בפגישה שנמשכה כל הלילה, הגיעו ראש הממשלה נתניהו והשר בנט למתווה חדש להסדרת היישוב . לפי המתווה, יותר ממחצית ממשפחות היישוב יוכלו להישאר על חלקה סמוכה בוודאות גדולה יותר. המתווה מובא כעת להצבעה בפני כל תושבי היישוב וצפוי, כך לפי הערכות, לעבור בהצבעה.  

 

“בילינו כל הלילה בלשכת רה”מ”, סיפר הבוקר ראש מטה המאבק של תושבי עמונה, אביחי בוארון, בראיון לגל”צ. “נדבר עם התושבים ואני מאמין שהם יקבלו את ההחלטות הנכונות. המתווה הזה הרבה יותר טוב ממה שהוצג לנו מקודם, שלא היתה בו שום ודאות. ממה שגובש הלילה, החלופה הרבה יותר ודאית. כמובן שזה לא סגור, גם במתווה הזה יש מימד של סיכון והשאלה שאנחנו נצטרף לשאול את עצמנו היא האם אנחנו ניקח את הסיכון”.

 

“דווקא תושבי עמונה הם אלה שבאו עם הצעות מקוריות ומעניינות. במשך כל הדרך הבאנו הצעות מקוריות שהתקבלו, אבל בלי לכלול אותנו. אנחנו אנשים עקשנים שדבקים במשימה ליישב את הארץ. אנחנו לא רוצים להיעקר מביתנו”.
השר בנט כתב הבוקר: “המטרה היתה להפוך כל אבן על מנת למנוע בכפייה של רכס עמונה. הגענו למתווה מסוכם, שעכשיו יובא להצבעה אצל התושבים. עיקרי השינוי מקודם: הכפלת מספר המשפחות ל24 על חלקה 38. במקום 12. יותר מרכיבי מחויבות של המדינה למימוש ההסכם (מינוי פרויקטור מיוחד, לו”זים, התחייבות ראש ממשלה ועוד) כעת, המתווה יובא בשעה 8:00 להצבעה באסיפת תושבים. אם יאשרו, נעלה מיד קראוונים לחלקה 38 ונבקש דחייה של 30 יום. כמו בפעם שעברה אשמח שתפעילו השפעתכם על מנת לשכנעם להצביע בעד”.

 

בתוך כך, 12 בגדוד צבר של חטיבת גבעתי שהוצבו באזור עפרה לקראת פינוי עמונה, החליטו אתמול בלילה להפוך לנפקדים כדי שלא לבצע את המשימה, כך פורסם לראשונה בחדשות 0404.

הלוחמים, כמעט כולם שאינם דתיים, לקחו הערב (מוצאי שבת) את הציוד האישי, השאירו את הנשקים ויצאו לכיוון תחנת האוטובוס. רגע לפני שעלו לתחנה, הגיע מג”ד צבר למקום, ככל הנראה לאחר שנודע לו ממפקדים או בפלוגה על הבריחה ושוחח עם החיילים. לאחר שיחה במקום, צעדו החיילים עם מפקד הגדוד רגלית בחזרה לבסיס וכעת נערכות עימם שיחות.

עמונה 2006 צילום: פייר דרדימן, פלאש 90
“לא מסוגלים לקחת חלק”. עמונה 2006. צילום: פייר דרדימן, פלאש 90

“אנחנו לא מסוגלים לקחת חלק במשימה של פינוי יהודים מבתיהם”, אמרו הלוחמים לבני משפחותיהם.

מדובר בלוחמים מצטיינים, אשר רק לפני כשנה לקחו חלק בפעילות המוצלחת והמצוינת של חטיבת גבעתי לחיסול מחבלים רבים בגזרת חברון. גדוד צבר זכה בשל כך לצל”ש מהרמטכ”ל וכאמור, הערב 12 מלוחמי הגדוד החליטו על נפקדות בשל פינוי עמונה הצפוי בקרוב.

בצה”ל מאשרים כי 12 חיילים מגדוד צבר של חטיבת גבעתי החליטו לעזוב מיוזמתם מוצב באזור רמאללה בשל הפינוי המתקרב, וטוענים כי כל החיילים חזרו בהם: ״בשעות הערב מספר לוחמים עזבו את המוצב שבו הוצבו. המפקדים שוחחו עמם ואלה שבו לביצוע המשימות. צה״ל מתוקף היותו צבא ממלכתי במדינה דמוקרטית ימשיך למלא את משימותיו בהתאם להנחיות הדרג המדיני. בצה״ל מוקיעים סרבנות מכל סוג שהיא ויגלו אפס סובלנות כלפיה. הסרבנות אינה תואמת את הערכים שלאורם צה״ל פועל. בפינוי המתוכנן ישתתפו שוטרי משטרת ישראל שיפעלו במעגל הראשון״.

תושבי המקום טוענים כי “כרגע יש בתחנת הדלק פז בכניסה לעפרה המוני של גדוד צבר. במקום יש בלאגן בין המפקדים והחיילים”.

בעמוד הפייסבוק “גם אני אסרב לפנות את עמונה” מצטברים עוד ועוד חיילים מגדודים נוספים שמעלים כעת תמונות לרשת בהן הם כותבים כי גם הם יסרבו להשתתף בפינוי.בגבעתי אגב, כבר הכריזו על סירוב במוצאי השבת שעברה:

"גבעתי לא מפנים את עמונה". תמונה: עמוד הפייסבוק 'גם אני אסרב לפנות את עמונה'
“גבעתי לא מפנים את עמונה”. תמונה: עמוד הפייסבוק ‘גם אני אסרב לפנות את עמונה’

 

דריכות שיא

ביישוב עמונה נערכים להרס הצפוי בימים הקרובים. המוני תומכים עושים את דרכם לתמיכה במשפחות התושבים. גם כוחות צה”ל גודשים את האיזור ובשב”ס הודיעו כי הם נערכים לפינוי אגפים בבתי הכלא.

עשרות פעילים הפגינו הערב בצומת עפרה בקריאה לחיילים לסרב פקודה לפינוי עמונה. יש דיווחים על מספר מפגינים שנפגעו, בהם אחד באורח קל כתוצאה מהתזת גז פלפל. עצור אחד במקום. המפגינים עברו לתוך היישוב עפרה. בארגון חוננו מוסרים כי כוחות משטרה וצבא מפזרים את ההפגנה ומסיפים כי “למוקד המשפטי של ארגון חוננו מגיעים דיווחים על אלימות משטרתית קשה, ריסוס גז פלפל ומעצרים. עורכי הדין של ארגון חוננו בודקים את הדיווחים ומעניקים סיוע משפטי לעצורים”.

ההפגנה בצומת עפרה. צילום: קובי ריכטר, סוכנות TPS
ההפגנה בצומת עפרה. צילום: קובי ריכטר, סוכנות TPS

 

הכוחות החלו בשעות האחרונות לחסום צירים וצמתים באזור, במטרה למנוע מפעילים להגיע למקום ולהיאבק בכוחות הביטחון.

פקק בדרך לעמונה הערב (ש') כתוצאה מהגעת תומכים. צילום: 'צעירי עפרה'
פקק בדרך לעמונה הערב (ש’) כתוצאה מהגעת תומכים. צילום: ‘צעירי עפרה’

בשירות בתי הסוהר נערכו בשבוע האחרון לפנות אגפים בבתי הכלא לקראת פינוי עמונה. כלא אופק הוכשר בעבור בני נוער שעלולים להיעצר והוכשרו אגפים בכלא גבעון ובבית המעצר בניצן. אסירים בכלא גבעון הועברו לכלא בדרום, כדי לפנות מקום לעצורים, אם יהיו, מעמונה.

כמו כן, המוקד המשפטי של ארגון ‘חוננו’ פרסם היום (ש’) הודעה כי הארגון התארגן עם “מערך גדול לקבל פניות בתחום הפלילי על עצורים ומעוכבים ובתחום האזרחי על אלימות שוטרים, פצועים שלא יהיו בע”ה. כל דיווח לפנות למוקד המשפטי של חוננו 15995040200”. עורכי הדין של ‘חוננו’ יהיו בבתי המשפט, בתחנות המשטרה וחס ושלום גם בבתי החולים.

אולם, למרות ההיערכות המאסיבית לפעולות אלימות, מטה עמונה, רב היישוב יאיר פרנק ורבני הציונות הדתית פרסמו מסמך ובו הצהירו כי אין בכוונתם לנהל מאבק אלים נגד כוחות הביטחון. “ההתנגדות הנחרצת שלנו להרס הישוב עמונה תתבטא במחאה ומאבק פסיבי בלבד. ברור לנו כי אף אחד ובשום מצב לא ירים יד על אחים, חייל או שוטר”, כתבו, והוסיפו: “אנו קוראים לכל האלפים שיבואו לסייע – להיאבק אך ורק בדרך זו ולא להרים יד איש באחיו, ולהימנע מאלימות בכל דרך”.

חסם צבאי על חוצה בנימין ע"י כוחות רבים של הצבא כעת במוכנות לתזוזה מיידית באזור נווה צוף. צילום: קובי ריכטר, סוכנות TPS
חסם צבאי על חוצה בנימין ע”י כוחות רבים של הצבא כעת במוכנות לתזוזה מיידית באזור נווה צוף. צילום: קובי ריכטר, סוכנות TPS

לצורך הפינוי, תאשר הממשלה הקצאה של כ-130 מיליון שקלים. הכסף ישמש להריסת היישוב ותשעת הבתים הנוספים בעפרה, ולפיצוי התושבים.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.