בתום מספר חודשים של חקירה סמויה, שהתנהלה על ידי להב 433 במשטרת ישראל במחלק חקירה וחשיפה ייעודי לנושא שחיתות ציבורית בחברות ממשלתיות, ובשיתוף המלמ״ב במערכת הביטחון וחקירות מס הכנסה ברשות המסים, נעצרו הבוקר 13 חשודים ובהם בעלי תפקידים ונושאי משרה בתעשייה האווירית ובחברות פרטיות אשר סיפקו או מספקות שירותים לתעשייה האווירית, וקצין צה״ל בכיר לשעבר שהינו דמות מוכרת במערכת הביטחון. כמו כן עיכבה מעורבים נוספים לחקירה.

 

צילום: עמוד הפייסבוק של התעשייה האווירית
צילום: עמוד הפייסבוק של התעשייה האווירית

מדובר בחקירה מסועפת, רחבת היקף המורכבת ממספר רב של תתי פרשיות המעלה חשד למסכת ענפה של עבירות שחיתות, מרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, גניבה בידי עובד ציבור,מרמה והפרת אמונים.

החקירה הסמויה בפרשה זו העלתה עד כה, התנהלות פלילית שיטתית וחשד לשחיתות עמוקה לכאורה הנהוגה בתעשייה האווירית. פרשה זו, המכונה פרשת 630 כוללת מספר רב ומגוון של מעורבים, המצויים ברבדים שונים של החברה וביניהם בכירים, חברי ועד, חברי דירקטוריון, מנהלים, עובדים זוטרים, מי שאמורים היו להיות שומרי הסף וכן יועצים, ספקים ונותני שירותים לתעשייה האווירית.

התעשייה האווירית, נובמבר 2014. צילום: רויטרס
התעשייה האווירית, נובמבר 2014. צילום: רויטרס

חקירה זו מנוהלת כאמור בידי מחלק ייעודי לחשיפה וחקירה בתחום שחיתות ציבורית בחברות ממשלתיות, בשיתוף הגורמים הנוספים ומלווה מראשיתה על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. במסגרת הפעילות שבוצעה הבוקר ערכו כוחות משטרה חיפושים בבתי החשודים, בחברות ובמשרדי התעשייה האווירית. בהתאם להתפתחות החקירה יובאו מי מהחשודים להארכת מעצרם, בהמשך היום, בבימ״ש שלום בראשל״צ.

מהתעשייה האווירית נמסר בתגובה לפרסום: "הבוקר נודע לחברה כי משטרת ישראל פתחה בחקירה בתעשייה האווירית. אין בידי הנהלת החברה כל פרטים נוספים בנושא. מנכ"ל החברה הנחה את כל הגורמים הרלבנטיים לשתף פעולה באופן מלא, ככל שיידרש וללא סייגים עם משטרת ישראל ולפעול על פי הנחיותיה, במטרה למצות את החקירה ואת הדין עם כל גורם שעבר עבירה. התעשייה האווירית תמשיך להיות אבן בניין מרכזית בביטחון מדינת ישראל ובכלכלתה".

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון