שומרים על הגבולות: מנהלת גבולות ותפר במשרד הביטחון, בשיתוף אגף הנדסה ובינוי, החלה ביום חמישי האחרון את הקמתו של העילי בגבול . זאת על רקע ניסיונות החדירה החוזרות ונשנות של מחבלים מתוך רצועת עזה.

אורכו של המכשול יהיה כ-65 ק"מ והוא יתנשא לגובה של כ-6 מטר. המכשול יוקם על תוואי המכשול התת-קרקעי הקיים. תוואי יתחבר בחלקו המערבי למכשול הימי החדש שהוקם בסמוך לחוף זיקים, ויגיע עד למעבר 'כרם שלום'.

המכשול. צילום: דוברות משרד הביטחון

המכשול העילי בנוי מגדר ייחודית שהותאמה לאיומים הביטחוניים הצפויים. המכשול בעל שיפורים משמעותיים לעומת מכשולים קודמים בגבולות ישראל וכולל מרכיבי ביטחון חדשניים, משקלו הכולל יגיע לכ-20 אלף טון של פלדה מגולוונת.

מדובר במרכיב נוסף בהגנה על יישובי עוטף עזה, הכולל בתוכו את המכשול הימי, שייתן מענה לחדירת מחבלים דרך הים ממערב  והמכשול התת קרקעי שמקיף את הרצועה ונועד למנוע חפירת מנהרות טרור לעבר ישראל. העבודות על המכשול התת-קרקעי יימשכו במקביל לעבודות על הגדר העילית ובסיומם יושלם הפרויקט במלואו.

הסכינים והקאטר שנתפסו על המחבלים. צילום: צה"ל

 

ראש הממשלה בנימין התייחס לבניית המכשול ואמר כי הוא "ימנע חדירת טרוריסטים מעזה לשטחנו". לדבריו, "בעזה צריכים להבין שאם הם לא ישמרו על השקט – לא נהסס לפעול".

"המכשול ייחודי ומותאם במיוחד לאיומים מהרצועה", אומר ראש מנהלת גבולות ותפר במשרד הביטחון, תא"ל ערן אופיר. הוא הוסיף "המכשול ייתן מענה מרבי למניעת כניסה לשטח ישראל".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא