במהלך תשדיר מיוחד של הערוץ על נושא הריבונות, נפגשו בועז גולן ויפעת אריאלי עם יוסי דגן לראיון בחוות יאיר בשומרון.

 

דגן אמר: "חוות יאיר זו דוגמא טובה. כשאנחנו מסתכלים על המציאות כאן, על התושבות והתושבים המקסימים ועל הילדים שמסתובבים כאן – אין סיבה שהילדים שגדלים במועצה אזורית שומרון יקבלו פחות מהילדים שגרים בקריית מוצקין.
מועצה אזורית שומרון כל שנה בשנים האחרונות מובילה את טבלת הגדילה בישראל – בין שבעה לתשעה אחוז בכל שנה… בסוף אם אנחנו מובילים את טבלת הגדילה במדינת ישראל זה אומר הכל. אם ממשלת ישראל – אפילו לא תעזור כל כך אלא לא תפריע במה שמכונה 'מדיני' שזה בעצם פוליטיקות, פה או בבית הלבן שזה עוד יותר הזוי, אם לא יפריעו לנו לבנות – נוכל לגדול בשלושים אחוז בשנה. הביקוש הנדל"ני שיש כאן מכל אזור המרכז – פותר את הבעיה של מחירי הדיור במרכז הארץ".

צילום: שריה דיאמנט, פלאש 90

 

דגן אומר שעצם בקשת הרשות מאמריקה זו רפיסות ו"כשל ערכי מהמדרגה הראשונה" כלשונו, ומזכיר שגם בן גוריון שהחיל את הריבונות על ירושלים המערבית אחרי מלחמת השחרור, וגם אשכול שהחיל את הריבונות על ירושלים המזרחית אחרי ששת הימים, וגם בגין מנהיג הימין שהחיל את הריבונות על רמת הגולן – כולם החילו את הריבונות בניגוד לעמדת האמריקנים "כשבגין החיל את הריבונות הוא לא חיכה למפות מהאמריקאים אלא החיל ריבונות".

דגן מוסיף שאין עיתוי מתאים יותר לא רק כדי לקבל אישור מטראמפ, אלא אפילו להתעמת עם טראמפ מהזמן הזה, עקב הבחירות באמריקה "אנחנו מדינה ריבונית, נוצר מצב שמנסים לשכנע אותנו שאנחנו סוג של 'אסקופה הנדרסת'.
כשבגין הודיע שהוא מחיל את הריבונות על רמת הגולן פנה אליו הנשיא האמריקאי רייגן והודיע לו שהוא מבטל את ההסכם האסטרטגי-ביטחוני בין ישראל לאמריקה, ואמר על זה את הביטוי המוכר: "אנחנו לא רפובליקת בננות". על זה אמר בן גוריון: "לא חשוב מה יאמרו הגויים – חשוב מה יאמרו היהודים".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.