14:26 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > תרבות > 42 שנה לאסון מעלות

42 שנה לאסון מעלות

ביום שלישי נערכה אזכרה שנתית לזכרם של 22 תלמידי התיכון הדתי בצפת שנספו במעלות לפני 42 שנים. כזכור ב-15 במאי 1974, יצאו 105 תלמידי התיכון הדתי לטיול – מסע גדנ״ע בגליל המערבי, בלווי מורים ומלווים. התלמידים התמקמו בבי״ס ״נתיב מאיר״ במעלות ללינת לילה. בשעת לילה מאוחרת חדרו 3 מחבלים חמושים, השתלטו על הבניין, מלכדו מסביב לבניין והחזיקו …

ביום שלישי נערכה אזכרה שנתית לזכרם של 22 תלמידי התיכון הדתי בצפת שנספו במעלות לפני 42 שנים. כזכור ב-15 במאי 1974, יצאו 105 תלמידי התיכון הדתי לטיול – מסע גדנ״ע בגליל המערבי, בלווי מורים ומלווים. התלמידים התמקמו בבי״ס ״נתיב מאיר״ במעלות ללינת לילה.

בשעת לילה מאוחרת חדרו 3 מחבלים חמושים, השתלטו על הבניין, מלכדו מסביב לבניין והחזיקו את התלמידים כבני ערובה. בתחילת האירוע נרצחו על ידי מחבלים נוסעת ברכב מסחרי, סמוך למושב צוריאל, לאחר מכן שלושה מתושבי המקום, ובהמשכו הוא הפך לפיגוע מיקוח שבו נלכדו כבני ערובה תלמידים מצפת אשר לנו במעלות. בעקבות ניסיון חילוץ כושל נרצחו 22 מבני הערובה ונהרג חייל צה"ל.

חילוץ בני הערובה מבית הספר (צילום: סער יעקב, לע"מ)
חילוץ בני הערובה מבית הספר (צילום: סער יעקב, לע"מ)

המחבלים דרשו כי ממשלת ישראל תאשר את שחרורם של 20 מחבלים העצורים בארץ. הממשלה, בראשות גולדה מאיר ומשה דיין כשר בטחון, נהלו מו״מ עד השעה 5 אחר צהריים. אך לאמיתו של דבר החליטו לא להיכנע לטרור ונתנו פקודה ליחידה מובחרת לפרוץ לבניין ולחלץ את התלמידים. התוצאה – 22 תלמידים הרוגים ו-65 פצועים. מיותר לציין שזה היה אחד האסונות הכבדים ביותר שאותותיו נכרו בכל הארץ והעולם.

כאמור, ביום ג', כ"ג באייר, התקיימו אזכרות ועצרות עם בצפת ש-19 מילדיה קבורים בצפת. בחצור הגלילית ששכלו 2 תלמידים ונערה מהמושב אליפלט. בעצרת המרכזית ייצג את הממשלה סגן השר ירון מזוז, לו קרובים מבין משפחות ההרוגים, ראש עירית צפת אילן שוחט, הרב הראשי לצפת שמואל אליהו, אישי ציבור מאות מתושבי צפת והאזור, עשרות ניצולי האסון , יו״ר ועד ההורים השכולים מר דני כהן שחש ברע והוזעק לבית החולים, המנהלת הכללית הכ׳ יפה פרג׳ון-שמש, המנהל הראשון של ביה״ס התיכון ד״ר דוד בוחניק.

דוד בוחניק

דוד בוחניק

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

המירוץ. שילוב בין תחרותיות לרעות. צילום: רונן בוידק

"האירוע משקף במדויק את ערכיו של רפנאל"

ביום שישי הקרוב יתקיים מירוץ הניווט השנתי ה-8 לזכרו של סמ"ר רפנאל מוסקל הי"ד שנפל במלחמת לבנון השנייה. המארגנים: "האירוע משקף את אישיותו של רפנאל מתוך תקווה להנציח את ערכיו"