משרד החוץ הזמין את סגן שגריר האיחוד האירופי מארק גלאגר לשיחת הבהרה. השיחה באה בעקבות גל המחאות שספג מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם משגרירי האיחוד עקב הטענה שישראל הורסת בתים פלסטינים בשטחי C, כך פורסם ב"הארץ".

מנהלת מחלקת האיחוד האירופי במשרד החוץ, אביבית בר אילן, אמרה לסגן שגריר האיחוד כי הבנייה בכפר חאן אל-אחמר שליד מעלה אדומים שאת מרבית המימון מקבלת מהאיחוד האירופי, כבנייה שאינה חוקית. בר אילן הבהירה כי "דינה של בנייה בלתי חוקית בישראל להיות מטופלת בהתאם לחוק".

מבנה משרד החוץ בירושלים. צילום: יונתן סינדל/פלאש90
מבנה משרד החוץ בירושלים. צילום: יונתן סינדל/פלאש90

ממשרד החוץ נמסר כי בר אילן אמרה לגלאגר כי ישראל תוהה לגבי ההתעסקות האובססיבית של האיחוד האירופי בישראל, ובהריסת הבתים הבלתי חוקיים שהאיחוד עצמו מממן ביהודה ושומרון. מנהלת מחלקת האיחוד האירופי תהתה בפני סגן שגריר האיחוד האירופי "ישנם 32 משברים הומניטריים ברחבי העולם, אבל האיחוד האירופי מתעסק באופן בלתי פרופורציונלי אך ורק בנעשה בשטח C, שם אין ספק כי לא קיים משבר כזה".

כזכור, אתמול (ג') פורסם כי האיחוד האירופי דורש מישראל להפסיק להרוס בתים של פלסטינים בשטח C בטענה לחשש מטרנספר בכפייה ולהפרה של אמנת ז'נבה. לדברי דיפלומטים ישראלים ואירופאים, המסר הועבר על ידי שגריר האיחוד האירופי בישראל,לארס פאבורג־אנדרסן בשם כל חברות האיחוד למנכ"ל משרד החוץ החדש יובל רותם. כך דיווח היום ברק רביד באתר "הארץ".

לפי הדיווח בשבוע שעבר התקיימה  פגישה בין רותם ובין  כל שגרירי המדינות החברות באיחוד האירופי בתל אביב.  למרות שנועד בתחילה לכלול תדרוך שגרתי הפך המפגש לזירת עימות בנוגע למדיניות הממשלה בשטח C. כבר בתחילת האירוע אמר פאבורג־אנדרסן שהוא מבקש לנצל את הפגישה כדי להעביר לרותם מסר שאושר על ידי הוועדה המדינית־ביטחונית במוסדות האיחוד האירופי, המייצגת את כל 28 המדינות החברות בארגון. השגריר הקריא מסמך בעניין אשר נוסח לפי הדיווח בלשון חריפה ובו כונתה ישראל "הכוח הכובש".
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם