6:04 23/11/2017
מבזקים
דף הבית > תרבות > 68 שנים של עצמאות

68 שנים של עצמאות

כל הטירוף בחגיגות העצמאות, גורם לנו קצת לשכוח: מה אנחנו חוגגים?

ביום רביעי כולנו הולכים לצאת מהבית ולחגוג. אנחנו הולכים ללכת עם חברים ולבלות, לראות הופעות שאנחנו חייבים ללכת אליהן, כי כבר שילמנו עליהן 150 אלף ש"ח בלי ששאלו אותנו (אבל זה כבר נושא אחר), הולכים להישאר עד מאוחר לראות את הזיקוקים, לקנות את הפטיש גומי ההוא עם דגל ישראל עליו, לברוח מילדים קטנים עם ספריי שלג, לאכול נקניקיות בדוכנים הקטנים, וכמו ישראלים אמיתיים גם לחשוב מעניין כמה הם מרוויחים מכל היום הזה. כל זה נחמד, אבל מה לזה ולמה שאנחנו חוגגים?

חוגגים עצמאות. צילום: פלאש 90
חוגגים עצמאות. צילום: פלאש 90

 

כל החגיגות האלו גורמות לנו לשכוח למה אנחנו חוגגים. הזמרים, השתייה, הזיקוקים וההמולה גורמים לזה שהפטיש ההוא עם דגל ישראל עליו נדחק קצת לפינה. מדינת ישראל הקטנה שלנו בת 68. מי היה מאמין? רק לפני כמעט 80 שנים כל יהודי אירופה נרדפו על ידי הנאצים, במטרה שלא יישאר שום זכר לעם היהודי.

האנטישמיות באירופה רק הולכת וגוברת, ועל כל פלשתינאי שדרך על לגו מקימים ועדה מיוחדת באו"ם כדי לבדוק איך ישראל קשורה לזה. רק לפני שנה אירע פיגוע טרור במרכול יהודי בפריז, ופיגועי הסכינים כבר הפכו להרגל עצוב, שמרימים את הטלפון אחרי קבלת התראה וחושבים, "אה, עוד פיגוע בירושלים". ועם כל הקשיים האלה, ביום רביעי בערב, אנחנו נחגוג את החיים במדינה.

אנשים רבים לפנינו חלמו במשך דורות על חגיגת יום הולדת למדינה ואנשים רבים לא שרדו בדרך להקמתה, לשמירה עליה, ואפילו אנשים ברחוב שרק רצו ללכת לעשות קניות לשבת, לא חזרו הביתה יותר. על כל אלה אנחנו בוכים ועוד נבכה, ולכולם יש חלק גדול בסיפור של מדינת ישראל.

לאחר העצב הגדול ביום הזיכרון, עם כל הקושי והכאב, חשוב לזכור שחייבים להתקדם הלאה. ואם קיבלתם את הזכות לחיות במדינת ישראל, מדינת יהודית-דמוקרטית, תעריכו אותה. אנחנו נמשיך לזכור את כל האנשים שאיבדו את חייהם בשביל המדינה הזאת, אבל בנוסף אנחנו גם נשמח שזכינו, לראות את מדינת ישראל בת 68, בלי סימני האטה.

כשאתם יוצאים החוצה לבלות ביום העצמאות, תיזכרו את הכל. את אירועי השואה, את כל המלחמות שעברנו ועוד נעבור, את כל הפיגועים ואת כל הסכנות. אבל תזכרו גם שיש לנו מדינה. ואנחנו כאן ואנחנו כאן כדי להישאר. וזה בעצם מה שאנחנו חוגגים ביום העצמאות.

אז אולי, בזמן שאתם יושבים עם חברים, לכו לקנות מנה פלאפל ודגל ישראל, ובין כל הטירוף, השמחה, ואולי גם העצב שעוד נשאר מיום הזיכרון, תזכרו למי יש יום הולדת היום.

טום קפלן

טום קפלן

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

לפני-אשדודשירה

ה"אשדודאשירה":"חגיגה של שירה ושל טקסטים"

פסטיבל "אשדודאשירה" נפתח היום בעיר הדרומית, המנהל האמנותי סמי שלום שטרית והשחקן זאב רווח מספרים: "עושים מחווה לזמר המזרחי בראשיתו, שהיה קול קורא במדבר"