מרים נבטאנזי, בת 40 ממחוז מוקונו שבמדינת אוגנדה, הוכתרה החודש כאישה הפורייה ביותר באוגנדה וככל הנראה גם באפריקה ובעולם כולו (ביחס לגילה) עם 44 ילדים, כך דווח ב'דיילי מוניטור'.

צילום מסך: מתוך קמפיין גיוס ההמונים לילדיה של מרים

 

בכפר הולדתה במחוז קבימירי שבמרכז אוגנדה, מרים ידועה כ'אם התאומים שמייצרת רביעיות', ולא בכדי – ב – 18 השנים בהן הייתה בהיריון במהלך 40 שנות חייה, מרים ילדה שש זוגות של תאומים, ארבע שלישיות, שלוש רביעיות, וכן מספר לידות יחיד. מתוך 44 הילדים שהביאה לעולם, 38 מהם חיים היום, רובם עדיין מתגוררים איתה.

מרים היא אם חד הורית עם סיפור חיים מטלטל: נישואין בגיל 12 לבעל מבוגר ומתעלל, לידה ראשונה בגיל 13 וחמה שניסתה להרעיל אותה. אולם למרות הכל, היא שרדה והצליחה מדי יום לספק לילדיה מזון וקורת גג, תוך שהיא עובדת בכמה עבודות במקביל – מרקיחת עשבי מרפא לצביעת שיער לכלות.

"אני קונה מדי יום 10 ק"ג קמח תירס, ארבעה ק"ג סוכר ושלושה בלוקים של סבון. אלוהים היה טוב אלי, כי הילדים מעולם לא הלכו לישון או יצאו מהבית רעבים", סיפרה האם המסורה.

 

בעלה של מרים, והאבא של כל הילדים, מגיע הביתה רק מספר פעמים בשנה ותמיד בשעות הלילה כשרוב הילדים כבר ישנים. "כשהוא עושה זאת, הוא תמיד שיכור ואלים", סיפרה מרים בראיון לעיתון, "הוא מעולם לא נכח בלידות ולא היה לצידי להעניק שמות לילדים באופן אישי. הוא עושה את זה בטלפון", אמרה והוסיפה, "אני נושאת את ההשפלות האלה איתי כי הדודה שלי יעצה לי תמיד לעשות ילדים רק עם גבר אחד ולהפוך אותם למרכז עולמי".

בשנה האחרונה, השיקו עבורה חברים קמפיין המונים מוצלח, שהצליח לגייס לה ולילדיה 10,000 דולר.

ומה באשר לפיריון יוצא הדופן?

ד"ר צ'רלס קיגונדו, רופא נשים בבית החולים מולגו שבקמפלה בירת אוגנדה, הסביר בראיון ל'דיילי מוניטור' כי הסיבה לפיריון הקיצוני ויוצא הדופן של מרים הוא ככל הנראה גנטיקה נדירה. "המקרה של מרים מצביע על נטייה גנטית לביציות יתר (שחרור ביציות רבות במחזור אחד), אשר מגדיל באופן משמעותי את הסיכוי להכפלות בלידה", אמר.

בתוך כך נציין כי האישה הפורייה ביותר בהיסטוריה בת זמננו היא ככל הנראה גברת רוסיה, שהייתה ידועה במאה ה-18 כ"אשתו של פיודור וסילייב" והביאה לעולם 69 צאצאים במהלך 27 הריונות: 16 זוגות תאומים, שבע שלישיות, וארבע רביעיות.

למרבה הצער, למרות התרומה שלה למין האנושי ולהיסטוריה – שמה הפרטי מעולם לא נודע.

 לינור בר-אל

לינור בר-אל