ביקור ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש ממשלת הודו נרנדרה מודי באתר רכב התפלת המים סמוך לחוף אולגה, קרדיט- קובי גדעון, לע''מ 6.7.17 6.7.17 06
ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש ממשלת הודו נרנדרה מודי. צילום: קובי גדעון, לע"

שנה 2017 הייתה שנה רוויה בפעילות דיפלומטית ענפה עבור ישראל. חיזוק קשרים, והכרה בינלאומית שטרם נראתה כמותה.

בעיקר הייתה זו שנת ביקורים היסטוריים של ראש הממשלה ברחבי העולם. נתניהו הגיע לראשונה למדינות אפריקה, ולאוסטרליה, ערך ביקור היסטורי גם במדינות אמריקה הלטינית, והתקבל בחום גם באסיה ובסין.

גולת הכותרת בחיזוק הקשרים עם המזרח הייתה ביקורו ההיסטורי של ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי בישראל. אירוע שיזכה לביקור גומלין בחודש הבא.

גם היחסים עם ארצות הברית קרובים במיוחד השנה. הנשיא טראמפ שגילה אהדה רבה לישראל עוד במהלך מסע הבחירות, סרב לאשרר את הסכם הגרעין עם איראן והכריז בהצהרה מרגשת שהוא מכיר בירושלים כבירת ישראל, ופותח בתהליך העברת השגרירות.

למרות המאבק בהצהרה מעל במת האו"ם, ארצות הברית לא נותרה לבדה. 35 מדינות נמנעו, 9 התנגדו, ומדינות נוספות הודיעו על נכונות להעביר לירושלים את השגרירות: צ'כיה, גואטמלה, והפיליפינים.

ישראל נהנית מיחס אוהד במיוחד גם משגרירת ארצות הברית באו"ם – ניקי היילי, שהחליטה לקצץ בתקציב הארגון בעקבות ההחלטה האנטי-ישראלית, ואף לפרוש מאונסק"ו – הידוע בעוינות קיצונית נגד ישראל.

לצד חגיגות 100 שנה להצהרת בלפור באנגליה, ואיתותים להתקרבות מצד מדינות ערב המתונות – הייתה זו שנה יוצאת דופן לישראל בעולם. נותר לקוות ש-2018 תימשך באותה המגמה.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא