No Tag To Print

שגריר ארה"ב דיוויד פרידמן בפתיחת כנס ירושלים. צילום: הלל מאיר TPS
חיילי 8200 סיכלו הפלת מטוס נוסעים ע"י מחבלי דאעש. צילומים: רויטרס, דובר צה"ל

יחידה 8200 סיכלה ניסיון של דאעש לפוצץ מטוס אוסטרלי

הותר לפרסום כי יחידת המודיעין של צה"ל סיכלה ניסיון פיגוע ראווה של ארגון הטרור האיסלאמי באוסטרליה: "הצלה של עשרות רבות של חפים מפשע"

צה"ל מתיר לפרסם היום (ד') פרטים נדירים על פעילות יחידת 8200, יחידת מודיעין העלית של צה"ל. על פי המידע שהותר לפרסום, ניתן לספר כי לוחמי יחידת המודיעין 8200 הצליחו לסכל בשלהי שנת 2017 ניסיון של פעילי דאעש לפיצוץ מטוס נוסעים באוסטרליה.

מחבל דאעש במהלך מצעד בעיר א-רקה בסוריה, יוני 2014. צילום: רויטרס

 

העלילה מתחילה כשלוחמי היחידה עולים על מידע מודיעיני לפיו פעילי דאעש רוקמים מזימה לבצע פיגוע ראווה בסדר גודל חסר תקדים בו ניתן היה להרוג המוני חפים מפשע.

המקרה אירע בחודש יולי 2017. שני גברים אוסטרלים תכננו לפוצץ מטוס של חברת התעופה ״איתיחאד״ ולהרעיל את נוסעי המטוס בגז. מפקד בכיר של דאעש בסוריה שלח אליהם חלקים ומטעני נפץ, באמצעות מטען אווירי שנשלח אליהם מטורקיה, במטרה לבנות מתקן נפץ מאולתר. תוכנית אחרת כללה הפצת גז רעיל במקום ציבורי. התכנית סוכלה כיוון שהמעורבים לא הצליחו לייצר את הגז הקטלני. ישראל עלתה על המזימה ועל פרטי החיילים והעבירה מידע מודיעיני בזמן אמת לאוסטרלים, דבר שמנע את הפיגוע בזכות מעצרם

המידע המודיעיני הבלעדי שהצליחו לפענח לוחמי 8200 הוליד שיתוף פעולה עם קהיליית המודיעין הישראלית לבין קהילת המודיעין בכמה מדינות בעולם ואפשר את העברת המידע לרשויות הביטחון המקומיות וגרם למעצר הגורמים לאחר שאלו היו במוכנות מתקדמת מאוד ולקראת הוצאת הפיגוע לפועל. "סיכול הפיגוע הביא להצלה של עשרות רבות של חפים מפשע והמחיש את היותה של יחידה 8200 שחקן במאבק המודיעיני נגד המדינה האיסלאמית", נמסר מדובר צה"ל.

"הצלה של עשרות חפים מפשע": מטוס של חברת אייר פרנס נוחת בשדה תעופה סמוך לפריס, יולי 2017. צילום: רויטרס

 

כך סוכל ניסיון תקיפת סייבר איראנית

בנוסף, מתיר דובר צה"ל לפרסם כי יחידת 8200 הצליחה למנוע תקיפת סייבר איראנית. הפעולה בוצעה בשיתוף חטיבת ההגנה של אגף התקשוב. שני הגופים זיהו את התקיפה שכוונה כנגד גופים וארגונים פרטיים וציבוריים בישראל. "הסיכול התאפשר בזכות מעקב הדוק אחר פעולות המערך האיראני וזיהוי מוקדם של ניסיונות תקיפה בישראל", נמסר מדובר צה"ל.

הערכות גורמי הביטחון הן כי אם התקיפה האיראנית הייתה צולחת היה נגרם נזק עצות לאותן מערכות ובחלקן, בעיקר בגלל מערכות מיושנות, יתכן וגורמים איראנים היו מצליחים לייצר שרשרת של פיגועי רשת שהיו גורמים לנזק עצום למערכות תפקוד ישראליות ולגרום לפגיעה קשה במערך הגנת הסייבר של ישראל. "יחידה 8200 בהובלת אגף התקשוב פועלת באופן אקטיבי על מנת לזהות את האיום ולהביא לנטרול אפקטיבי שלו", נמסר מדובר צה"ל.

יחידה 8200. צילום: דובר צה"ל

 

יחידת 8200 הפכה בשנים האחרונות לקו ההגנה המשמעותי של צה"ל וליחידה המובילה את המודיעין בישראל בהגנה, במשימות איסוף ובהתקפה. בעקבות האיומים על מדינת ישראל בכלל הגזרות יחידת 8200 שודרגה באופן משמעותי. היחידה מספקת מידע לצה,ל, לשב"כ ולמוסד ומשרתים בה אלפי לוחמים כשרובם הגדול חיילים בסדיר וצעירים עד גיל 27. "ישראל מחזיקה בעוצה יוצאת דופן באיסוף, בהגנה ובתקיפה", אומר גורם בכיר ביחידת 8200. "לאיראנים יש תשתית מדעית ומתמטית והם מתפתחים מאוד ביכולות שלהם. ישראל מעניינת אותם וגם המזרח התיכון כולו", הוא מספר. "גם חמאס וגם חיזבאללה מתפתחים בתחום הסייבר אבל הכל בהשראה של איראן שהפך ליריב מאוד רציני בתחום. האנשים שלנו הם צעירים, מוכשרים מאוד ורעבים וזה מה שמייצר את היתרון שלנו וזו גם הסיבה שאנחנו נותנים להם הרבה מאוד חופש פעולה".

הגורם הבכיר ביחידת 8200 מספר כי אחד האתגרים המשמעותיים שלו כמפקד היחידה זה לשמור על האנשים שהתחום הפרטי מאוד קורץ להם. "אנשים מתעוררים פה בכל בוקר ומקבלים הצעות עבודה היישר לתוך הווטסאפ שלהם", מספר הגורם. "לא מזמן הגיע מישהו לאחד הבסיסים הגדולים שלנו במרכז הארץ ותלה שלט ענק 'דרושים עובדים' בעברית ובאנגלית", הוא מספר. "ולכן להשאיר פה את האנשים זה בהחלט אתגר ולצד זה מאוד מרגש לראות שטובי המוחות בישראל בוחרים ב-8200 על פני המגזר הפרטי בגלל הציונות והאידאולוגיה וכמובן בגלל האתגר".

יחידה 8200. צילום: דובר צה"ל

It is not Android