לאחר שקרא לעם ישראל לחלוק את עיר הבירה עם הפלסטינים, ג’ון קרי הביע התנגדות להעברת שגרירות ארה”ב בישראל לעיר הקודש.

 דיון הפטריוטים מהעברת השגרירות לירושלים. גם השמאל מרוצה מהרעיון

הנשיא הנכנס, , הבטיח במהלך הקמפיין לנשיאות ארה”ב להעביר את השגרירות לישראל במטרה להכיר בעיר הקודש כבירה הנצחית של העם היהודי. בשעתו, טראמפ אמר: “ירושלים היא בירת הנצח של העם היהודי כבר מעל 3,000 שנה”. עמדה שונה לחלוטין ביחס לעמדת ג’ון קרי והממשל האמריקאי היוצא. לטענת ג’ון קרי, העברת השגרירות יכולה להוביל ל”פיצוץ גדול באזור”.

בראיון ל-CBS, רשת טלוויזיה אמריקאית, מזכיר המדינה האמריקאי היוצא אמר: “זה יהיה מסוכן מאוד לידידתנו ישראל, המציאות היא שלא יכולה להיות מדינה דו-לאומית עם יותר לא-יהודים מיהודים ושישראל תישאר דמוקרטיה או מדינה יהודית. זה פשוט בלתי אפשרי”.

קרי, צילום: פלאש 90
קרי, צילום: פלאש 90

קרי הוסיף, “זה יכול להביא לפיצוץ לא רק בהתיישבויות ביהודה ושומרון, אלא גם בישראל ובאזור כולו. תחשבו שיום בהיר יוכרז שהשגרירות עוברת לירושלים, יש כאן בעיה של ריבונות, של חוקיות וזה עלול להשפיע על היחסים באזור כולל עם ירדן ומצרים והן לא בהכרח יוכלו לתמוך במצב כזה”.

“הכרזת מלחמה על המוסלמים”

מחמוד עבאס (), יו”ר הרשות הפלסטינית, הגיב בזעם ליוזמה. מחמוד אל הבאש, יועצו הבכיר של אבן מאזן, אמר: “הכול יכול להתמוטט אם השגרירות תועתק לירושלים, זה עלול לפתוח דלת רחבה לאפשרויות שאף אחד לא רוצה בהן. מדובר בהכרזת מלחמה על המוסלמים”.

קריסה בהכנסות. אבו מאזן. פלאש 90
אבו מאזן. פלאש 90

אבו מאזן עצמו אמר: “אנחנו רוצים להאמין שההצהרות בנוגע להעברת השגרירות אינן אמיתיות ושהן לא ייושמו, משום שאם הן ייושמו – תהליך השלום במזה”ת ואפילו השלום בעולם יהיו במשבר שלא יהיה אפשרי לצאת ממנו”.

כמו כן, בירדן מתנגדים למהלך. במדינה השוכנת בגבול המזרחי עם ישראל אמרו כי העברת השגרירות תוביל ל”תוצאות הרסניות”.

: “הערבים יקבלו מעבר שגרירות לירושלים”

תכניתו של טראמפ להעביר את השגרירות האמריקאית היא לא רעיון חדש, אולם רבים מהוגי הרעיון בעבר לא ביצעו אותו בפועל.

יוסי ביילין, סגן שר החוץ לשעבר, הביע בעבר תמיכה במהלך העברת השגרירות האמריקאית לבירה ירושלים. בשעתו, ביילין אמר: “אם השגרירות יועברו לירושלים, אני לא מאמין שלערבים תהיה בעיה עם זה”.

לוין לא נתן לו קרדיט. שמעון פרס ז"ל. צילום: פלאש 90
המנוח. תמך בהעברת שגרירויות לירושלים. צילום: פלאש 90

כמו כן, גם , ראש הממשלה לשעבר ומוביל הסכמי אוסלו, לא חשש להעביר את שגרירות ארה”ב לעיר הקודש. בחייו, רבין אמר: “אנו שמחים בהכרה בירושלים כעיר הבירה של העם היהודי, מקבלים בברכה את כל השגרירויות שיבואו”.

שמעון פרס המנוח, שותפו של רבין להסכמי אוסלו, אמר: “אנו מקבלים בברכה כל מעבר של כל שגרירות לירושלים”.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.