המקווה העתיק שמצוי במתחם קבר דוד המלך נעול וסגור בדרך כלל ומצוי בשליטת הכנסייה היוונית במקום. זאת, למרות שמדובר בשטח ציבורי פתוח. אלא שבמוצאי שבת גילו המתפללים בקבר דוד כי המקום פתוח וירדו להתפלל במה שנחשב כמקום תפילה עתיק בו התפללו יהודים במשך אלפי שנים.

בירידה למקווה גילו המתפללים שני חדרים נוספים במנהרה המובילה למה שמקובל במסורת כמערת הקבורה של מלכי בית דוד. בחדר השלישי גילו המתפללים קיר בטון שאטם את המשך המנהרה החפורה מתחת לחורשת העצים שמאחורי מתחם הקבר.

בדפיקות על הקיר ניתן היה לשמוע כי הוא חלול, ומלמד על המשך המנהרה.

לטענת פעילים יהודים במקום, בכוונת הכנסייה היוונית לבנות כנסייה נוספת באזור המקווה העתיק ולפגוע בצביון היהודי, לדבריהם, רק משום שהנוצרים מעידים כי "פעם נצפו במקום נזירים בודדים". נציין שוב, מדובר במתחם של מקווה עתיק.

לדברי הפעילים, המנהרה מכילה אוצרות הקשורים באופן ישיר לדוד המלך ומוכיחה כי המקום הוא מקום קבורתו וקבורתם של מלכי בית דוד.

ממצאים רבים התגלו עם השנים באתר, ממצאים שהכנסייה היוונית דאגה להסתיר. כך, לפני כמה שנים, התגלע בור במגרש הכדורסל הבנוי במקום, דבר המעיד כי מתחת למגרש מצוי חלל ריק. ממצא נוסף התגלה בבית הקברות הסמוך לחורשה- אבן ראשה בפתח כניסה למערה שמעליה חרוט מגן דוד, ממצא ארכאולוגי שקשה שלא להפריז בחשיבותו. גם ממצא זה הוסתר מעיני הציבור.

לאחרונה פורסם תוואי מנהרה נוספת בכלי התקשורת, באורך כ-600 מטרים, שנועד לשמש מעבר תת קרקעי של פרחי כהונה של הכנסייה הגרמנית שמגיעה מבניין "בית יוסף" של הכנסייה עד כנסיית דורמציון.

המתחם נחשב שטח ציבורי פתוח באופן תאורטי בלבד, כל עוד העירייה אינה מפקיעה אותו. לכן, שליטת הכנסייה היוונית במקום כביכול מותרת על פי חוק. השטח ניתן לכנסייה היוונית על ידי ראש העיר המנוח, טדי קולק בשנת 1979.

מרשות העתיקות  נמסר בתגובה: נציגי רשות העתיקות מפקחים על הפעילות בקבר דוד מדי יום. מדובר על אתר חשוב, בעל היסטוריה עשירה ומרתקת. הטענות המוצגות בכתבה אינן עוסקות בארכאולוגיה, אלא בגיבוב המצאות חסרות שחר.
אילת כהנא

אילת כהנא