בדצמבר האחרון הרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזינקוט הכריז כי משפטו של לוחם כפיר אלאור אזריה לא השפיע על רמת האמון של הלוחמים במערכת הצבאית, אולם מחקר שנערך ע"י המחלקה למדעי ההתנהגות בצה"ל ופורסם בעיתון "הארץ" מצביע על משבר אמון חריף בין הלוחמים לצמרת הפיקוד.

אין אמון. מתוך 'הפטריוטים' (ה')

במסגרת המחקר השתתפו מאות חיילים. לפי ממצאי המחקר, 59% מהלוחמים לא מאמינים שצמרת הפיקוד תעניק להם גיבוי במידה ויצטרכו. "ניתן להניח שהממצאים מושפעים מאירועי אלאור אזריה", אמרו עורכי המחקר.

כמו כן, ישנה מגמת ירידה בקרב החיילים באמון במפקד הישיר. 76% השיבו כי הם מרוצים ממנו ב-2012, 65% ב-2014 ורק 61% במחקר האחרון.

מסקנות המחקר על הלוחמים עולות בקנה אחד עם מסקנות מחקר אחר שצה"ל ערך בנובמבר 2016. בשעתו, צה"ל בדק את רמת המוטיבציה בקרב מועמדים לגיוס. מהמחקר שנערך בזמנו עולה כי קיימת ירידה חדה במוטיבציה בקרב מלש"בים לשרת ביחידות קרביות. לפי הפרסומים דאז, הרצון להתגייס לשירות קרבי ירד ב-2.1% ועליית אחוז הגברים שלא מתגייסים לשירות צבאי עלתה ב-0.8%.

הרמטכ"ל גדי אייזנקוט. פלאש 90
הרמטכ"ל גדי אייזנקוט. פלאש 90

"לא רוצה שיהיה לצה"ל נזק"

צ'רלי אזריה, אביו של לוחם כפיר אלאור אזריה, נחשף אתמול בהקלטה כשהא מספר למפקד חטיבת כפיר אל"מ גיא חזות על עשרות לוחמים שאיבדו את המוטיבציה לשרת בעקבות התנהלות המערכת הצבאית במשפט אזריה.  "כשאני שומע חיילים שמתקשרים אלי ואומרים לי 'תשמע צ'רלי, אני לא יודע מתי מותר לירות ומתי אסור לירות. אם אני לא אירה, יגידו לי לא פעלת מבחינה מבצעית. אם אני אירה – אני אהיה במקום הבן שלך'. מה אני יכול להגיד להם?! אני לא רוצה את הנזק הזה, ההיפך", אמר אזריה.

%d7%90%d7%9c%d7%90%d7%95%d7%a8-%d7%9b%d7%9c%d7%90-%d7%9b%d7%95%d7%9c%d7%a0%d7%95-%d7%9b%d7%9c%d7%90
מתוך מחאת החיילים ברשת. צילום: פייסבוק

בתוך כך, לפני השבוע התפרסמה ברשת מחאת חיילים על משפטו של אזריה. חיילי גדוד נחשון, ממובילי המחאה, מסרו: "ילדים בני 18 מפקידים את החיים שלהם למשך שלוש שנים כדי להלחם ולשמור על המדינה שלנו. ילדים בני 18 שלא הספיקו לטעום מהחיים האלה נלחמים בטרור, חותרים למגע עם מחבלים, בידיעה שיכול להיות שזאת המלחמה האחרונה בחייהם. איפה קצת ההערכה לילדים? בסך הכל ילדים שלא ישנים בלילות, כדי שהמדינה תישן בשקט, ששומרים בכל מצב, בקור מטורף ובחום השורף. חלקם חוזרים פצועים, חלקם לא חוזרים למשפחות ההרוסות שלהם ולחלקם פשוט הורסים את החיים. איפה המדינה שלנו שתשמור עלינו כשצריך?".

אלעד שור

אלעד שור