בשבת בבוקר אחרי תפילת שחרית פניתי לומר "שבת שלום" לאחד מוותיקי היישוב נווה דקלים אך כשהתקרבתי אליו ראיתי כי פניו נפולות.
"שיפי, מה קרה?", שאלתי אותו. "שבת היום, המראה הדיכאוני לא הולם אותך".

הוא ענה לי "תראה, בנווה דקלים הייתה לנו קהילה פורחת ומשגשגת. היו בתים יפים, גינות פורחות ובתי כנסת מרהיבים ביופיים. מסע הפרידה שלנו מנווה דקלים הסתיים בבית הכנסת. בית כנסת שבנינו במו ידינו. נפרדנו מהספסלים, מהקירות, מהתיבה ומההיכל. בכינו, שרנו והתפללנו ליום שנשוב לנווה דקלים ונפיח חיים בשנית".

בית כנסת קהילת נווה דקלים בניצן.
בית כנסת קהילת נווה דקלים בניצן.

"אתה יודע שאני מתקרב לגיל 80, אני כבר לא צעיר", הוא המשיך, "לראות בשיבת ישראל לחולות הזהובים כנראה שלא אזכה. אך את הנחמה הקטנה שלי ראיתי בבית החדש שבנינו, בגינה היפה שהשקענו ובקהילה שקמה בכוחות נפש אדירים מהקרשים. וכפי שסיימנו את הפרידה הקשה מנווה דקלים בבית הכנסת ידעתי שנחמתי תהיה שלמה רק אחרי תפילה בבית הכנסת החדש בניצן.אבל אחרי תקופה כ"כ ארוכה שהכול תקוע איבדתי את התקווה שלי.הבוקר, כשראיתי את בתי הכנסת שעומדים במצבם העגום הבנתי שכבר לא אראה נחמה בחיי. אולי הילדים שלי".

11 שנים אחרי.

11 שנים ומדינת ישראל לא מצליחה לבנות את מה שהיא הרסה.

לאחר העקירה התעוררה מחלוקת בקהילת נווה דקלים סביב השאלה לאן ממשיכים והיכן בונים את הקהילה. האם להקים יישוב חדש או לחפש ישוב קיים על מנת לשוב לחיים סדירים במהירות האפשרית.

אחד הדברים שעמד לנגד עינינו היה הדור המבוגר שידענו שהפתרון הקהילתי צריך להיות מהיר ושעלינו להעתיק את הקהילה למקום פעיל כדי למנוע המתנה ממושכת ובירוקרטיה. וכך קיבלנו החלטה להעביר את קהילת נווה דקלים ליישוב ניצן.

הגענו לניצן ועמלנו רבות כדי לקדם את מעבר הקהילה עם מוסדותיה לישוב הקבע.ב"ה משפחות נווה דקלים החלו לעבור לבתי הקבע והיישוב החל ללבוש צורה. אך מבני הציבור טרם נבנו. כשראינו שרוב הקהילה עוברת לבית הקבע ובניית ממבני הציבור אינם באופק, שיפצנו לאחר מאמצים רבים וגיוס כספים מבנה שהיה מיועד להריסה כדי שיהיה בית כנסת ומקום כינוס לקהילה. לא שיערנו שיגיע היום והמבנה יהיה צר מלהכיל. לא שיערנו שמבני הציבור לא ייבנו עד אז.

אך המציאות הכתה בנו בעוצמה.

בית-הכנסת בנווה דקלים לאחר הפינוי
בית-הכנסת בנווה דקלים לאחר הפינוי

 

בתחילת 2012 , 7 שנים אחרי העקירה, לאחר ציפייה ארוכה יצא מכרז לבניית 4 בתי הכנסת בישוב ניצן לטובת עקורי נווה דקלים והקבלן, תחת פיקודו של משרד השיכון, עלה לשטח. לצערנו הרב, למרות שתחילת הדרך היה את כל הכסף הדרוש והבניה הייתה אמורה להסתיים תוך 18 חודשים הקבלן עצר את עבודתו 3 שנים (!) אחרי תחילת הבניה. למה? כי נגמר הכסף. איך נגמר? למה נגמר? למה לקח כ"כ הרבה זמן לבנות? למשרד השיכון אין תשובות.

אחרי מריחה ארוכה של 3 שנות בניה וכמעט שנתיים שאין קבלן בשטח והפרויקט המפואר של 4 בתי כנסת, אולם שמחות ומקווה עומד כמו פיל לבן וכל משרדי הממשלה האחראיים מגלגלים את עיניהם למרומים ואותנו מכל המדרגות.

האם הסיפור מסתיים כאן? ממש לא.

כדי להוסיף פשע על איוולת מ.א. חוף אשקלון הביאה לניתוק החשמל במבנה שמשמש כיום את בתי הכנסת הזמניים. כ"כ אירוני שדווקא ביום שגידרו את המתחם כמעין הצהרה ש"כאן לא בונים" ניתקו את החשמל בבתי הכנסת הזמניים.

אז מה קהילה של מאות משפחות אמורה לעשות עכשיו? מה יעשו בחג השבועות? היכן יתפללו? כנראה שזה לא מעניין את מדינת ישראל שידעה רק להרוס אך לבנות היא לא מצליחה. זה לא מעניין את ראש מ.א. חוף אשקלון שבחוסר רגישות מתנער מתושביו.

אנחנו מבקשים דבר פשוט- לחזור לשפיות. די עם התירוצים, די עם גלגול העיניים, תחזירו לנו את מה שלקחתם. תבנו כבר את מה שהרסתם!

המהלכים האלה לא יעברו בשתיקה.

תגובת המועצה האזורית חוף אשקלון:

"לגבי מבנה בית הכנסת, כל נושא בינוי מבני הציבור נמצאים באחריות מלאה של משרד השיכון. עם זאת, בעבר המועצה הציעה לבצע את הבינוי מתקציבי משרד השיכון על מנת לייעל את הליך הבנייה, כפי שהיה ביישובים אחרים.  המהלך טורפד על ידי אותם אנשי עמותה לאור בקשתם להעביר את בינוי מבני הציבור לחברה כלכלית השייכת ל'עמותת ניצני קטיף' ונשלטת על ידי אותם אנשים.

"מאחר והמועצה לא הסכימה לשתף פעולה עם מהלך בו ניתן פרויקט של מיליונים ללא מכרז, החליטו חברי העמותה שאינם מעוניינים לעבוד עם המועצה, קיבלו החלטות ותכניות שהובילו לגרעון של מיליונים, מהלך שגרם לעיכוב המיותר בבניית בית הכנסת, וזאת באחריות המלאה של אותם אנשי עמותה. נראה כי נציגי עמותת ניצני דקלים מנסים לגייס משאבים ונכסים לטובת קומץ אנשים על חשבון ובשמם של כלל מפוני גוש קטיף. נמשיך ונאבק על מנת שמבני הציבור יהיו שייכים לכלל תושבי ניצן ולא לקומץ משפחות".

20 News

20 News