגור ולא פומבי.

בתגובה אמר רה"מ בנימין נתניהו: "תודה לשגרירה היילי. בחנוכה דיברת כמו מכבית אמיתית. הדלקת את נר האמת וגירשת את החושך. האמת הביסה את השקר. תודה לנשיא טראמפ. תודה לשגרירה היילי".

ההצעה המצרית ביקשה "לאשר מחדש כי לכל החלטה ופעולה שמבקשת לשנות את האופי, המעמד או ההרכב הדמוגרפי של ירושלים אין השלכות חוקיות והן מבוטלות". בטיוטת הצעת ההחלטה שהוגשה ע"י מצרים, הנהנית ממעמד זמני של חברה במועצת הביטחון, והופצה ל-15 המדינות החברות במועצה, לא מוזכרות באופן מפורש הצהרת הנשיא טראמפ או ארה"ב.

שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי בדיון מועצת הביטחון, היום. צילום: רויטרס
שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי בדיון מועצת הביטחון, היום. צילום: רויטרס

בדיון דיבר שליח האו"ם למזה"ת, ניקולאי מלדנוב, שטען שישראל מפרה את החלטה 2334 מדצמבר 2016. כזכור, ההחלטה קבעה כי פעילות ישראל ביהודה ושומרון אינה חוקית ופוגעת במימוש רעיון שתי המדינות. מלדנוב הוסיף כי מאז ההכרה האמריקאית בירושלים כבירת ישראל "המצב נהיה מתוח יותר. חלה עלייה באירועים כמו שיגורים מעזה ועימותים בין פלסטינים לכוחות ביטחון ישראליים".

השגרירה היילי לא נותרה חייבת ותקפה את דברי מלדנוב. לדבריה, בעידן טראמפ החלטה מקוממת כזו לא הייתה מקבלת את אישור ארצות הברית, שהייתה מטילה עליה וטו. היא הוסיפה ואמרה לנוכחים שהחלטת האו"ם נגד ההתנחלויות היא המיכשול לשלום ולא שום דבר אחר.

"באותו יום ארה״ב בחרה להימנע ונתנה להחלטה לעבור. כעת עברה שנה ויש ממשל חדש. אם היינו מצביעים שוב אני אומרת בביטחון מלא: היינו מצביעים לא. היינו ממשים את הווטו שלנו", אמרה היילי. "החלטה 2334 עצמה היתה מכשול לשלום".

"אף החלטה לא תשנה את המציאות שירושלים היא בירת ישראל"

שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, אמר: "בימים בהם העם היהודי חוגג את שחרורה של ירושלים לפני כמעט אלפיים שנים, הפלסטינים ממשיכים לנסות ולהמציא מחדש את ההיסטוריה. אף הצבעה או דיון לא ישנו את המציאות הברורה – ירושלים היא בירת ישראל מאז ומתמיד". דנון הוסיף כי "לכל מדינה יש את הזכות הבסיסית לקבוע את בירתה, אך כשהנושא מגיע לישראל יש מי שחושב שהוא יכול להטיל ספק בהחלטותינו".

"האו"ם מביע צער עמוק על ההחלטות האחרונות על מעמדה של ירושלים", נכתב בטיוטה המצרית שזכתה לתמיכה בקרב מרבית חברות מועצת הביטחון. "כל החלטה ופעולה שמתיימרות לשנות את אופיה, מעמדה או הרכבה הדמוגרפי של ירושלים תהיה חסרת תוקף משפטי ויש לבטל אותה בהתאם להחלטות מועצת הביטחון". אם לא די בכך, ישנן גם דרישות מכל המדינות "להימנע מהצבת משלחת דיפלומטית בירושלים" ו-"לפעול על פי החלטותיה הקודמות של מועצת הביטחון ולא להכיר בפעולות או בצעדים העומדים בסתירה אליהן".


קנצלר אוסטריה כרסטיאן קורץ וראש הממשלה בנימין נתניהו. צילומים: רויטרס, הדס פרוש, פלאש 90
קנצלר אוסטריה כרסטיאן קורץ וראש הממשלה בנימין נתניהו. צילומים: רויטרס, הדס פרוש, פלאש 90

ראש הממשלה ושר החוץ, בנימין נתניהו, מקיים קשר ישיר עם הקנצלר האוסטרי הנבחר. במקביל, הנחה ראש הממשלה את מנכ"ל משרד החוץ להכין עבודת מטה על האופן בו תתנהל ישראל מול הממשלה החדשה.

לעת הזו, ישראל תקיים קשרי עבודה עם הדרג המקצועי במשרדי הממשלה שבראשם עומד שר ממפלגת החרות. מדינת ישראל מבקשת להדגיש את מחויבותה המוחלטת למאבק באנטישמיות ולהנצחת זיכרון השואה.

אתמול פורסם ב"ישראל היום" כי ממשלת אוסטריה מכירה ביהדותה של מדינת ישראל. הממשלה שהוקמה בסוף השבוע האחרון בראשותו של השמרן סבסטיאן קורץ, מתייחסת במצע שפרסמה לאופי היהודי של ישראל. מדובר בפעם הראשונה שממשלה אוסטרית מכירה בישראל באופן חד משמעי שכזה, שתהיה לממשלה האירופית השנייה שמכירה בכך, אחרי ממשלת גרמניה בראשות הקנצלרית אנגלה מרקל. לצד ההכרה החד משמעית בישראל כמדינה יהודית, מתחייבת הממשלה האוסטרית במצעה להמשיך במאמץ להביא לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, שיהיה מבוסס על שתי מדינות.

בנוסף, מכירה הממשלה האוסטרית הטרייה לראשונה באחריותה של אוסטריה לשואה. במצע הממשלה אף צוין כי חובה עליה לאזכר את "אחת הטרגדיות בהיסטוריה האנושית" בשנה הבאה, שתהיה שנת ה-80 לסיפוח של אוסטריה לרייך הנאצי. הממשלה הימנית החדשה מצביעה על רוח חדשה ואף תקדימית בנוגע להתייחסות של אוסטריה לישראל בהווה, וגם מקיימת תיקון מסוים עם ההכרה באשמה שלה בשואה.

בתוך כך, ב'רויטרס' דווח כי מנהיג "מפלגת החירות האוסטרית" היינץ כריסטיאן שטראכה ימונה לסגן הקנצלר במדינה. לפי הפרסום מפלגתו של שטראכה הנחשבת לדעת רבים גם בישראל כבעלת עמדות ימניות קיצוניות, תהיה למפלגת הימין הקיצוני היחידה במערב אירופה המהווה חלק מהממשלה והקואליציה.

מוקדם יותר השנה במסגרת פגישה שערך ח"כ יהודה גליק מהליכוד עם שטראכה, התחייב סגן הקנצלר המיועד להעביר את השגרירות האוסטרית מרמת גן לירושלים אם תנצח המפלגה בבחירות הכלליות. לאחר שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכריז לפני כשבועיים שארצו מכירה בירושלים כבירת ישראל, אמר שטראכה בריאיון לעיתון אוסטרי כי הוא קורא להעביר את שגרירות ארצו לירושלים בתנאי שתהיה הסכמה כלל-אירופית.

קורץ בן ה-31 שמפלגתו "מפלגת העם האוסטרית" ניצחה בבחירות במדינה במהלך אוקטובר, הוא המנהיג הצעיר ביותר שמונה אי פעם לתפקיד הקנצלר באוסטריה.


בשעות האחרונות הופץ ברשת סרטון וידאו של נערות פלסטיניות מכות קצין צה״ל וחייל שתופסים עמדה בנבי סלאח. בסרטון נראות השתיים כמנסות לגרש את הקצין והחייל באלימות פיזית, בעוד אמה של אחת מהן מנסה לגרש את החיילים מהמקום.

בשלב מסויים אחת מהן סוטרת לקצין והחייל השני סופג אגרוף בפרצופו כששני הלוחמים לא מגיבים ושומרים על איפוק מוחלט. ברשתות החברתיות הפלסטיניות זוכות השתיים לכבוד מלאכים ומקבלות שבחים. בחלק מהרשתות יש קריאות להוציא נערות לרחובות ולהכות חיילים.

מבדיקה עולה כי הילדה שמובילה את ההשפלה של החיילים היא לא אחרת מאשר עהאד תמימי שזו תקרית שלישית אלימה שלה כנגד חיילי צה״ל. תמימי תועדה בילדותה כשהיא בת 9 מקללת חיילים במחסומים ובהפרות סדר ויורקת עליהם והפכה לסמל ההתנגדות בקרב הפלסטינים.

זווית נוספת לתקרית המבישה

התקשורת הישראלית ראיינה אותה לא מעט ובראיונות אמרה תמימי "אני שונאת את הציונים. הם לקחו את אדמתי ואת כל מה שאני אוהבת". לפני כשנתיים, בעודה בת 11, תועדה כמי שנושכת לוחם צה״ל בזמן פיזור הפרת סדר בנבי סלאח. על כך זכתה לכבוד גדול מראש ממשלת טורקיה ראגיפ טאיפ ארדואן ואף זכתה לסעוד איתו.

בימים האחרונים מעלים פלסטינים לרשתות תיעודים רבים בהם חוטפים כוחות הביטחון מכות אלימות ובקבוקי תבערה ללא תגובה. סרטון מסוף השבוע בשער שכם העלה את הזעם בקרב השוטרים בו נראית שוטרת מנסה לבצע מעצר של חשודה פלסטינית וחוטפת מכות רצח מפלסטינים בשער שכם בירושלים. גם שיירה של רכבים ממוגנים הנוסעים באיו״ש חוטפים בקבוקי תבערה שחלקם בוערים על רכבים זוכה לצפיות רבות ברשתות.

גורם צבאי מאשר שהאירוע התרחש בסוף השבוע האחרון ואכן מדובר בבני משפחת תמימי. מדובר צה"ל נמסר כי הצבא פתח בתחקור האירוע.


קרויף ובן זקן. צילום: פייסבוק
קרויף ובן זקן. צילום: פייסבוק

 

בניסיון להפיג את המתח והלחץ לקראת המשחק מול מכבי תל אביב, קפטן בית"ר ירושלים איתי שכטר, אמר לחבריו לקבוצה כי בסיום המשחק הערב בית״ר תכבוש את המקום הראשון. בן זקן מנסה לשדר שלווה והרבה ביטחון אבל הוא מוטרד מהתנהגות האוהדים לפחות כמו שהוא מוטרד מהיריבה על הדשא. אלי טביב ואלי אוחנה רוצים ניצחון כאשר המטרה של אוחנה לקבל מהבעלים את התקציב שהבטיח לחיזוק הקבוצה. התוצאה הערב, במקביל ליכולת של הקבוצה, עשויה להכריע רבות איך יראה הסגל של הקבוצה אחרי חלון ההעברות בינואר. שני המאמנים, בן זקן וקרויף רוצים לנצח אבל בעיקר לא להפסיד.

המשחק הערב יהיה בעיקר טקטי ועשוי להיות מוכרע מטעות של אחת ההגנות. בוריס קליימן, שוער בית״ר ירושלים, לא ישחק הערב נגד מכבי תל אביב. אחרי שהצוות הרפואי המליץ שקליימן ינוח, השוער הפעיל לחץ גדול כדי לשחק. הנטייה של בני בן זקן ואלי טביב הייתה לאפשר לקליימן לשחק אבל המסר הברור של הצוות הרפואי היה כי מצבו עלול להחמיר אם ישחק גרמה לצוות המקצועי במועדון להחליט כי שוער המשנה סתיו שושן יפתח בהרכב. למרות שהמאמן והשחקנים חיזקו את השוער המחליף ואמרו בתקשורת כי כולם סומכים על השוער הצעיר ובטוחים כי הוא יעשה את העבודה, בן זקן והשחקנים מאוד מוטרדים מהעובדה שהשוער הצעיר ישחק במשחק כל כך גדול עם 30 אלף אוהדים ביציעים.

הפסד במשחק הבכורה למכבי תל אביב. צילום: האצר הרשמי של מכבי תל אביב
בסיבוב הראשון היו אלה הירושלמים שחגגו. צילום: האתר הרשמי של מכבי תל אביב

 

במועדון זוכרים את המשחק הראשון של בן זקן נגד בני סכנין כאשר טביב קיבל החלטה להדיח את קליימן ולשחק עם שושן הצעיר ובמשחק הזה בית״ר הושפלה בחוץ ובן זקן בהופעת הבכורה על הקווים נאלץ לקבל את ההחלטה של הבעלים. טביב מעריך את שושן הצעיר וחלק מהמאבק שלו נגד שרון מימר היה התנגדותו של המאמן לתת לשושן לשחק במשחקי גביע הטוטו ומשחקי ידידות כדי לצבור ניסיון. החשש הגדול של בני בן זקן וטביב הוא ששושן הצעיר והמוכשר עדיין לא מתאים מבחינה מנטלית לעמוד בלחצים מהסוג של המשחקים הללו במיוחד לעיני קהל רב. ברגע שנפלה ההחלטה כי שושן יהיה בהרכב הראשון, המאמן והשחקנים הבכירים בראשות איתי שכטר עודדו אותו ואמרו לו כי הם סומכים עליו ובטוחים שהוא ייעשה את העבודה.

העובדה שקליימן לא ישחק רק מחזקת את תכנית המשחק של בן זקן לשחק במערך נסוג. המאמן שסופג מהאוהדים ביקורת על היכולת הבינונית של הקבוצה והמערך ההגנתי היחסית, יכול לקבל כעת חיזוק לסגנון המשחק הזהיר הערב בעקבות חסרונו של השוער הראשון. המאמן וטביב קיימו שיחה בנוגע להרכב ותכנית המשחק כשהמגמה היא לשחק עם שלושה קשרים אחוריים וחלוץ בודד.

כמו בן זקן, גם ג׳ורדי קרויף מתכנן משחק זהיר עם קישור אחורי מתוגבר. מאמן מכבי תל אביב, שחשש שהאלופה תפתח פער דו ספרתי בסיום המחזור ה-14, מרוצה מהאפשרות שבסיום המחזור הפער מהאלופה יכול להיות רק 4 נקודות. במקביל המאמן ההולנדי חושש מהפסד הערב מה שעשוי להחזיר את הקבוצה לאחור אחרי חגיגות הזכייה בגביע הטוטו. קרויף רוצה במשחק החשוב הערב בטדי את שרן ייני בהרכב למרות שהשחקן היה פצוע ואינו בכושר טוב העונה. מבחינת קרויף, ייני שחקן חכם, אחראי, והמנהיגות שלו על המגרש חשובה למאמן גם על חשבון היכולת הבינונית שלו העונה. ייני עשוי לפתוח כבלם נוסף או מגן. אופיר דוידזאדה לא יפתח בגלל פציעה, מה שמוסיף ללחץ של הצהובים.


בלעדי: בכיר בארגון השמאל הקיצוני 'שוברים שתיקה' מתבטא בצורה גזענית כלפי ערבים מוסלמים וכלפי יהודים ממוצא מזרחי. מתנדב בארגון 'עד כאן' שהסתנן לשורות 'שוברים שתיקה' הקליט את פעיליו במשך תקופה ארוכה.

באחת ההקלטות שהגיעה לידינו, נשמעת שיחה שהתנהלה בדצמבר 2015 בין חברי הארגון על ערביי ישראל ויהודים ממוצא מזרחי המתגוררים בארץ. ריח כבד של גזענות עולה מהשיחה הזאת, שהתקיימה במשרדים של ארגון שחורת על דגלו עקרונות של שוויון בין בני אדם ומלחמה באפליה ודואג להתייצב לצד עמדות הפלסטינים נגד צה"ל.

מייסד שוברים שתיקה, יהודה שאול
מייסד שוברים שתיקה, יהודה שאול

הדובר המרכזי בשיחה הזאת הוא לא אחר מאשר עידו אבן פז, רכז הפעילות החינוכית של הארגון. "מי האנשים הכי אלימים בארץ?", תהה אבן פז במהלך השיחה והשיב לעצמו: "ערבים מוסלמים וערבים יהודים. פייס איט כאילו". על השאלה איך ניתן לזהות ערבי מוסלמי, השיב שהוא נראה כמו "ערבי יהודי – אותו חרא". בכיר הארגון אף התעקש כי הוא "חותם על זה סטטיסטית".

תמליל השיחה

אישה לא מזוהה: "לעבור צד ברחוב כשרואים ערבי? מה אתה מפחד שיאנסו אותך?"

גבר לא מזוהה: "שידקרו אותי"

אבן פז: "איך רואים ערבים? הם נראים כמוך, רק בלי שפם"

גבר לא מזוהה: "אני לא ערבי מוסלמי אבל. ערבי יהודי"

אבן פז: "ערבי יהודי. אותו חרא"

אבן פז: "מי האנשים הכי אלימים בארץ? ערבים מוסלמים וערבים יהודים. פייס איט כאילו"

אישה לא מזוהה: "עידו, תשמור את זה להרצאות שלך"

אבן פז: "אני חותם על זה סטטיסטית גם דרך אגב"

גבר לא מזוהה: "כן ברור"

אישה לא מזוהה: "לא, אתה לא יכול, כי אתה לא יכול להגדיר אלימות. תגדיר אלימות במובן אחר. ברור שמי שנמצא יותר בכלא זה הם"

גבר לא מזוהה: "זה משהו תרבותי. ערבים זה תרבות"

אישה לא מזוהה: "צריך להגדיר אלימות. אלימות פיזית נגיד, יש מצב כנראה אתה צודק"

אבן פז: "ברור זה ידוע. לא משנה, גם הציונים שלהם פחות טובים בבי"ס. זה גם סטטיסטיקה"

פז בתגובה: "לטעון שזו גזענות זה כמו לטעון שאין כיבוש"

מעדו אבן פז נמסר בתגובה לפרסום: "בשיחות פרטיות אני מדבר בשפה משוחררת ולא פורמלית כדי להסביר טענה מוכרת – בישראל יש פחד מערבים ויש הסללה. לטעון שזו גזענות זה כמו לטעון שאין כיבוש ושאין אפליה בישראל".

"ואגב", הוסיף פז, "לערוץ 20 אכפת מהסללה של מזרחים כמו שאכפת לו מגזענות נגד פלסטינים".

מ'שוברים שתיקה' נמסר בתגובה: "הקלטות נסתרות של שיחות פרטיות וציניות בין אנשים – לא ראויות לפרסום ולכן גם לא לתגובה.

"הופתעתי לראות בוגרי השומר הצעיר לא נותנים לי להוציא מילה"

זוהי לא הפעם היחידה בה אבן פז מעורר זעם. בחודש יולי האחרון פוצצה הרצאתו מטעם הארגון בקיבוץ מזרע, אחריה הלין על התנהגות חברי הקיבוץ שלא אפשרו לו להעביר את ההרצאה הרגילה שלו. "אחרי שעשיתי עשרות, אם לא מאות הרצאות בכל רחבי הארץ, קיבוצים, מושבים, חוגי בית, תנועות נוער, בתי ספר, מכינות קדם צבאיות ועוד ועוד, אני מוכרח להגיד, לצערי הרב ולהפתעתי, שזאת הייתה ההרצאה הכי קשה והכי גרועה שהייתה לי בחיים", כתב אבן-פז בעמוד הפייסבוק שלו בתגובה.

לדבריו, "במשך כל ההרצאה, מההתחלה שלה עד סופה, כולל החלק של השאלות, המשתתפים לא הפסיקו להפריע ולצעוק ולהתלהם. הם לא נתנו לסיים משפטים והוציאו אותי מפוקוס שוב ושוב. ממש כמו אחרוני הבריונים, שמעולם לא למדו איך אמורה להתנהל תרבות דיון. היחס אלי היה כמו מכשפה שעושים לה משפט שדה שנייה לפני ששורפים אותה על המוקד וכבר כולם יודעים שהיא אשמה עוד לפני שהספיקה להוציא מלה מהפה".

שוברים שתיקה. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90
שוברים שתיקה. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

אבן-פז סיפר על היחס לו זוכים פעילי ארגון השמאל הקיצוני, ואמר כי "לצערי כבר קיבלתי את העובדה שמתנגדי כיבוש בארץ לא הולכים לקבל חיים קלים", אך הופתע לראות "קבוצה גדולה של אנשים בוגרים שגדלו בקיבוץ של השומר הצעיר לא נותנים לי להוציא מלה ולא מפסיקים להפריע במשך הרצאה שלמה, כזה עוד לא היה לי בחיים".

גם לחברי הקיבוץ שתמכו בקיום ההרצאה לאבן-פז הייתה ביקורת, למרות שניסו להשתיק את המתפרעים: "היה נראה מהצד שיותר חשוב להם שלום הבית והחברות עם המתלהמים הבריונים מאשר לנסות להעיף אותם לאחר שהבינו שהם לא באמת באו להקשיב או לשאול שאלות, אלא באו פשוט להשתיק אותי ולמנוע ממני לדבר, וזה אסימון שנפל לי רק היום".

"הם באו מורעלים במידע קונספירטיבי ושקרי על הארגון ואמרו שאנחנו ממומנים על ידי ארגונים אנטישמיים שרוצים בהשמדתה של ישראל, שולחים תמונות ומספרים אישיים של חיילים בעולם כדי שישפטו אותם בבית הדין הבינלאומי, זה האשמות מופרעות לגמרי ומה שהכי עצוב זה שיש מלא אנשים שאשכרה מאמינים לזה. אז ברור שאחרי זה אפילו אלו שבאו להקשיב בשקט יעדיפו להגן על החברים הבריונים שלהם מאשר לשמור על תרבות דיון בסיסית, הרי עומד מולם אויב אמתי שלא ברור איך בכלל אני מדבר אתם ולא נמצא בכלא או תלוי איפשהו".


איתי שכטר יחתום על חוזה חדש בבית״ר ירושלים. החלוץ מסיים בסיום העונה את החוזה שלו וקיבל מסרים ברורים מראשי המועדון על ההחלטה להחתימו כבר בשבועות הקרובים. שכטר עצמו לא מתכוון לנהל מו״מ עם קבוצות אחרות והוא יחתום על חוזה לשנה עם אופציה לעונה נוספת כאשר החלוץ רוצה חוזה לשנתיים לפחות.

איתי שכטר הגיע עם בני בן זקן למסיבת העיתונאים שנערכה אתמול (א') לקראת מכבי תל אביב הערב, ודיבר על עתידו ועל התנהגות האוהדים: "ברור שאנחנו שומעים את הקהל ואנחנו רוצים אותו איתנו בכל רגע במשחק. לכל מועדון יש רגעים פחות טובים, אבל אנחנו לא יכולים לבוא בטענות לקהל שלנו, אלא להרגיש חייבים להשתפר. יחד נגיע רחוק".

על מכבי תל אביב: "בבית"ר ירושלים כל משחק הוא משחק גדול. יש לנו קבוצה שמשחקת יחד, יש שחקנים מספיק מנוסים כדי להמשיך את היכולת הזאת". שכטר נשאל בנוגע לאליפות ואמר בזהירות: "השנה אנחנו יכולים להיות הרבה יותר קרובים לאליפות, אבל כדי להגיע למחזורים האחרונים כשאנחנו  קרובים, צריך להסתכל משחק אחרי משחק. אנחנו צריכים להתקדם ממשחק למשחק, יש לנו משחק סופר קשה, אנשים טיפה מתבלבלים, כי למכבי תל אביב יש אולי את הסגל הכי טוב בארץ והם תמיד מסוכנים. כמו כל קבוצה הייתה להם תקופה פחות טובה, אבל ראינו בשני המשחקים האחרונים שהם מצוינים וזה יהיה משחק סופר קשה".

שכטר, משחקני הרכש הטובים בקבוצה, אמר בנוגע לעתידו: "אני מאושר בבית"ר ורואים את זה גם במגרש. בכל אימון ובכל משחק אני נהנה, אני מאוד מקווה ומאוד אשמח להמשיך בבית"ר ירושלים. אנחנו אמורים להיפגש באמצע השבוע ואני מקווה שדברים יסתדרו, כי אני נהנה מכל רגע כאן. אין כמו בית"ר, ואני מקווה מאוד שהדברים יסתדרו במשא ומתן. הלוואי שאוכל לפרוש בבית"ר ירושלים".

 


המשטרה עצרה אתמול תושבת יפו בת 41 בחשד שגנבה כסף ותכשיטים מבעלת הבית בה טיפלה בבת ים.

אתמול התלונן בנה של בעלת הבית כי מזה זמן רב אמו חושדת שהמטפלת שלה גונבת ממנה כספים ותכשיטים. הבן התקין מצלמות בדירה ואכן אתמול הוא זיהה את המטפלת כשהיא גונבת כספים מתוך תיקה האישי של בעלת הבית.

המטפלת החשודה נעצרה ועל פי ההערכות היא גנבה עשרות אלפי שקלים ותכשיטים מהקרבן. החשודה נעצרה ושוחררה היום למעצר בית עד ליום ראשון.


'ידיעות אחרונות' חושף מסמכים פנימיים של רשות העתיקות לפיהם גובשה תוכנית בשם 'פרויקט שלם' לחפירות יזומות בירושלים לחיזוק הזיקה היהודית לבירה. הפרויקט, שעלותו נאמדת בכ-250 מיליון ש"ח, יביא לחשיפת יסודות הכותל המערבי, שימו


"אנחנו כבר בשבוע השלישי שבו יש ירי של קסאמים לעבר יישובי הדרום. למדינת ישראל אסור להשלים עם מצב שילדים ומשפחות נמצאים בממדים וחוטפים ירי", אמר יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי בפתח ישיבת סיעתו היום (ב'). גבאי המשיך ותקף את הקואליציה על טיפולה בנושא. "אבל מה מדינת ישראל עושה כשיורים על אזרחים? שר הביטחון הפך לפרשן צבאי ומסביר שאנחנו לא מאבדים את ההרתעה אלא מדובר בריב בין פלגים פלסטינים. אנחנו צריכים שר ביטחון ולא פרשן צבאי. כשנחליף את הממשלה אני מתחייב, שר הביטחון יהיה איש המקצוע המתאים ביותר לתפקיד".

סיור ליברמן בצפון. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
"שר הביטחון הפך לפרשן צבאי". ליברמן בסיור בצפון. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

 

גם מראש הממשלה בנימין נתניהו לא חסך יו"ר המחנ"צ ביקורת ואמר: "ראש הממשלה חלש מול החמאס. מזה שבועיים יורים על אזרחינו ואנחנו לא שומעים אותו. הוא לא רוצה להידבק לכישלון. כששאלו אותו כאן בכנסת בשבוע שעבר על המצב בגבול הדרום הוא אמר 'נקסט'. 'נקסט' למאות אלפי אזרחי ישראל שנמצאים תחת ירי. הוא לא אומר מילה בעניין ואפילו לא מפגין אמפתיה לתושבים.
כשחמאס רואה שרה"מ לא מדבר, מה הוא אמור להבין? שאנחנו מקבלים את המצב. ב-2009, כשהיה באופוזיציה, נתניהו ידע לומר ש'ירסק' את חמאס.

רה"מ נתניהו. צילום: פלאש 90
"לא רוצה להידבק לכישלון". רה"מ נתניהו. צילום: פלאש 90

 

עוד אמר גבאי כי "זה לא שלראש הממשלה אין זמן. אתמול שמענו אותו מתייחס בהרחבה על לנושא הביטקויין. אבל על מאות אלפי תושבי ישראל תחת ירי אין לו זמן לדבר. על החיים עצמם כמו שהוא אומר, הוא לא מדבר. מי שאומר לאזרחי ישראל 'נקסט', אזרחי ישראל יאמרו לו בבחירות הבאות – 'נקסט'.

גבאי התייחס גם למשבר הפיטורים בטבע, ואמר כי "הכישלון בטבע הוא כישלון של הנהלת טבע שעשתה עסקאות מסוכנות ודירקטוריונים שהתנהגו כבית לורדים". גם בעניין זה תקף רה"מ את הממשלה ושאל: "ממשלת ישראל יודעת כבר חמישה חודשים שזה הולך להגיע, אבל איפה הם היו? איפה היה רה"מ? איפה היה שר האוצר? מדוע הם לא ישבו לפני כן עם הנהלת טבע?".

הפגנת עובדי טבע הערב מול מפעל החברה בהר חוצבים, ירושלים. צילום: TPS
"איפה היה רה"מ?" הפגנת עובדי טבע הערב מול מפעל החברה בהר חוצבים, ירושלים. צילום: TPS

 

יו"ר המחנ"צ גם סיפק עצות לראש הממשלה לפתרון המשבר ואמר כי "כשדברים כאלה נעשים לאחר מעשה קשה יותר לתקן. מחר רה"מ פוגש את מנכ"ל טבע. הוא יכול לבוא ולתת נאום יפה על איזו מדינת סטארטאפ אנחנו, להצטלם ולצאת משם עם הצהרה יפה לתקשורת. ויש עוד אפשרות, הנכונה, שרה"מ ירכון קדימה, יסתכל למנכ"ל טבע בעיניים ויאמר בשפה של השכונה 'לא יהיה'. לא תפטרו 1700 איש ועוד אלפים נוספים. לממשלה יש המון סמכויות והגיע הזמן להפעיל אותן. טבע יכולה לפטר במדינות אחרת ולא בישראל".


שר האוצר כחלון ויו"ר ההסתדרות ניסנקורן. צילום: פלאש90
שר האוצר כחלון ויו"ר ההסתדרות ניסנקורן. צילום: פלאש90

 

לפני זמן קצר (ב') הסתיימה במשרד האוצר פגישתם של שר האוצר משה כחלון, שר הכלכלה אלי כהן ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, עם נציגי הוועדים של חברת טבע.

שר האוצר משה כחלון שלח מסר לעובדים: "ממשלת ישראל עומדת מאחורי עובדי טבע ולא תפקיר אותם. הממשלה תשתמש בכל הכלים העומדים לרשותה בכדי לנסות ולהביא לצמצום מספר המפוטרים וסגירת מפעלים".

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן: "הדרישה מהנהלת טבע ומהמנכ"ל היא לממש את מחויבותה למדינת ישראל שעליה הצהירו לפני כשבוע, למנוע את סגירת המפעל בירושלים ולצמצם את מספר המפוטרים״.

יו״ר ההסתדרות ניסנקורן אמר כי: ״הקרב הגדול הוא לצמצום מספרי המפוטרים. חייבים להשאיר את טבע חזקה בישראל ולהציל את מפעלי טבע בירושלים. אני לא מבדיל ולא עושה הבחנות בין עובדים, ללא קשר לזהות הייצוג שלהם. מטה טבע חייב להישאר בארץ ולא בשום מקום אחר. אנו מתמודדים כאן עם מגה אירוע שהכלכלה הישראלית לא ראתה שנים ועל הממשלה, ההסתדרות והעובדים לשלב ידיים במאבק הזה למען עתיד טבע והבטחת מעמדה של התעשייה בישראל".


בני בן זקן לא היה שותף לניצחון הגדול 0:3 על מכבי תל אביב במחזור הפתיחה של העונה, אבל המאמן יודע שנגד הצהובים מתל אביב – בית״ר ירושלים לא מפסידה במפגשים האחרונים. הוא גם יודע שאחרי ההפסד של האלופה אתמול בנתניה, ניצחון יהיה שווה מקום ראשון. בצל הביקורת על סגנון המשחק של בית"ר ירושלים, בן זקן ערך אתמול (א') מסיבת עיתונאים ודיבר על המשחק המסקרן הערב, בה סיפר על ההכנות.

על הקהל שלא מעריך את עבודתו אמר המאמן: "אני מאמן את הקבוצה והמסרים מגיעים בדרך כלל לשחקנים. כל מה שאנחנו עושים במשחקים הוא בשביל הקהל, בשביל האוהדים והרבה פעמים גם בשביל הניצחון. יש לנו את קבוצת ההתקפה הטובה בליגה ואני חושב שהקהל יכול להיות שמח מזה. זה לא אומר שאי אפשר להיות יותר טובים, ואנחנו נהיה יותר טובים".

בן זקן אמר כי מלבד בוריס קליימן כולם כשירים, סתיו שושן השוער המחליף בכוננות להחליף את קליימן אולם ההערכה היא שהשוער הראשון יהיה כשיר. על ההגנה החלשה אמר המאמן: "אנחנו עובדים קשה מאוד כדי לספוג פחות. האחריות היא של כולנו, ואנחנו עושים גם עבודה מנטלית כדי לצמצם את מספר הטעויות. לעתים אנחנו מתאימים את עצמנו ליריבות, לעתים אנחנו משחקים את הכדורגל שלנו".

הפסד במשחק הבכורה למכבי תל אביב. צילום: האצר הרשמי של מכבי תל אביב
בית"ר לא מפסידה למכבי ת"א במפגשים האחרונים. צילום: האתר הרשמי של מכבי תל אביב

 

בן זקן יודע מה חשיבות המשחק ומדבר גם על התחושות: ״כל משחק הוא משחק עונה. צריכים להיות מצוינים להיות בכל רגע. כרגע אנחנו רק באמצע הדרך. אני מגיע לאימונים במטרה לקבל תמיכה מהצוות המקצועי והשחקנים. בסופו של דבר יש הרבה אוהדים שתומכים, שמבינים שגם אם היא לא מושלמת היא עובדת קשה מאוד ומגיעה לתוצאות טובות. יש לנו עוד הרבה משחקים כדי להשתפר".


"צריך להודות שיש במערכת המשפט לא מעט שופטים הגונים ומאוזנים שיודעים להפריד בין לחץ תקשורתי לפסקי דין ובין סוגיות משפטיות לאג'נדה פוליטית", הכריז עו"ד איתמר בן גביר אחרי שבית המשפט הכריע אתמול (א') כי מרשו, קטין שהואשם בתקיפת הרב אשרמן לפני שנתיים, לא יורשע ולא יוטל עליו כתם פלילי.

שקדים פלסטיני בחסות פעילים בינלאומיים ורבנים למען זכויות אדם
הרב אשרמן בפסטיבל הפלסטיני השנתי לקטיף השקדים בחסות 'רבנים לזכויות אדם'. צילום: מלאני פידלר, פלאש 90

 

הקטין נעצר אחרי שתועד כשהוא מאיים בסכין על פעיל ארגון השמאל הקיצוני 'רבנים לזכויות אדם' הרב אריק אשרמן, ובועט בו בניסיון להרחיקו מגדר היישוב איתמר, בו הוא מתגורר, במהלך אירוע לפני כשנתיים בו התקרבו פלסטינים ופעילי שמאל קיצוני ליישוב.

הקטין הודה בתקיפה במסגרת הסדר טיעון שנחתם עימו. למרות עמדת הפרקליטות כי יש להשית עליו עונש של שישה חודשי מאסר שיומרו בעבודות שירות, בית המשפט גזר לבסוף על הנער 150 שעות התנדבות ופיצוי למתלונן על סך 5000 ש"ח.

"המקרה עורר אצל הקטין אסוציאציות מהפיגוע בו נרצחו בני משפחת פוגל"". עו"ד איתמר בן גביר. צילום: יונתן זינדל פלאש 90
"המקרה עורר אצל הקטין אסוציאציות מהפיגוע בו נרצחו בני משפחת פוגל". עו"ד איתמר בן גביר. צילום: יונתן זינדל פלאש 90

 

עו"ד בן גביר טען כי מדובר בקטין שעומד לפני גיוס וביקש מבית המשפט להימנע מהרשעתו ולגזור עליו עונש של שירות לתועלת הציבור מתוך דאגה לעתידו. זאת לאחר שפירט בפני השופטת את הרקע של הצעיר שסובל מטראומה בעקבות הירצח חברו בפיגוע. "המקרה עורר אצל הקטין אסוציאציות מהפיגוע בו נרצחו בני משפחת פוגל", הסביר והוסיף כי גם למעשה הרצח קדמה התגרות של ערבים ואנשי שמאל שעלו לגדרות היישוב.

גם הרב אשרמן עצמו טען כי לא ראוי להחמיר עם הנער אך ביקש לחייבו להיפגש עם אנשים בעלי דעות מנוגדות.


רבקה דייקס
רבקה דייקס

 

רבקה דייקס, דיפלומטית בריטית בשנות ה-30 לחייה, העובדת בשגרירות הבריטית בביירות, נמצאה לפני יומיים (שבת) כשהיא מתה בצידי כביש מהיר מזרחית לביירות, כך דיווחה משטרת לבנון. במשטרה סיפרו לרשת BBC כי דייקס נאנסה ובהמשך נחנקה למוות, ככל הנראה ע"י חבל, אחרי שיצאה לבלות ברובע גמייז, אזור הבילויים של בירת לבנון.

"אנחנו כואבים את אובדנה של רבקה האהובה שלנו. אנחנו מנסים להבין מה קרה ומבקשים מהתקשורת לכבד את הפרטיות שלנו", נמסר ממשפחתה של הדיפלומטית הצעירה. "מחשבותיי עם משפחתה, חבריה ועמיתיה של בקי על האובדן הנורא שלהם", מסר השגריר הבריטי בלבנון הוגו שורטר. "אנחנו מספקים למשפחתה ייעוץ קונסולרי ועובדים מקרוב עם הרשויות הלבנוניות האחראיות על החקירה".

דייקס שימשה מתחילת השנה כמנהלת פרויקטים ומדיניות במחלקה לפיתוח בינלאומי ולפני כן עבדה כמנהלת מדיניות במשרד החוץ הבריטי בעיראק ובלוב. בפרופיל ה-LinkedIn שלה כתבה הדיפלומטית הצעירה כי היא "מיומנת בסכסוכים, יחסים בינ"ל, חברה אזרחית וסיוע הומניטרי".

בינתיים בבריטניה הוציא משרד החוץ המלצה לאזרחים הבריטים שלא לנסוע למספר אזורים בלבנון שהוגדרו כמסוכנים, ביניהם האזור בו נרצחה רבקה דייקס.


WhatsApp Image 2017-12-18 at 10.07.46

שר העבודה והרווחה חיים כץ ביקר במפעל טבע טבליות וקיים פגישת עבודה עם מנהל המפעל נעם שמיר ויו״ר ההסתדרות הלאומית יואב שמחי. השר נפגש עם עובדי המפעל בתחילת ביקורו ואמר: "יש כאן מפעל עם עתיד ואנחנו הולכים להילחם. מדובר במסע מפרך, צריך סבלנות ושאף אחד לא יחשוב שלא יהיו פצועים". בהמשך היום, יפגש השר כץ עם ראש הממשלה בנימין נתניהו במסגרת ועדת השרים למשבר טבע שהוקמה אתמול.

נתניהו התייחס אתמול (א') למשבר טבע: "השבוע אני אפגש, יחד עם שר האוצר ושר הכלכלה, עם מנכ"ל טבע. אני קיימתי איתו שיחה בשבוע שעבר ואמרתי לו שהיעד הראשון שלנו הוא קודם כל למזער את הפגיעה בעובדים. זה דבר ראשון. דבר שני הוא כמובן לעשות ככל שניתן למנוע סגירה של מפעלים בירושלים. הדבר השלישי הוא להבטיח שטבע תישאר במדינת ישראל. יש בה אלפי עובדים, היא קמה כחברה ישראלית ואנחנו רוצים שהיא תישאר כחברה ישראלית. אנחנו נשתמש באמצעים השונים שעומדים לרשותנו כדי לנסות להשיג את היעדים הללו".

הכניסה למפעל טבע, כעת בהר חוצבים. צילום: גדי אורי/TPS
הכניסה למפעל טבע, כעת בהר חוצבים. צילום: גדי אורי/TPS
הכניסה למפעל טבע, כעת בהר חוצבים. צילום: גדי אורי/TPS
הכניסה למפעל טבע, כעת בהר חוצבים. צילום: גדי אורי/TPS
הכניסה למפעל טבע, כעת בהר חוצבים. צילום: גדי אורי/TPS
הכניסה למפעל טבע, כעת בהר חוצבים. צילום: גדי אורי/TPS


בהוראת הקונגרס: לפני כעשור חקר הפנטגון את תופעת המפגשים עם החייזרים. כך פורסם ב"ניו יורק טיימס" ובאתר "פוליטיקו".

החלל. צילום: פלאש 90
החלל. צילום: פלאש 90

מדובר בפרויקט שעלותו מוערכת בכ-20 מיליון דולרים והוא מומן לאחר שטייסים אמריקניים ציינו כי זיהו "תופעה אווירית בלתי מזוהה".

הטייסים דווחו כי אותם עב"מים הציגו יכולות מתקדמות, שעל פניו, נגדו את חוקי הפיזיקה.

התכנית, שנקראת "התכנית לזיהוי איום אווירי מתקדם" הופעלה רק בידיעתם של מספר מצומצם מאוד של גורמים, במסגרתה נבדקו תופעות המוכרות במדע התיאורתי ובמדע בדיוני כ"חורי תולעת" ו"מנועי עיוות".

אחת הסיבות לפיתוח של הפרויקט היא החשש כי הרוסים או הסינים פיתחו דור חדש ופורץ דרך של טכנולוגיה אווירית שעלולה לסכן את ארצות הברית.


בני ציפר התראיין ל'היום הזה' והגיב על העימות בין אייל ברקוביץ' ומני נפתלי.


ד"ר מרדכי קידר עושה זאת שוב על המסך של  אלג'זירה:  כל האמת מול הפנים של העולם הערבי. מה היה הרקע לסערה שהביאה את קידר להטיח במארחיו: אתם כישלון?


אלירן קוזליק יו"ר ועד עובדי טבע בריאיון להיום הזה' התראיין להיום הזה וסיפר על המאבק אותו מנהלים העובדים.


גם מליקסון לא עזר לאלופה מול נתניה. צילום: הפועל ב"ש
גם מליקסון לא עזר לאלופה מול נתניה. צילום: הפועל ב"ש

 

הפסד שני ברציפות לאלופה. מכבי נתניה ניצחה 0:1 את הפועל באר שבע במסגרת המחזור ה-14 בליגת העל. אחרי ההפסד בגמר גביע הטוטו למכבי תל אביב, ברק בכר הגיע שוב למגרש בנתניה והלך הביתה בלי הנקודות. דידייה קוגבניה, שנשאר על הספסל ועלה כמחליף במקום ערן לוי, כבש בדקה ה-80 את שער הניצחון החשוב מאוד עבור מכבי נתניה וסידר צמרת צפופה והרבה תקוות שבעונה הנוכחית מירוץ האליפות יהיה פתוח לגמרי.

עבור האלופה היה זה הפסד ליגה ראשון אחרי 12 משחקים. אם רוצים להבין היטב את ההפסד של האלופה לנתניה, אפשר להציץ ברשימת המחליפים של ברק בכר במשחק. אורן ביטון, בן ביטון וגיא מלמד. האלופה עמוסת הכוכבים משלמת את מחיר הפציעות. בכר שהתרגל להרים מהספסל שחקנים שמביאים את השינוי ומסדרים ניצחון עם כניסתם, נאלץ להסתדר ללא אנתוני וואקמה, מיגל ויטור ולואי טהא הפצועים. מכת הפציעות גרמה לבכר לעלות במערך של 3 בלמים ובלי מגנים במטרה לצופף את המשחק ולמנוע משחקני נתניה המהירים להבקיע. במחצית השנייה חזר המאמן למערך הרגיל אבל בלי וואקמה מסתבר שגם מאור מליקסון ומיכאל אוחנה מתקשים להציג יכולת גבוהה. סלובודאן דראפיץ׳ שיחק במערך זהיר, הוא בנה בעיקר על מתפרצות וסגנון המשחק שבחר הצליח לו גם הפעם.

ניצחון של בית״ר ירושלים על מכבי תל אביב בטדי יעלה את הקבוצה למקום הראשון בטבלה.

מנחם קורצקי. צילום: הפועל רעננה
יכול לשמוח. מנחם קורצקי. צילום: הפועל רעננה

רעננה ניצחה בקרית שמונה

בעירוני קרית שמונה תכננו לפתוח את הסיבוב השני עם ניצחון ביתי על הפועל רעננה במטרה להתקרב לפלייאוף העליון, אבל רעננה הצליחה להפתיע ולנצח 0:2 ולסבך את התחתית. מרכוס דיניז כבש בדקה ה-39 שער עצמי וסידר לרעננה יתרון מפתיע, תומר סויסה שגדל ושיחק בקרית שמונה עלה מהספסל כדי להבקיע בדקה ה-77 ולסגור עניין. חיים סילבס שהפסיד לקבוצתו לשעבר, ייאלץ לעשות סדר אצל השחקנים שלו שמרשים לעצמם להתעלם מהאחריות הכל כך מתבקשת בעיקר כלפי השופט. לנייג'ל האסלביינק יש חלק גדול בהפסד של קרית שמונה שנשארה בעשרה שחקנים מהדקה ה-41 בגלל שהורחק בכרטיס אדום אחרי שמחא כפיים לשופט יגאל פריד שעשה חסד עם קרית שמונה ושגיב יחזקאל שלא הרחיק גם אותו אחרי שהחלוץ תפס את ידו כדי למנוע ממנו להרחיק את חברו לקבוצה. רעננה עשתה שלה, ניצחה ופתחה פער של 3 נקודות מהקו האדום.