נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ קיים אתמול (שלישי) סדרת שיחות עם מנהיגים באזור וביניהם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ועדכן אותם בכך שבכוונתו להכריזה מחר באופן סמלי על ירושלים כבירת ישראל. כך דווח ב'ניו יורק טיימס'.

טראמפ ואבו מאזן בבית לחם. צילום רויטרס
טראמפ ואבו מאזן בבית לחם. צילום רויטרס

כאמור, טראמפ צפוי להכריז על החלטתו היום, יומיים אחרי שיפוג תאריך היעד להחלטתו האם לדחות את העברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים.  מוקדם יותר הערב דווח כי טראמפ עידכן את אבו מאזן ואת עבדאללה מלך ירדן בכוונתו להעביר את השגרירות.

לפי ה'ניו יורק טיימס' בכירים אמריקנים טוענים כי העברת השגרירות אינה צעד אשר מבחינה לוגיסטית יכול להתרחש באופן מיידי, וכי כתוצאה מכך צפוי טראמפ לדחות את ההחלטה בנושא בחצי שנה נוספת.

ביום שלישי הודיע הבית הלבן כי על אף פקיעת הצו הנשיאותי עליו חתם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לפני כחצי שנה, לפיו יש לדחות את העברת השגרירות האמריקאית לירושלים, הבית הלבן דוחה את ההכרזה בנושא. "היום לא ננקוט בפעולה בנוגע לצו הדוחה את מעבר השגרירות, ואנו נכריז על ההחלטה בנושא בימים הקרובים", אמר דובר מטעם הבית הלבן, הוגאן גידלי.

 נשיא צרפת, עמנואל מקרון התקשר בעקבות ההודעה לנשיא טראמפ, ואמר לו כי צרפת מודאגת מיוזמה האמריקאית להכיר באופן חד צדדי בירושלים כבירת ישראל.

בעקבות הדיווח נשיא טורקיה רג'יפ טייפ ארדואן איים כי: "סוגיית העברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים, וההכרה הרשמית בה כבירת ישראל עשויים להוביל לניתוק היחסים בין המדינות".

 
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20