הוא המאמן החמישי העונה שעבד תחת ונאלץ ללכת הביתה. שוטה ארבלדזה עבד תחת ג׳ורדי קרויף ופוטר ממכבי תל אביב, רוני לוי ורנה מולנסטיין עבדו תחת טור כריסטיאן קרלסן ופוטרו ממכבי חיפה, עבד תחת המנהל המקצועי ועזב וביום חמישי האחרון, ניסן יחזקאל שעבד תחת המנהל המקצועי סיים את תפקידו והלך הביתה.

ומה אמר יחזקאל אחרי שהתפטר במפתיע, שני מחזורים לסיום העונה ולפני משחק גמר גביע המדינה? הוא ניסה לשכנע שהעדיף לשמור על כבודו ולהתפטר כי פגעו לו בסמכויות המקצועיות ועל כך הוא לא הסכים לוותר.

ניסן יחזקאל. צילום: אלוני מור, עמוד הפייסבוק של בני יהודה
ניסן יחזקאל. צילום: אלוני מור, עמוד הפייסבוק של בני יהודה

 

הכדורגל הישראלי לא מתאים למבנה של מנהל מקצועי ומאמן. השילוב הזה לא מציאותי, לא ריאלי ולא יכול להצליח. הוא לא יכול להצליח בגלל אופיים של בעלי הקבוצות, המאמנים והתנהלות התקשורת.

ההצלחה המדהימה של קרויף עם מכבי תל אביב היא נדירה. היו לא מעט בעיות, חיכוכים, מאבקי כוח והתערבות של קרויף שהמאמנים לא אהבו, אבל כאשר הייתה הצלחה והיו תארים בלי סוף, כולם שתקו וחגגו. גם התקשורת הכנועה על ידי הקברניטים בקרית שלום דאגה להחביא את המאבקים והסכסוכים בתוך הקרוונים בקרית שלום. ברגע שההצלחה עברה ממכבי תל אביב להפועל באר שבע פתאום הלכלוך יצא החוצה והתקשורת ניצלה את החולשה במכבי כדי לפרסם כמעט הכל.

ג'ורדי קרויף יש רק אחד. צילום: עמוד הפייסבוק הרשמי של מכבי ת"א
יש רק אחד. צילום: עמוד הפייסבוק הרשמי של מכבי ת"א

 

עם כל המאמנים היו לקרויף מחלוקות וזה טבעי. כולם ידעו גם שקרויף הוא השליט הבלתי מעורער במועדון מבחינת הבעלים, וכולם יישרו איתו קו או שנאלצו ללכת. הרבה מועדונים בארץ החליטו לחקות את מכבי תל אביב ולמנות להם את "הקרויף" שלהם. כולם נכשלו. דווקא שהחליטה לחקות את מכבי תל אביב במטרה להפוך למועדון גדול, מסודר, מקצועני וכזה שיביא גם תארים והצלחות באירופה הצליחה לבצע העתק מושלם למעט דבר אחד. ברקת הבינה שאפשר וצריך לוותר על מינוי מנהל מקצועי. היא בחרה את המאמן הכי טוב ומתאים שאפשר היה לבחור ודילגה בצדק על פונקציית המנהל המקצועי.

אחת הבעיות של יעקב שחר בשנים האחרונות היא שהוא לא לומד מטעויות. למרות הכישלון במינוי קרלסן למנהל מקצועי, הבעלים של מכבי חיפה שהחליט להיפרד ממנו בסיום העונה מחפש מנהל מקצועי אירופאי חדש. העובדה שגיא לוזון הוא מאמן שאוהד לעבוד לבד, לא מקבל הנחיות מקצועיות מלמעלה ולא יסכים לקבל שחקנים שהוא לא נתן את הסכמתו להבאתם, לא מונעת משחר להמשיך בחיפושים.

ממשיך לחפש מנהל מקצועי באירופה. יעקב שחר. צילום פלאש 90
ממשיך לחפש מנהל מקצועי באירופה. יעקב שחר. צילום פלאש 90

 

אבל עם כל הכבוד לבעלי הקבוצות, הבעיה הגדולה בסיפור הזה היא המאמנים. אותם שמתפטרים כי פגעו להם בסמכויות, מתבכיינים שהתערבו להם בהרכב ומתלוננים שפגעו בכובדם, אלה אותם שבכל הראיונות דיברו בחיוך על שיתוף פעולה מצוין עם המנהל המקצועי, ביקרו את התקשורת שממציאה סיפורים על נתק בינם לבין המנהל המקצועי ועל מאבקים וחילוקי דעות בינם לבין הסמכות המקצועית העליונה.

אם יש מישהו שפוגע במעמד המאמן אלה המאמנים עצמם. המאמנים ממתינים בציפייה לטלפון מהקבוצות כדי לקבל עבודה, הם מוכנים להתיישר ולקבל את כל המגבלות תחת מנהל מקצועי, ורגע אחרי חתימת החוזה הם מכריזים על עצמאות. הם יודעים שאותם מנהלים מקצועיים היו רגע לפני מאמנים. המאמנים הישראלים שהפכו עצמם למנהלים מקצועיים הם כאלה שלא ממש הצליחו כמאמנים בשנים האחרונות ומצאו תפקיד מצוין עם כל הסמכויות המקצועיות אבל בלי קבלת אחריות מקצועית. רוני לוי ורנה מולנסטיין הלכו הביתה אבל קרלסן נשאר, דני גולן הלך הביתה וניר קלינגר נשאר, ניסן יחזקאל הלך הביתה ויצחק שום נשאר. הם ניהלו את המאמנים והם נשארו.

אלונה ברקת. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ב"ש
אלונה ברקת. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ב"ש

 

יחזקאל אמר אחרי שהתפטר בסיום משחק ההפסד לקרית שמונה כי החליט לשמור על כבודו. עם כל הסימפטיה ליחזקאל, הוא היה שומר על כבודו אילו לא היה מגיע לבני יהודה. מאמן שמקבל מעליו מנהל מקצועי לא צריך להציל את כבודו – הוא כבר ויתר עליו ברגע שנענה בחיוב להצעה.

מאמן בליגת העל שעובד תחת מנהל מקצועי הוא עוזר מאמן. אותם מאמנים שעבדו תחת מנהל מקצועי והחליטו להציל את כבודם, ידעו היטב שהם מגיעים לשמש כעוזרים. שרון מימר ראוי להערכה לא רק בגלל ההצלחה שלו בבית״ר ירושלים. מימר אמר מיד עם הגעתו לבית וגן, בצורה כנה וישירה שהוא מתייעץ עם אלי טביב ומקבל ממנו הנחיות. מימר לא ניסה להסתיר את מה שכולם יודעים. הוא הגיע למועדון מתוך ידיעה ברורה שהוא ישמש מאמן תחת המנהל המקצועי אלי טביב. בינתיים זה עובד מצוין.

הודה מההתחלה כי יעבוד בכפוף לטביב. שרון מימר. צילום: ONE
הודה מההתחלה כי יעבוד בכפוף לטביב. שרון מימר. צילום: ONE

 

מאמן שלא נותן כבוד למקצוע, סופו שלא יקבל כבוד. אפשר לפזר ראיונות בשפע ולחפש תירוצים בלי הפסקה. אחד המאמנים שסיים את תפקידו אמר לי: ״בהתחלה הכל היה בסדר, הייתה חלוקת תפקידים אבל בהמשך הפכו אותי למאמן שהשחקנים יודעים שלא קובע כלום והתייחסו אליי בהתאם״. מתי זה התחיל, שאלתי אותו והוא השיב: ״מזמן״. מזמן הוא ידע שהוא לא קובע כלום ולמרות הכל הוא נשאר לאמן.

לפני שהמאמנים בליגת העל רוצים שבעלי הקבוצות והמנהלים המקצועיים יכבדו אותם הם צריכים לפני הכל לכבד את עצמם. ולכל בעלי הקבוצות שחולמים על מינוי מנהל מקצועי כדאי להבין שכמו שהיה רק יוהאן קרויף אחד, כנראה שיש רק ג׳ורדי קרויף אחד.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא