דף הבית > אקטואליה וחדשות > מחצית מתושבי עמונה פונו. רה"מ: יוקם ישוב חדש

מחצית מתושבי עמונה פונו. רה"מ: יוקם ישוב חדש

פינוי עמונה נמשך. בג"ץ דחה את המתווה שהוצע לתושבים, שמחציתם פונו. 24 שוטרים נפצעו באורח קל, 7 מהתושבים נעצרו. נתניהו הודיע שיוקם יישוב חדש למפונים בתוך חודש וחצי

פינוי עמונה נמשך: בג"ץ דחה את המתווה שהוצע לתושבים, שמחצית מהם כבר פונו. 24 שוטרים נפצעו, בהן שוטרת שנפגעה מהיפותרמיה. שבעה צעירים נעצרו, 30 משפחות פונו. הפינוי ימשך גם במהלך הלילה.

עדכונים שוטפים

פינוי עמונה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
פינוי עמונה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

20:17 – רה"מ נתניהו מודיע על הקמת צוות שיקדם הקמת יישוב חדש, כפי שהבטיח לתושבי עמונה לפני חודש וחצי.

19:45 – עדכון מצב: מתחילת המבצע נפצעו 24 שוטרים ושוטרות במצב קל. סה"כ עד כה הורחקו באוטובוסים כ-400 צעירים וצעירות שהתגודדו בישוב. נכון לעכשיו פונו כ-30 בתים. כ-30 משפחות המתגוררות בישוב התפנו במלואן או בחלקן. מתחילת הפעילות נעצרו 13 צעירים בגין הפרת הסדר הציבורי, תקיפת שוטרים והפרעה לשוטרים במילוי תפקידם. הפינוי נמשך.

18:50 – נשיא המדינה רובי ריבלין מתייחס לפינוי: "זהו יום קשה והתמונות קשות. ביום הזה ליבי עם המתיישבים החלוצים, שעלו בהר מתוך אהבת הארץ. עם המשפחות, שהקדישו את חייהן לבניין עמונה ועכשיו הן עומדות כואבות, בוכות ומוחות – מתוך כבוד למשפטה של הדמוקרטיה הישראלית גם כאשר עוּלהּ כבד וכואב. היום אני מבקש לחזק את השוטרים והחיילים האמונים על ביצוע משימתם ברגישות וללא דופי. כולם בנינו, כולם ילדינו".

18:15 – עדכון מצב: עד כה פונו 28 מבנים. מאות שהתגודדו בישוב הורחקו. 13 נעצרו בגין הפרת סדר, הפרעה לשוטרים ותקיפת שוטרים. 20 שוטרים נפצעו באורח קל.

18:03 – בג"ץ דחה את המתווה שהוצע לתושבים על פינוי לחלקות סמוכות וקיבל את טענת העותרים כי מדובר בקרקעות שנמצאות בבעלות פלסטינית.

17:22 – לביה"ח שערי צדק פונו שלושה נפגעים מעמונה. שני ילדים ובוגר אחד. כולם פצועים באורח קל.

17:09 – המשטרה מבהירה: הפינוי יימשך גם אחרי רדת החשיכה: משטרת ישראל תמשיך את ההיערכות המבצעית לפינוי עמונה באופן רציף גם עם רדת החשיכה. "משטרת ישראל נערכה כחלק מהמוכנות לפינוי ממושך", כך לפי המשטרה.

16:54 – הפגנות בגשר המיתרים בירושלים, צומת מורשה בפ"ת ובצומת רמשטרת ישראל תמשיך את ההיערכות המבצעית לפינוי עמונה באופן רציף גם עם רדת החשיכה.

16:36 – עדכון מצב: מתחילת המבצע נפצעו 16 שוטרים ושוטרות במצב קל, מתוכם אחת במצב בינוני. סה"כ עד כה הורחקו באוטובוסים כ-200 צעירים שהתגודדו בישוב. נכון לעכשיו פונו 12 בתים.

12 משפחות המתגוררות בישוב התפנו בהסכמה. מתחילת הפעילות נעצרו 7 צעירים בגין הפרת הסדר הציבורי והפרעה לשוטרים במילוי תפקידם. בשעה זו הפינוי נמשך.

16:35 – הערכה: הפינוי יוקפא עם רדת החשיכה עד שעות הבוקר.

16:19 – דוברות איחוד הצלה: משעות הבוקר המוקדמות ועד לשעה זו טופלו בעמונה ע"י מתנדבי רפואת חירום של איחוד הצלה סניף בנימין 18 נפגעים קל שסבלו מחבלות ופציעות, היפתורמיה, צריבות בעיניים ובעיות נשימה.

16:12 – עדכון מהדסה: אל חדר המיון פונו 3 לוחמי מג״ב מעמונה, מצבם קל וסובלים מחבלות שונות ומגע של צבע על פני העור. מהדסה הר הצופים שוחררו / משוחררים כעת כל הנפגעים לאחר שטופלו במיון.

15:53 – נכון לעכשיו כ-15 שוטרים נפצעו במצב קל כתוצאה מהשלכת חומרים בלתי מזוהים לעברם, ידויי אבנים ובקבוקי זכוכית וכו'. 11 שוטרים פונו לקבלת טיפול רפואי בבתי החולים הדסה הר הצופים ועין כרם בי-ם.
משטרת ישראל עצרה עד כה 4 חשודים בגין הפרת הסדר הציבורי. בנוסף הורחקו עשרות מפרי סדר אל מחוץ לישוב. תשע משפחות התפנו עד כה עם 33 ילדיהם בהסכמה, במסגרת ההידברות והשיח שהתקיים מולם.

15:34 – צומת בר אילן-שמואל הנביא בירושלים נחסם עקב הפגנה הזדהות עם תושבי עמונה.

שוטר מפונה על אלונקה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
שוטר מפונה על אלונקה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

15:19 – המשטרה מבהירה: במידת הצורך – הפינוי יימשך גם אל תוך הלילה. במהלך העימותים, המשטרה חילקה בקבוקי מים למפונים.

15:15 – ח"כ אורן חזן מתבצר יחד עם התושבים בבתים.

השוטרים מפנים את תושב עמונה מביתו. צילום: TPS

15:01 – פעיל הימין הקיצוני ברוך מרזל בטוויטר: נעצרתי.

15:00 – אל חדר המיון פונו עוד 5 לוחמי מג"ב, 3 עם חבלות גפיים ו-2 עם פגיעות בעיניים מחומר כלשהו.

14:45 – הרב חיים דרוקמן הגיע ליישוב וקרא למפגינים שלא לנקוט באלימות: "לא מקבל אלימות בשום פנים ואופן כל אלימות, פיזית ומילולית. הנוער עם כל רצונו הטוב, מעשיו לא טובים , אני מתקומם". בהמשך אמר כי "רצוי שלא יפנו את עמונה. ארץ ישראל שלנו ושלנו תהיה. השוטרים והחיילים לא אשמים ואני קורא לא להרים יד על חיילים".

השוטרים עולים ליישוב. צילום: יואב דודקביץ, TPS
השוטרים עולים ליישוב. צילום: יואב דודקביץ, TPS

14:42 – עדכון: נכון לעכשיו כ-13 שוטרים נפצעו במצב קל כתוצאה מהשלכת חומרים בלתי מזוהים לעברם, ידויי אבנים ובקבוקי זכוכית וכו'. משטרת ישראל עצרה עד כה 4 חשודים בגין הפרת הסדר הציבורי. בנוסף הורחקו עשרות מפרי סדר אל מחוץ לישוב.

14:39 – 20 עצורים עד כה. עימותים חריפים באחד הקרוואנים.

14:32 – הכוחות מפרקים את החסימות בדרך לבתים, הפינוי בעיצומו.

14:20 – עד כה רק שבע משפחות עזבו מרצון.

כוחות פינוי מגיעים לבית בעמונה. צילום: TPS
כוחות פינוי מגיעים לבית בעמונה. צילום: מתי עמר, TPS

14:15 – ארגון חוננו: 4 עצורים מהארועים בעמונה שהגיעו לתחנת המשטרה במעלה אדומים נחקרו בחשד להפרת הוראה חוקית ומשוחררים כעת. לאחר החקירה משתחררים העצורים בהרחקה מהיישוב עמונה למשך 5 ימים.

14:02 – דיווח: אל חדר המיון פונו בשעות האחרונות שלושה נפגעים במצב קל מן הארועים בעמונה. אזרח בן 28, עם חבלות קלות ושתי חיילות במצב של היפותרמיה קלה, מקבלות טיפול לחימום. כולם מטופלים במיון.

13:38 – העימותים מתגברים, אבנים מושלכות לעבר כוחות הביטחון. עימותים בין המפגינים והתושבים בנוגע לאבנים.

ח"כ שולי מועלם בבית אחת המשפחות בעמונה

13:32 – המשטרה תוקפת את המפגינים ומכנה אותם "אנרכיסטים": זאת לאחר שמספר שוטרים התלוננו על צריבות בעיניים מחומר לא מוגדר."משטרת ישראל נוהגת באיפוק ע"מ לאפשר לאותן משפחות של מתיישבים המבקשות להתפנות בהסכמה. יחד עם זאת לא ניתן לאנרכיסטים הנמצאים בעמונה לנצל לרעה את האיפוק של השוטרים המפנים, וככל שתופעל כנגד השוטרים אלימות אנו נפעל בהתאם. בדקות האחרונות שוטרי משטרת ישראל הותקפו ע"י האנרכיסטים בחומרים שהושלכו עליהם וגרמו לצריבות בעיניהם של מספר שוטרים, שאף נזקקו לקבלת טיפול רפואי במקום. משטרת ישראל לא תאפשר זאת ותפעל בהתאם".

13:31 – החלה הפריצה לבתים. הכוחות מתעמתים עם התושבים והמפגינים. עד כה לפחות עשרה צעירים נעצרו.

13:16 – מעצר: שני צעירים נעצרו לאחר שיידו אבנים לעבר כוחות המשטרה.

עימותים בעמונה. צילום:מתי עמר, TPS
עימותים בעמונה. צילום:מתי עמר, TPS

13:13 – סירוב פקודה: לוחם מג״ב הודיע למפקדיו כי הוא מסרב פקודה ואינו יכול לקחת חלק בפינוי יהודים מבתיהם.

 

השוטר שסירב פקודה. צילום: מדברים תקשורת
השוטר שסירב פקודה מפונה מהזירה. צילום: מדברים תקשורת
 13:09 – התקדמות השוטרים נעצרת על ידי מחסומי אבנים שהציבו המפגינים. המשטרה מעריכה כי הפינוי ייארך לכל היותר שלוש שעות.

עימותים בין המפגינים ובין כוחות המשטרה. צילום: ערוץ 20

13:00 – המפגינים מנסים להדוף את כוחות הפינוי.

12:50 – השוטרים מתקדמים לעבר בתי היישוב.

מרים אלסטר היריון
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

12:33 – דיווח: ההוראה לפינוי ניתנה וכוחות הביטחון החלו להתקרב לבתי התושבים.

12:32 –עדכון תנועה: כביש 60 משילה ועד לכוכב יעקב, חסום לסירוגין לתנועת כלי רכב משני הכיוונים. מתאפשרת תנועה חלקית בלבד ובמקום עומסי תנועה.

12:31 – התושבים מתבצרים בבתים ומחכים לתחילת הפינוי.

עמונה. צילום: יואב דודקביץ', TPS
מבצרים בבתים בעמונה. צילום: יואב דודקביץ', TPS

12:20 – כוחות הביטחון ביישוב, מחכים לאישור להתחיל פינוי.

12:00 – עימותים וחיבוקים בין המפגינים והשוטרים: "אני אח שלך".

צילום: ערוץ 20

11:53 – שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט במליאת הכנסת ואמר: "על חורבות עמונה יוקם עוד ישוב".

11:20 – התושבים קוראים לחיילים לסרב פקודה: "עוד לא מאוחר, אפשר עדיין לעצור".

11:14 – השוטרים עולים להר עמונה ונכנסו ליישוב.

כוחות המשטרה עולים להר עמונה. צילום: ערוץ 20

11:09 – השר לביטחון פנים קורא למפגינים שלא לתקוף את כוחות הביטחון: "זהו יום קשה ועצוב לעם ישראל", אמר ארדן. "למרות הקושי והכאב הגדול, אני קורא לכל מי שעל ההר – תנו לשוטרים ולכוחות הביטחון לבצע את מלאכתם".

ארדן הדגיש כי "לא נקבל בסלחנות שום הרמת יד או השלכת אבן על שוטר או חייל". "אני מצפה מהמשטרה להביא לדין כל מי שפועל באלימות כנגד כוחות הביטחון", הוסיף.

11:06 – מפגינים החלו ליידות אבנים לעבר כוחות הביטחון.

10:54 – השוטרים נכנסו לעמונה. עשרות שוטרים ואנשי כוחות הביטחון הגיעו למאחז עמונה ונערכים לפינוי המאחז.

10:34 – מערכת הכריזה: האוטובוסים בדרך. מערכת הכריזה בעמונה הודיעה: "עשרה אוטובוסים של מג"ב בדרך. הכוננות עולה. שכל אחד יילך לבסיסו – מי שבבית כנסת – לבית כנסת. מי שלבתים – לבתים". עוד התריעו: "הכוחות בכניסה ליישוב. כל מי שיכול – להגיע לעצור אותם בגופו".

9:31 – כוחות הביטחון מכתרים את עמונה בתלתליות.

9:28 – משפחת יהב נפרדת מהבית. על קירות בית משפחת יהב, ילדי המשפחה כותבים כי ישובו. "תכף נשוב", כתבו.

צילום: מרדכי יורבצקי

9:12 – עדכון: מאות שוטרים קיבלו תדריך בירושלים, ונשלחו באוטובוסים לעבר הישוב עמונה.

כוחות הפינוי בעמונה. צילום: רויטל הלברשטט
כוחות הפינוי בעמונה. צילום: רויטל הלברשטט

9:00 – עתירת תושבי עמונה נדחתה: תושבי עמונה עתרו באמצע הלילה לבג"ץ נגד המדינה, בדרישה שכוחות הביטחון ימתינו עם הפינוי עד שבג"ץ יחליט אם הוא מאשר את המתווה. נשיאת העליון מרים נאור דחתה את הבקשה.

8:53 – שר החקלאות אורי אריאל הגיע לעמונה והתקבל במחאה על ידי המפגינים.

שר החקלאות אורי אריאל בעמונה. צילום: יואב דודקביץ, TPS
שר החקלאות אורי אריאל בעמונה. צילום: יואב דודקביץ, TPS

8:47 – שרת המשפטים איילת שקד מגיבה לפינוי: "בזכות עמונה, לראשונה זה שנים יוקם ישוב חדש ביהודה ושומרון. נכון, בקרב עמונה הפסדנו. בימים קשים כאלו קשה לראות את נקודות האור המנצנצות במרחק. המחיר שמשלמות משפחות עמונה הוא כבד מנשוא. אך עמונה היא אבן דרך משמעותית בדרך לניצחון במאבק על זכותנו על הארץ הזאת. במאבק הזה ננצח כי רוחם של תושבי עמונה מחייבת אותנו לכך."

8:13 – ילדי עמונה החלו להתפנות. תושבי עמונה החלו בשעה זו לפנות את ילדי המאחז, על מנת שלא יפגעו במקרה והפינוי ייהפך אלים. כוחות הביטחון החלו להיערך באזור לקראת הפינוי הצפוי.

 

ילדי עמונה מתפנים. צילום: כוחות הפינוי בעמונה. צילום: רויטל הלברשטט
ילדי עמונה מתפנים. צילום: כוחות הפינוי בעמונה. צילום: רויטל הלברשטט

8:07 – כוחות הביטחון קוראים לתושבים להתפנות: צה"ל הודיע לתושבי הישוב כי הגיע זמן פינוי. בהודעה נאמר לתושבים: "התפנו ברצון מיד או שנתחיל בפינוי בכפייה".

שופר עמונה הלל מאיר, TPS
מצפים לגאולה. עמונה. צילום: הלל מאיר, TPS

8:04 – עימות בין ח"כ אורן חזן (ליכוד) ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי):ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) הגיע הבוקר לעמונה על מנת להזדהות עם התושבים, ואמר: "הממשלה נאלצת לעשות דבר נורא ואיום, להרוס יישוב בארץ ישראל. הפינוי יהיה כואב, כמו שכואב כשקורה דבר נורא. כשאונסים אישה זה כואב, ומה שעושים פה זה אונס ברוטלי". סמוטריץ' אמר גם כי הבית היהודי עשתה "הכול כדי למנוע את זה. יציאה מהממשלה לא הייתה מועילה"

חזן תקף את סמוטריץ' בעקבות חוסר התנגדות מפלגת הבית היהודי לפינוי. "יש לי דמעות בעיניים. כואב לי על האנשים פה. זה לא הכל סיסמאות. תלמדו מטראמפ איך להתנהג". סמוטריץ' אמר כי "הדברים מגוחכים" והוסיף: "זה יום עצוב וכואב. יציאה מהממשלה לא תועיל, אנחנו מסדירים את התיישבות. אני ח"כ, אני לא שר, שום דבר במעמדי לא ישתנה. שום דבר פה לא יהיה אלים, הפינוי יהיה כואב".

7:57 – ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי) מגיבה לפינוי עמונה: "שמים בצד את ההישגים ומתרכזים בכאב המשפחות".

7:52 – מטה עמונה מזכיר – בדיוק 11 שנים לפינוי הישוב ב-2006: "היום, לפני 11 שנה בדיוק, בשנת 2006, בוצע הפוגרום המפורסם בתושבי עמונה ונהרסה שכונת הקבע בעמונה", כך מזכירים הבוקר תושבי הישוב שעומד בפני פינוי. "11 שנים חלפו והיום הזה ארגוני השמאל השלימו את מלאכת החרבתו של הישוב עמונה עד היסוד. אנחנו בונים והם הורסים. אנחנו נוטעים והם עוקרים אנחנו מפריחים את השממה והם הופכים ישוב פורח לשממה. היום הזה הוא יום שחור לעם ישראל, הוא יום שחור לציונות, הוא יום שחור לשיבת ציון והוא יום שחור לנו תושבי עמונה שנגזר עלינו להיעקר מביתינו וממולדתינו".
עמונה כעת. צילום: מתי עמר, TPS
עמונה כעת. צילום: מתי עמר, TPS

התושבים תוקפים את הממשלה על כך שלא הצליחה למנוע את הפינוי: "זהו גם יומה השחור של הממשלה הזו, של העומד בראשה בנימין נתניהו, של שר החינוך נפתלי בנט של יתר שרי הממשלה שבמו ידם אפשרו החרבת ישוב פורח בן 20 שנה והגליית תושביו. תושבי עמונה הם שדחפו וניסחו את חוק ההסדרה לפני כשנה בימים שאף אחד לא האמין בו. ובסוף נגרעו ממנו ברגע האחרון. תושבי עמונה נסחו והציפו את מתווה נכסי נפקדים ומשפטני משרד המשפטים והמנהל עשו הכל כדי להרוג אותו והצליחו. אבל יותר מכל, הדרג המדיני שמחובתו היה למנוע מחיקת ישוב שלם וותיק המונה שלוש מאות נפש לא פעל ולא עשה די למנוע את נפילת עמונה ובמבחן התוצאה כשל".

"היום אנחנו מסתכלים בעיניים לביבי ובנט, שקד וליברמן ואומרים להם נכשלתם: הבטחתם ולא קיימתם. הבטחתם 52 מבנים על ההר ולא קיימתם. הבטחתם ישוב פורח ולא קיימתם, הבטחתם לבוחרים שלכם שאצלכם לא יהיו עוד מראות פינוי של יהודים ושיקרתם. לא קיימתם", הוסיפו.

תושבי עמונה הוסיפו וקראו למפגינים שלא לנקוט באלימות נגד כוחות הפינוי. "אנו תושבי עמונה קוראים לכל הנוער המדהים האידיאליסטי היקר שבא לכאן להיות כאן עימנו, נהלנו מאבק הירואי מכובד ויפה. המשיכו בדרכנו זו. כבדו אותנו ואתכם. אל תנקטו אלימות. נקטו התנגדות פאסיבית לא אלימה. אלימות היא הוצאת ילדה משולחן הכתיבה שלה וילד מחדר המשחקים שלו. זו אלימות. פינוי משפחה מביתה זו אלימות.

"עוד נשוב לשם"

"בשנה האחרונה נלחמנו תושבי עמונה את קרב חיינו להצלת בתינו והישוב עמונה. לשברון ליבנו אנחנו יוצאים היום מכאן בעיניים דומעות ובראש מורם ונשבעים למולדתינו: עוד נשוב. אנחנו או בנינו – לא ירחק יום ועוד נשוב לכאן לעמונה".

7:45 – גם תושבי שילה יביעו תמיכה בתושבי עמונה: מוציאים תיבה לרחובה של עיר בתפילה זעקה ומחאה על פינוי עמונה. החל משעה 7:30 כל מי שיכול נקרא לצאת לצומת שילה ולהניף דגל או שלט מחאה. בשעה 8 תתקיים תפילת שחרית במקום. בשם הרב אלחנן.

7:28 – עשרות מפגינים מבעירים צמיגים במטרה לחסום את כניסת צה"ל לישוב. 

מפגינים מבעירים צמיגים. צילום: יואב דודקביץ, TPS
מפגינים מבעירים צמיגים. צילום: יואב דודקביץ, TPS

7:25 – הישוב עפרה מוציא הודעת תמיכה ומודיע על הפגנה נגדית: "עפרה כואבת ומחזקת את תושבי עמונה בשעתנו הקשה. במקביל להצטרפות למחאה על ההר המובלת על ידי הנהגת עמונה, נקיים החל מ-8:30 משמרות מחאה ותמיכה באזור התעשייה ליד הכביש העולה לעמונה. נמשיך ונעדכן את התושבים בנעשה ובצרכים השונים כפי שיתבררו במהלך היום".

7:13 – מטה עמונה קורא לא למחות באלימות: בהודעה שהופצה על ידי מטה הישוב נכתב: "המחאה הנחרצת שלנו להרס הישוב עמונה תתבטא באופן פסיבי בלבד. ברור לנו כי אף אחד ובשום מצב לא ירים יד על אחיו, שוטר או חייל. אנו קוראים לכל האלפים שיבואו לסייע – להתנהג אך ורק בדרך זו ולא להרים איש יד באחיו, ולהימנע מאלימות בכל דרך".

ההודעה שהופצה על ידי מטה הישוב
ההודעה שהופצה על ידי מטה הישוב

על ההודעה חתומים הרב יאיר פרנק, רב הישוב, כמו גם רבנים נוספים המזוהים עם ההתיישבות, ביניהם גם רב הישוב קרית ארבע הרב דב ליאור, רב העיר צפת הרב שמואל אליהו, הרב יעקב אריאל, הרב חיים דרוקמן ועוד.

6:12 – תפילה אחרונה בעמונה? עשרות התכנסו לבית הכנסת לתפילת שחרית, שעות לפני תחילת הפינוי.

תפילה אחרונה בעמונה?

5:30 – כוחות הביטחון מתחילים להיכנס לישוב. הפינוי ככל הנראה בשעות הקרובות.

1:43 – פעיל הימין צבי סוכות מתדרך את המתנגדים לפינוי: "הדבר האחרון שנתניהו רוצה הוא לראות תמונות של חבר'ה פה נגררים עם שוטרים. אנחנו פה על דעת זה שבג"ץ ישלול את המתווה ואנחנו בפינוי כפוי".

תדרוך לילי לפעילים בעמונה, הלילה. צילום: מתי עמר TPS

הבוקר: פינוי עמונה

מפגינים מבעירים צמיגים. צילום: יואב דודקביץ, TPS
מפגינים מבעירים צמיגים. צילום: יואב דודקביץ, TPS

אתמול (ג') הציב צה"ל "צו מבנים בלתי מורשים" לגבי חלק מהמבנים ב"תחום ההכרזה", בו נכתב כי תוך 48 שעות כל השוהה בתחום ההכרזה יהיה חייב לצאת ממנו ולהוציא את רכושו. מדובר צהל נמסר: "יש לציין כי הצו מוסיף על הסמכויות הקיימות ביחס לפינוי המאחז ואינו גורע מהן. גורמים צבאיים אומרים כי הצו אינו מונע את מימוש מתווה עמונה".

נערכים לפינוי. צילום: מתי עמר TPS
נערכים לפינוי. צילום: מתי עמר TPS

רב היישוב הוסיף והדגיש כי "חל איסור חמור מהתורה להרוס בית כנסת", ולכן "נמנעה המדינה מלהרוס בתי כנסת בגוש קטיף וצפון השומרון". הרב הציע לפנות ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה לאשר את איטום מבני בית הכנסת והמקווה.

מרים אלסטר עמונה משפחות
משפחות עוזבות את עמונה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
תכף נשוב. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
תכף נשוב. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
כוחות הביטחון יורדים מהאוטובס בדרך לפינוי. צילום: דבר ראשון
כוחות הביטחון יורדים מהאוטובס בדרך לפינוי. צילום: דבר ראשון
כוחות הביטחון בעמונה. צילום: מטה מאבק עמונה
כוחות הביטחון בעמונה. צילום: מטה מאבק עמונה
צילום: מטה מאבק עמונה
שייירת אוטובוסים בדרך לעמונה. צילום: מטה מאבק עמונה
תלליות על עמונה. צילום: רויטל הלברשטט
תלליות על עמונה. צילום: רויטל הלברשטט
כוחות הפינוי בעמונה. צילום: רויטל הלברשטט
כוחות הפינוי בעמונה. צילום: רויטל הלברשטט
עמונה, הלילה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
עמונה, הלילה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
עמונה, הלילה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
עמונה, הלילה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
משפחה בעמונה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
משפחה בעמונה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
עמונה. צילום: מדברים תקשורת
עמונה. צילום: מדברים תקשורת

אולי יעניין אותך גם

"70 כלבי הגנה ביהודה ושומרון": הכירו את יחידת הכלבנים הארצית

יחידת הכלבנים לישראל הוקמה במהלך האינתיפאדה השנייה על רקע פיגועי החדירות לישובים. מפקד היחידה: "היחידה פועלת בשלושה תחומים עיקריים: ביטחון, הצלה ואיתור נעדרים"