יו"ר מחמוד עבאס () נועד הערב (ד')  עם נשיא ארה"ב בבית הלבן. טראמפ ואבו מאזן יעבירו הצהרה משותפת אחרי הפגישה. במהלך הביקור ייפגש אבו מאזן  גם עם רקס טילרסון שר החוץ האמריקני ובכירים אחרים. הנשיא האמריקאי יצא אל אבו מאזן וליווה אותו פנימה.

שידור: באדיבות

דובר הבית הלבן שון ספייסר, אמר בהצהרתו לתקשורת כי השניים דנו במהלך ארוחת הצהריים בקידום תהליך השלום, חיזוק הכלכלה הפלסטינית. כמו כן, הוסיף ספייסר כי טראמפ ביקש מיו"ר הרשות "לפתור" את נושא המשכורות למחבלים.

במהלך ההצהרה המשותפת שנשאו השניים מוקדם יותר הערב, אמר טראמפ: "אני רוצה שתהיה הנשיא הפלסטיני הראשון לחתום על ההסכם השלום הסופי. הפלסטינים והישראלים חייבים להתקדם להסכם שיעזור לשניהם להתקדם. אני ארצה להיות מתווך או מארח, ואנחנו נגיע ליעד".

טראמפ שיבח את שיתוף הפעולה בין כוחות הביטחון הישראלים והפלסטינים, אך סייג ואמר כי "לא יוכל להיות שלום בר קיימא אלא אם מנהיגי הפלסטינים לא ידברו בקול אחד נגד ההסתה והשנאה. יש כ"כ הרבה שנאה, אבל אנו מקווים כי היא לא תימשך זמן רב. כחלק ממאמצינו להתקדם לשלום, נדון יחד בשאיפות הממשל שלי להביא לפלסטינים אפשרויות כלכליות חדשות. נדון גם בסוגיות נוספות, כמו הזדמנויות כלכליות, תיאום בין ארה"ב והרשות בתחומי הביטחון והמאבק בטרור. אני מקווה לראותו שוב אחרי התקדמות גדולה ובתקווה בחתימה על הסכם חדש עם ישראל, שייצור שלום בין הפלסטינים וישראל. נעבוד קשה כדי להשיג את ההסכם. אני חושב שיש סיכוי טוב".

אבו מאזן המשיך בקו התקיף נגד ישראל והבהיר מהו החזון שלו לתהליך המדיני."האפשרות האסטרטגית שלנו היא להביא שלום באמצעות חזון שתי המדינות עם ירושלים כבירת פלסטין שחיה בשלום לצד ישראל, על בסיס גבולות 67'. עבורנו המטרה היא להביא להסכם שלום וצודק על בסיס שתי המדינות, ראוי להתייחס ליוזמה הערבית וליוזמות בינלאומיות אחרות, כך יוכל להיות הסכם ויחסים הוגנים עם ישראל".

טראמפ ואבו מאזן בבית הלבן. צילום: מען
טראמפ ואבו מאזן בבית הלבן. צילום: מען

 

עוד הוסיף יו"ר הרשות כי "אנו מאמינים כי יש באפשרותנו להביא להצלחה במאמצינו, כי לך, הנשיא יש תקווה להביא להצלחה הזו. אנו, אינשאללה, מגיעים להזדמנות חדשה שתביא שלום במזרח התיכון".

אבו מאזן המשיך ושטח את דרישות הפלסטינים, ואמר כי "ההסכם הסופי אפשרי, ואנו יכולים לפתור זאת, ואני מאמין כי נוכל לפתור את בעיית הפליטים והאסירים, ע"פ החוק הבינלאומי ועל פי הסכמים קודמים שנחתמו בין ישראל והפלסטינים. הגיע הזמן שישראל תפסיק את הכיבוש על אנשינו ועל אדמתנו. אחרי 50 שנה אנחנו העם היחיד שחי תחת כיבוש. אנו רוצים לממש את זהותנו העצמית. אנו רוצים לקבל הכרה מישראל, כפי שאנו מכירים בה".

לדברי אבו מאזן, "אנו מחנכים את ילדינו על תרבות של שלום, ואנו עושים ככל שביכולתנו לחיות לצד ילדי ישראל, בשלום, שלווה וביטחון. אני נושא עימי את קול הסבל של עמי, השאיפות של עמי מארץ הקודש, שם נמצאות שלוש הדתות המונותאיסטיות, מתוך מטרה להנחיל שלום, שלווה וביטחון לכל. באמצעות הנהגתך החכמה, נוכל להגיע לשלום".

בתום ההצהרה, אמר טראמפ כי "דיברנו עם נתניהו, ועם נציגים רבים מהרשות הפלסטינית. נתחיל בתהליך שבתקווה יביא לשלום. לאורך שנות חיי, שמעתי שהעסקה הקשה ביותר להשיג היא הסכם השלום בין ישראל והפלסטינים. בואו נראה להם שהם טועים".

טראמפ ידרוש מאבו מאזן: חדל לממן טרור

על פי דיווח של סוכנות AP, הנשיא צפוי לחזור על הדרישה הישראלית, לפיה על הרשות להפסיק לממן קצבאות עבור המחבלים. בנאומו בטקס האזכרה לחללי פעולות האיבה, התייחס לכך ראש הממשלה נתניהו וקרא לאבו מאזן לחדול מהעברת הכספים. "אי אפשר להתעלם מזה – כל המרצחים הללו, השפלים הללו, מקבלים משכורת חודשית מהרשות הפלסטינית, רצחת יותר, קיבלת יותר! הסכום שניתן למרצחים ולמשפחות של המרצחים, מה שהם קוראים שהידים, עולה על סכום של 300 מיליון דולר בשנה ותוך כמה שנים זה מיליארד דולר".

דרישה זו, אם אכן תגיע מהצד האמריקאי, תיצור בעיות קשות עבור אבו מאזן, כיוון שמשפחות המחבלים והקצבאות שהן מקבלות נחשבות לקונצנזוס ברחוב הפלסטיני, שגם כך מיואש מהנהגתו.

טראמפ עצמו צפוי להגיע לביקור בישראל מאוחר יותר החודש, ב-22 במאי – יום לאחר יום ירושלים. בשבוע שעבר הגיעה משלחת מטעם הממשל האמריקאי לישראל על מנת להכין את הקרקע לקראת בואו של טראמפ כחלק ממאמציו לקדם יוזמת שלום אזורית. המשלחת המקדימה קיימה פגישות במשרד החוץ, במעון רה"מ, ובבית הנשיא.

ביקורו של טראמפ בישראל צפוי לעסוק בנושא המדיני, הנשיא הביע מספר פעמים את  דעתו כי על ישראל והפלסטינים לקיים משא ומתן ישיר, יחד עם זאת הביע נכונות לקיים פסגה מדינית בקיץ בוושינגטון בתיווך מדינות ערביות.  לפי פרסום שונים הנשיא טראמפ צפוי לקדם את היוזמה הערבית, שעיקריה: ארצות הברית תכיר בירושלים כבירת ישראל, מבלי להעביר את השגרירות לירושלים, ותכריז על תמיכה בהקמת מדינה פלסטינית. טראמפ בוחן את האפשרות לכנס פסגה אזורית בוושינגטון אליה יוזמנו ישראל, הפלסטינים ומנהיגי מדינות ערב המתונות.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.