ועדת המדע והטכנולוגיה קיימה היום(ג') דיון בנושא 'הסדרת השימוש ברחפנים לצרכים אזרחיים ולצרכי אכיפה'.

במהלך הדיון ציין , רמ"ח אבטחה בשב"ס כי למרות שבתי הסוהר הוגדרו כאזור אסור לטיסה, "מתחילת 2017 מתועדים אצלנו 40 אירועים של חדירת למרחב האווירי של בית הסוהר, כולל אירוע מפברואר השנה של כניסת אל תוך בי"ס רימונים עם חומר החשוד כסם, אמל"ח ואמצעים אסורים. אל למעלה מ-20 מתקנים שלנו הגיע בלתי מורשה – בערך כל המתקנים בארץ. מיותר לציין מה קורה אם כזה מגיע לאסירים ביטחוניים, זה איום משמעותי מבחינתנו. מבחינה חוקית איננו יכולים לנטרל רחפנים, אנחנו עוסקים בזיהוי וניטור, יש לנו אמצעי לזיהוי כזה, אך גם כשזיהינו אין לנו מה לעשות עם זה. אנחנו מתייחסים לתחום גם כהזדמנות ומשתמשים באמצעים אלה בסוגיית הברחות לתוך בתי הסוהר, באירועי בריחה".

רחפן במבט מלמטה
רחפן במבט מלמטה

בני דוידור, ראש אגף כשירות אווירית, רת"א: "תהייה הקלה משמעותית בהליכי הרישוי – לכלים ששוקלים מתחת ל-4 קילו ומהווים כ-80 אחוז מהשוק, תהייה הקלה בתהליכי קבלת הרישיון. בנושא התקינה – יש הרבה הליכים, הם ארוכים, אנחנו עוסקים בביטול הדרישה לרישוי מסחרי לכלים מתחת ל-25 קילו. בנוגע לאגרות, אנחנו בתהליך סיום גיבוש אגרות חדשות, להוריד את האגרות של הכלים הקטנים מאלפי שקלים למאות. בנוגע לתקנות ההפעלה – אנחנו בוחנים לאמץ את התקנות האמריקניות – מי שמחזיק כלי של מעל 300 גרם ומתחת ל-25 קילו יחויב לרשום אותו און ליין ויהיה חייב לעבור מבחן של כללי ההטסה, זה בבחינה ויצור לנו תמונה אלקטרונית של מרבית הכלים. לעניין האכיפה אנחנו בוחנים שינוי בחוק – לקחת חלק מהעבירות ולהפוך אותן למנהליות, כיום האכיפה פלילית בלבד, דבר המגביל אותנו, כשתשונה למנהלית גופים נוספים מלבד המשטרה יוכלו לבצע אכיפה".

עו"ד ניר גרסון, הרשות להגנת הפרטיות, משרד המשפטים: "אנחנו מתכננים לפרסם הנחיה ספציפית שתעסוק בנושא ותדרוש להפעיל פרוצדורות לפני הפעלת רחפנים מבחינות משפטיות וגם מבחינות טכנולוגיות. בעולם בו כל אחד יכול לצלם ממבט על, צריך לנסח מחדש מהי רשות היחיד בה אסור לי לצלם".

רחפן בשמיים
רחפן בשמיים

, סמנכ"ל בכיר, משרד התקשורת: " בהם רוב העברת החוזי מהרחפן אל המשתמש נעשית בתחום תדרים של 5.8 גיגה הרץ, הדבר תלוי תקציב".

יו"ר הוועדה: "יש מסה גדולה של והמספרים רק הולכים וגדלים, אנחנו מודאגים ודואגים. יש צורך בהסדרה ורגולטור אחד מתכלל. יש לנו בעיות של רגולציית יתר שפוגעת בשוק הייצוא והפיתוח עם חשש לבריחת טכנולוגיה ופיתוחה בחו"ל וכן עם פגיעה בשוק המסחרי והחובבני. מנגד יש לנו מחסור באכיפה ממוקדת לגבי שימוש בלתי חוקי, עברייני ולא אחראי ועד כזה שפוגע בפרטיות ובעוסקים מורשים. יש צורך בהסדרה מא' ועד ת' של התחום הזה, מישהו צריך לקחת על עצמו את המשימה".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.