2:50 21/11/2017
מבזקים
דף הבית > כלכלה > 10 ציטוטים של משקיעים שכדאי לכולם להכיר

10 ציטוטים של משקיעים שכדאי לכולם להכיר

קשה לערער על יכולותיהם של פרנסיס בייקון, ג'ון טמפלטון, וורן באפט וג'ון פ. קנדי – אז למה לא ללמוד מהם? כמה מהדברים שהם אמרו על כסף ושוק ההון יכולים לשמש כעצות טובות לחיים. הנה הנבחרים

shutterstock-%d7%a1%d7%a8-%d7%a4%d7%a8%d7%a0%d7%a1%d7%99%d7%a1-%d7%91%d7%99%d7%99%d7%a7%d7%95%d7%9f
סר פרנסיס בייקון , shutterstock

פרנסיס בייקון (1561-1626), פילוסוף, משפטן, סופר ומדינאי אנגלי שזכה בתארי אבירות רבים, אמר: "כסף הוא משרת טוב, אך אדון גרוע". עולם המושגים של בייקון שאוב מהתקופה ההיסטורית בה חי, אך הפילוסופיה שמאחורי אמרתו נכונה גם היום. כדי לנהל יחסים בריאים עם הכסף שלנו, הוא צריך לעבוד בשבילנו ולא להיפך.

כמו בכל תחום, כדי ללמוד רצוי ללכת למומחים – לאנשים שעשו קריירה מהשקעות. בדקנו כמה אמירות מפורסמות על כסף מפיהם של אנשים שחשבון הבנק שלהם יכול לסגור גרעון של כמה ממדינות העולם השלישי.

ג'ון טמפלטון (1912-2008), היה מייסד ענקית קרנות הנאמנות האמריקאית פרנקלין טמפלטון שמנהלת כ-615 מיליארד דולר. טמפלטון פרש מניהול הקרנות בשנת 1996 ומאז ועד מותו עסק בפילנתרופיה. הוא כתב לא מעט ספרים ומאמרים, והרבה לדבר על פילוסופיית ההשקעות שלו:

"אי אפשר להצליח בהשקעות, אם לא נוטלים סיכונים", הוא אמר. זה נכון: בחיים ובשוק ההון כאחד, אין השקעה שתבטיח רווחים נאים ללא כל סיכון. לא רק זה, אלא שככל שפוטנציאל הרווח גבוה יותר, פוטנציאל ההפסד גבוה בהתאם. רק המעז מנצח. אם לא ניקח סיכונים, בכל תחום בחיים, יהיה קשה מאוד להצליח. אלה צריכים להיות סיכונים מחושבים, מושכלים וכאלה שמתאימים לכם באופן אישי.

טמפלטון גם אמר כי "שלוש המילים המסוכנות ביותר בעולם ההשקעות הן: הפעם זה שונה". בדומה לאמירה המפורסמת המיוחסת לאלברט איינשטיין, "אי שפיות היא לעשות אותו דבר פעם אחר פעם ולצפות לתוצאות שונות", טמפלטון מסביר שכדאי ללמוד מהעבר. אנחנו מנסים לשכנע את עצמנו שהמציאות משתנה בכל פעם, אבל בפועל זה לא ממש קורה. לא ברוב המקרים.

על זה שאינו יודע לשאול אמר טמפלטון, "משקיע שיש לו את כל התשובות לא מבין אפילו את כל השאלות". בטחון עצמי מופרז הוא מתכון לכישלון. אף אחד אינו יודע מה שאינו יודע. השוק משתנה, העולם משתנה ומה שהצליח אתמול, לא בהכרח יצליח מחר. הצלחה בשוק ההון ובחיים בכלל היא תהליך מתמשך של חיפוש תשובות לשאלות חדשות אז אל תהססו לשאול. פנו ליודעי דבר, אתרו את האנשים שמעוררים בכם השראה, את אלה שחצו את הנהר שאתם מבקשים לחצות. כנראה שרובנו לא ממציאים שום גלגל, אז למה לא ללכת לשאול את אלה שכבר מתגלגלים?

אחד מהמשקיעים המוערכים ביותר בשוק ההון ובעולם הפיננסים בכלל הוא וורן באפט, הנחשב למשקיע הפרטי הגדול בעולם. הוא מדורג רביעי ברשימת האנשים העשירים בעולם לשנת 2016 של מגזין פורבס עם הון אישי הנאמד ב-50 מיליארד דולר. פעילותו בשוק המניות מתבססת בעיקר על השקעות בחברות סולידיות ולטווחים ארוכים. באפט לא העלה את משנתו על הכתב, אך משפטים רבים ורוויי הומור שאמר במאות ראיונות, הפכו למוכרים בעולם כולו. כשנשאל כיצד הפך למיליארד, ענה: "צריך להתחיל מוקדם ולחיות הרבה זמן". התשובה של באפט לא רק משעשעת, אלא טומנת בחובה חכמת חיים עמוקה, למרות פשטותה. ראשית – צריך להתחיל, ויפה שעה אחת קודם. מובטח שלא תשיגו אף מטרה בחיים אם לא תתחילו לעשות משהו כדי להגיע אליה. ואחרי שמתחילים, אל תצפו לראות תוצאות ביום שאחרי. כשבאפט ממליץ לחיות הרבה זמן, מעבר לכך שכדאי באופן כללי לאמץ אורח חיים בריא, הוא כנראה מתכוון לכך שכדי לראות פירות בעמלכם תזדקקו לסבלנות והתמדה. זה נכון לגבי פירות ההשקעות שלכם בנדל"ן או בבורסה, וגם לגבי כל מטרה אחרת שתציבו לעצמכם בחיים.

ומה עושים אם רואים שאנחנו לא בכיוון הנכון? על כך אמר באפט: "הדבר החשוב ביותר לעשות כאשר אתה מוצא את עצמך בתוך בור הוא להפסיק לחפור". בשפת ההשקעות קוראים לזה Stop-Loss. סמנו לעצמכם מה היא נקודת השפל שאחריה לא תרצו להמשיך. זה דורש לא מעט ניסיון חיים, ורצוי גם להיוועץ במומחים בתחום שבו אתם מבקשים להגיע להישגים אך חשוב להגדיר את נקודת ההפסקה ולא "להתאהב" בדרך שבה אתם הולכים. האהבה, כידוע, היא עיוורת – ויכולה לגרום לכם להתעלם מכל האזהרות.

כדי לדעת מה הכיוון הנכון, באפט למשל, אמר (ביחס לפילוסופיית ההשקעה של בית ההשקעות שלו): "אנחנו בפשטות מנסים להתחיל לחשוש כשאחרים תאבי בצע ולהפוך לתאבי בצע כשאחרים חוששים", ובמילים אחרות – בשוק ההון, כמו בחיים, מה שנכון לכולם, לא בהכרח נכון גם לך. חוכמת ההמון לא תמיד עובדת, ולפעמים היא גם סמן למה לא לעשות. כדי לדעת מה נכון ומתי נדרשים ידע, מומחיות, מקצועיות, וכן, גם טיפת מזל – כמו בכל תחום.

"מחיר הוא מה שאתה משלם, ערך הוא מה שאתה מקבל", אמר באפט: מחירו של דבר כלשהו וערכו לא תמיד הולמים. עצם ההפרדה ביניהם היא בעלת משמעות שמאפשרת לנו להבין באופן יסודי יותר האם אנחנו מקבלים את הצד הטוב של העסקה – כל עסקה. בין אם מדובר בסחר-מכר ובין אם מדובר במערכת יחסים, חשוב תמיד לבחון את המחיר שמשלמים לעומת הערך שמקבלים.

באפט התייחס גם לנקודות המשבר: "בסופו של יום, רק אחרי שהגאות נעלמת אפשר לראות מי שחה עירום", אמר בלשונו הציורית והתייחס לכך שבבורסה, בעיתות משבר, רואים מי הן החברות שיש להן ערך אמיתי ומי היו בועה שהתפוצצה. כמו בבורסה, גם בחיים עיתות משבר הן הזדמנות, אפשר ללמוד הרבה על עצמכם ועל נכונות הדרך שלכם, כמו גם על הצורך לשנותה.

shutterstock-%d7%9e%d7%98%d7%91%d7%a2-%d7%a2%d7%9d-%d7%93%d7%9e%d7%95%d7%aa%d7%95-%d7%a9%d7%9c-%d7%92%d7%95%d7%9f-%d7%a4-%d7%a7%d7%a0%d7%93%d7%99
מטבע עם דמותו של גון פ קנדי , shutterstock

ג'ון פ. קנדי אמר, "כשהיא כתובה בסינית, המילה 'משבר' מורכבת משני סימנים: אחד מסמל טרגדיה ואחד מסמל הזדמנות". המשמעות פשוטה: את המציאות לא ניתן לשנות, אך ניתן לשנות את האופן בו אנו מסתכלים עליה. מה שמיליארד סינים וקנדי אחד אומרים הוא שתקופות קשות יכולות להוביל לצמיחה והתפתחות.
אנשי הכלכלה ושוק ההון יכולים ללמד אותנו על הבורסה, אבל גם על החיים. אמירותיהם של בייקון, טמפלטון, באפט וקנדי מלמדות להעז – אך בזהירות; לשנות התנהגות כשרוצים לשנות תוצאות; להאמין בעצמנו – אך לא להיות יהירים; להתחיל ולהתמיד; לא להתעקש ולדעת מתי לעצור; לעשות מה שנכון לנו ולא מה שכולם אומרים; ולצמוח מתקופות המשבר.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

ליצמן, כחלון וניסנקורן היום. צילום: פלאש 90

תכנית הסיעוד הלאומית: יינתנו טיפולי שיניים, הקצבה תעלה

השרים כחלון וליצמן השיקו היום את תכנית הסיעוד הלאומית במסגרתה תעלה הקצבה לחולים סיעודיים קשים מ-3,432 שקלים ל-5,000 שקלים