הסיקור התקשורתי הבולט של העיתונאי הסעודי ג'מאל , חושף – כמו תמיד – רק חלק מהסיפור. כך למשל, דאגו כלי תקשורת רבים בעולם להצניע את העובדה שלחאשוקג'י הייתה שנאה יוקדת לישראל ו"חשבון דמים" פתוח עם העם היושב בציון.

העיתונאי הסעודי שחוסל בטורקיה. צילום: רויטרס

 

הרצח המזעזע של העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י מעורר הדים בעולם כולו.

לכאורה, סיפור סוחט דמעות על ערבי אמיץ, שחצה את הקווים למערב וקיבל מקלט בטורקיה "הדמוקרטית". חאשוקג'י מצא בית חם ואוהד בקרב החוגים הליברלים בארה"ב, שבא לידי ביטוי בטור פרשנות שבועי ב'וושינגטון פוסט' – פלטפורמה עיתונאית נחשקת, באמצעותה הקפיד להשתלח בנסיך הכתר הסעודי – מוחמד בן-סלמן – ולשטוח בפני קוראיו את ה'אני מאמין' שלו למזרח תיכון חדש.

עד כאן החלק המתוקשר של הסיפור. את החלק הבא ספק אם התקשורת העולמית "המזועזעת" תטרח לפרסם.

הפגנה בטורקיה למען חאשוקג'י. צילום: רויטרס

 

סיפור חייו המתועד של העיתונאי הסעודי שחוסל בטורקיה מתחיל עם חברו לספסל הלימודים, רב-המחבלים אוסמה בן-לאדן (מנהיג אל-קעידה), ממשיך בהצטרפות לארגון הטרור של 'האחים המוסלמים' ומגיע עד לתמיכה גלויה בארגון הטרור של חמאס וקריאה גלויה לחסל את המדינה היהודית.

לחאשוקג'י ובן-לאדן עבר מפוקפק משותף עוד מימי התיכון בסעודיה. "חלמנו אז להקים מדינה איסלמית איפשהוא. האמנו שאפשר לעשות את זה בצעדים קטנים, בסוג של אפקט דומינו, שישנה לחלוטין את מהלך ההיסטוריה של המין האנושי", סיפר באחד הראיונות שהעניק לאורך השנים.

החבר הטוב אוסמה בן-לאדן. צילום: באדיבות ויקיפדיה

 

החברות האמיצה עם בן-לאדן הובילה אותו לאפגניסטן, בימים בהם לארה"ב היה אינטרס לחמש את ארגון 'אל-קעידה' כנגד קיני טרור אחרים. מאוחר יותר השניים התפצלו. בן לאדן, כזכור, הוציא לפועל את פיגוע הטרור הגדול בעולם. חאשוקג'י, ככל הידוע, חזר לערב הסעודית וחבר לארגון האיסלם הקיצוני של 'האחים המוסלמים', ובמסווה של עיתונאי אובייקטיבי פעל ללא לאות להסית נגד קיומה של מדינת ישראל.

מוחמד בן סלמאן יורש העצר הסעודי. צילום: אתר הקרמלין

 

בסעודיה של אותם הימים, נחשב חאשוקג'י למקורב מאוד לבית המלוכה, ובמאמרים שפרסם לאורך השנים בעיתון הסעודי 'אל-חייאת' תקף בחריפות את מדינת ישראל וקרא למדינות ערב להתאחד מאחורי ארגון הטרור של חמאס ולהביא להשמדתה. כך לדוגמא, העיתונאי והמזרחן יוני בן-מנחם פרסם השבוע בחשבון הטוויטר שלו תמונה של חאשוקג'י משנת 1992 בדרום לבנון בחברת מחבל בכיר בחמאס.

 

וכך, בשנת 2002 במאמר דעה ארוך שפרסם חשקוג'י בעיתון Arab News המתפרסם באנגלית, קרא לעם הפלסטיני להתנגד ל"כיבוש" הישראלי ביהודה ושומרון ולדחות את הסכם אוסלו, שלטענתו "משרת את ממשלת ישראל ששופכת את דמם של הפלסטינים ורומסת את כבודם ורוחם".

צילום מסך מתוך חשבון הטוויטר של חאשוקג'י

 

וכך גם בשנת 2015, בציוץ שפרסם בחשבון הטוויטר שלו, בו כתב בין היתר ש"ליהודים אין היסטוריה בפלסטין, ולכן הם המציאו את הכותל המערבי, שהוא בכלל מבנה מתקופת שלטון הממלוקים", ואף איים על אלו שניסו להתווכח איתו. "אל תרגיזו אותי יותר", כתב.

מוביל. נשיא , היום. צילום: רויטרס

 

היטיב לבטא זאת ג'ורדן ווכטל ב'Conservative Review', שכתב כי חאשוקג'י הוא למעשה מוסלמי קיצוני שגילה "תאוות דם רצינית בכל הקשור לאלימות נגד מדינת ישראל".

היום האחרון בחייו של חאשוקג'י – נכנס לשגרירות באיסטנבול, כפי שתועד במצלמות האבטחה

 

אולם "הרומן" עם בית המלוכה קיבל תפנית לא צפויה, כשנסיך הכתר , החל להפגין נטיות פרו-מערביות והיחסים עם ישראלים הפכו חמים יותר. חאשקוג'י לא היה מוכן לסבול את העלבון וביקש מקלט בטורקיה "הדמוקרטית והנאורה" של ארדואן.

על הנסיך הסעודי, שהפך לאויבו המושבע, כתב: "מגיע לעם הסעודי עתיד טוב יותר תחת מנהיג שמאפשר ריבוי דעות וחופש ביטוי".

ארדואן, מצידו, מיהר לנצל את ההזדמנות להתנגח בבית המלוכה הסעודי. כשברקע מאות עיתונאים טורקים מתנגדי משטר שנעלמו מאז ניסיון ההפיכה במדינה וגורלם לא נודע, הסביר נשיא טורקיה לעולם על גודל הזוועה שהתרחשה במגרש המשחקים הפרטי שלו בחסות סעודיה.

והעולם, הוא לא יכול לעצור את הדמעות.

מכאן, זה רק עניין של זמן עד שארדואן יפנה אצבע מאשימה גם כלפיי המוסד.

 

 

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.