השופטת מרקמן קיבלה את בקשת אזריה לדחות את כניסתו לכלא עד לערעור אחרי שהתביעה לא הביעה התנגדות.

תגובתם של צ'רלי אזריה ועו"ד לאחר הדיון (קרדיט: נועם אמיר)

התובע עו"ד וייסמן "הכריז אנחנו לא מתנגדים לעיכוב הביצוע לאור הערות בית הדין״, השופטת מרמקמן מסכמת ״ההגנה מבקשת לעכב את ביצוע העונש. התביעה איננה מתנגדת לכך לפיכך, ידחה מועד ביצוע עונש המאסר בפועל עד להכרעה בערעור״.

בשלב זה התערב שפטל ואמר: ״אני מצהיר כאן באופן ברור אני אהיה מוכן לערעור תוך שישה שבועות״. וייסמן ענה לו ״אנחנו מוכנים לערעור מחר״. השופטת מרקמן ״אני בדקתי את התיק יש בו כמעת 2000 עמודי פרוטוקול ו-200 מוצגים. זה תיק מאוד מורכב. אשקול את הבקשה״. שפטל פנה לשופטת: ״גברתי זה אינו המקרה של מאחורי סורג ובריח״

עו"ד וייסמן: "בית הדין קבע שהנאשם לא מהימן וזה מבוסס על עדותו של המ״פ ועל עוד עדים: השופטת ענתה: "אני לא נדרשת לזה אני לא אמורה לעשות את זה". וייסמן: "אני קורא את הפסיקה של בית המשפט העליון שעצם הגשת הערעור היא לא שיקול". השופטת הכריזה ״ לא אדם מסוכן״. וייסמן המשיך: "אני מבין שהעונש שהוטל על אלאור משחק כאן ואנחנו נחליט בנושא בקרוב. יש זמן להגיש ערעור".

עונש דחוי. מתוך 'הפטריוטים' 2.3

שפטל סיים את דבריו ועו״ד וסא״ל במילואים נדב ויסמן הגיב מצד התביעה: ״על פי פסיקת בית המשפט העליון בערעור פלילי נאשם שנגזר דינו למאסר חייב להתחיל בריצוי העונש באופן מידי. אין מעכבים עונש מאסר אלא בנסיבות מיוחדות". השופטת מרקמן אמרה: ״זה נכון אבל זה לא הפסיקה המתאימה. מנגד אכן יש פסיקות כאלה שמתאימות לטיעון של הסנגור". בשלב זה עלתה מחלוקת בין עו"ד ויסמן לשופטת מרקמן. עו״ד ויסמן ״השיקול הראשון הוא חומרת העבירה״. השופטת ״אני לא מסכימה, יש פסיקות חמורות יותר״. ויסמן: "הנאשם הורשע בהריגה עם מניע נקמני הוא הפר את פקודות הצבא ואת ערכי הצבא". השופטת: "ובכל זאת אין כאן איזון והשיקול הוא של בית המשפט. אני מסתכלת אחורה במקרים שהתביעה הצבאית עומדת על ריצוי העונש במיידי והתביעה נוטה להסכים". עו״ד ויסמן: "אני חושב שזה תיק חמור במיוחד. הנטל להוכיח את ההגנה מוטל על הנאשם ובית הדין שלל את אמינותו של הנאשם".

צילום: נועם אמיר
עו"ד שפטל. צילום: נועם אמיר

 

"בליבת הכרעת הדין כתוב שאלאור צעק דקרו את החבר שלי ולכן מגיע לו למות. אני רוצה להגיש קטעים מפסק הדין של ניסים חדאד שנשען רק על עובדות, 146 עמודים של עובדות. כל הטענות העובדתיות שטענתי ניתחו אחד לאחד את הכרעת הדין וערכאת הערעור קיבלה את כולם. המ״פ ביום האירוע מסר 3 פעמים בתשובה לשאלות פתוחות שהן בעלות המשקל ׳תר את המעשה׳ והוא מתאר: 'אחרי הירי שאלתי מי ירה ואלאור אמר אני. שאלתי אותו למה אלאור ענה המחבל זז ולכן יריתי בו'. זה הרג את התיק על ההתחלה. ואז נלקח לחקירה אחד הלוחמים באזיקים ובעדותו הוא מספר שצעקו עליו ואיימו לעצור אותו ואז מוציאים ממנו הודאה שבה נאמר בין השאר שמה שאמר לו אלאור אחרי הירי זה אותו משפט שעליו תקום וטיפול הכרעת הדין קרי הוא דקר את חבר שלי ומגיע לו ולמות. בסוף החקירה שלו סמוך לאחת בלילה מזעיקים את המ״פ בחזרה והודאה של עמוד ורבע מקריאים לו את העדות של הרב"ט והוא הופך את העדות שלו. תפרו פה תיק".

"אני בטוח שבית הדין הנכבד הזה יהיה ערוך תוך שישה שבועות לשמיעת הערעור". השופטת מרקמן: ״נעשה מאמץ״. שפטל: ״נשאר לי להוסיף לבקשת הערעור את גרסת הנאשם. אני קודם כל הולך על הליבה לפי מה שהגדיר בית הדין".

״מבחן בית המשפט הוא האם האדם מהווה סכנה. אלו אמות המידה. כל משקיף אובייקטיבי מהצד שקורא את הכרעת הדין מאחד ואת גזר הדין מאידך שנראה שבית הדין בגזר הדין מתחרט בגזר הדין". השופטת מרקמן ענתה "״או שהוא מקל״. שפטל המשיך: "איך אפשר לטעון טיעון כזה שאין נסיבות מקלות כשבית הדין בעצמו מקל בעונש? כל הלילה חשבתי על זה ולא מצאתי תשובה".

צילום: נועם אמיר
צילום: נועם אמיר

 

שפטל מציג כתבי אישום חמורים יותר שבהם לא נכלאו הנאשמים בעוד התביעה הצבאית הגישה התנגדות מוחלט לעיכוב הביצוע.

הדיון החל כשעו״ד שפטל שמייצג את אזריה פתח:  "אני רוצה להביע פליאה ואכזבה שהארכה העליונה יושבת בתל אביב ולא בירושלים. אני עומד כאן לבד אך מאחורי מיליון אזרחים שמתפללים ומייחלים שאלאור ייצא מכאן בהחלטה חיובית. תשובת המדינה מופרכת לחלוטין לכל סעיפיה תוך שהם סותרים לחלוטין את הפסיקה ויוצרים תרחיש עובדתי שבינו לבין המציאות אין קשר. הזכות לחרות זו אחת הזכויות הבודדות שכתובות שחור על לבן, המצב קיום הוא כזה שעונש מאסר עד שנה הם לא להתנגד על בקשת דחייה".

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא