מנחה הרדיו והטלויזיה מפרסם פוסט מרגש לציון ובו הוא קורא לציבור החילוני לעשות חשבון נפש רציני ועמוק.

“היום הפכנו מבני אדם חופשיים לסחורה זולה בשוק”. אברי גלעד. צילום: אורן נחשון, פלאש 90

 

“אל תזלזלו בתשעה באב. זה לא סתם תאריך שרירותי בלוח שנה שאינכם משתמשים בו כלל, זה לא חג דתי שרק דוסים מתחברים אליו ועוד צמים בחום הזה, זה החג הכי חשוב בלוח השנה שלכם, והוא משותף לכם ולשנואי נפשכם מבית.

תשעה באב הוא יום ההולדת של מצבכם הנפשי העכשווי. שורש המצב הזה בתשעה באב, שנת שבעים. היום בו הפכנו, כעם, מבני אדם חופשיים יחסית לסחורה זולה בשוק של רומי.

עבד יהודי, סבא של סבא שלנו, היה זול יותר מסוס. משפחות התפרקו לאלפי רסיסים, אנשים עברו התעללות בנוסח העולם הישן שנחקקה בנפשם ובנפשות צאצאיהם עד היום והתפזרנו בין העמים, שלימים חונכו לשנוא אותנו מטעמי פוליטיקה דתית על לא עוול בכפנו.

הכאב שנוצר בתשעה באב זורם בדם של כל יהודי כמורשת אבות נפשית נשמתית. במהלך הדורות התאריך הזה משך אליו עוד כמה אירועים קשים, חלקם קרו ממש בתאריך וחלקם משוייכים לתאריך, שיצרו עוד כאב ועוד סיבוכים בעלילה.

אין פה שום עניין דתי, אלא עניין אנושי. ההורים הקדומים שלנו חוו בזמן הזה בשנה גיהנום מהסוג של סרטים הוליוודיים, ולא רק פעם אחת. שוב ושוב באותו תאריך, מה שנקרא על הפצע.

מי שמקדיש תשומת לב דווקא להתנכרות ליום הזה מחמיץ הזדמנות להתחבר, דרך שינוי הרגל כזה או אחר, לכאב הפנימי שקיבל מהוריו שקיבלו מהוריהם שקיבלו מתשעה באב.

ואז, אחרי שמזהים את גרעין הכאב המצוי שם תמיד, אפשר לחזור להכחשה היומיומית שלנו או אפשר לסלוח לעצמנו קצת יותר, כי הרבה מהכאב שיש בכולנו לא תלוי בנו, וגם לא בהורים שלנו. זה מהחורבן.

ואז אפשר לנסות לא להעביר לדור הבא, או לפחות לנסות. זאת ירושה שאיש לא רוצה לקבל.

תשעה באב מועיל לכם”.

לינור בר-אל

לינור בר-אל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.