מתוך לפני כולם א' – ה' 21:00 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי נפגש היום (שני) עם מזכ"ל האו"ם, מר אנטוניו גוטרש, במסגרת ביקורו הראשון בישראל מאז נכנס לתפקיד. בפגישה השתתפו בנוסף שגריר ישראל לאו"ם דני דנון, שליח האו"ם למזה"ת ניקולאי מלדינוב, המתאם ההומינטארי של האו"ם לשטחים רוברט פייפר, והנציב הכללי של אונר"א פייר קרנבוהל.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי,עם מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש. צילום: דוברות מתפ"ש
מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי,עם מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש. צילום: דוברות מתפ"ש

מדובר מתאם פעילות הממשלה בשטחים נמסר כי מרדכי סקר בפני המזכ"ל את תמונת המצב האסטרטגית והכללית ברצועת עזה במישור האזרחי, הכלכלי והביטחוני, והציג את התקדמות מנגנון שיקום ופיקוח הרצועה, המשותף לישראל, לאו"ם ולרשות הפלסטינית.

כמו כן הציג המתאם בפני המזכ"ל את ניסיונותיו של ארגון חמאס לנצל לצרכי טרור כל ערוץ סיוע הומינטארי אותו מספקת ישראל לתושבי רצועת עזה, בדגש על מאמץ מתמיד להשתמש בפעילות הארגונים הבינלאומיים על מנת לפגוע בביטחון מדינת ישראל, כפי שנחשף במספר מקרים בשנה האחרונה. בהקשר זה הדגיש המתאם כי החזקת שני נעדרי צה"ל, סגן הדר גולדין ז"ל וסמ"ר אורון שאול ז"ל, לצד אזרחים ישראלים נוספים בעזה על ידי ארגון הטרור חמאס, מקשה על ישראל לנהל מדיניות אזרחית מרחיבה לסיוע לתושבי עזה.

נתניהו עם גוטרש. צילום: לע"מ
נתניהו עם גוטרש. צילום: לע"מ

"ארגון הטרור חמאס לא בוחל באמצעים ומנצל את תושבי עזה שוב ושוב בניסיונות לנצל את הסיוע של ישראל, זאת למרות המצוקות האזרחיות הקשות השוררות ברצועה", אמר האלוף מרדכי וציין כי "חמאס גובה מידי חודש כמאה מיליון ש"ח מתושבי הרצועה, כאשר מחיר הסכסוך הפנימי עם הרשות הפלסטינית נופל בראש ובראשונה על צווארם של תושבי הרצועה".

כמו כן, הציג האלוף מרדכי את המאמצים האזרחיים הישראלים בסיוע לאוכלוסייה הסורית בגבול רמת הגולן וכן סקר אודות הפרויקטים המרכזיים אותם מקדם המתפ"ש ביהודה ושומרון. המזכ"ל הודה למתאם על פגישתם, וציין כי שיתוף הפעולה בין האו"ם לישראל חשוב ואפקטיבי.

מוקדם יותר היום נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם גוטרש, ובמהלך הפגישה העלה בפני המזכ"ל את סוגיית התעצמות והתבססות איראן בסוריה ואת כוונת איראן לבנות מפעלים לייצור טילים מדויקים בסוריה ובלבנון. נתניהו אמר לגוטרש כי איראן וחיזבאללה מפרים את החוק הבינלאומי בכך שהם מסתתרים מאחורי אזרחים ויורים על אזרחים: "איראן וחיזבאללה מודיעות מראש שהן מתכננות שתי חזיתות מלחמה נגד ישראל". לדבריו של רה"מ, "זו זכותנו לא לאפשר לעניבת החנק להתהדק סביב ישראל".
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20