36 שנה, בי"ט בסיוון תשמ"ב, ביום הרביעי למבצע 'שלום הגליל' (שמאוחר יותר הפך למלחמת לבנון הראשונה), יצא סגן הרמטכ"ל, האלוף יקותיאל (קותי) אדם לסיור בדרום לבנון, כשהוא מלווה באל"ם חיים סלע, מפקד סיירת אגוז. השניים סיירו במוצב הבופור והגיעו לבניין בכפר דוחא, ליד העיירה הלבנונית דאמור. בעת ששהו בבניין נפתחה לעברם לפתע אש והם ירדו למרתף למצוא מסתור, למרבה הצער, במרתף המבנה חיכו להם מחבלים נוספים, שירו בהם מטווח קצר והרגו את שני הקצינים הבכירים.

ז"ל. צילום: משה מילנר/לע"מ

 

אדם, ממתכנני 'מבצע יהונתן' והפצצת הכור הגרעיני בעיראק, יועד לתפקיד ראש המוסד. סבו, יקותיאל רבאייב, נהרג בהגנה על פתח תקווה כשומר המושבה ב-1916. בנו של יקותיאל אדם ז"ל הוא האלוף (במיל.) ומנכ"ל משרד הביטחון בהווה, . הזמר נמנה גם הוא על בני המשפחה הקרובה.

לימים, בראיון שנתן לאתר 'Mako', סיפר עומר כי ההחלטה להתגייס לתפקיד עורפי, כאשר כבר היה זמר מצליח ומבוקש, הייתה בהשראת המורשת המשפחתית שלו: "לא להתגייס לא היה עובר את הש"ג אצלנו בבית. אין אופציה כזאת בכלל. להקה צבאית זה קיצוני מדי גם בשבילי וגם למשפחה", הסביר אז.

בהשראתו. צילום: ג'ורג' נובומינסקי, פלאש 90

 

אדם הוא אחד משלושה אלופים שנהרגו במלחמות ישראל. דוד מרכוס נהרג מאש כוחותינו במלחמת העצמאות ואלברט מנדלר, מפקד עוצבת סיני, במלחמת יום הכיפורים.

על שמו של יקותיאל אדם קרוי מתקן אדם במודיעין, וכן היישוב גבע בנימין, אשר שמו הלא-רשמי הוא 'אדם'.

יהי זכרו וזכר חיים סלע ברוכים.

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל:עוד באותו נושא