צילום: יח"צ

 

לרגל 120 שנה לביקור החשוב והמתוקשר של בנימין זאב ומשלחתו בישראל בשלהי המאה ה-19, ביום חמישי ה-25 באוקטובר, ייערך על ידי מרכז בהסתדרות הציונית העולמית לסיור שיעבור בכל  הנקודות החשובות בהן ביקרה המשלחת וכן יומחזו המפגשים ההיסטוריים, של איש החזון שהגיע לישראל במטרה להילחם על מקומו של העם היהודי בה.

אוטובוס ציוני  עם "הרצל וחברי המשלחת"  יעבור ברחבי הארץ בנקודות בהן ביקר.  המשלחת תכלול את הרצל, דוד וולפסון, מקס בודנהיימר, ראובן שנירר ויוסף זיידנר- אותם ימחיזו שחקנים, לצד רקדנים, שירקדו, יחד עם אורחים ועוברי אורח, בכל נקודה ונקודה. בסיור הייחודי ישתתפו בכירי מרכז הרצל, , המועצה הציונית, ואזרחים.  

הסיור יחל בשעה 9:00.  במפגש הרחובות רוטשילד והרצל בתל אביב, ייערך מפגש דמיוני בין  הרצל ורוטשילד.  הרחובות אומנם נפגשים אך במציאות  לא התקיימה פגישה- גם בעקבות המתח שהיה קיים בניהם בעקבות תפיסה שונה של חזון .  נסו לדמיין מפגש ביניהם אחרי 120 שנות ציונות, מפגש בו הם יראו את מדינת ישראל במלוא עוצמתה ויגלו כי ישנם לא מעט רחובות הנושאים את שמותיהם ועוד יותר מזה- נפגשים בפינה. השחקנים יקיימו מפגש מומחז לצד ריקודי קבוצת מחול והציבור הרחב המוזמן להצטרף.

מיד לאחר האירוע בשדרות רוטשילד, ימשיך הסיור למקווה ישראל, בחולון.

בשעה 11:00 יתקיים במקווה ישראל , ליד הפסל המפורסם של הסוס והרוכב , קיסר גרמניה, אירוע מרגש עם תלמידי המקום, וטקס רשמי לציון ביקורו של הרצל והמפגש עם הקיסר בשיתוף המועצה לשימור אתרי מורשת – במהלך האירוע תשוחזר הפגישה של הרצל עם קיסר גרמניה וילהלם השני, שהתקיימה ליד מקווה ישראל באוקטובר 1898, במהלך מסעו של הקיסר לארץ ישראל. הפגישה נערכה ביוזמתו של הרצל, במסגרת פעילותו המדינית לקראת סוף המאה ה-19, מתוך כוונה להניע את הקיסר להפעיל את השפעתו על הסולטן הטורקי – במטרה שהאחרון יעניק את הצ'רטר המיוחל להקמת מדינה יהודית.  

בהמשך למסלול המקורי של  ביקורו של הרצל לפני 120 שנה, ימשיך הסיור ומשם לכיוון ראשון-לציון, נס ציונה ורחובות, בשעה 13:00 תתקיים ברחובות תהלוכת סוסים לשחזור הביקור במושבות,  שם הוא מתקבל בתשואות רמות "יחי ד"ר הרצל! יחי עם ישראל! תחי הציונות". הרצל מתרשם מן האיכרים הגאים במקום, ומרגיש שאכן מאחוריו עומד ותומך העם היהודי. הרצל אף כתב על כך ביומנו: "קבוצת פרשים באה לעברנו בסערה מן המושבה רחובות, והקיפו את העגלה שלנו במצהלות של שירים עבריים. וולפסון, שנירר, בודנהיימר ואנוכי, עינינו מלאו דמעות בראותנו את הרוכבים הזריזים והאמיצים האלה. ברחובות – הפגנה גדולה עוד יותר; כל הכפר קידם אותי והילדים זימרו – קבלת פנים מלכותית".

 

צילום: יח"צ

 

התחנה המשמעותית במסעו של הרצל הייתה המפגש הרשמי עם הקיסר בירושלים.

בשעה 15:00 יגיע אוטובוס הציונות לרחבת ממילא, שם תתקיים הרקדה שכולה כחול לבן לשחזור שהייתו של הרצל במקום. הרצל מגיע ברכבת לעיר הקודש רגע לפני כניסת השבת כשהוא חולה ותשוש. אך עם זאת הוא מביע ביומנו את התרשמותו מקיסמה של העיר וצועד לעבר מלון קמיניץ שברחוב הנביאים, סמוך לכיכר ה"דווידקה" בימינו על מנת להעביר שם את הלילה. למחרת יצא לטייל בירושלים, ביקר בעיר העתיקה ובהר הצופים ובהמשך שהייתו בירושלים לן בבית משפחת שטרן ברחוב ממילא 18. ברבות השנים הפכה המשפחה את הבית לסמל לכבוד הרצל.

לקראת השעה 17:00  אוטובוס הציונות יגיע לרחבת הר הרצל, ויתקיים טקס סיום, בהשתתפות תנועות הנוער הירושלמיות במהלכו תתקיים פעילות קבוצתית שתועבר על ידי צוות מוזיאון הרצל ותתקיים הרקדה גדולה וחגיגית לציון פועלו.

מנהל מרכז הרצל, עודד פויר:" חלומו של הרצל חי ומוחשי יותר מתמיד -מדינת ישראל של ימינו חזקה ומתקדמת – הרבה יותר מכל מה שהעזו לחלום. על ידי לימוד ושחזור מסעו של הרצל בישראל, על כל חוויותיו ומשמעויותיו, נוכל להבין יותר את חזונו ופעולתו להגשמת חלומו – החלום של כולנו!

אנו מזמינים את כל  אזרחי ישראל, לחגוג אתנו את היום החשוב והמיוחד הזה, המשחזר ומדגיש את עשייתו של הרצל למען העם היהודי ותרומתו המשמעותית להקמת מדינתנו".

ההסתדרות הציונית העולמית נוסדה ביוזמתו של בנימין זאב הרצל בשנת 1897. ההסתדרות הציונית העולמית פועלת לקידום חינוך יהודי-ציוני, לחיזוק העברית בתפוצות, להסברה ציונית, למאבק באנטישמיות והגנה על זכויות יהודים בכל רחבי העולם, לחיזוק אחדותו של העם היהודי ומרכזיותה של מדינת ישראל בעם היהודי ולפיתוח ההתיישבות בארץ ישראל וביסוסה.

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.