ועידת השגרירה האמריקאית באו"ם נשאה דברים הלילה (שלישי) בוועידת המדיניות של אייפא"ק, שם יצאה שוב להגנת כשמתחה ביקורת על היחס שזוכה לו באו"ם, כך פורסם ב"וואלה".

היילי פתחה את דבריה כשאמרה כי "ההתנגחות בישראל היא פשוט מגוחכת". השגרירה ביקרה את הסכם הגרעין שחתמו המעצמות, בראשות ארה"ב בהנהגת ממשל אובמה, עם איראן: "ההסכם חיזק את איראן ורוסיה, זה מדאיג. ההסכם זוכה להרבה אהבה במועצת הביטחון. לא ברור לי למה זה אושר". בנוסף סיפרה כי ארה"ב עומדת מאחורי אי מינויו של הבכיר הפלסטיני סלאם פיאד לתפקיד בכיר באו"ם.

שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי בכנס אייפא"ק בוושינגטון. צילום: רויטרס
שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי בכנס אייפא"ק בוושינגטון. צילום: רויטרס

בנוגע להחלטה האנטי-ישראלית שעברה באו"ם בערוב ימי ממשל אובמה אמרה: "ארה"ב צריכה להוביל ולמנוע מהחלטות כאלה לעבור שוב. כשההחלטה התקבלה וארה"ב נמנעה, המדינה הרגישה בעיטה בבטן, זה כאב. איו לנו ידידה טובה מישראל ולא היינו שם בשבילה. לא ניתן לזה לקרות שוב".

השגרירה חתמה את דבריה כשאמרה: "אני נועלת נעלי עקב, לא בגלל שזה יפה, אלא כדי שאם אני רואה משהו לא בסדר אני מוכנה לבעוט. ולכל אלה שטוענים כי אי אפשר להשיג שום דבר באו"ם – יש שריף חדשה בעיר!".

בהמשך הוועידה נאם יו"ר בית הנבחרים שאמר כי "מעשיו של ממשל אובמה פגעו באמון, וזה הזמן להפוך דף. יש לנו נשיא חדש, ואני יכול להבטיח לכם שאנחנו לא לוקחים את ישראל כמובנת מאליה. אנחנו יודעים שהיחסים המיוחדים ביננו חשובים גם לאינטרס של ארה"ב".

גם ראיין התייחס לעסקת הגרעין שנחתה עם איראן: "זה אסון. הקלנו בסנקציות שפתחו את איראן לשוק הגלובלי בזמן שהיא מגבירה את מעורבותה בטרור ובוחנת טילים בליסטיים. הרפובליקנים בקונגרס התנגדו לעסקה מסיבות טובות. העסקה מסכנת את ארה"ב ואת העולם. הגיע הזמן שנדרוש מאיראן דין וחשבון כשהם מפרים את ההסכם, אבל זה לא מספיק".

יו"ר בית הנבחרים הדגיש את תמיכתו הבלתי מסויגת בישראל כשאמר: "כל עוד אני בתפקידי אנחנו נהיה שם לצד ישראל, נספק תוספת תקציב ככל שידרש. לא נסבול את ההטיה נגד ישראל באו"ם". על תנועות החרם נגד ישראל אמר: "ה-BDS היא צורה של אנטישמיות, זה לא קשור לשלום. זה קשור לזכות של ישראל להתקיים כמדינה יהודית ודמוקרטית".

לגבי הסכם עתידי עם הפלסטיני אמר: "אני מאמין ששלום אפשרי, אבל איך נוכל לבקש מישראל לעשות שלום עם הנהגה פלסטינית שקוראת רחובות על שם טרוריסטים ומסרבת להכיר בזכותה של ישראל להתקיים? זה העניין. ההתנחלויות? ישראל הציעה 95% מהגדה ו-100% מעזה, ממנה אף נסוגה ב-2005 ומה שהיא קיבלה משם במקום שלום זה טילים ושלוש מלחמות".

גם סגן הנשיא נאם בכנס ואמר כי ארה"ב "עומדת לצד ישראל מבלי להתנצל על כך ותמיד תעשה זאת. הנשיא לעולם לא יתפשר על ביטחונה של מדינת ישראל".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.