לוחמי גולני. למצולמים אין קשר לכתבה. צילום: דובר צה"ל
לוחמי גולני. למצולמים אין קשר לכתבה. צילום: דובר צה"ל

20 לוחמי גדוד 51 של חטיבת גולני נעצרו בחשד לשימוש בסמים, כך עפ"י דיווח של צחי דבוש בגלי צה"ל. שלשום (ב') הבחינו מפקדי הגדוד בהתנהגות חריגה של החיילים בשורה של אירועים ופנו למשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח).

במצ"ח תיכננו פשיטה על הגדוד ששוהה באימון ברמת הגולן במסגרתה נעצרו 20 לוחמים. מעצרם של 9 לוחמים הוארך אמש והם יובאו בפני שופט. המקרה עדיין נחקר. באירוע אחר אמש נעצר חייל מבסיס עורפי בחשד לסחר בסמים. המקרה נמצא אף הוא תחת חקירת מצ"ח.

מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל יפעל באופן נחרץ כנגד עבירות מסוג זה וימשיך לנקוט במגוון אמצעי אכיפה על מנת למנוע תופעות פסולות אלו".

אורנה לשם, מנכ"לית "אל-סם", אמרה בתגובה: "אמנם מדובר במקרה חמור שבו לוחמים סוחרים ומעשנים סמים אך יחד עם זאת אנו קוראים לצה"ל לא להדיח את אותם חיילים אלא להעניק להם טיפול מתאים וסיוע על מנת שיבינו את חומרת המעשה ושמקרים כאלה לא ישנו בעתיד".

רפורמת הקלה בענישה לחיילים שצרכו סמים קלים

נזכיר כי בתחילת השנה הוציא הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל שרון אפק, הנחיות חדשות בכל הקשור לענישה והעמדה לדין בצה"ל בעבירות של סמים קלים. עפ"י ההנחיות,"חיילים ישפטו בשיפוט מהיר על ידי מפקדים בדרגת סא"ל ומעלה לאחר שסירבו פעם אחת לצו של קצין משטרה צבאית בכיר למסור דגימת שתן לגילוי שימוש בסמים". עוד הנחה הפצ"ר כי על חיילים שישתפו פעולה לא יוטלו כתבי אישום שעד היום יכלו להוביל למאסר של עד 90 יום. בנוסף, ועדת סמים יכלה לקבוע כי החייל ישוחרר מצה"ל או יודח מתפקידי לחימה.

הפצ"ר תת-אלוף שרון אפק. צילום: תומר נוברג, פלאש 90
הפצ"ר תת-אלוף שרון אפק. צילום: תומר נוברג, פלאש 90

הפצ"ר הוסיף בהנחייתו כי יוטל "מנגנון של תקופת מבחן למתן הזדמנות שניה לחיילים שכשלו לראשונה בביצוע עבירות כמו שימוש בקנאביס, קבלת ימי מחלה (גימלים) שלא כדין". כלומר חייל שייתפס משתמש בסמים קלים יחתום בפני הפרקליט הצבאי הראשי על תקופת מבחן בה הוא מתחייב כי יסיים שירות כראוי, יתן דגימות שתן על פי החלטת הצבא ויימנע מביצוע עבירות מסוימות.

חייל שיעמוד בתנאי המבחן "ייסגר נגדו התיק", אך אם יפר אותם "ימוצה עמו הדין במלוא החומרה". בחלק מהמקרים התיקים הועברו גם לרישום פלילי אזרחי. לוחמים הודחו מתפקידי לחימה. הפצ"ר תא"ל אפק כתב למפקדים כי ההחלטה להקלה בעונשים נובעת מהרצון להחזיר חיילים לדרך הישר, לסייע להם לשקם עצמם ולהשלים שירות צבאי תקין. הרפורמה חלה על עבירות נוספות. עד חודש מאי השנה 65 חיילים כבר חתמו עם צה"ל על תנאי ההסדר החדש.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא