הפיקוד הבכיר בצה”ל הורה ליועצת הרמטכ”ל לענייני מגדר תא”ל שרון ניר להסיר לאלתר מהאתר הרשמי שלה את ‘’. המסמך השנוי במחלוקת אושר בשנת 2015 על ידי הרמטכ”ל רא”ל גדי איזנקוט.

לוחמות בצה”ל. צילום: דובר צה”ל

 

ביטול המסמך מגיע מספר ימים לאחר החלטת קצין החינוך הראשי לבטל את ההתקשרות עם מכון מנדל.

קיומו של המסמך נחשף בשנת 2017 על ידי ארגון “”, ועורר סערה רבתי בשל התפיסה המגדרית שהוצגה בו באשר לשילוב נשים ביחידות צבאיות. דובר צה”ל מיהר להודיע אז כי המסמך לא נמצא עוד בשימוש צה”ל, אולם גורמים צבאיים בדקו ומצאו כי עד לפני כחודש המסמך עדיין הופיע באתר היוהל”ם – ככתבו וכלשונו.

בעקבות לחץ מצד ארגון “תורת לחימה”, בוטל לאחרונה המסמך השנוי במחלוקת, שטען בין היתר כי “ההסתכלות על האנושות כמתחלקת לשתי קבוצות (גברים ונשים) אינה מדויקת, מקבעת את בני האדם בתבניות לא מתאימות, ומהווה בסיס לא נכון ולא יעיל לניהול המשאב האנושי ולמיצויו.

“דפוסי ההתנהגות והחשיבה של גברים ושל נשים אינם נובעים מההבדלים הפיזיולוגיים והביולוגים ביניהם אלא הם תוצר של הייחוסים החברתיים שיש לנו כחברה אודותיהם…אלו אינם אלא הבניות חברתיות שניתנות לשינוי דרך פעולות חברתיות. המאפיין המרכזי של התפיסות המגדריות הסטריאוטיפיות הוא שהן מקבעות יחסים היררכיים בין בני שני המינים כאשר לרוב מקנים עליונות לגברים.

“מנגנונים ארגוניים (כמו פקודות, הנחיות, תהליכים) ודפוסים תרבותיים שונים יוצרים אי שוויון מגדרי הן בחברה והן בארגונים השונים בתוכה”.

מארגון תורת לחימה למען צה”ל נמסר: “בְּצֶ֥לֶם אֱ-לֹהִ֖ים בָּרָ֣א אֹת֑וֹ זָכָ֥ר וּנְקֵבָ֖ה בָּרָ֥א אֹתָֽם ” (בראשית א). אנו שמחים כי הפיקוד העליון של צה”ל ביטל את המסמך הקיצוני של היוהל”ם אותו חשפנו אשתקד. גברים ונשים בצה”ל אינם ‘הבניות’ ו’מגדרים’ אלא בני אדם שנבראו בצלם אלוקים. בעקבות השיח הציבורי שהתעורר והגיע לראשי מערכת הביטחון ושרים בקבינט, נוצרה הבנה בריאה ונכונה בצה”ל כי דעת הציבור בישראל אינה נוחה, בלשון המעטה, מחדירת תפיסות מיעוט שוליות והזויות הפוגעות בביטחון ובמעמדו החשוב מאד של צה”ל כצבא העם”.

נעמה זרביב יו”ר ארגון ‘’ כתבה בתגובה: “ניצחון קטן לצהל ניצחון גדול לנשים. אנו מברכות על ההחלטה להסיר את מסמך היוהל”ם המביש מהרשת הצהלית. מסמך היוהלם הוא המסמך שקבע כי אין מהות נשית ואין מהות גברית ובשם הטשטוש המגדרי הביא לתוצאות הרות אסון. אנו מקוות כי ביטול המסמך הוא השלב הראשון בתהליך של חזרה להכרה בייחוד שלנו כנשים וברצון לבנות ולפתח תפקידים צבאיים המתאימים לנו כנשים. אנו קוראות לרמטכ”ל רא”ל גדי איזנקוט, השב את התפקיד המקורי של יועצת הרמטכ”ל לענייני נשים. ראויות הן חיילות צה”ל למענה נשי המתאים להן.

נציין כי לפני כשלוש שנים שונה שם היחידה הממונה על טיפול בנשים בצה”ל מיועצת הרמטכ”ל לענייני נשים (יוהל”ן) ליועצת הרמטכ”ל לענייני מגדר (יוהל”ם).

ח”כ בצלאל סמוטריץ’ מסר: “צה”ל הוא צבא העם וחשוב לכולנו.אין מקום להחדרת אג’נדות רדיקליות שנמצאות במחלוקת ציבורית עזה דרך המערכת הצבאית. אני שמח שהמפקדים האמונים על כך בצה”ל הבינו את הנזק במסמך היוהל”ם והורידו אותו מהפרק. צבא ההגנה לישראל ימשיך בעזרת השם ביתר שאת בתפקידו החשוב ויספק הגנה וביטחון לאזרחי ישראל”.

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.