תגובות קשות במערכת הפוליטית להצבעת האו"ם: בישראל דוחים את החלטת האו"ם ובמקביל מביעים שביעות רצון מהמספר הגבוה של המדינות שלא הצביעו בעד ההחלטה. מדינות שרה"מ נתניהו ביקר בהן – באירופה, אפריקה ואמריקה הלטינית. ישראל מודה לנשיא טראמפ על עמדתו החד משמעית בעד ירושלים ומודה למדינות שהצביעו יחד עם ישראל, ביחד עם האמת.

שר הביטחון אביגדור ליברמן : "נזכור שזה האו"ם שעליו אמר שגרירנו הראשון באו"ם, אבא אבן ז"ל: "אילו הגישה אלג'יריה הצעת החלטה האומרת כי כדור הארץ הוא שטוח וישראל היא ששיטחה אותו, היתה ההחלטה עוברת עם 164 קולות בעד, 13 נגד ו-26 נמנעים". באו"ם אין כל חדש. טוב שארה״ב היא המגדלור המוסרי המאיר לנו מתוך השחור!".

השר לנושאים אסטרטגיים ולביטחון הפנים גלעד ארדן בתגובה להחלטת העצרת בכללית של האו"ם שלא להכיר בהצהרה של נשיא ארה"ב טראמפ: "הקשר ההיסטורי של עם ישראל לירושלים חזק יותר מכל החלטה של האומות המפוחדות שלא מוכנות להודות באמת-ירושלים היא בירת מדינת ישראל והעם היהודי. בזמן שארה"ב מכירה באמת הפשוטה הזאת, האו"ם בוחר שוב לתמוך בשקר ולהתעלם ממציאות שקיימת כבר 70 שנים. תשובתנו לקמפיין של אבו מאזן ותומכיו באו"ם כנגד ישראל וארה"ב תהיה חיזוק הריבונות והביטחון בכל חלקי ירושלים ובנייה בהם. הפלסטינים מאיימים, האומות מצביעות, ואנחנו נבנה ונחזק".

יו"ר יש עתיד: "האו"ם איבד היום סופית את כבודו. ירושלים היא בירתה של ישראל, תמיד הייתה ותמיד תהיה. אף הצבעה צבועה לא תשנה את זה. ההחלטה שהתקבלה היום תמחק מדפי ההסטוריה. צר לי כי ידידותינו באירופה נכנעו ללחצים והתייצבו הערב לצד תומכי טרור ורצח-עם במקום לעמוד לצד הדמוקרטיה היחידה במזה"ת".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי: "ירושלים היא בירתנו לפני ההחלטה ולאחריה. ממליץ לאו"ם לעסוק בנושאים שיש בכוחו לשנות לטובה".

"הצהרת טראמפ הזיקה לישראל"

יו״ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה בתגובה להצבעה הערב בעצרת האו״ם: ״נראה שמסעותיו הבלתי פוסקים של ראש הממשלה בעולם באמת משמשים בעיקר להתחמקות מחדר החקירות כי בזירה המדינית הבינלאומית עדיין קיים רוב גדול ומוחלט המאמין שגם לעם הפלסטיני, כמו לכל עם אחר, מגיע מקום מתחת לשמש וזכות להגדרה עצמית. ההצבעה הערב של רוב מדינות העולם נגד הצהרת טראמפ, חרף מסע הלחצים והאיומים, היא סטירה למדיניות של טראמפ ונתניהו וקריאה ברורה של הקהילה הבינלאומית למען השלום ולמען זכותו של העם הפלסטיני למדינה עצמאית שבירתה ירושלים המזרחית״.

עודה. צילום: פלאש 90
עודה. צילום: פלאש 90

מתנועת שלום עכשיו נמסר לאחר ההצבעה באו"ם כי "היום התברר שהצהרת טראמפ הזיקה למעמדה של ישראל, החריפה את הבידוד הבינלאומי, והחזירה את ירושלים ללב הקונפליקט. אל מול הפסטיבל שהפיקו נתניהו וחבריו בימין וההבטחות לחיזוק מעמדה של  ירושלים, התייצבו היום ידידות ותיקות של ישראל והעבירו מסר ברור שהן מתנגדות למהלכים חד צדדיים ותומכות בפתרון שתי המדינות."

 :עוד באותו נושא