No Tag To Print

Nissim Dana portrait.jpg
צילום:Shutterstock

7 טיפים לגיטריסטים מתחילים

במיוחד בשביל גיטריסטים מתחילים, הכנו רשימה של טיפים שיעזרו גם לחובבים שמתאמנים על גיטרה קלאסית זולה להגיע לרמת מאסטר.

אם החלטתם להתחיל ללמוד גיטרה לאחרונה, ודאי דמיינתם את עצמיכם אי שם בעתיד מרביצים סולואים חוצבי להבות מעל במות ענק או סוחפים אחריכם אצטדיונים עם לחנים סוחטי דמעות. אך בפועל, ודאי מצאתם את עצמיכם נאבקים עם גיטרה קלאסית פשוטה בחדר השינה שלכם כדי להוציא ממנה משהו שדומה למנגינה.

נגינה על גיטרה היא תחביב שדורש מהנגן לעבור תקופה ארוכה ורצופת תסכולים עד שיוכל ללמוד קטעים מוזיקליים בחופשיות. למרות הקשיים, מדובר בעינינו באחד מהתחביבים המתגמלים והמהנים ביותר שאתם יכולים לרכוש בשעות הפנאי ואנו ממליצים בחום לגשת לעניין עם סבלנות ולהקדיש לו כמה חודשי הסתגלות ללא ציפיות כדי שתוכלו ליהנות מהפירות.

במיוחד בשביל גיטריסטים מתחילים, הכנו רשימה של טיפים שיעזרו גם לחובבים שמתאמנים על גיטרה קלאסית זולה להגיע לרמת מאסטר.

 1. התאמנו גם בישיבה וגם בעמידה.אם יצא לכם להיות בכמה הופעות חיות או לצפות בסרטוני וידאו של הנגנים האהובים עליכם באינטרנט, ודאי שמתם לב למחנה משותף מסויים של מרבית הגיטריסטים. הם מנגנים בעמידה!

קשה להתחרות בנוחות של נגינה על גיטרה בישיבה על מיטה או כסא נוח. אבל עובדה שחומקת ממרבית הגיטריסטים בתחילת דרכם היא העובדה שנגינה בעמידה מרגישה שונה לחלוטין ומערימה על הנגן כמה וכמה קשיים ייחודיים שלא תתקלו בהם בישיבה. מעבר לפוזיציה המשונה של הגיטרה כאשר היא לא מונחת על הרגל שלכם, תגלו שקשה יותר לראות את המיקום של יד שמאל על הצוואר ושנגניה בעמידה מאמצת את שרירי הגב, הכתפיים והרגליים.

אז אם אתם מתכוונים אי פעם לנגן מול קהל, אנחנו ממליצים להתאמן בישיבה ועמידה לסירוגין כדי להתרגל ליציבה ולתנוחות הידיים. ודאו שהגיטרה שלכם כוללת מתלים לרצועה (שלעתים חסרים לגיטרה קלאסית), שהרצועה שלכם עמידה ומכוונת לגודל הנכון (כשהחלק התחתון של הגוף מעל המפשעה היא גובה טוב שלא מאמץ מדי את הידיים) ושאינכם רוכנים מעל הגיטרה ומעקמים את הגב כדי לצפות בידיים בכל רגע נתון.

 1. התאמנו לאט.

  גיטריסט שמסוגל לנגן סולואים מורכבים במהירות הבזק הוא מחזה מרהיב ורבים מהגיטריסטים המתחילים מזילים ריר על המיומנות הנחשקת הזו. הנינוחות שנגנים מנוסים מפגינים במהלך נגינת קטעים מוזיקליים מסובכים עלולה לפתות אתכם לחקות אותם ולנסות "להתאבד" על סולואים חשמליים במהירות גבוהה על גיטרה קלאסית.

  אך האמת היא שלנסות להתאמן במהירות גבוהה מהיכולת שלכם זה מאמץ חסר טעם. הדבר היחיד שימנע מכם לנגן מהר יותר הוא בעיות טכניקה, והדרך היחידה לשפר את הטכניקה שלכם היא להתאמן לאט. מאוד לאט. כאשר מתאמנים לאט קל יותר לאבחן את הנקודות הספציפיות בהם אתם נתקלים בקשיים טכניים, לעבוד עליהן ולפתור אותן.

  כשאתם מנסים לנגן מהר ממה שהטכניקה שלכם מאפשרת אתם מגבירים את רמת התסכול שלכם, מנציחים בעיות טכניות שמונעות ממכם להתקדם ובמקרים גרועים יותר עלולים אף לגרום נזק לידיים. כשאתם מסוגלים לנגן לאט עם טכניקה מושלמת, תגלו שלהעלות את הקצב הופכת להיות משימה פשוטה.

 2. עבדו עם מטרונום.

  קצב הוא אחד האלמנטים המרכזיים המבדילים בין סדרה של רעשים לקטע מוזיקלי. בעוד חובבנים רבים מקלים ראש בנושא, קשה להדגיש מספיק את החשיבות של שמירה על קצב עבור פיתוח המיומנות שלכם ונגינת מוזיקה באופן כללי. המיומנות קריטית פי כמה וכמה כאשר מנגנים בשיתוף פעולה עם מוזיקאים נוספים.

  הפיתרון לעניין הוא פשוט מאוד. במהלך כל אימון נגינה, בין אם אתם לומדים קטע מוזיקלי חדש או עובדים על תרגיל זה או אחר – עבדו עם מטרונום. המהירות של המטרונום נמדדת ב-BPM ("פעימות לדקה" או "Beats Per Minute"). הפעילו את המטרונום במהירות שתאפשר לכם לנגן את הקטע בצורה נינוחה. לאחר שתתרגלו לעבוד עם המטרונום בקצב נתון, תוכלו להעלות אותו ובכך להמשיך לאתגר את היכולות שלכם. בימינו ניתן להוריד אפליקציה של מטרונום לכל טלפון נייד, מחשב או טאבלט, כך שאין תירוץ להזניח את חוש הקצב שלכם והיתרונות שתקבלו מלסגל לעצמיכם את ההרגל הפשוט הזה יתגמלו אתכם היטב בהמשך.

 3. אל תתחמקו מנגינת אקורדים מסובכים.

  אם התחלתם כבר לנסות וללמוד אקורדים של כמה מהשירים האהובים עליכם מהאינטרנט, כנראה נתקלתם כבר בתופעה של אקורדים הכוללים "גשר" שמצריכים מכם לחיצה על כמה וכמה מיתרים באתו השריג עם אצבע אחד – דוגמת F או Bm.

  אקורדים הכוללים "גשר" (או באנגלית "Bar Chords") הם אחד מהשלבים המתסכלים במהלך לימוד נגינה על גיטרה (במיוחד גיטרה קלאסית שצווארה רחב במיוחד), שכן הם דורשים מהנגן להפעיל לחץ רב על המיתרים כדי להימנע מצליל "חסום" או "מזמזם". נגינה על גיטרה עשויה לאמץ ולהכאיב בכף היד גם ככה ולכן נגנים מתחילים רבים נמנעים מנגינת האקורדים הללו בדרכים יצרתיות כמו שימוש בקאפו,מציאת אצבועים אלטרנטיביים פשוטים יותר או טרנספוזיציה של השיר לסולם אחר.

  אנחנו ממליצים בחום לקחת בקלות את התסכול שהאימון על אקורדים כאלה עלולים לגרום לכם ולעבוד עליהם ביסודיות ובקצב שלכם. לא רק שתמצאו את עצמיכם מתגברים לחלוטין על המכשול הזה מהר משחשבתם, אתם תהיו חופשיים לנגן כל קטע מוזיקלי שעולה על דעתכם ותמנעו מיציאה של מחסומים מנטליים שעלולים להאט את ההתקדמות שלכם על הכלי.

 4. הקדישו זמן גם לנגינה חופשית.

  גיטריסטים רבים בתחילת הדרך ניגשים לתהליך הלימוד עם שאיפות גבוהות ומציבים בפני עצמם סטנדרטים גבוהים באשר לזמן התרגול שלהם. בעוד אין שום דבר רע במוטיבציה ורצון להתמיד, חשוב לזכור שבסופו של דבר מטרת הנגינה היא להפיק הנאה מהכלי ואין דבר יותר מהנה מלתת לעצמיכם לחקור מנגינות ואקורדים בנגינה חופשית (מה שנקרא באנגלית "Noodling").

  מעבר למנוחה וההנאה שנגינה כזו תעניק לכם, לעתים קרובות אתם תמצאו שהיא מעלה אל פני השטח כל מני רעיונות וקונספטים מוזיקליים שהפנתם באופן מודע או תת-מודע, במהלך שיעורי גיטרה או מהאזנה למוזיקה. המנהג הזה יאפשר לכם לבוא במגע עם הצד היצירתי שלכם, להבין מה מושך אתכם במוזיקה ואם תרצו אפילו להמציא קטעים מוזיקליים מקוריים.

 5. הוציאו מנגינות משמיעה.

  בעבר, הוצאת מוזיקה משמיעה היוותה את אחת הדרכים העיקריות בהן מוזיקאים היו לומדים לנגן – באמצעות האזנה לתקליטים וחיקוי של המוזיקה המוקלטת על כלי הנגינה שלהם. הוצאת מוזיקה משמיעה היא אחת הפעילויות המאיימות ביותר על נגנים בתחילת הדרך, אך עם זאת היא מהווה גם את אחד התרגילים המתגמלים ביותר מכיוון שהיא מאמנת מגוון רחב של כישורים מוזיקליים במקביל.

  כשאתם מוציאים קטעים משמיעה ולומדים כל ניואנס קטן בנגינה של מוזיקאי מנוסה ומצליח, לא רק שאתם עובדים במקביל על חוש הקצב והטכניקה שלכם, אתם מרחיבים באופן משמעותי את אוצר המילים המוזיקלי שלכם ומפתחים את השמיעה המוזיקלית.

  בעוד הוצאת שיר שלם משמיעה היא מיומנות שדורשת אימון, יכולת להבדיל בין הכלים השונים וזיהוי של סולמות ואקורדים – גם משימות פשוטות יותר יעזרו לכם להתפתח כנגנים באופן משמעותי. התחילו מחיקוי של מנגינות פשוטות יותר משירים אהובים, תרגיל שישפר את ההתמצאות שלכם על צוואר הגיטרה. כשתצליחו להוציא מנגניות כאלו בקלות, תוכלו להתקדם להוצאה של קטעי סולו מלאים ואפילו אקורדים, שהם כמה צלילים המנוגנים במקביל.

 6. פתחו הרגלים נכונים כבר מההתחלה.

  להקפדה שלכם על הרגלי טכניקה נכונים, כמו שמירה על גב זקוף במהלך הנגינה, הימנעות מהפעלת לחץ עודף על לוח השריגים או כיווץ מיותר של שרירים שונים בגוף במהלך הנגינה, השפעה מכרעת על היכולת שלכם להתקדם ולהתפתח בנגינה על הכלי. לעתים קרובות תמצאו שקשיים בנגינה של קטע מוזיקלי מסויים למשל, נובעים פשוט מהרגל לקוי שפיתחתם במהלך הדרך.

  מנסיוננו, הרגלים נוטים להתקבע, ולכן יש חשיבות רבה לשמירה על טכניקה טובה כבר מההתחלה. עבודה מול מורה נגינה מקצועי ומנוסה היא אחת הדרכים הטובות ביותר לוודא שאתם שומרים על טכניקה טובה במהלך שנות הלימוד הראשונות. בעוד לכל מורה נגינה שיטת לימוד וטכניקה מעט שונה, אנחנו ממליצים לבחור מורה ששם דגש על פיתוח טכניקה תקינה, לפחות בשנים הראשונות, כדי להמנע מתסכולים מיותרים בהמשך. במקרים קיצוניים, הרגלי טכניקה לקויים שהתקבעו אצל נגן במשך שנים עלולים לגרום לכאבים ואפילו נזק פיזי לגוף.

אלו הם 7 טיפים חשובים שיעזרו לגיטריסטים מתחילים להתקדם בכיוון הנכון. חלקם אולי ישמעו לכם פשוטים או מובנים מאליהם, אבל האמת היא שגיטריסטים רבים עושים טעויות בסיסיות בפיתוח הרגלים נכונים כבר מתחילת הדרך והדבר עשוי לגרור תסכולים וקשיים מיותר ואפילו ויתור מוחלט על התחביב.

הטיפים הפשוטים שהצענו הם שעושים את ההבדל בין נגני גיטרה ממוצעים למעולים. חמושים בידע הזה, אתם תמצאו שההתקדמות בלימוד נגינה על הכלי תהיה פשוטה הרבה יותר והדרך קדימה לעולם לא תהיה קשה או מתסכלת מדי.