דף הבית > אקטואליה וחדשות > "יום שחור לעם ישראל ולציונות"

"יום שחור לעם ישראל ולציונות"

מתיישבי עמונה יצאו בהודעה לציבור הרחב לא לנהוג באלימות והעבירו ביקורת חריפה נגד ממשלת הימין. "הבטחתם לבוחרים שלא יהיו עוד מראות פינוי של יהודים - שיקרתם"

מטה עמונה יצא היום (ד') בהודעה נרחבת לציבור המתיישבים. בהודעה נאמר: "היום, לפני 11 שנה בדיוק, בשנת 2006, בוצע הפוגרום המפורסם בתושבי עמונה ונהרסה שכונת הקבע בעמונה".

מתיישבי עמונה שולחים אצבע מאשימה לארגוני השמאל הקיצוני. "11 שנים חלפו והיום הזה ארגוני השמאל השלימו את מלאכת החרבתו של הישוב עמונה עד היסוד. אנחנו בונים והם הורסים. אנחנו נוטעים והם עוקרים אנחנו מפריחים את השממה והם הופכים ישוב פורח לשממה".

עמונה כעת. צילום: מתי עמר, TPS
שוטרים בעמונה הבוקר. צילום: מתי עמר, TPS

במטה הוסיפו, " היום יום שחור לעם ישראל, הוא יום שחור לציונות, הוא יום שחור לשיבת ציון והוא יום שחור לנו תושבי עמונה שנגזר עלינו להיעקר מביתינו וממולדתינו".

כמו כן, מטה המתיישבים לא חסך את שבט לשונו ממשלת הימין בכלל ומנפתלי בנט בפרט. "וזהו גם יומה השחור של הממשלה הזו, של העומד בראשה בנימין נתניהו, של שר החינוך נפתלי בנט של יתר שרי הממשלה שבמו ידם אפשרו החרבת ישוב פורח בן 20 שנה והגליית תושביו. תושבי עמונה הם שדחפו וניסחו את חוק ההסדרה לפני כשנה בימים שאף אחד לא האמין בו. ובסוף נגרעו ממנו ברגע האחרון".

צבי סוכות פלאש 90 עמונה
תדרוך לפעילים בעמונה. "ביבי, בנט, שקד וליברמן – נכשלתם". צילום: הדס פארוש, פלאש 90.

 

"תושבי עמונה נסחו והציפו את מתווה נכסי נפקדים ומשפטני משרד המשפטים והמנהל עשו הכל כדי להרוג אותו והצליחו. אבל יותר מכל, הדרג המדיני שמחובתו היה למנוע מחיקת ישוב שלם וותיק המונה שלוש מאות נפש לא פעל ולא עשה די למנוע את נפילת עמונה ובמבחן התוצאה כשל. היום אנחנו מסתכלים בעיניים לביבי ובנט, שקד וליברמן ואומרים להם נכשלתם: הבטחתם ולא קיימתם. הבטחתם 52 מבנים על ההר ולא קיימתם. הבטחתם ישוב פורח ולא קיימתם, הבטחתם לבוחרים שלכם שאצלכם לא יהיו עוד מראות פינוי של יהודים ושיקרתם. לא קיימתם".

במקביל, התושבים קוראים לנהוג במחאה מאופקת. "אנו תושבי עמונה קוראים לכל הנוער המדהים האידיאליסטי היקר שבא לכאן להיות כאן עימנו, נהלנו מאבק הירואי מכובד ויפה. המשיכו בדרכנו זו. כבדו אותנו ואתכם. אל תנקטו אלימות. נקטו התנגדות פאסיבית לא אלימה. אלימות היא הוצאת ילדה משולחן הכתיבה שלה וילד מחדר המשחקים שלו. זו אלימות. פינוי משפחה מביתה זו אלימות.
בשנה האחרונה נלחמנו תושבי עמונה את קרב חיינו להצלת בתינו והישוב עמונה. לשברון ליבנו אנחנו יוצאים היום מכאן בעיניים דומעות ובראש מורם ונשבעים למולדתינו: עוד נשוב. אנחנו או בנינו – לא ירחק יום ועוד נשוב לכאן לעמונה.

"הריסה נפשעת של יישוב שלם לאחר 20 שנה"

בתוך כך, הרב יאיר פרנק, רב היישוב עמונה, פתח קרא לתושבים לנהוג במחאה פסיבית ורחבה.

אנשי עמונה – אנשי אמת ושלום.

כפי שהודענו ופרסמנו פעמים רבות – לא ננקוט באלימות חלילה במהלך הגירוש. לא נרים יד על חייל ועל שוטר. לא אנו, ולא כל הבאים לתמוך בנו. גם אין לנו יומרה שבכוחינו, וממילא ברצונינו, למנוע את הגירוש וההרס.

מאידך, חובתנו התורנית, המוסרית והאזרחית – לומר ולבטא לכל באי עולם את האמת, ולמחות מחאה נמרצת על הגירוש הנפשע שמדינת ישראל החליטה לעשות בנו. לצעוק צעקה גדולה וזעקה מרה שישמעו מסוף העולם ועד סופו, זעקתה של ארץ ישראל, וזעקתו של כל העם היהודי לדורותיו. בתקווה ובתפילה כי יהיה זה הגירוש האחרון.

הרב יאיר פרנק פלאש 90
הרב יאיר פרנק. צילום: נועם מוסקוביץ', פלאש 90

מחאה זו תתבטא בכך שלא נצא מבתינו ברצונינו, על הרגליים, אלא יצטרכו לשאת אותנו, ולנתק אותנו בכאב מארצינו.

פשוט אם כן כי אין במחאה זאת, שלנו ושל התומכים הבאים לישוב, שום סתירה להתחייבות שניתנה. בכל מקרה מסורה לנו זכות המחאה שיש לכל אזרח במדינה מתוקנת, ולכל אדם שעושים לו עוול, בוודאי עוול גדול כגירוש אדם מביתו, והריסה נפשעת ומיותרת של ישוב שלם לאחר עשרים שנה.

יודגש כי לא מפי מי שדרש מאיתנו זאת אנו חיים. הוראה תורנית ומוסרית זו, לא לנהוג באלימות חלילה, ולהביע מחאה פסיבית רחבה, כבר ניתנה על ידי בכתב ובע"פ לכל הבאים לעמונה לפני חודש וחצי, ונחתמה על ידי גדולי רבותינו, הרב חיים דרוקמן שליט"א, הרב יעקב אריאל שליט"א והרב דב ליאור שליט"א, ועוד רבנים רבים אחרים.

בכאב גדול על חילול ה', ובצפייה לישועה לפרט ולכלל.

יאיר פרנק

רב הישוב עמונה

 

אלעד שור

אלעד שור

אולי יעניין אותך גם

הפרקליטות מכחישה את הממצאים החדשים בפרשת ראדה

בעקבות פרסום עדות חדשה ב'ידיעות אחרונות' לפיו א''ק אחראית לרצח תאיר ראדה ז"ל, הפרקליטות הוציאה הכחשה והבהירה כי ''פרשת א"ק נחקרה ביסודיות בשעתו, ולא נמצא בה ממש''