שר הבינוי והשיכון יואב ושר האוצר משה סיירו בסוף השבוע האחרון בערבה. במהלך ביקורם בישוב ספיר הכריזו השניים על תכנית להצבת כ-120 יבילים, בגודל של כ-75 מ"ר כולל ממ"ד, אשר יוקצו ליישובים במועצות באזור הערבה. לצורך התכנית יוקצה סכום של 30 מיליון ש"ח.
המרחב הכפרי בדרום הארץ, על כביש 90, מאופיין במיעוט אוכלוסייה באופן מובהק ובקשיי קליטה של אוכלוסיות חדשות. כעת, בכוונת השרים לסייע במאמץ ממשלתי ממוקד לפתרונות מחוץ לאזורי הביקוש.

"חלוצים". צילום: נתי שוחט, פלאש 90
"תושבי הערבה הם חלוצים". צילום: נתי שוחט, פלאש 90

 

על פי התכנית, שבחלה להירקם כבר לפני כנשתיים, יפרסם להצבת מבנים יבילים ארעיים במועצות אזוריות מעוטות אוכלוסין בדרום הארץ באזור זה. המבנים יאפשרו לזוגות צעירים להגיע לערבה ולאזורים אלו במחיר שכירות מוזל, ובהמשך לבנות את ביתם. בכך, ברוב היישובים יוכפלו מספר התושבים, העומד כיום על כ-800 משפחות בסך הכל, ביישובים: עין יהב, חצבה, ספיר, עידן, צוקים, צופר ופארן.

"פיתוח ההתיישבות בערבה חיוני לביסוס האחיזה הציונית בחבל הארץ המיוחד הזה", אמר השר גלנט. "תושבי הערבה הם חלוצים אמיתיים במקום המרוחק והצחיח ביותר בישראל. לאורך עשרות שנים סובל חבל ארץ זה ממיעוט תושבים ועל מדינת ישראל מוטלת החובה לעודד מעבר של תושבים נוספים לערבה ולנגב".

עוד אמר שר הבינוי כי "במיוחד כעת, לקראת יום העצמאות, אנו גאים להוביל יחד עם את פיתוח הערבה. תקוותי היא כי המהלך הזה של משרד הבינוי והשיכון יהווה סנונית ראשונה לקראת השקעות ממשלתיות נוספות בערבה ובנגב".

120 מבנים יבילים על כביש 90. צילום: נתי שוחט, פלאש 90
120 מבנים יבילים על כביש 90. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

 

השר כחלון הסביר כי המהלך נובע מ"המחויבות שלנו לבנייה ולסיוע למשפחות עובדות בכל רחבי הארץ, ללא הבדל – צפון, מרכז או דרום", והוסיף כי "הערבה זקוקה לזריקת מרץ מצד הממשלה, והיום אנחנו נותנים לה זאת באמצעות תקצוב 120 מבנים יבילים ליישובי המועצות בערבה. החקלאות בערבה היא מופת עולמי שתורמת למשק הישראלי. באתי לכאן עם הנהלת משרד האוצר ללמוד ולראות כיצד ניתן לסייע להצלחת החקלאים".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.