ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו וראש ממשלת בריטניה בדאונינג 10. צילום: לע"מ

בונים את ציר ארה"ב-בריטניה-ישראל: הסתיימה הפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ובין ראש ממשלת , תרזה מיי, בלונדון. הפגישה מהווה למעשה סימון של ציר ארה"ב-בריטניה-ישראל אותו שואף ראש הממשלה לבנות יחד עם הממשלות החדשות.

בסיום הפגישה עדכן רה"מ נתניהו את העיתונאים כי בכוונתו להצביע על חוק ההסדרה הערב וכי עדכן את נשיא ארה"ב טראמפ בכוונתו זו. בנוסף, גילה נתניהו כי ביקש מראש ממשלת בריטניה לחדול ממימון ארגוני שמאל קיצוני הפועלים בישראל. "שוחחתי עם תרזה מיי על עמותות שממומנות על ידי הממשלה הבריטית דוגמת שוברים שתיקה וביקשתי שהמימון ייפסק", גילה רה"מ.

מיי אמרה לרה"מ נתניהו כי היא שמחה לארח אותו במעונה. "במיוחד כשאנחנו מציינים 100 שנה להצהרת בלפור. יש לנו הרבה אזורי שיתוף פעולה. יש עוד הרבה שאפשר לעשות ואני מצפה לשוחח איתך על כך וגם על נושאים אזוריים כמו סוריה ואיראן ועל שאלת עתיד המזרח התיכון. אנחנו מחויבים לפתרון שתי המדינות".

רה"מ נתניהו קרא אף הוא לשיתוף פעולה בין שתי המדינות. "שיתוף הפעולה שלנו בסחר וטכנולוגיה תורם לשגשוג עמינו. שיתוף הפעולה בינינו בתחום הביטחוני, בייחוד ביטחון סייבר, מחזק את ביטחונם של עמינו. אני מקווה שתהיה לנו ההזדמנות לדון באופן שבו נוכל להגביר שיתוף הפעולה הזה כדי לחזק את הביטחון והשגשוג של עמינו אף יותר".

"באותה מידה זה ברור מאוד שאנו מתמודדים עם אתגרים מצד האסלאם הקיצוני ובייחוד מצדה של איראן. איראן חותרת להשמדת ישראל. היא מצהירה על כך בגלוי. היא חותרת להשתלט על המזרח התיכון. היא מאיימת על אירופה, על המערב, על העולם, והיא נוקטת פרובוקציה אחר פרובוקציה".

"זו הסיבה לכך שאני מברך על נחישותו של הנשיא טראמפ להטיל סנקציות חדשות על איראן. אני חושב שמדינות אחרות צריכות ללכת בעקבותיו, בייחוד מדינות אחראיות. אני רוצה לשוחח יחד איתך על הדרכים בהן ניתן להבטיח שתוקפנותה של איראן לא תישאר ללא מענה".

נתניהו ענה לאמירתה של מיי לגבי הסכסוך הישראלי-ערבי ואמר כי "אני מבטיח לך שאנו חולקים איתכם את השאיפה לשלום. זה מאז ומתמיד היה חלומנו, ולעולם לא נוותר על חתירתנו לשלום עם כל שכנינו". נתניהו לא התחייב על פתרון שתי המדינות. לדבריו, "ישנם אתגרים, אבל גם הזדמנויות חדשות ומעניינות בגלל אותם שינויים אזוריים ועולמיים".

תקרית דיפלומטית קלה נרשמה כאשר רה"מ נתניהו המתין בסמוך לדלת הבניין ליציאתה של מיי ללחוץ את ידו, אך זו איחרה להגיע. לאחר מספר דקות המתנה, נתניהו נכנס בדלת וכל הנראה קרא למיי והשניים הצטלמו יחד. בסביבת רה״מ מסבירים שנתניהו הקדים ולכן חוסר התיאום וקבלת הפנים המוזרה

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי רחוב דאונינג 10 לונדון Photo by Kobi Gideon / GPO
ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי, צילום: קובי גדעון, לע"מ

כמו כן, מחוץ לדאוניג 10 מפגינים תומכים ומתנגדים למדינת ישראל, שהגיעו עם דגלי אש"ף. מדובר בכמות מועטה ביחס למפגינים שהגיעו בעבר במקרים דומים.

"הזדמנויות מדיניות חדשות"

אתמול, בפתח ישיבת הממשלה סיפר נתניהו כי במהלך הביקור הוא צפו להיפגש עם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי ועם שר החוץ , עמם ידון בחיזוק הקשרים בין המדינות בתחומים בשונים כמו ביטחון, כלכלה, סייבר ועוד.

"ישראל בפתחה של תקופה מדינית משמעותית של הזדמנויות מדיניות ואתגרים. ההזדמנויות נובעות מכך שיש ממשל חדש בוושינגטון וממשלה חדשה בבריטניה", אמר נתניהו. עוד הוסיף כי בכוונתו לנצל את המפגש על מנת להדק את היחסים: "אני מתכוון לדבר עם שניהם על הידוק היחסים. זה מה שאני אעשה בשבוע הבא בוושינגטון וזה מה שאעשה מחר בלונדון".

בני הזוג נתניהו לפני ההמראה לבריטניה. צילום: קובי גדעון/פלאש90
בני הזוג נתניהו לפני ההמראה לבריטניה. צילום: קובי גדעון/פלאש90

ראש הממשלה הוסיף: "האתגרים נובעים מכך שגם האיראנים מבינים את מה שאמרתי עכשיו. הם מנסים לבדוק את הגבולות בתוקפנות בלתי רגילה, עם חוצפה והתרסה יוצאי דופן. אני חושב שהדבר החשוב ביותר כרגע הוא שמדינות כמו ארה"ב, ישראל ובריטניה יתייצבו יחד נגד התוקפנות האיראנית ויציבו לה גבולות ברורים. זה יהיה הנושא הראשון בין נושאים רבים שאני אדבר עם ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, וכמובן גם עם שר החוץ של בריטניה, בוריס ג'ונסון".

רה"מ נתניהו ושר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון בפגישתם היום. צילום: קובי גדעון, לע"מ
רה"מ נתניהו ושר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון בפגישתם היום. צילום: קובי גדעון, לע"מ

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.