צילום: שאטרסטוק

 

, אשר עלתה לכס המלוכה בתחילת המאה ה – 17, לא שיערה עד כמה הבחירות העיצוביות שלה ותפישת עולמה ישפיעו על מגמות וטרנדים עיצוביים, גם כמעט 200 שנים לאחר המלכתה. המלכה, שהומלכה בהיותה רק בת 18 שנים, הייתה בעלת סגנון עיצובי מלכותי שונה מזה שאפיין את הממלכה הבריטית עד לאותה העת – והיא סחפה אחריה תחילה את גבירות הארמון, לאחר מכן את נשות האצילים בממלכה, והיום – מדובר בסגנון עיצובי שלא נס ליחו. בסגנון העיצוב הויקטריאני קיימות נגיעות אופייניות של קלאסיקה, כשאנחנו מזהים במבט ראשון שמדובר בסגנון זה, גם בלי ידע נרחב בסגנונות עיצוב. המראה המתקבל הוא תמיד מלכותי, דרמאטי ו – “גדול מהחיים” – החל משמלות הכלה, ועד לטרנד טבעות אירוסין וינטג’, אשר נראה כי נשאר מהבולטים בטרנדים לטבעות אירוסין מזה עשורים רבים – סגנון העיצוב הויקטוריאני הוא עדיין לגמרי כאן.

 

חשבתם שהמלכה ויקטוריה כבר מזמן לא משפיעה על הבחירות העיצוביות שלנו? הנה חמישה עיצובים ויקטוריאנים, שכל אחד מכיר.

 

#1 – מחטבים

מחטבים הם דוגמה למוצר שהיה אופייני החל מעידן המלוכה של המלכה ויקטוריה. המחוכים, שאז בתקופתה היו קשיחים, עבים ובעלי נוכחות – נועדו על מנת לשוות לנשים מראה מתנים צרות, חזה זקוף ושופע, וירכיים ועכוז מעוגלים ומחוטבים. היום אנחנו כבר לא משתמשים במחוכים (במאה ה – 21, גם נשים נהנות לקחת נשימה עמוקה…), אולם המחטבים, שהם “שריד” מאותם מחוכים של התקופה הויקטוריאנית – לגמרי עדיין כאן אתנו.

 

#2 – לבנות ומעוטרות תחרה

טרם ימי המלוכה של המלכה ויקטוריה, כלות באנגליה לא נהגו להתחתן בשמלות לבנות. המלכה ויקטוריה, אשר היה בכוונתה היה לסייע לתעשיית התחרה שכמעט לא היה בה שימוש, למעשה “המציאה” את השמלות הלבנות העשירות, המעוטרות בבדי משי, תחרה, ובבדים עשירים ולא שגרתיים נוספים – והפכה את שמלות הכלולות למשהו שונה לגמרי. היום, שמלות כלה ויקטוריאניות, עשויות בדים יקרים ולבנים בשילוב פרטים מרובים – הם שלא יוצא מהאופנה. ראו לדוגמה, את שמלה הכלולות של קייט מידלטון מחתונתה לנסיך ויליאם, בעיצוב אלכסנדר מק’קווין.

 

#3 – ויקטוריאניות ועשירות בפרטים

טבעות האירוסין בעיצוב הויקטוריאני הן בעלות מאפיינים ברורים – הן עשירות בפרטים, דוגמת חריטות ושיבוצים מורכבים למראה עשיר במיוחד, מלא רגש ומעוצב באופן דרמאטי. לא אחת, אגב, הסמלים והחריטות מעל אותן טבעות וינטג’ בעיצובים ויקטוריאניים, נושאים איתם יותר מאשר רק את האסתטיקה שלהם – הם בעלי משמעות מיסטית, כמו הגנה, אהבה וחיבור נצחי.

 

#4 – עושר הבדים

בניגוד לתקופה של טרום ימי המלכה ויקטוריה, שהתאפיינה בעיקר בסוגי בד פשוטים בצבעים טבעיים – המלכה ויקטוריה הלכה רחוק גם בעיצוב הבגדים, הגלימות והאקססוריז שלה, והכניסה אל המלתחה שלה בדים כמו תחרה, קטיפה, משי ואחרים – לקבלת אותו מראה דרמאטי ועשיר בפרטים אשר אפיין אותה כל כך. אגב, בשנת 1860, כשלושים שנים לאחר עליית המלכה ויקטוריה לשלטון (מתוך סה”כ 63 שנים בהן מלכה על הממלכה המאוחדת) – החלו בצביעה סינטטית של הבדים, מה שהוסיף לשפע ולעיצובים החדשניים בארון המלכה.

לא רק הבדים מסוגים וצבעים שונים בשילובים שעוד לא נראו כמותם הפכו את מראה המלכה ויקטוריה ייחודי ומלכותי כל כך – גם שילוב הכפתורים העשויים פנינים במגוון עיצובים, וסיכות הדש הויקטוריאניות, הוסיפו טאץ’ עיצובי ייחודי.

 

#5 – עיצוב מפורט ועשיר

טרם ימי המלכה שהנהיגה את הממלכה המאוחדת בימי המהפכה התעשייתית רבת ההשפעות, לא דובר כלל על עיצובי בגדים, בוודאי שלא על עיצוב שהוא מעבר לגזרה שהכרחי לחשוב עליה. זו הייתה המלכה ויקטוריה, שהייתה אמנית בנשמתה וציירת מאז ימי ילדותה, אשר ציפתה מן המעצבים המלכותיים לשילובים אשר יכניסו במלתחה המלכותית עושר של פרטים, הרמוניות מפתיעות שטרם נראה כמותן וגם – טרנד חדש של עיצוב שהדיו נראים עד היום, כמעט אצל כל מעצב על ברחבי העולם.

זו הייתה המלכה ויקטוריה שהנהיגה את מראה היום ומראה הערב, עם מלתחה פרקטית לשעות האור ומלתחה עשירה, חגיגית ושופעת לנשפי הערב; זו הייתה היא ששילבה אקססוריז עם סיכות יהלום וצבעוניות מסחררת בפרטים הקטנים של כל פריט לבוש; ואולי המוכר מכולם – היא זו שהציגה לעולם את אותה חולצה לבנה, בעלת צווארון גבוה ושופע בקיפולי בד, ושרוולים ארוכים (המכונה עד עצם היום הזה – חולצה ויקטוריאנית).

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.