בית הדין לענייני עבודה קבע כי חברת "פלאפון" תשלם פיצויים בסך 40,000 ש"ח  לתמרה סוויטי, עובדת שפוטרה מהחברה בשל תמיכתה במחבל.

בשנת 2015 העובדת פרסמה פוסט בחשבון הפייסבוק הפרטי שלה שתמך בפאדי עלון, מחבל שניסה לרצוח יהודי ע"י דקירות סכין וחוסל ע"י המשטרה. סוויטי החליפה את תמונת הפרופיל האישית שלה לתמונה של המחבל, קראה לו "אהובי" והרעיפה עליו כינויי חיבה.

המחבל פאדי עלון צילום ללא קרדיט
המחבל פאדי עלון. צילום: ללא קרדיט

לדברי השופט כאמל אבו קעאוד, פרסום תמונתו של המחבל היא לא אקט שמביע תמיכה בדרכו, אלא דרך להביע אבלות על חבר טוב שהלך לעולמו. כמו כן, נטען כי פיטורי העובדת נעשו ללא הליך שימוע. מנגד, בחברת "פלאפון" הבהירו כי פיטורי העובדת נעשו לאחר התראה מראש ובקשות מצד החברה להוריד את הפוסט, אולם העובדת סירבה. בתוך כך, שופט בית הדין ציין כי החברה יכלה לשקול צעד יותר מתון כנגד העובדת, כגון חופשה זמנית בכפייה וכדומה.

לאחר שהעובדת פוטרה, בחברת פלאפון הבהירו כי אין בכוונתם להיכנס לחייהם הפרטיים של עובדי החברה, אולם הפוסט של תמרה סוויטי הרעיד את אמון הסיפין. "אנו מעסיקים אלפי עובדים ומשרתים מיליוני לקוחות מכל המגזרים. פלאפון אינה גוף פוליטי ואינה מביעה דעה בעניינים פוליטיים ומדינים וכך נדרשים לעשות גם עובדי החברה, כאשר הם מזדהים כעובדים בדף הפייסבוק הפרטי שלהם. לצערנו, בימים האחרונים נתקלנו בבמקרה של עובדת שהביעה תמיכה והזדהות עם פעילות חבלנית בדף הפייסבוק שלה, באופן פוגעני ובלתי הולם ובניגוד לנורמות וערכי החברה", נמסר מחברת פלאפון.

"למרות בקשות חוזרות ונשנות העובדת סירבה להסיר את התכנים הפוגעניים. אי לכך, נאלצנו להודיע לה על סיום עבודתה. אל לנו להביא את הסכסוך הפוליטי למקום העבודה. גם בתקופה כזאת עלינו להמשיך ולנהוג באיפוק ובצורה המכבדת עובדים ולקוחות, ולשמש כשגרירים גם מחוץ לשעות העבודה".

 

אלעד שור

אלעד שור